کارهایی که زنان چینی نمی‌توانند انجام دهند

سلیا هتن

خبرنگار بی‌بی‌سی در پکن

در چین نیز مانند بسیاری از دیگر کشورها زنان بیش از مردان وارد دانشگاه می‌شوند، اما آیا برای این دختران فارغ التحصیل در دنیای واقعی کار هست؟

مانیکوریست یا قاضی؛ طراح کیک یا مجری رادیویی؛ کودکان در پکن، پایتخت چین، می‌توانند در آزمایش دهها امکان شغلی خودشان را در شغل رویاییشان تجسم کنند.

اما در همین تجسم، تعدادی از کودکان خانواده‌های آنها با کلیشه جنسیتی سفت و سختی روبرو می‌شوند.

جذابترین کار برای دخترها این است که آنها شبیه مهمانداران لباس بپوشند و با چمدان‌های کوچک در کابین غیر واقعی هواپیما، یاد بگیرند که چگونه غذا سرو کنند.

به دخترانی که در صف ایستاده‌اند گفته می‌شود "یونیفرم‌هایتان را درست کنید."

در همین حال پسران بیشتر علاقه دارند که مامور گمرک یا محافظ امنیتی باشند؛ با لباس، تفنگ‌های غیر واقعی و جلیقه ضد گلوله.

ایده این که دختران نمی‌توانند و نباید کارهایی را که پسران انجام می‌دهند، انجام دهند، در دانشگاه و فراتر از آن گسترش یافته است.

در دانشگاه تکنولوژی معدن در ۶۰۰ کیلومتری جنوب پکن، گروهی از دانشجویان به سخنان استاد گوش می‌دهند، رشته‌ای که به آن "کارت سبز" گفته می‌شود و افرادی که در آن تحصیل می‌کنند، تضمین شده می‌توانند شغل پیدا کنند، اما ورود به این برنامه تنها برای مردان امکان پذیر است.

یکی از اساتید ارشد این دانشگاه در توضیح این مسئله می‌گوید: قانون کارگری چین کار در معدن را برای زنان مناسب نمی‌داند، به همین دلیل ما از زنان خواستیم برای چنین شغلی درخواست ندهند.شبکه فعالان مبارزه با سهمیه بندی جنسیتی معتقدند که بسیاری از دانشگاه های چین به نفع پسران استاین دانشگاه در این نوع برخورد تنها نیست. وزیر آموزش چین با ادعای امنیت برای زنان، تحصیل دختران در رشته‌های مختلفی نظیر مهندسی تونل را در آن کشور ممنوع کرده است.

دانشگاهی در شمال چین زنان را از تحصیل در رشته مهندسی دریانوردی منع کرده است. یکی از مسئولان پذیرش به بی‌بی‌سی گفت: چندین ماه فعالیت بر کشتی برای زنان سخت و طاقت فرسا است.

در همین حال، برای تحصیل دختران در دانشگاه پلیس خلق پکن نیز محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است.

یکی از مسئولان پذیرش که حاضر به مصاحبه نشد، در پی تماس تلفنی بی‌بی‌سی گفت: این دانشگاه اجازه حضور دختران در تعداد زیاد را نمی‌دهد، به این دلیل که برای آنها پس از تحصیل کار به اندازه کافی نیست، در عین حال برای بسیاری از مردم در چین پلیس مرد پذیرفته شدنی تر است.

دپارتمان مهندسی معدن جینگ چو نیز دلایل مشابهی برای عدم اشتغال زنان عنوان می‌کند. بنا به گفته آنها، زنان امکان حمل وسایل سنگین را در معدن ندارند و همچنین نمی‌توانند در هنگام خطر به سرعت فرار کنند.

پروفسور شو آرگوس می‌گوید: "بعضی از کارها واقعا برای زنان مناسب نیست. اگر آنها مجبور شوند بعضی کارها را انجام دهند انرژی آنها هدر می‌شود در حالی که امکان استفاده بهتر از انرژی و ظرفیت آنها وجود دارد."

گروهی از دانشجویان و حقوقدانان مخالف با چنین رویکردی، سال گذشته سرهایشان را تراشیدند و در اعتراض به این روند در سراسر چین تظاهرات کردند.

یکی از فعالان دانشجویی در انتقاد به این رفتار می‌گوید: "این تبعیض جنسیتی آشکار است. هیچ کس تاکنون در مقابل این دانشگاه‌ها نایستاده و به آنها نگفته که این رفتار ناصحیح است، چرا هیچ کس به دنبال تغییر نیست؟ این مسئله مرا بسیار عصبانی می‌کند."

+24
رأی دهید
-5

hossein+87 - ایران - ایران
برای مشاغلی که از نظر جسمی زنها کشش ندارن،کار خیلی خوبی کردن. طرف میره مثلا رشته معدن میخونه. کلی هزینه رو دست دولت میزاره و موقع کار کردن که شد، میبینه که کشش نداره و میره سر خونه زندگیش. اونوقت دولت میمونه و هزینه ای که رو دستش مونده. عدالت یعنی اینکه شما کارها رو بر حسب توانایی های افراد تقسیم کنید. به هر حال از نظر فیزیولوژیک زنها ظریف تر خلق شدن و این حسن برای یک خانم محسوب میشه. حالا دولت چین نمیزاره زنها رشته معدن و تونل بخونن شده ظالم! بابا اینا اینهمه بلا سر مردمشون میارن شما گیر دادید به این؟!!
یکشنبه 28 مهر 1392 - 10:44
MR.BLACK - جاکارتا - اندونزی
تبعیض جنسیتی؟؟؟؟؟ مگر کدام رفتار این دانشگاه‌ها ناصحیح می‌باشد؟زن برای کارهای سخت و تقات فارسا و پر خطر مناسب نیست ، چون از نظر جسمی‌ و روحی‌ زن از مرد ضعیفتره،، مشخصه که در این جور کارها اولویت با مرد می‌باشد. در مقابل بسیاری از کارهای دیگر هست که زنان برای انجام آن کارها از مردان مناسبترند،
یکشنبه 28 مهر 1392 - 10:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.