مقایسه رفتاری در واکنش به اشتباهات فوتبالی در لیگ آلمان و ایران/ ژرمن‌ها منطقی، ایرانی‌ها پر هیاهو

لیگ‌های فوتبال ایران و آلمان در کنار تفاوت‌های ریز و درشت فنی از نظر واکنش به اشتباهات داوری نیز متفاوت و تقریبا در نقطه مقابل هم عمل می‌کنند.

محمدرضا سروش- به گزارش خبرگزاری فارس اتفاقی که جمعه شب در دیدار تیم‌های هوفن‌هایم و بایرلورکوزن در ابتدای هفته نهم بوندس‌لیگا آلمان روی داد و داور گل کاملا نادرست اشتفان کیسلینگ،‌ مهاجم لورکوزنی‌‌ها را به خاطر سوراخ بودن تور سمت چپ دروازه هوفن‌هایم، صحیح اعلام کرد، اتفاقی نیست که تاکنون در لیگ ژرمن‌ها سابقه نداشته باشد.

مرور نیم قرن برگزاری مسابقات این لیگ نشان می‌دهد 3 مورد خاص و البته انگشت‌شمار در لیگی که همواره منظم و پیشرفته طی نیم قرن برگزار شده، ‌وجود داشته است. پس از وقوع این اتفاق عجیب، مسئولان ذیربط به اشتباهی که پیش آمده،‌ اذعان و اعتراف داشته اند. آنها نیز اعتراف کرده‌اند حتی در لیگی که به دقت، با نظم و وسواس زیادی برگزار می‌شود، گاه چنین اشتباهاتی صورت می‌پذیرد.

خطایی که خود به نادرستی‌اش اذعان داشته اما آنچه در همین قسمت میان لیگ منظم ژرمن‌ها و لیگ فوتبال کشورمان، ایران، «تفاوت  کاملا عمیقی»‌ایجاد می‌کند، اظهارات دور از تعصب و احساسات «رنگی، شغلی و تیمی» مسئولان است.

*واکنش هوفن‌هایم

پس از این بازی شاهد بودیم که درپی وقوع اشتباه فاحش داوری، مسئولان هوفن‌هایم به نادرستی این گل اعتراض داشتند اما هیاهو و جنجال برخلاف مسئولان تیم‌های باشگاهی ایران راه نینداختند.

آنها در اظهار نظرهای پس از بازی خود به این موضوع بدون هیاهو و سر و صدا اشاره کردند. حتی گفتند بر اساس مستندات موجود به اتحادیه،‌ به این خاطر اعتراض خواهند کرد.

و البته خواهان انجام مجدد بازی خواهند شد.*واکنش منطقی بایرلورکوزن

حتی مسئولان باشگاه بایرلورکوزن به نادرستی گل و «دلچسب نبودن» بردی اینچنین اشاره داشتند. در کنار کادر فنی تیم صنعتی لیگ ژرمن‌ها، رودی فولر، مدیر ورزشی صاحب نام نیز به این نکته اشاره کرد: برای ما نیز این اتفاق ناخوشایند بود. اینجوری نمی‌خواستیم برنده شویم.

کیسلینگ نیز عنوان کرد: همان لحظه اول که به توپ ضربه زدم، فهمیدم توپ به داخل دروازه‌ نرفته است. بعد اما دیدم همه هم‌تیمی‌ها سمت من دویدند و مرا بغل کردند. در آن لحظه واقعا متحیر بودم و به خودم گفتم مگر توپ به درون دروازه رفته است؟

*واکنش‌های متفاوت در فوتبال ایران

در حالیکه بارها و بارها در لیگ امسال و چند سال اخیر کشورمان شاهد بوده‌ایم، تیم‌های که اشتباه داوری به سودشان تمام شده،‌ به عوض اعتراف به وقوع اشتباه و کاهش تنش احتمالی خود ،از طریق راه انداختن هیاهو، «نادرستی‌ گل» را کتمان کرده‌‌اند.

تیم‌های هم که به واقع «متضرر» شده‌اند،‌ تا جایی پیش رفتند که همه چیز لیگ را تحت تاثیر هیاهوی فراوان خویش قراردادند.

*جوانمردی و صداقت کجاست؟!

در واقع آنچه مسئولان لورکوزن پس از این اتفاق در اظهارات خود بیان کرده‌اند، در اصل ماهیت جوانمردی و صداقت در خود داشته،‌اما برخی دست‌اندرکاران تیم‌های ما، ‌اعم از مربی، بازیکن و سرپرست، با وجود محرز بودن اشتباه، آن را انکار کرده و هر روز از روز قبل، از فضای جوانمردی و صداقت در محیط ورزش،‌ فاصله گرفته‌اند.

دقیقا به این خاطر است که اکنون چند ساعت پس از «حاشیه مهم» روی داده، فضای فوتبال آلمان، تحت تاثیر این اتفاق است اما ‌جنجالی و پرسر وصدا نیست. تماشاگر و هوادار از وقوع این اتفاق ناراحت است.اما حتی تحت تاثیر جو کنونی نیز به خود اجازه نمی‌دهد، از محدوده خویش، پا را فراتر گذاشته و در مقام پرخاش به تیم خود، به تیم حریف و کل فوتبال کشور برآید.

*وقوع اشتباه و زیر سئوال رفتن همه چیز در ایران

در حالیکه متاسفانه بارها و بارها شاهد هستیم، در فوتبال باشگاهی کشورمان، در پی وقوع کوچکترین اشتباهی در یک بازی، کلیه منتسبین به تیم «متضرر» (مربی،‌بازیکن، سرپرست، تماشاگر)به خود «حق می دهند»  از حد و اندازه معقول و پیش‌بینی شده در قوانین، فراتر رفته و تنش‌های جدی ایجاد کنند.

حتی منتسبین به تیم «نفع برده»(مربی، بازیکن، سرپرست، تماشاگر) عمدتا بدون صداقت درکلام و رفتار، گل یا خطای به سود گرفته شده،‌را منکر شده و خود تنش و هیاهوی دیگری را ایجاد کرده‌اند.*چهارمین اشتباه در 50 سال!

آنچه به عنوان یک خطای مهم در فوتبال آلمان،‌جمعه شب اتفاق افتاد در اصل چهارمین موردی است که در طول حدود 50 سال برگزاری بوندس‌لیگا به وقوع پیوسته که با توجه به قدمت این لیگ ممتاز، چندان غیر عادی به نظر نمی‌رسد.

تاریخ این لیگ تا جایی که گواهی می‌دهد، اولین مرتبه‌ای که چنین اشتباه مشابهی در آن روی داد، 21 اکتبر سال 1978 بود. زمانی که در دسته دوم بوندس‌لیگا تیم‌های نوین‌کرشن و اشتوتگارتر کیکرز مقابل هم قرار گرفتند. دیداری که نوین‌کرشن در نهایت 4 بر 3 برنده شد. اما گل چهارم این تیم که توسط یورگن کوربل زده شد، طبق تصاویر تلویزیونی از بیرون به درون دروازه به خاطر سوراخ بودن تور به ثمر رسید.*دومین اشتباه مشابه

دومین مرتبه که چنین اتفاقی افتاد، 7 مارس سال 1981 بود. دیداری میان بایرن مونیخ و بایرلورکوزن که ستاره نروژی لورکوزن به خاطر سوراخ بودن تور دروازه‌ به بایرن زد.

*سومین خطای مشابه

سومین اتفاق مشابه 23 آوریل سال 1994 در جدال بایرلورکوزن و نورنبرگ روی داد. زمانی که توماس هلمر ،‌مدافع ملی‌پوش بایرن دروازه حریف را گشود. البته گل او نادرست بود زیرا از بیرون به خاطر سوراخ بودن تور دروازه نورنبرگ وارد شد.*تصویری به  عنوان سند

حرکت صورت آدولفو والنسیا، بازیکن کلمبیایی بایرن در دیدار با نورنبرگ پس از گل نادرست هلمر حکایت از این نکته دارد که او به خاطر نزدیک بودن به صحنه، به چشم دید که توپ هلمر، از بیرون وارد دروازه شد. والنسیا به همین خاطر مثل خیلی‌ها در ورزشگاه فکر می‌کرد پس از این اتفاق، کوپکه دروازه‌‌بان آن زمان نورنبرگ توپ را جلوی دروازه خود خواهد کاشت و بازی ادامه خواهد یافت. اما هانس یواخیم اوسمرس، داور بازی آن را گل دانست و بازی از وسط زمین شروع (!) شروع شد.* اشتباه دکتر بریش

دقیقا مشابه اشتباه بازی سال 1994 بایرن و نورنبرگ، جمعه شب در دیدار لورکوزن و هوفن‌هایم، کیسلینگ با سر به توپ ضربه زد و از بیرون توپ را به خاطر سوراخ بودن تور سمت چپ دروازه حریف، به درون دروازه فرستاد. حتی پس از این حرکت نیز تاسف خود را به خاطر از دست رفتن موقعیت در رفتارش نمایان کرد. اما دکتر فلیکس بریش داور بازی، به اشتباه آن را گل دانست.

+25
رأی دهید
-5

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
خداییش این علی‌ دایی خیلی‌ مغرور شده . اصلا دیگه ما رهبری هم فالوده نمیخوره . البته این امیر توهم غله ماهی دست کمی‌ از دیگرون نداره .
یکشنبه 28 مهر 1392 - 12:05
بی غم - تهران - ایران
کاش ایرانیانی که در بوندسلیگا بودن می تونستن ذره ای از این جوانمردی و اخلاق رو به فوتبال ایران منتقل کنن!!!
یکشنبه 28 مهر 1392 - 13:07
raha1984 - هامبورگ - المان
از یک مشت چاله میدونی بیشتر از اینها توقعی نیست !! نویرن یه خدا در همه چیز باعث سرافکندگی و خجالت !!!
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 08:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.