روحانی: امیدوارم سفیر جدید سوئیس حسن نیت ایران را به آمریکا منتقل کند

سفیر جدید سوئیس در ایران، استوارنامه خود را طی تشریفاتی تقدیم حسن روحانی، رئیس جمهور این کشور کرده است.

جولیو هاز سفیر جدید سوئیس، سه روز پس از پایان مذاکرات ایران و گروه پنج بعلاوه یک به میزبانی سوئیس، استوارنامه خود را به رئیس جمهور ایران داده و رسما جانشین سفیر پیشین شده که یک خانم دیپلمات بود.

رئیس جمهور ایران در این دیدار ضمن تمجید از سابقه روابط دو کشور گفته است "دولت سوئیس این ظرفیت را دارد که بالاتر از حد یک میزبان عمل کند و در جهت پیشرفت و پیشبرد مذاکرات هم قدم‌های لازم را بردارد."


'سوئیس کشور دوست و قابل احترام'

او گفته سوئیس همواره نزد ایرانیان کشوری دوست و به ویژه به لحاظ فرهنگی قابل احترام است. آقای روحانی ابراز امیدواری کرده تا سفیر جدید سوئیس در ایران "حسن نیت جمهوری اسلامی را به طرف آمریکایی منتقل کند."

از ۳۴ سال پیش که روابط سیاسی ایران و آمریکا قطع شده، سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران و یکی از مسیرهای ارتباطی دو کشور است.

پس از برگزاری انتخابات اخیر ایران و سفر آقای روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، نشانه هایی از احتمال بهبود روابط دو کشور به چشم می خورد. از جمله در پایان سفر آقای روحانی، روسای جمهور ایران و آمریکا برای اولین بار طی ۳۴ سال گذشته با هم تلفنی صحبت کردند.

روابط ایران و سوئیس همواره از فراز و نشیب کمتری به نسبت دیگر کشورهای اروپایی برخوردار بوده است. مقام های وزارت خارجه سوئیس پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، سفرهای متعددی به تهران داشته اند و به وزاری خارجه دو کشور نیز به تازگی با هم در ژنو دیدار کرده اند.

آقای روحانی در جلسه تقدیم استوارنامه سفیر جدید سوئیس در تهران گفته "احساس می‌کنم که همه طرف‌های مذاکره‌کننده در موضوع هسته‌ای قانع شده‌اند که راه گذشته،‌ راه مناسبی نبوده است. معتقدم در شرایط دنیای امروز بازی برد - باخت هرگز موفق نبوده و همه باید به فکر بازی برد - برد باشیم و در این راستا اراده سیاسی لازم در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد."

رئیس جمهور ایران در این دیدار گفته امروز حتی برای خرید دارو و غذا نیز با برخی از مشکلات بانکی مواجه هستیم... امیدوارم در راستای برطرف شدن این مشکلات قدم‌های موثری برداشته شود."

او گفته جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را می‌کند "تا به جامعه بین‌الملل اعلام کند که همه اقدامات این کشور در چارچوب قانون است و هیچ موردی برای پنهان کردن وجود ندارد."

بر اساس گزارش رسانه های ایران، جولیو هاز سفیر جدید سوئیس در تهران هم در این دیدار به ۱۴۰ سال سابقه روابط ایران و سوئیس اشاره کرده و گفته است "همه تلاش خود را در جهت ارتقا و گسترش سطح روابط اقتصادی دو کشور انجام خواهم داد."

آقای هاز گفته است سخنرانی رئیس جمهور ایران در نیویورک "عصر جدیدی از روابط ایران با جهان را آغاز کرده و این برای سوئیس افتخار بزرگی خواهد بود که در این مسیر در حد توان خود در کنار ایران باشد."

او از دولت ایران برای انتخاب ژنو به عنوان محل مذاکرات اتمی ایران و گروه پنج بعلاوه یک قدردانی کرد.

دومین دور مذاکرات اتمی ایران و این گروه قرار است روزهای ۷ و ۸ نوامبر، ۱۶ و ۱۷ آبان، دوباره به میزبانی ژنو سوئیس برگزار شود.

+86
رأی دهید
-17

ari jojeh - تهران - ایران
امید وارم که این سفیر جدید نهایت اخلاص و افلاس و چاکری و نوکری ما را حضور سرورمان آمریکا برساند.
شنبه 27 مهر 1392 - 13:11
birmingham - شیراز - ایران
بله آقای رئیس جمهور شما و کّل آقا زده‌ها‌ به کشور سویس احترام میزارید چون کلیه مال و ثروت ملت ایران رو که میدزدین در بانک سوئیس میذارین آقای هاشمی رفسنجانی‌ یکی‌ از کسانی‌ است که داری زیادی در بانک سوئیس دارند و همشه جمهوری اسلامی پاچه خاری این دولت رو می‌کنه فایت به خاطر منفی که دارند وگرنه بیشتر ملت ایران حتا نمیدان سوئیس شهر هست یا کشور .چون براشون مهم نیست مثل آقای گرگ
شنبه 27 مهر 1392 - 13:48
waahed - منامه - بحرين
اگر پافشاری روی حقوق هسته ای شود میگویند کله خشکند. اگر نرمش باشد میگویند نوکری میکنند.
شنبه 27 مهر 1392 - 14:20
waahed - منامه - بحرين
اگر پافشاری روی حقوق هسته ای شود میگویند کله خشکند. اگر نرمش باشد میگویند نوکری میکنند.
شنبه 27 مهر 1392 - 14:21
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
این عکس را باید قاب و نشان گروهکهای راست گرای اروپا نشان داد که مدام مانند طبل توخالی فریاد جنگهای صلیبی را سر میدهند. که چگونه یک صلیب پرست در مقابل اسلام راستین سر به زانو خم کرده است. جاوید جمهوری‌اسلامی شیعه امام زمانی ایران.
شنبه 27 مهر 1392 - 16:07
بی غم - تهران - ایران
بعد از 34 سال به این نتیجه رسیدیم که باید از دامان بلوک شرق دوباره به دامان آمریکا پناه ببریم. بدبختی سردمداران این مملکت اینه که تا زمانی که لقمه توی گلوشون گیر نکرده حاضر نیستن کوتاه بیان. بخاطر همین همیشه توی مذاکرات از موضع ضعف وارد می شن ومجبورن به طرف مقابل حسابی باج بدن. درست مثل جنگ ایران و عراق که بعد از فتح خرمشهر هم می تونستیم بعد از 2 سال جنگ رو خاتمه بدیم هم از عراق غرامت بگیرم اما بعد از 8 سال مجبور شدیم بالاجبار قطعنامه 598 رو بپذیریم!!! اگر اون موقع که خاتمی با غرب سر موضوع هسته ای توافق کرده بود رهبر بهش اعتماد می کرد الان مملکت ما به این وضع نمی افتاد.
شنبه 27 مهر 1392 - 18:34
Dara va sara - پرت - استرالیا
زمانیکه روحانی میاد سر کار. همه از احمدی نژاد بد میگن. زمانیکه خامنه ای ارباب . همه از خمینی بد میگن. زمانیکه خمینی خلیفه است .همه از شاه بد میگن..زمانیکه شاه حاکمه. همه از مصدق بد میگن.......ملت ایران در زمان حال زندگی نمیکنه. همیشه یه فاز عقب فکر میکنه.....آهای سبزیها . اهای بنفشی ها. اهای بسیجی ها..اون مغز صاب مرده تونو کار بندازین.....ببینین این بابایکه سر کار امده. در مدت این 6 یا 7 ماه .چه غلطی براتون کرده ؟؟؟ بجز مسئله بمب اتم کار دیگه ای هم انجام داده؟؟؟ بعد بیاین زر زر کنید..
شنبه 27 مهر 1392 - 19:02
siliconvalley - مالمو - سوئد
دوست خوبم همیشه و همیشه حرفای دل منو میزانی‌ ، درود بی‌ کاران بر تو. ۳ ماه روحانی اومده من یه خلاصه از دست آوردش بگم:. ۱. برداشتن ویزا ۳ کشور به ترتیب: اندونزی ، گرجستان و حالا هم مالزی. ۲. از روزی که رأس جمهور شده ۶۷ نفر طبق آمار خود کشور اعدام شدن که این امر از ۳ ماه اول ریاست جمهوری احمدی نژاد هم بیشتره. آقایون بنفش اگه می‌فهمید که هیچی‌ ولی‌ اگه نمی‌فهمید بشینید تا روحانی ایران رو بکنه آمریکا براتون.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 01:01
Dara va sara - پرت - استرالیا
بدترین و احمقترین و بیسوادترین افرادی که تو عمر دیدم. افرادی هستند که نه توانایی فکر کردن را دارن و نه چشم برای دیدن دارن....حقوق هسته ای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ..ادم بیسواد. گوشت کیلوی 30 هزارتومن..نون دونه ای 1500. اجاره خونه سر به فلک زده. سر هر کوچه و خیابونی بخاطر 1000 تومن خودفروشی میکنند. حقوق یه کارگر ماهی 10 کیلو گوشت هم نمیشه. دزدی از سر و روی شهر میباره. ووووو....حالا صحبت از حقوق هسته ای میکنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟..مردم نون ندارن بخورن ..اگه مغزت تعطیله. اون چش بابا قوریتو وا کن و ببین چه خبره.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 01:53
siliconvalley - مالمو - سوئد
Dara va sara - پرت - استرالیا دوست خوبم همیشه و همیشه حرفای دل منو میزانی‌ ، درود بی‌ کاران بر تو. ۳ ماه روحانی اومده من یه خلاصه از دست آوردش بگم:. ۱. برداشتن ویزا ۳ کشور به ترتیب: اندونزی ، گرجستان و حالا هم مالزی. ۲. از روزی که رأس جمهور شده ۶۷ نفر طبق آمار خود کشور اعدام شدن که این امر از ۳ ماه اول ریاست جمهوری احمدی نژاد هم بیشتره. آقایون بنفش اگه می‌فهمید که هیچی‌ ولی‌ اگه نمی‌فهمید بشینید تا روحانی ایران رو بکنه آمریکا براتون.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 01:01
dara20 - تهران - ايران
خاک بر سر احمق سود جوّ و پول پرست شما اروپایی‌های بی‌ شرافت، مرتیکه تا کمر در برابر یک آخوندک دون مرتبه زباله صفت ‌خم شده!!!! بحران اقتصادی اروپا و مستهسل شدن این کله زرد‌ها آنان را به نوکری و چاپلوسی آنهم در برابر پست‌ترین و ضدّ انسانی‌ترین حکومت تاریخ ایران انداخته. ناموستان را نیز شماها به پول می‌‌فروشید.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 11:46
siliconvalley - مالمو - سوئد
dara20 - تهران - ایران درود بر تو
یکشنبه 28 مهر 1392 - 16:46
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
دارا ۲۰، دوست عزیز اشتباه نکن، این ‌خم شدن در برابر آخوند نیست، ‌خم شدن در برابر ایران است، اگر ایران دست آدمهای با تدبیر بود الان تمام دنیا اینطور باید جلوی ما ‌خم میشدن
‌سه شنبه 30 مهر 1392 - 19:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.