سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: منظور وندی شرمن، دی‌‌ان‌‌ای ایرانی‌‌ها نبود

خبرگزاری مهر نوشته است آن‌چه از قول وندی شرمن نقل شده، نتیجه ترجمه بد است

پس از واکنش‌‌ها به سخنان منسوب به معاون وزیر امور خارجه آمریکا، سخنگوی این وزارت‌‌خانه گفت منظور وندی شرمن این نبوده است که ایرانی‌ها به طور ژنتیکی فریب‌کار هستند. پیش‌‌تر از وندی شرمن نقل شده بود که گفته "فریب‌‌کاری در دی‌‌ان‌‌ای ایرانیان است".

ماری هرف، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌‌شنبه ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر، این که منظور وندی شرمن، دی‌ان‌ای ایرانی‌ها بوده باشد را رد کرد.

او در کنفرانس خبری خود در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ما به‌صراحت از خیلی از سخنان رئیس‌جمهور روحانی تقدیر کرده‌ایم. لحن او و همچنین لحن هیئت ایرانی در مذاکرات ۱+۵ را تحسین می‌کنیم و امیدواریم این لحن، تداوم داشته باشد."

این موضع‌‌گیری دولت آمریکا پس از بالاگرفتن واکنش‌‌ها در ایران به اظهارات نقل‌‌شده از وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام شده است.

خانم شرمن، از طرف آمریکا در مذاکرات ۱+۵ با ایران حضور داشت و با لحن مثبتی درباره این مذاکرات سخن گفته است.

اظهارات وندی شرمن که در تهران واکنش‌‌برانگیز شده، به چند هفته پیش باز می‌‌گردد.

برخی از خبرگزاری‌‌ها و وبسایت‌‌ها در ایران، به نقل از خانم شرمن نوشته‌‌اند که آمریکا در صدد حذف تحریم های گسترده علیه ایران نیست چون به این کشور اعتماد ندارد و "فریب و نیرنگ قسمتی از دی‌‌ان‌‌ای ایرانیان است."

همین رسانه ها، اظهارات برخی مقام‌‌های ایرانی را در محکوم‌‌کردن این سخنان منتشر کرده‌‌اند.


کیهان: وندی شرمن را تحریم کنیدروزنامه کیهان خواستار تحریم مذاکره با حضور وندی شرمن شدروزنامه کیهان چاپ تهران نیز در صفحه اول خود و در تیتر یک، به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران "پیشنهاد" داده است که به خاطر این اظهارات، "مذاکره با حضور وندی شرمن را تحریم کنید".

این روزنامه که به نیروهای تندرو در ایران نزدیک است، در هفته‌های گذشته همواره درباره رویکرد دیپلماتیک جدید دولت ایران و کاهش تنش با آمریکا اظهار بدبینی کرده است.

این در حالی است که همزمان خبرگزاری مهر با اشاره به گزارشی که روزنامه کریستین‌‌ساینس‌‌مانیتور از اظهارات وندی شرمن منتشر کرده، نوشته که آنچه از قول او نقل شده، نتیجه ترجمه بد است.

این خبرگزاری رسمی نوشته است: "وقتی سناتورها از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا می‌‌پرسند که چرا باید به روحانی اعتماد کنید، او خطاب به سناتورها گفت که من به کسانی که با آنها در مذاکرات دور یک میز می‌‌نشینم، اعتماد نمی‌‌کنم. ما می‌‌دانیم فریب‌‌کاری بخشی از دی‌‌ان‌‌ای است".

در نقل قول ذکر شده در مهر که با متن انگلیسی اظهارات مذاکره‌‌کننده هسته‌‌ای آمریکا همخوانی دارد، اشاره ای به ایران یا ایرانیان دیده نمی‌‌شود و به نظر می‌‌رسد حکمی در مورد ویژگی‌‌های کلی مذاکرات و مذاکره‌‌کنندگان دیپلماتیک بوده است. هرچند بیان آن در پاسخ به سوالی مرتبط با ایران، حساسیت‌‌برانگیز شده است.متن اظهارات نقل شده وندی شرمن در کریستین ساینس مانیتوردر این باره شماری از مقام‌‌های ایرانی نیز موضع گرفته‌‌اند. از جمله علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته است: "از چنین کشوری که به تعهدات بین‌‌المللی پایبند نبوده و از رژیم صهیونیستی که کانون تهدید برای خاورمیانه است حمایت می‌‌کند، این‌‌گونه اظهارنظرها بعید نیست."

در این باره مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در موضع‌‌گیری محتاطانه‌‌تری گفته بود: "اگر اظهارات سیاسی و اظهارنظرهای سیاسی خانم شرمن مشابه مباحثی باشد که از ایشان نقل شده، باید به سایر اظهارنظرهای ایشان ابراز تردید کرد."

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه همچنین گفت: "به نظرم تمرکز بر این قبیل موارد که بین ما فاصله می‌اندازد، ما را به جایی نمی‌رساند."

او در عین حال تاکید کرد که ایران و آمریکا پیش از این بارها به شکل علنی گفته بودند که به طرف دیگر اعتماد ندارند.

+42
رأی دهید
-29

constantino - میلان - ایتالیا
ظاهراً همه چیز تقصیر مترجمان در هر دو سمت است....قبلا هم که سخنان آقا رو بد ترجمه کرده بودند از خدا بیخبرا............!
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 10:58
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
اینجا اوباما خودش را نشان میدهد. وندی شرمن را از تیم مذاکرات حذف کند که .... به احتمال زیاد خواهد کرد. البته اینها علاوه بر اینکه نشانهٔ عدم صلاحیت این زن برای این وظیفه است نشانهٔ عدم بلوغ شخصی‌ او هم هست. یک آدم سالم چنین اظهار نژاد پرستانه‌ای نمیکند. حد اقل نه در ملأ عام. دی ان آیّ ا‌ش حتما یه عیبی داره: از اون جهشهای آنگلو ساکسونی.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 11:16
goosfand - نیویورک - آمریکا
روحانی مچکریم- نرمش بده، اما نه اون‌قدر زیاد که بعد از، ۴ سال که بماند، یکی‌ دو ماه دیگه بگیم صد رحمت به همون ماموتی
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 12:47
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
......میگم خودمونیم در مورد بعضی‌ از ایرانیها همچنین بی‌ ربط هم نگفته. ...نمونه ش همین احمدی نژاد. هاله نورش ، بگم بگم هاش....اون ممه رو لولو برد. واقعا این شخص چقدر بر گردن فرهنگ ایران حق داره. قدرش ندونستیم باید ۸ ساله دیگه رئیس جمهورش میکردیم.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 13:10
bamiyan - استکهلم - سوئد
من کاری به اظهار نظر خانم شرمن ندارم اما خوب یه ضرب مثلا هست که میگن عاقلان خود دانند لول هر آدمی‌ خودش و ملتشو بهتر از دیگران میشناسه.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 13:11
princesse - تهران - پرژن
حتا اگه منظورش به ما ایرانی‌‌ها باشه دروغ هم نگفته :))
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 14:42
خرچنگ - دبی - امارات متحده عربی
بچه که بودم فکر میکردم امریکا اینقدر میفهمه که میتونه مثل یه بزرگتر به بقیه کشورها کمک کنه ولی با گذشت زمان این تخیل که از ذهنم پاک شده هیچ تازه متوجه شدم چقدر قشنگ در سیاست میشود با کلمات بازی کرد و یک جهان را به بازی گرفت که در این جهان خود مردم امریکا هم هستند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 12:26
ari jojeh - تهران - ایران
ba ham bashim - آذربایجان - ایران. ایشان کاملا درست گفته، واقعیت مگر غیر از اینست؟ حالا به خاطر بعضی‌ مساله سیاسی حرفش را برگردانده اما واقعیت را که نمی‌توان برگردند، و واقعیت اینست که ایرانی‌‌ها به انحطاط اخلاقی‌ افتاده اند و خیانت و دروغ و فساد و حسادت و غیبت و خود بزرگ بینی‌ و و و و شده اصل اساسی‌ زندگی‌ (بیشتر) ایرانیان، و حتا کورش هم ۲۵۰۰ سال پیش گفته بود که خدایا سرزمین من را از دروغ و خشکسالی بر حذر دار، که دقیقا همان اتفاق افتاد. مملکت به سر حد نابودی رسیده و اخلاقیات هم همینطور حالا تو چی‌ را میخواهی‌ مخفی‌ کنی‌ و سر پوش بگذاری؟
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 12:51
فريادزيره آب - اهواز - ایران
چرابعضی هاناراحت میشن؛یه نگاه به جامعه خودمون بندازیم؛به همکارانمون ومحل کارمون؛به بازاریان؛به ادارجات؛به پلیس؛به کل فرهنگی که جامعه مارو دربرگرفته یه باردیگه نگاه بندازید دوستان
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 17:04
فريادزيره آب - اهواز - ایران
چرابعضی هاناراحت میشن؛یه نگاه به جامعه خودمون بندازیم؛به همکارانمون ومحل کارمون؛به بازاریان؛به ادارجات؛به پلیس؛به کل فرهنگی که جامعه مارو دربرگرفته یه باردیگه نگاه بندازید دوستان
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 17:04
m.n.s - کرج - ایران
حرف حق همیشه تلخ است ؟؟؟
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 17:50
toka - کرج - ایران
خوب با این رفتار های مسولان باید همینو بگن
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 18:01
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
اگر شرمن میگفت بنا به تجربه تاریخی و گذشته نباید به سران و مسئولین حکومت ننگ و ضد انسانی ملاها اعتماد کرد حرفش کاملاً درست بود چونکه شکی نیست که به هیچکدم از این اراذل و اوباش رژیم اسلامی نباید اعتماد کرد که نمونه اش خود بنیانگذار این حکومت ضد ایرانی خمینی دجال دروغگو و فریبکار بوده وقتی که گفت همه حرفهای قبل از به قدرت رسیدنش مبنی بر قول برقراری دمکراسی و دخالت نکردن دین در سیاست و غیره فقط خدعه یعنی دروغ مصلحتی بوده پس چطور میشود از چهارتا پادو و نوکران رژیم ملاها انتظار صداقت در گفتار و رفتار داشت؟ همشان سر و ته یک کرباسند دروغگو و فریبکار و شارلاتان و کلاهبردار و دزد و فاسد و فریبکار! در ضمن نکته یادگیری برای خانم شرمن که ازش حالا به غلط یا درست نقل و نوشته شده: ما می‌‌دانیم فریب‌‌کاری بخشی از دی‌‌ان‌‌ای است. ایشان باید سوادش را داشته باشد که فریبکاری ربط دارد به بخشی از ناهنجاری رفتاری که بر اثر تربیت و آموزش کسب میشود نه اینکه مادرذاتی و ژنتیکی در DNA نوشته شده باشد و اکتسابی است نه ارثی! اوباما خودش ابله و اطرافش هم بیسوادها جمع شدند!
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 16:01
ekman - شیراز - ‫ایران
سوزنی به خودمان بزنیم،جوالدوزی به دیگران.اینهمه اوباش و بسیجیان و حکومت مرگ بر آمریکا میگویند و پرچم و عکس میسوزانند و این را جزء اصول دین و انقلابشان میشناسند،حال چی شده که به شرف و آبرویشان بر خورده است!!!فقط ملّت ایران باید ناراحت شوند و آنرا توهین محسوب نمایند،آنهم در صورتیکه واقعا چنین حرفی رده شده باشد و کسی آنرا تکذیب نکرده باشد.متاسفانه بعضی افراد باید در ترجمه کردن خود دقّت بیشتری بکنند.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 18:56
farahnoush - ساری - ایران
ari jojeh - تهران - ایران- عزیزم این داریوش بزرگ گفته است نه کوروش بزرگ !!! . بعضی ها یا پارسی نمیهمند یا عاجز از درک مطلب هستند ؟!!! . این خانوم گفته است : فریب‌‌کاری در دی‌‌ان‌‌ای ایرانیان است . .. آقایون و خانم های روشن نگر جمله را با دقت بخوانند و فکر بکنند .. تا مفهوم کلام بگیرند !!! . اگر مفهوم جمله ایشان را گرفتند و ایرانی هستند و با آن موافق هستند .. باید گفت کافر همه را به کیش خود پندارد .. یعنی اگر شماها ایرانی و فریبکاری در رگ و خون ریشه خانواده شما و خودتون است .. لطفا به من و دیگر ایرانی ها نسبت ندهید !!! .
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 19:27
kasra persia - لندن - انگلیس
اولا که کاملا واضحه که مطلب درست ترجمه نشده بعد از اون خدا وکیلی یه نگاهی بخودمون بندازیم ما به هیچ احدی رحم نمیکنیم پابرجایی رژیم ایران در گرو حمایت مزدوران و خائنین هست حالا شما حساب کنید تو دنیا هیچ کشوری این همه خائن نداره
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 20:07
farahnoush - ساری - ایران
ari jojeh - تهران - ایران- عزیزم این داریوش بزرگ گفته است نه کوروش بزرگ !!! . بعضی ها یا پارسی نمیهمند یا عاجز از درک مطلب هستند ؟!!! . این خانوم گفته است : فریب‌‌کاری در دی‌‌ان‌‌ای ایرانیان است . .. آقایون و خانم های روشن نگر جمله را با دقت بخوانند و فکر بکنند .. تا مفهوم کلام بگیرند !!! . اگر مفهوم جمله ایشان را گرفتند و ایرانی هستند و با آن موافق هستند .. باید گفت کافر همه را به کیش خود پندارد .. یعنی اگر شماها ایرانی و فریبکاری در رگ و خون ریشه خانواده شما و خودتون است .. لطفا به من و دیگر ایرانی ها نسبت ندهید !!! .
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 19:30
birmingham - شیراز - ایران
به خدا اگه بد گفته باشه ایرانی‌ هم فریب کاری هم دروغ گو هم حسود است قربون آدم چیز فهم
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 21:23
iSam - لندن - انگلستان
مگه دروغ گفته!؟ همه ما ایرانیها دروغگو و متقلب و .. هستیم وگرنه وضع مملکت این نبود. در همه جای تاریخ ایران بوی خیانت و کثافت کاری ملت قابل احساس است.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 23:12
classic - تهران - ایران
چرا بعضی ها جوگیر میشن و فکر میکنند یه پا وطن پرست تشریف دارن. اگه وطن پرستی حق مردم رو از این بیشرفا بگیرید. مطلب دوم اینکه منظور از ایرانی ها یعنی جمهوری اسلامی و نظام که این دو با هم فرق میکنه. اما متاسفانه با ریا و دغل بازی دارن جا میندازن که ج ا همون مردم ایرانه. اما برای اینکه اینجوری خونتون جوش نیاد اگه در این مواقع جای ایران و ایرانی رو با ج ا عوض کنید همه چیز حل میشه
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 21:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.