احمد شهید نقض حقوق بشر و فشار تحریم بر مردم ایران را نگران‌کننده خواند

احمد شهید نقض حقوق بشر و فشار تحریم بر مردم ایران را نگران‌کننده خواند

بی بی سی: گزارشگر ویژه سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر در ایران و همچنین آثار تحریم‌های خارجی بر مردم این کشور را باعث نگرانی دانسته است.

بعدازظهر روز چهارشنبه، ۲۳ اکتبر (۱ آبان)، احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، با حضور در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دومین گزارش سال جاری خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را ارائه خواهد داد. پس از سخنان احمد شهید، نمایندگان جمهوری اسلامی به اظهارات او پاسخ خواهند داد و اعضای کمیته به بحث درباره این موضوع خواهند پرداخت.

متن گزارش احمد شهید همراه با اظهارات دبیرکل سازمان ملل و همچنین پاسخ نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به پیش نویس گزارش گزارشگر ویژه پیش از تشکیل این جلسه انتشار یافته است.

دبیرکل سازمان ملل در مقدمه خود نوشته است که این گزارش، تمامی موارد نقض حقوق بشر در ایران را شامل نمی شود بلکه حاوی "نگاهی کلی" به وضعیت حقوق بشر در این کشور بوده و عواملی را مطرح می‌کند که به منزله آن است که دولت ایران به تعهدات جهانی خود در زمینه رعایت موازین حقوق بشر عمل نکرده است.

ین دومین گزارش احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران طی سال جاری میلادی است و نخستین گزارش او از زمان انتخاب حسن روحانی به سمت ریاست جمهوری است.

وی در ابتدای این گزارش تاکید کرده است که "وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران همچنان باعث نگرانی شدید است و نشانه‌ای از پیشرفت در رفع نواقصی دیده نمی‌شود که پیشتر توسط مجمع عمومی سازمان ملل و سایر سازوکارهای نظارت بر حقوق بشر مطرح شده است."

احمد شهید تبعیض جنسیتی، نقض مستمر حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم ایران را "مشخصه وضعیت حقوق بشر" در ایران توصیف می‌کند.

وی گفته است که دولت جمهوری اسلامی از سال گذشته تا کنون، به مکاتبات او در مورد مسایل مربوط به نقض حقوق بشر در ایران پاسخی نداده و حتی پرسشنامه هایی را هم نادیده گرفته است که او به منظور شناسایی آثار منفی تحریم خارجی برای مقامات ایرانی ارسال کرده بود.

گزارشگر ویژه می‌افزاید که با انجام یکصد و سی و هفت مصاحبه، به ارزیابی محتوای گزارش سازمان‌ها و فعالان مدافع حقوق بشر در مورد شرایط ایران مبادرت ورزیده و نتیجه بررسی خود را در یک گزارش تفصیلی ۵۲ صفحه‌ای تدوین کرده است که مبنای گزارش به کمیته سوم را تشکیل می‌دهد.

احمد شهید با تاکید بر اینکه مقامات جمهوری اسلامی همچنان به او اجازه سفر به ایران را نمی‌دهند، از اینکه توانسته است در ۲۶ سپتامبر با محسن نظیری اصل، نماینده دایم جمهوری اسلامی در دفتر سازمان ملل در ژنو، ملاقات کند ابراز خرسندی کرده و گفته است امیدوار است در پی این ملاقات، فرصت‌های دیگری برای گفتگو با مقامات ایرانی به او داده شود.

+42
رأی دهید
-4

perser68 - فلوریدا - امریکا
این آقا نمیدونه،از زمانی‌ که خمینیه شپشوی منجمد،پاش رو تو ایران گذاشت از تو خشتکش حقوق بشر اسلامی رو ماستبندی کرد!!!کشور ایران رو باید با حقوق بشر اسلامی خمینی سنجید،نه با حقوق بشر دنیا!این دو دو مقوله کاملا جدا از هم هستن و اسلام چیز بهتری نداره به مردم ایرانه امروز ارائه بده!یه۳۴ ساله دیگه بگذره شاید خداشون دلش بسوزه و کمکی‌ کنه(:این خدا هم انگار با خامنه‌ای تریاکی ازدواج کرده!
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 16:40
cardenas - تهران - ایران
شماها فقط نگران باشید و همینطور تو نگرانی بمونید!!!!!!!!!!!. دیگه خندمون هم نمیگیره
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 18:46
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
این تازه فهمیده چه خبره تو ایران ساعت خواب،نمیدونم اینها هدفشون از وراجی در مورد مسائل و مشکلاتی که قادر به حلش نیستند چیه؟
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 19:19
delmorde - یوتوبوری - سوئد
درود به تو احمد شهید که از حقوق مردم ایران در مقابل این رژیم جبار حمایت می کنی البته وخیمتر از آنچه می گویی و نه تنها مسئولین ایران نه گوش شنوا دارند نه حب وطن آنچه برایشان مهم است حفظ این حکومت به منظور چپاول و خیانت هرچه بیشتر ملت وحاضرند تمام ثروتمهای کشور را فدای حفظ حکومت با قوانین عقب مانده اسلامی کنند تا همچنان بر مسند خلافت تکیه زنند و تا زمانی متعصبین کور دل و ملتی ترسو و نظامیانی چاپلوس و خائن موجود باشد انها را باکی نیست.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 17:58
eshgeman iran - ایران - ایران
جناب مزدور perser68 - فلوریدا - امریکا- تو اصلا لایق اینکه کسی جوابت رابدهد را نداشته باش. هرازگاهی برای اینکه خودنمایی کنی می آیی توسایت ورراجی میکنی. اگه فکر میکنی کسی هستی درهمین خیال باش. زنده بادایران، ننگ ونفرت بر جاسوس اجنبی پرست
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 18:51
Dara va sara - پرت - استرالیا
دوستان......حقوق بشر چیزی اهدائی و هدیه ای نیست.که انرا روی طاتقچه خونت قرار دهی و نگاه کنی و لذت ببری......حقوق بشر: لیاقتی ایست که بخاطرش مبارزه میکنی ، کسب ش میکنی، حمایتش میکنی و احترام غائل میشوی....مردمی که به اعدام حق میدن. به تماشای شلاق منشینند. آرزوی مرگ همنوع خود را میکنند. آیا لایق حقوق بشر هستند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 00:37
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
Dara va sara - پرت - استرالیا تو هم حالا به خاطر پنج درصد آدم گاگول عقب مونده یک ملت رو بی لیاقت نکن خودت نگاه کن در یک شهر 14 میلیونی فقط دو یا سه هزار گاگول به تماشای اعدام و شلاق میرن.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 10:51
Dara va sara - پرت - استرالیا
سردار سپهبد - آمستردام ..وقتی معنی یک جمله و کامنت رو نمیفهمی. لزومی نداره جواب بدی...حقوق بشر چیزی نیست که دیگران برات حل کنند. حقوق بشر چیزیکه احتیاج به لیاقت و درک و فهم داره....اون گاگول ها هم مردم بورکینوفاسو نیستند. ایرانیانی هستند که به تماشا رفتند. و تو هم منتظر هستی که کس دیگر حقوق بشر را برایت حل کنه. خودتو از انها جدا نکن. چون هیچ فرقی ندارین.
جمعه 3 آبان 1392 - 04:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.