کارشناسان: نشانه‌های بروز شکاف میان آمریکا و اسرائیل در مواجهه با ایران

چند روز پس از پایان مذاکرات ژنو، برخی رسانه‌ها و کارشناسان از بروز شکاف میان اسرائیل و آمریکا بر سر مواجهه با ایران می‌گویند. برخی از آن‌ها می‌گویند با ادامه روند فعلی، "انفجار" میان اوباما و نتانیاهو رخ خواهد داد.

تنها چند روز بعد از پایان اولین نشست دور تازه‌ی مذاکرات ایران و کشورهای ۵+۱ بر سر پرونده‌‌ی اتمی ایران، نشانه‌های کوچکی از اختلاف میان آمریکا و اسرائیل بر سر مواجهه با ایران آشکار شده است.

خبرگزاری "آسوشیتدپرس" گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز یک‌شنبه بار دیگر از امریکا خواست که فشار به ایران را تشدید کند. این در حالی است که در روزهای اخیر برخی مقامات آمریکایی در اظهارنظرهای خود نشانه‌هایی از کاهش تحریم‌ها و فشار علیه ایران را بروز دادند.

جک لو، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده‌ی آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه‌ی تلویزیونی "ان بی سی" گفت که هنوز برای صحبت درباره‌ی لغو تحریم‌ها علیه ایران زود است، با این‌حال تاکید کرد که آمریکا آماده است و قصد جدی دارد تا دربرابر گام‌های عملی و مثبت ایران، واکنش مناسبی داشته باشد.

یائول گزانسکی، کارشناس ایران و مشاور ارشد سابق دولت اسرائیل به آسوشیتدپرس گفت واقعیت آن است که همیشه میان آمریکا و اسرائیل بر سر ایران اختلاف وجود داشته است. او می‌گوید توان نظامی دو کشور و تهدیدی که آن‌ها از سوی ایران احساس می‌کنند، به یک اندازه نیست.

این مشاور ارشد سابق دولت اسرائیل می‌گوید اسرائیل دیگر می‌داند که همه‌ی آن‌چه که در مواجهه با ایران می‌خواهد، مورد تایید و حمایت آمریکا نیست. گزانسکی می‌گوید اسرائیل نگران است که قول و قرار آن‌ها با آمریکا بر سر ایران، شکننده‌تر از پیش شود و آمریکا راه دیگری را در مواجهه با ایران پیش گیرد.

گزانسکی می‌گوید اسرائیل در مواجهه با ایران هیچ چاره‌ای جز جلب موافقت آمریکا ندارد و اگر آمریکا با ایران به توافق رسد، اسرائیل چاره‌ای جز دست کشیدن از تهدید نظامی ندارد.

اما افرایم آسکولای، یک نماینده‌ی سابق "کمیسیون انرژی اتمی" اسرائیل که در حال حاضر محقق انستیتوی " امنیت ملی" آمریکا است می‌گوید هنوز زود است که بشود نتیجه گرفت میان آمریکا و اسرائیل بر سر مواجهه با ایران اختلاف افتاده است. او می‌گوید نقطه‌ی اساسی اتحاد که جلوگیری از پیشرفت برنامه‌ی اتمی ایران است، به قوت خود باقی‌ست.

روزنامه‌ی اسرائیلی "یدیعوت آحارونوت" نیز پیش‌بینی کرده است که با روند فعلی مذاکرات کشورهای ۵+۱ با ایران، "انفجار" میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو گریزناپذیر خواهد بود.

روزنامه‌ی "هآرتص" نیز به نقل از یکی از مقامات اسرائیلی که نامش فاش نشده گزارش داد که اسرائیل در جریان قرار گرفته که ایران در طی مذاکرات ژنو اعلام کرد که با پیش‌شرط‌هایی آماده‌ی توقف غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم است.

این گزارش همچنین مدعی شد که ایران اعلام آمادگی کرده است تا فعالیت مناقشه‌برانگیزترین تاسیسات اتمی خود از جمله پارچین را متوقف کرده و به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه‌ی بازدید دهد. مقامات اسرائیلی از تایید محتوای این گزارش "هآرتص" سرباز زدند، با این‌حال گفتند که در جریان بحث‌های مذاکرات قرار گرفته‌اند.

+89
رأی دهید
-8

perser68 - فلوریدا - امریکا
آلان قند تو دل‌ آدمخور‌های اسلام ناب خامنه‌ای جلاد آب شد(:خمینی یه ...خورد،۳۴ساله مردم باید جور اون جونور جلاد مرده خور رو بکشن!
دوشنبه 29 مهر 1392 - 22:42
farzad power - لوس انجلس - امریکا
perser68 - فلوریدا - امریکا -شمارو هم درک می‌کنم. بد جور دردت گرفت نه؟ بر بد خواه ایران و ایرانی لعنت.بگو بشمار.
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 00:59
omidvaran - نورکل - امریکا
اوباما ازاولش کفت سیاست خارجی امریکا باید درواشنگتن تدوین شود وچندین بار مشخصا به ناتان یابو حالی کرده که از حدود خودش پاشو بیشتر دراز نکنه اگه ایران درمذاکرات وتوافقات هوشمندانه عمل کنه وبواقعیات توجه داشته باشه وازاون روش احمقانه احمدی توهمی دوری کنه عملا حمایت اتحادیه اروپا ودیگران رو کسب میکنه ونهایتا با امریکاهم به توافق اصولی میرسه واین همون چیزیست که ناتان یابوی متجاوز ونژاد پرست رو اتیش زده واین چندروزه به اب واتیش میزنه تا امریکارو از حصول توافق بدور نگهداره - مطلب دیگه اینه که مردم امریکا باید دردادن این پولی که بزحمت زیاد درمیاررن ومالیات میدن بدولت متجاوز اسرائیل تجدید نظر کنند اگه مردم این باج سیبیل اسرائیل رو متوقف کنن دیگه اون ناتان یابو نمیتونه اینطور نفس کش بطلبه
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 05:42
عقل وهوش - اصفهان - ایران
perser68_ چیه ترسیدی ازچشم آمریکائیها بیفتید یهودی آدم هزار پله از چشم خلق خدا بیفته اما یک پله از چشم خدا نیفته یک روز ی قوم برگزیده خدا باشه اما بعد موردخشم و غضب خدا قرار بگیره وبدترین خلق خدا بشه تاجائیکه به شکل خوک ومیمون درشان بیاره و در اخر هم از نظر پاکی وطهارت هم ردیف حیوانات نجس مثل سگ وخوک قرارشان بده---- نترس بابا آمریکا با ایران هرگز خوب نمیشه اینها هم همه سیاسی بازیه که آخرش هم برای ما معلومه سر جای اول قرار میگیرن فقط میخوان همدیگر را محک بزنن تا چند سال دیگر هم کشش میدن
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 11:01
perser68 - فلوریدا - امریکا
چه زود خودتون رو لؤ میدین(:از کروبی و موسوی که گنده تر نیستین!ببین خامنه‌ای جلاد چه به روزشون اورده!انقدر ادامه بدین تا با سر برین تو دیوار(:
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 12:34
Dara va sara - پرت - استرالیا
perser68 - فلوریدا ..البته با اجازه شما دوست عزیز.. جواب این را من دادم.
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 18:35
Dara va sara - پرت - استرالیا
عقل وهوش - اصفهان - ایران............نه سواد سیاسی داری . نه طرز فکر ادمیزادی داری . نه میفهمی چی میگی. .....< شکل خوک و میمون>.....خدا چرا اینکارو الان نمیکنه..؟؟؟؟؟؟نادان...!! بیشتر دانشمندان جهان یهودی هستند. 80% اقتصاد دنیا دست یهودیان هست. تمام سازمانهای خبری جهان توسط یهودیان اداره میشود. باهوش ترین جراح هان را دارد. بزرگترین و پیشرفته ترین عمل چشم پزشکی در سرزمین یهود انجام میگیره...........اونها خوک هستند. تو که فرشته خدا هستی چه غلطی کردی؟؟؟..تنها توفیق تو اینکه باور داری خدا یه عده رو خوک کرده..... بنازم به اون عقل قاسد شده.
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 18:31
perser68 - فلوریدا - امریکا
Dara va sara - پرت - استرالیا. دوست گرامی‌،متشکر از وقتی‌ که گذاشتی،اما جوابی‌ دادی که طرف پیداش نشد دیگه(:
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 21:34
عقل وهوش - اصفهان - ایران
dara va sara_آخ . آخ...آخ....آقا شرمنده من خیلی خیلی معذرت میخوام تیر ما رفت تو چشم شما ببخشید آقا من آمریکا را هدف گرفته بودم آنطرف دنیا ولی باد پرت کرده اینور دنیا پرت استرالیا من معذرت میخوام لحن من کمی تنده دوستام میگن توعادت داری همیشه یکی ازما را بذاری وسط و سرخ کنی بعد بهش بخندی من هم میگم ترک عادت نمیتونم بکنم شما لطفا سوژه ندید آخه وقتی یک سوژه ابلهی مثل بعضیها رامیبینم نمیتونم تا چهار شنبه سوری صبر کنم بعد بگم سرخی تو از من و زردی من از تو باید سریع دست به کار بشم ----اما آنها که به آن یهودی گفتم خودش بهتر از شما ماهیگیران روز شنبه را میشناسد که میمون شدن آیه قرآن هم هست -اما دانشمندان مسلمان بسیار بهتر وبیشتر هم هستند مثل پرفسور سمیعی ایرانی که برترین جراح مغز جهان هم هست -- اما فرشته خدا که نه بنده خدا هستم--اما عقل فاسد --خداوند در قرآن میفرماید کافران خود سفیهانند ولی نمیدانند --مثل تو کافر را گفته . شرمنده فرصت تفسیر ندارم خودت فکر کن مغز گردو
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 11:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.