آندرانیک تیموریان : با این وضعیت هیچ شانسی برای رفتن به جام ‌جهانی‌ نداریم

خبر ورزشی : آندرانیک تیموریان، کاپیتان تیم‌ ملی فوتبال ایران، دور از فوتبال پرحاشیه ایران، روزهای آرامی را در لیگ قطر سپری می‌کند. تیموریان که چند سال پیش یکی از بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ ‌برتر انگلیس بود، درخصوص شرایط خودش در لیگ قطر، وضعیت تیم ملی و مسائل مختلف دیگر به سؤالات خبر‌ورزشی پاسخ می‌دهد.
ابتدا در مورد لیگ قطر صحبت کن. آیا سطح لیگ ستارگان قطر از لیگ ایران بالاتر است؟من نمی‌توانم یک مقایسه دقیق انجام دهم و به صورت قطعی بگویم که کدام یک بهتر است. شما می‌بینید که در سال‌های اخیر نماینده‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا مقابل تیم‌های قطری نتایج خوبی نگرفته‌اند. این ربطی به ضعیف یا قوی بودن بازیکنان ندارد و به یک موضوع کلی مربوط می‌شود. در فوتبال ایران استعداد زیاد است و نیروی انسانی زیاد است اما امکانات نیست. در قطر اما نیروی انسانی کم ولی امکانات زیاد است. همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از بازیکنان خارجی از کشورهای دیگر به قطر بیایند و بعد از چند سال ماندن در این کشور، تابعیت قطری بگیرند. الان حتی تیم ‌ملی قطر قوی‌تر از قبل شده و رقابت خاصی بین بازیکنان برای حضور در این تیم وجود دارد.
چند سال قبل به انگلیس رفتی و خیلی‌ها دوست دارند بدانند که چرا در فوتبال آن کشور با اینکه شرایط سنی خوبی داشتی، دوام نیاوردی. در این مورد صحبت می‌کنی؟من خیلی به آن دوران فکر می‌کنم اما هرگز افسوس نمی‌خورم. به عنوان یک بازیکن ایرانی آنچه در توانم بود را در انگلیس به نمایش گذاشتم و داشته‌هایم را رو کردم. من با حضور در لیگ جزیره به انتهای فوتبال رفتم چون معتقدم لیگ ‌برتر انگلیس بهترین و معتبرترین لیگ دنیاست. در جام‌های مختلفی بازی کردم و به اندازه خودم درخشیدم. البته یک عامل بسیار مهم باعث شد تا نتوانم برای کارهای طولانی در این لیگ بمانم.
چه عاملی؟نداشتن یک ایجنت و یک وکیل خوب باعث شد از انگلیس بروم. این یک زنگ خطر برای فوتبالیست‌های جوانی است که می‌خواهند رشد کنند و به فوتبال اروپا برسند. آنها باید یک ایجنت معتبر داشته باشند، البته ایجنتی که صداقت کاری داشته باشد و برای بازیکن وظایفش را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. فوتبال ایران بازیکنان مستعدی دارد و خیلی از جوانان می‌توانند به اروپا بروند. البته باز هم می‌گویم افسوس گذشته را نمی‌خورم. در ضمن من از آلمان هم پیشنهاد داشتم.
چه زمانی؟بعد از اینکه از انگلیس رفتم، از آلمان پیشنهاد داشتم ولی خودم نخواستم به فوتبال این کشور بروم. من در انگلیس بازی کرده بودم و آنجا بهترین لیگ دنیا بود.
به زودی در بازی‌های ملی به باشگاه 100 تایی‌ها می‌پیوندی. چه احساسی داری؟در وهله اول افتخار می‌کنم که توانستم برای تیم‌ ملی ایران بازی کنم و سهم کوچکی در شاد کردن دل مردم داشته باشم. من و دوستانم روزهای تلخ و شیرینی در تیم‌ ملی ایران داشتیم و حالا افتخار می‌کنم که در آستانه ورود به باشگاه 100 تایی‌ها هستم. من در حالی به این افتخار خواهم رسید که همبازی‌ها و مربیانی که داشتم، خیلی به من کمک کردند.
کارلوس کروش بعد از دیدار مقابل گوام باز هم از امکانات تیم ‌ملی به شدت گلایه کرد و چالش سختی با مسئولان فدراسیون فوتبال داشت. در این مورد چه صحبتی داری؟این صحبت‌ها قدیمی شده است. ناراحتی کروش اتفاق جدیدی نیست. من باید در مورد لباس‌های تیم ‌ملی حرف بزنم و باید بگویم این لباس‌ها افتضاح است. قرارداد ما با برند آل اشپورت به پایان رسیده ولی جالب است که همچنان باید لباس‌های این شرکت را بپوشیم، چون دنبال اسپانسر خوب نیستیم. از طرفی زمین چمن کمپ کیفیت کاملاً افتضاحی دارد. گفتن این جمله بسیار تلخ است که تیم‌ ملی ایران یک زمین تمرین ندارد. این مشکلات 20 سال پیش هم وجود داشت ولی کو گوش شنوا؟ معمولاً در ایران همه دوستان دارند با مشکلات کنار می‌آیند و دوست ندارند مشکلات را حل کنند. این موضوع ضربه بزرگی به فوتبال ایران زده است. ما یا می‌گوییم نمی‌شود یا می‌گوییم نداریم. مشکلات کماکان ادامه دارد، مگر اینکه یک خیر برای تیم ‌ملی پیدا شود که برای تمامی تیم‌های ملی هزینه کند. فکر می‌کنم باید یک خیر پیدا کنیم ولی باز هم این موضوع نشدنی است.
فکر می‌کنی ما به جام‌ جهانی‌ روسیه صعود کنیم؟با این وضعیت هیچ شانسی برای رفتن به جام‌ جهانی‌ نداریم. من حدود 11 سال پیش به تیم ‌ملی آمدم. در جام‌ جهانی‌ 2006 اسپانسر ما پوما بود اما الان به آل اشپورت رسیده‌ایم. لباس‌هایی که به ما می‌دهند، با یک بار شستن تبدیل به لباس بچه می‌شود. شرایط واقعاً بدتر از قبل است. اصلاً من اشتباه می‌کنم، بهتر است خودتان بیایید و این چیزها را ببینید.
آیا لیگ ایران را دنبال می‌کنی؟کم و بیش بازی‌ها را می‌بینم.
امسال چه تیمی قهرمان می‌شود؟استقلال، استقلال خوزستان، سپاهان، تراکتورسازی، پرسپولیس، نفت تهران، ذوب‌آهن و 2، 3 تیم دیگر شانس قهرمانی دارند.
در نظرسنجی برنامه 90 تو در بین گزینه‌های بهترین هافبک دفاعی (بعد از انقلاب) قرار داشتی. در این نظرسنجی کریم باقری اول شد. در این مورد صحبت می‌کنی؟من باید به آقاکریم تبریک بگویم و افتخار می‌کنم که در یک مقطع کوتاه با او همبازی بودم. او بازیکنی بی‌ادعا و قابل احترام بود و می‌تواند برای جوان‌های فوتبال ایران یک الگو باشد. برای من افتخار بزرگی است که در بین این گزینه‌ها قرار داشتم. تمامی این افراد و حتی آنهایی که در این پست اسم‌شان در بین گزینه‌ها نبود، زحمات زیادی برای تیم‌ ملی فوتبال ایران کشیده‌اند.
+37
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.