آیت الله صافی گلپایگانی:اعدام دوباره یک محکوم جایز نیست

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی در پاسخ به پرسش جمعی از «مومنین»  از وی  در خصوص اعدام دوباره یک محکوم در بیرجند، گفته است اعدام این فرد جایز نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفترآیت الله صافی گلپایگانی  در بخشی از این پرسش آمده است:« اگر شخصی به واسطه قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام شده و بعد از اجرای حکم، حیات خود را باز یافته باشد، آیا چنین شخصی را می‌توان اعدام کرد؟ خواهشمند است حکم شرعی آن را بیان فرمایید»

آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ گفته است:«در فرض سؤال، اعدام چنین شخصی جایز نمی‌باشد؛ والله العالم».

اشاره این پرسش به شخصی است که در خبر های از او به نام «علیرضا- م» نامبرده می شود که ۳ سال پیش به اتهام حمل و نگهداری یک کیلو شیشه به مجازات اعدام محکوم شده بود. روز چهارشنبه حکم اعدام او با چوبه دار در بجنورد اجرا شد. «علیرضا- م» پس از آن‌که ۱۲ دقیقه بر چوبه دار بوده و پزشک زندان مرگ اورا تایید کرده بود، به سرد خانه منتقل می شود. اما  کارکنان سردخانه متوجه زنده بودن وی شده و او را به بیمارستان منتقل کردند.

به گزارش روز نامه جام جم، کارگر سردخانه «در یک لحظه با دیدن بخاری که مقابل بینی یکی از اجساد در زیر نایلون به وجود آمده بود، دچار وحشت شده و متوجه می‌شود، او همان مرد اعدامی است که هنوز نفس می‌کشد».

بنا بر این گزارش این مرد اعدامی بلافاصله به بیمارستان امام علی بجنورد منتقل شد و پزشکان اقدامات لازم برای نجات او را انجام دادند و شرایط جسمی وی رو به بهبودی است.

اعضای خانواده مرد اعدامی نیز به این روزنامه گفته‌اند که «اکنون از این اتفاق بیش از همه دو دختر این فرد خوشحال هستند.»

محمد عرفان، قاضی دیوان عدالت اداری، اما گفته است که چون «حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب، حکم مرگ بوده و اصالت رای مشخص است و در چنین مواردی حکم بار دیگر با بهبود مرد محکوم، اجرا خواهد شد».

این در حالی است که  سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۲۴ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعدام دوباره  «علیرضا .م»  را «وحشتناک» خوانده و خواستار توقف این اقدام شد.

 عفو بین‌الملل اضافه کرده است : «چشم‌انداز هولناک اعدام دوباره این مرد، بعد از این‌که یک‌بار این رنج و عذاب را تجربه کرده، بیش از پیش نشانگر قساوت و غیرانسانی بودن حکم اعدام است.»

این سازمان حقوق بشری از مقامات ایران خواسته است تا بی درنگ  روند اجرای اعدام  دوابره «علیرضا م. » را متوقف کرده و تمامی اعدام‌های دیگر را نیز به تعویق بیندازند.

+180
رأی دهید
-4

perser68 - فلوریدا - امریکا
بیچاره دختراش چه لحظه‌هایی‌ رو دارن میگذرونن!اینه که میگن اعدام به هر علتی باید حذف بشه!خانواده اعدامی تا عمر دچار یه سرخوردگی و افسردگی ناتمام میشه!دخترای این پدر چکاره خواهند شد در نبود پدر؟همسرش چه خواهد کرد؟پدر و مادر اعدامی جسمی‌ و روانی داغون میشن!نه تنها مشکل حل نشد بلکه یه تعداد بیمار ناخواسته به جامعه جمهوری فاسد اسلامی اضافه شد!شاید اون‌هایی‌ که با اعدام موافقند به داد خانواده طرف خواهند رسید!
شنبه 27 مهر 1392 - 22:51
دنیای وحشی - تهران - ایران
قضیه شاه میگذره وزیر نمیگذره شد .که آخوند گلپایگانی میگه حکم شرعا جایز نیست که دوباره اجرا بشه ولی این قاضی عرفان میگه باید اعدام بشه .علاوه براینکه من هم شنیده بودم که شرعااا کسی که از اعدام و مجازات مرگ به نوعی مثل این شخص جان سالم به درمیبرد دیگر جایز نیست که برای باردوم اورا مجازات مرگ کنند درضمنی که اخلاقاااااااا هم اگر کمی شعور درمغزمان باشد میتوانیم خودمان نیز واقعیت وصحت این مسله را تشخیص داده و از اعدام مجدد فرد نجات یافته جلوگیری کنیم .بخصوص دراین مورد که فرد جوان است و دو دخترش نیز خوشحال از این قضیه هستند و درضمن کسی را هم که شخصا نکشته وانشاالله که قلبا از بلایایی که سرش آمده درس عبرتی بگیرد تازندگی سالمی را درکنارخانواده اش از ابتدا شروع کند وگرنه به عنوان قاچاقچی حقش قطعااااااا باید مرگ باشد که باعث مرگ جوانها وداغدیده شده خانواده ها میشوند.
شنبه 27 مهر 1392 - 23:22
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
به امید روزی که تغیراتی بزرگ در سرزمین ایران منجر به سقوط اخوندا بشه و من بشم قاضی شرع تک تک اخوندا رو به دار آویزان میکنم و جمکران و جماران رو توالت عمومی میکنم و حوزه های خرافات رو میکنم مقبره هاشون
شنبه 27 مهر 1392 - 23:07
دين ستيز - افغانستان - سبلان
دوست گرامى سلطنت طلب . به امید قاضى شدن جنابعالى
یکشنبه 28 مهر 1392 - 03:10
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی..این آرزوی شیطانیت را به گور و اسفل السافلین خواهی برد ...کاخهای ابو سفیان ها و معاویه های کثافت امروزی را (پادشاهان فاسد عربی وعمله های بدبختشان را) توالت عمومی خواهیم کرد و داخل این توالتها هر روز هزاران نفر به روح پلیدشان دعا خواهند کرد. یک تار موی علمای شیعه (حتی بدترینش) می ارزد یه هزاز تا مفتی وهابی که فتوای جهاد نکاح می دهند...
یکشنبه 28 مهر 1392 - 08:04
vatanam.iran - دبی - امارات متحده عربی
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی _برات آرزوی موفقیت میکنم:)
یکشنبه 28 مهر 1392 - 11:32
Dara va sara - پرت - استرالیا
سلطنت طلب - ابوظبی .....vahidtaheri - کوالالامپور.....شما هر دوتایی راست میگین..بنده هم ارزو میکنم که ارزوهای هر دوتا تون براورده بشه....راضی نیستیم که قلب کسی این وسط شکسته بشه....خداوند به هر دو تون توفیق بده.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 19:08
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خوب حکمش مرگ بوده یکباره مرده! ٬ حالا که به قول خودتون خدابهش عمردوباره داده باز هم میخواهید بکشیدش? این فرد تازه متولدشده هنوز گناهی مرتکب نشده چرا با خواست خدا مخالفت میکنید شاید حکمت خدا بوده آخه مسلمانان مگه شما خدا ندارید ٬ یا اینکه هر مسلمانی برای خودش یک خدایی است وحکم حکم اوست و مابی خبریم
یکشنبه 28 مهر 1392 - 22:40
marde azad - تهران - ایران
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده (عربی) تو دورگه عربه وهابی اگه منظورت از تغییرات بزرگ اینه که خلیج فارس و اهواز وبکنیم از رو نقشه بدیم به شما عربا کور خوندی این آخوندا هر چی باشن هر کاره ای باشن از شما عربها که 2000ساله عقده دارید از سرزمین پارس و مردمش باز بهترن در ضمن شما تو همون امارات تازه تاسیس که از دهاتای ایران بوده بشو قاضی شرع و تمام قبور شجره ملعونه که میدونی چه کسانی هستن رو تبدیل کن به خوک دونی که الانم دست کمی از سرویس بهداشتی نداره اره جونم برو کشکتو بساب با زبان عربی( ابا شلغم)
یکشنبه 28 مهر 1392 - 23:03
perser68 - فلوریدا - امریکا
Dara va sara - پرت - استرالیا. دوست گرامی‌ من هم آرزو می‌کنم که آرزوی تو بر آورده بشه!اما اگه خدایی بود حتما تکلیف این دو تا رو تا حالا روشن کرده بود(:خوش باشی‌
یکشنبه 28 مهر 1392 - 22:39
marde azad - تهران - ایران
راستی شما سلطنت طلب -برو حکم جهاد نکاح رو انجام بده که جات به گفته مفتی هاتون وسط بهشت باشه در ضمن بعضی ها که نمیخوان دل کسی بشکنه ایشا ا. قسمت شما هم بشه از اجزای سازنده اون مکان عمومی بشید
یکشنبه 28 مهر 1392 - 23:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.