علی مطهری: رهبری با معرفی توفیقی برای وزارت علوم مخالفت کرد

علی مطهری گفته است که رئیس جمهور "به طور حتم" مصمم به معرفی جعفر توفیقی به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم بوده، اما با مخالفت رهبر ایران مواجه شده است

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، از دخالت مستقیم رهبر جمهوری اسلامی در فرایند معرفی وزیر علوم جدید ایران به قوه مقننه خبر داد.

آقای مطهری امروز سه شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) به خبرگزاری خانه ملت کلیک گفت: "به طور حتم دولت روحانی مصمم به معرفی توفیقی به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بود، اما طبق اطلاع من رهبر معظم انقلاب با معرفی وی به‌عنوان وزیر پیشنهادی مخالفت کرده‌اند."

حسن روحانی رئیس جمهور ایران دو روز پیش رضا فرجی دانا را برای تصدی پست وزارت علوم به مجلس معرفی کرد. وی همچنین علی اصغر فانی را برای وزارت آموزش و پرورش و رضا صالحی امیری را برای وزارت ورزش و جوانان به نمایندگان کلیک پیشنهاد کرد.

معرفی این سه نفر، پس آن آن صورت گرفت که مجلس ایران روز ۲۴ مرداد و در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی حسن روحانی، به جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن آوری، محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و مسعود سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان رای اعتماد نداد.

در پی عدم رای اعتماد نمایندگان به این سه نفر، آقای روحانی جعفر توفیقی، علی اصغر فانی و رضا صالحی امیری را به ترتیب به سرپرستی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فن آوری، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان منصوب کرد.

چندی پیش مجید انصاری، معاون پارلمانی حسن روحانی کلیک گفت که سرپرست های تعیین شده برای این سه وزارتخانه "علی‌القاعده به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس معرفی خواهند شد".

    "آقای توفیقی پس از معرفی نشدن به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت که ابهاماتی که نمایندگان مجلس در مورد او مطرح کرده بودند، 'تقریبا حل شده بود'، اما رئیس جمهور نهایتا به دلایلی دیگر 'مصلحت' ندانسته که او را به مجلس معرفی کند"

در عمل نیز آقای روحانی سرپرست های تعیین شده برای دو وزارتخانه آموزش و پرورش و ورزش و جوانان را به عنوان وزرای پیشنهادی برای همین وزارتخانه ها معرفی کرد، اما بر خلاف پیش بینی ها، به جای جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، رضا فرجی دانا به مجلس معرفی شد.

عده ای از محافظه کاران، محمدجعفر توفیقی را به همراهی با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ متهم کرده بودند.

با این حال، مجید انصاری معاون آقای روحانی سه هفته پیش تاکید کرد که سرپرستان سه وزارتخانه باقی مانده دولت، "جلسات مشترک بسیار خوبی" با نمایندگان داشته و "برخی ابهامات" آنها را برطرف کرده اند.

آقای توفیقی پس از معرفی نشدن به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت که ابهاماتی که نمایندگان مجلس در مورد او مطرح کرده بودند، "تقریبا حل شده بود"، اما رئیس جمهور نهایتا به دلایلی دیگر "مصلحت" ندانسته که او را به مجلس معرفی کند.

وی اظهار داشت که تا "سه، چهار روز" قبل از معرفی وزرای باقی‌مانده، قرار بوده که به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی شود، اما بعد رئیس جمهور "مصلحت" دیده که فرد دیگری را معرفی کند.

+15
رأی دهید
-30

کبالت3 - کرج - ایران
جمهوری اسلامیه هرچی آقا بفرمان.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 05:38
shahramareia - تهران - ایران
غلط کردند
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 08:23
massoudoslo - اسلو - نروژ
علی مطهری هم مثل بقیه از کلمه اقا استفاده بهینه خیلی زیادی داره !
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 13:12
khalkobi - تهران - تهران
تا دیروز میگفتن رهبر دخالت نمیکنه عجب آدمایی هستن اینا البته اگه آدم باشن .
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 13:45
تپل مپل - شیراز - ایران
قربونه آقای پر جذبه ام بشم من!
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 14:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.