رئیس مجلس ایران: اعتماد کردن به قدرت‌های جهانی عقلانی نیست

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هشدار داده است که اگر از قدرت‌های طرف مذاکرات هسته‌ای با ایران "رفتار دوگانه و غیرموجه" دیده شود، مجلس در مورد "تنوع فعالیت‌های هسته‌ای" قانون تصویب خواهد کرد.

آقای لاریجانی امروز یکشنبه ۲۸ مهر (۲۰ اکتبر) در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت که با توجه به "بی‌عدالتی‌های" موجود در عرصه روابط بین المللی، "باید با سوءظن به تعاملات دیپلماتیک نگریست و جای اعتماد کردن نیست".

او گفت که قدرت های جهانی بارها "قول‌های دروغین" داده‌اند و در تعامل دیپلماتیک با آنها، تنها باید رعایت ضوابط عام بین‌المللی مورد نظر قرار گیرد.

رئیس مجلس ایران تلویحا از به کار رفتن اصطلاح "اعتمادسازی" در رابطه با غرب توسط دیپلمات‌ها و مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران انتقاد کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی مسئولیت مذاکرات هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ (پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان) را به عهده گرفته، بارها از اصطلاح "اعتمادسازی" استفاده کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران چندی پیش گفته بود که به تلاش‌های دیپلماتیک دولت ایران و مسئولان آن خوشبین است، اما به دولت آمریکا و غرب اعتماد ندارد و به آنها بدبین است.


انتقاد از انتشار اظهارات هاشمی رفسنجانی و نعیمه اشراقی


رئیس مجلس ایران همچنین از انتشار اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی در مورد رابطه با آمریکا در رسانه‌ها و گفته‌های اخیر نعیمه اشراقی، نوه آیت‌الله خمینی در مورد حجاب انتقاد کرده است.

او گفت: "نقلی شده که طی نامه‌ای به امام چندین مطلب منجمله مطلبی در رابطه با آمریکا ذکر شده بود و امام هم در این موضوع اقدامی ننمودند. سئوال این است که طرح این مسئله در رسانه ها آن هم موضوعی که مربوط به سال‌ها پیش است و رهبری زمان نیز در آن مورد تصمیم خود را گرفته بود، چه خاصیتی دارد؟"

آقای لاریجانی گفت که انتشار چنین مطالبی وجود "نوعی دلدادگی، شیفتگی و ذوق زدگی برای کار با آمریکا و غرب را در نهان سیاست ورزان و جریان رسانه‌ای کشور" القا می‌کند و به زیان منافع ملی ایران است.

او از رسانه ها و کسانی که به تریبون‌های عمومی دسترسی دارند خواست که در انتشار مطالب سنجیده عمل کنند.

اظهارات مورد اشاره مربوط به دو مصاحبه آقای هاشمی رفسنجانی در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ است که اخیرا در وبسایت او بازنشر شده بود.

آقای هاشمی رفسنجانی در این مصاحبه‌ها گفته بود که سال‌ها پیش در نامه ای از آیت الله روح‌الله خمینی خواسته بود موضوع رابطه با آمریکا را در زمان حیات خود حل کند، چون در غیر این صورت حل این مشکل به آسانی ممکن نخواهد بود.

رئیس مجلس ایران همچنین تلویحا از اظهارات اخیر نعیمه اشراقی، نوه آیت الله خمینی در مورد حجاب انتقاد کرد.

خانم اشراقی اخیرا در مصاحبه با وبسایت "شرق پارسی" متعلق به شرق الاوسط گفته بود: "پدر بزرگ من، آیت الله خمینی، همواره می‌گفت رنگ سیاه مکروه است و نباید پوشید... می‌خواستم در فیس بوک اعلام کنم و خطاب به خانم ها بگویم بیائید کم‌کم از رنگ شاد استفاده کنیم. احتمالا چنین کاری هم بکنم تا یک انقلاب رنگ را شروع کنیم."

اما آقای لاریجانی بدون اینکه نام خانم اشراقی را بیاورد، گفت: "امروز ما نیاز به انقلاب رنگ‌ها در حجاب نداریم. همیشه در اکثر روستاها زنان با لباس‌های رنگی حجاب داشتند و دارند و کسی هم ایرادی نگرفته، این امور جنبه عرفی و تناسب با محل دارد و اصل پوشیدگی و عفاف است."

او افزود: "شل دینی هنر نیست که به آن افتخار شود و آن را ترویج کنند، آن هم کسانی که از بیوت صالحه انقلاب هستند."

اخیرا یکی دو اظهار نظر خانم اشراقی و منسوب شدن نوشته‌ای در سایت فیسبوک به او جنجال برانگیز شده و انتقادات گسترده‌ای در بعضی محافل و رسانه‌های محافظه کار ایران برانگیخته است.

+38
رأی دهید
-57

ari jojeh - تهران - ایران
بر وزن شعر هایده خدا بیامرز، با کامل ابلهیت احساس تیزی میکنی‌، الاغ تورم ۴۲% رسمی‌ و ۱۰۵% غیر رسمی‌ حکومت ور می‌اندازد نفهم حکومت، الدنگ وقتی‌ که رهبر کبیرت میگفت اقتصاد مال خر است خوب معلومه که نمی‌فهمی چون تو که خر نیستی‌، تو گاوی، برو به عاقات علی‌ دست پلاستیکی از قول من بگو به ایران قسم که ایران هست و شما ملایان بیشرف تا دو ساله دیگر نیستید، حال هر چه در توان و چنته دارید تو کنید.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 15:44
dark night - تهران - ایران
راست میگه، نباید به قدرتها مخصوصا به این روشی حـ... اعتماد کرد.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 18:41
مانفرد - ایران - ایران
اینا حتی به خونواده خودشون هم شک دارند
یکشنبه 28 مهر 1392 - 19:12
siavash2a - تهران - ایران
شما نماینده مردم نیستید شما خادم حکومتی . تا کی مردم باید هزینه ندانم کاریهی شما را بدهند. اگر قراربود نرمش قهرمانانه صورت بگیره چرا از اول این کار صورت نگرف؟؟/. آبی که رفته دیگه برنمیگرده
یکشنبه 28 مهر 1392 - 19:05
marde azad - تهران - ایران
پ ن پ تو خوبی!!!!!
یکشنبه 28 مهر 1392 - 22:13
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
کجای پیازیید.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 22:15
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
اعتماد به شما و اخوندها بی معنی و اساس هست . اعتماد به خمینی رافضی باعث شد امنیت رفاه آسایش و آزادی از مردم سلب بشه پس شماها مخل آسایش و رفاه هستید و در نتیجه به هر کس و ناکس جز شما میشود اعتماد کرد الا شما دزدان ای کتوله دالتونها
یکشنبه 28 مهر 1392 - 22:43
کبالت3 - کرج - ایران
بله برادر قدرتهای جهانی سیری چند فقط باید به گدا گودوله های جهانی اعتماد کرد .کبوتر با کبوتر غاز با غاز کبلائی.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 22:58
ایران.ایران - وین - اتریش
کاملا درست میفرماید،دوران اعتماد به دیپلماسی در دنیا به اخر رسیده و منطق دیگر کاربرد ندارد و دلیلش هم بحران اقتصاد ی در کشورهای غربی میباشد،بر طبق معادلات کشورهای زورگو میبایست جنگ جهانی دیگری رخ میداد ولی به خاطره قدرتمند بودن حریف اصلی ایرن ای اتفاق رخ نداد.
دوشنبه 29 مهر 1392 - 03:02
ایران.ایران - وین - اتریش
کاملا درست میفرماید،دوران اعتماد به دیپلماسی در دنیا به اخر رسیده و منطق دیگر کاربرد ندارد و دلیلش هم بحران اقتصاد ی در کشورهای غربی میباشد،بر طبق معادلات کشورهای زورگو میبایست جنگ جهانی دیگری رخ میداد ولی به خاطره قدرتمند بودن حریف اصلی ایران این اتفاق رخ نداد.
دوشنبه 29 مهر 1392 - 03:03
Dara va sara - پرت - استرالیا
اهای جماعتی که اون بال کامنت گذاشتین.....این بابا ناسلامتی رئیس مجلس مملکت خراب شده ایرانه......شماها رفتین رای به مجلس دادین. شماها هستین که از پروژه اتمی حکومت دارین دفاع میکنین..شماها رفتین به رئیس جمبولتون رای دادین.. خودتونم نمیدونین چی چی میگین. ...یکی میگه افراطی . یکی میگه تندرو. یکی میگه یواش رو. یکی میگه سبز . یکی میگه بنفش.......................................آهای جماعت..اینا همشون یک هستند..این شما هستید که تیکه تیکه شدین.
دوشنبه 29 مهر 1392 - 02:37
ایران.ایران - وین - اتریش
کاملا درست میفرماید،دوران اعتماد به دیپلماسی در دنیا به اخر رسیده و منطق دیگر کاربرد ندارد و دلیلش هم بحران اقتصاد ی در کشورهای غربی میباشد،بر طبق معادلات کشورهای زورگو میبایست جنگ جهانی دیگری رخ میداد ولی به خاطره قدرتمند بودن حریف اصلی ایرن ای اتفاق رخ نداد.
دوشنبه 29 مهر 1392 - 03:03
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
اگر اعتماد کردن به قدرت‌های جهانی عقلانی نیست ! حالا بفرمائید که اعتماد کردن به شما عقلانی است !؟
دوشنبه 29 مهر 1392 - 13:12
aryana - تهران - ایران
در اینکه شما خیلی مورد اعتماد هستید هیچ شکی نیست تا شما هستید اعتمادی به هیچ کس نیست.
دوشنبه 29 مهر 1392 - 18:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.