ظریف: جزئیات منتشر شده درباره پیشنهاد هسته ای ایران خیالی است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز جمعه ۲۶ مهرماه به گزارش های منتشره در «برخی از رسانه های غربی» در خصوص جزئیات مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو واکنش نشان داده و گفته است که این گزارش های «خیالی» است.

آقای ظریف در صفحه شخصی اش در فیس بوک در باره مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ در  ژنو نوشت: «همه مطالبی که  برخی رسانه های غربی از قول منابع موثق ایرانی در مورد جزئیات خیالیِ طرح نوشته اند همه حدس و گمان است و هیچ کدام ارتباطی به طرح و بحث های جلسه ندارد»

پیشتر برخی رسانه ها گزارش هایی  در خصوص پیشنهاد ایران به کشورهای گروه ۱+۵ برای حل مناقشه هسته ای این کشور منتشر کرده بودند. «المنانیتور » به نقل از یک مقام ایرانی نوشته بود که پیشنهاد هسته ای ایران به گروه ۱+۵ شامل دو مرحله است که در مرحل اول غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف خواهد کرد.

مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۳ و ۲۴ مهرماه (۱۵ و ۱۶ اکتبر) در ژنو برگزارشد. در پایان این مذاکرات اعلام شد که دور بعدی مذاکرات در روز های ۱۶ و ۱۷ آبان ماه (۷ و ۸ نوامبر) برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران در فیس بوک خود نوشته است:«مذاکرات ژنو مفید و سازنده بود. توافق هم کردیم که بحث ها محرمانه بماند. محرمانه ماندن مذاکرات به معنای واهمه داشتن از افشای محتوای آن نیست. اطمینان داشته باشید که هیچ نگرانی در مورد اعلام عمومی آنچه در مذاکرات طرح شد نداریم.»

وی اضافه کرده است:« اما هدف ما از این مذاکرات رسیدن به تفاهم است و نه بهره برداری های زودگذر تبلیغاتی. بنده و همکارانم آمادگی داریم که فشار تبلیغاتی را تحمل کنیم ولی به نتیجه مذاکراتی که با حقوق و منافع مردم ایران ارتباط دارد خدشه ای وارد نشود.»

محمد جواد ظریف در بخش دیگری از گزارش خود تصریح کرده است:«مطمئن باشید که بنده و همکارانم آن چنان استوار و منطقی مذاکره کرده ایم که هیچ نگرانی از افشای مطالب مذاکرات نداریم. ولی چون برای رسیدن به تفاهم وارد این عرصه دشوار شده ایم و نه برای افشاگری و برد زودگذر و کم فایده تبلیغاتی، لذا جزئیات مذاکره را، با کسب اجازه از محضر شریف مردم، محرمانه نگاه می داریم.»

وزیر امور خارجه ایران افزوده است:« باید از فرصتی که شما مردم با انتخاب حماسی تان به دنیا دادید تا با ایران مقتدر، منطقی و اهل تعامل و گفت وگو کنار بیایند، بهترین استفاده واقعی و عملیاتی را بکنیم و گرنه فرصت برای تبلیغات بسیار است.»

در همین زمینه، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید،  روز چهارشنبه گفته بود که طرح ارائه شده از طرف ایران در ژنو «بسیار مفید» است و دولت آمریکا آن را دارای آن سطحی از «جدیت و استحکام» می‌بیند که پیش از این سابقه نداشته است.

ایران پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی رویکرد تازه ای در قبال پرونده هسته ای خود در پیش گرفته است. در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شد و در این دوران شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های گسترده ای را علیه ایران اعمال کردند.

 حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بر حل مناقشه هسته ای ایران تاکید کرده بود.

کشورهای آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه و چین به همراه آلمان، گروه ۱+۵، طی سال ها یاخیر کوشیده اند تا به راه حلی برای مناقشه هسته ای ایران دست یابند.

+35
رأی دهید
-10

reza1212 - ارنم - هلند
روحانی مچکریم
جمعه 26 مهر 1392 - 23:37
ari jojeh - تهران - ایران
خیالی نیست عزیز، قعطنامه ترکمانچای را امضا کرده اید و از هولتان آنرا گفته اید محرمانه بماند تا ما حکومت می‌کنیم صدایش در نیاید و بعد از ما کل شهر‌های جنوبی کشور مال آمریکا !!! مگه نه؟؟؟
جمعه 26 مهر 1392 - 23:06
romano - تهران - ایران
ari jojeh دوست عزیز نگران نباش اگر می‌توانستند جنوب ایران را بگیرند نیازی به مذاکره نداشتند. اتفاقا در تمام این سالها ما بزرگترین لطمه را از نداشتن رابطه مستقیم و عادی با دنیا خورده‌ایم (حالا حتی اگر این رابطه از سر ترس و باج دادن باشد) از فساد بابک زنجانیها بگیر تا شاخه شانه کشیدن کشورهای انگلیس ساختی مانند آذربایجان و امارات (یکچیزی مثل هنگ کنگ و چین تایپه هستند دیگه) جدای همه هیاهو اگر رابطه ایران با آمریکا عادی شود آنوقت حتی با این حکومت بیکفایت دیگر بهانه‌ای باقی نمی‌ماند و دستگاه قدرت و دیپلماسی ایران روی کشور همجوار متمرکز می‌شود و دیگر شیخ البشکه اماراتی چاره‌ای بجز اطاعت ندارد (چون ایران قدرت و اقتصاد برتر منطقه درنتیجه شریک مهمتر آمریکاست) مشکل سیستم داخل این است که 34 سال به شعار مرگ بر این آن خورده‌اند و چریده‌اند هم اکنون این فرصت طلایی در حال برچیده شدن است و خامنه‌ای دیگر نه نای قلدری دارد و نه می‌تواند. این انقلاب خرداد 88 مرد این فشار‌ها بیشتر از اینکه از طرف اقتصاد باشد از طرف درون است و مردمی که در دهه آینده بصورت یک نیروی شورشی ضد حکومت بزرگترین تهدید رژیم بودند.
شنبه 27 مهر 1392 - 02:32
بی خیال - کرمان - ایران
حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی دو نقشه ای که از سال قبل برای حفظ خود و علیه مردم در دستور کار حکومت قرار گرفتو اینها برای کار دیگری است و نه رشد مردم
شنبه 27 مهر 1392 - 10:24
omidvaran - نورکل - امریکا
ari jojeh - تهران - ایران - بیربط میگی و حالیت نیست !! ترکمانچای اون بود که احمدی لمپن کرد وتو نفهمیدی ! اون طرح گدا پروری و صدقه دادن که بیش از 500 میلیارد پول بدون پشتوانه براش چاپ کرد وسیستم پولی مملکت رو فلج کرد وتورم 40 درصدی ودلار 4000 تومنی ونو ن سنگک 1000 تومنی وگوشت 28000 تومنی برات درست کرد اون ترکمانچای بود - روزی که در مجمع عمومی ملل هولوکاست رو رسما تکذیب کرد وروزی که قطعنامه شورای امنیت رو ورق پاره گفت وگروهی نادان براش هورا کشیدی روز بدبختی واسارت مردم شریف مملکت ما وترکمانچای قرن 21 ما شد - حالا اگه دوزاریت افتاد ممکنه بفهمی که در سیستم حقوقی بین المللی وعرف رایج دیپلماسی ظریف و تیمش با فعالیتهائی که کرده اند و ابتکار محرمانه نگهداشتن ان شاهکاری بخرج داده اند که ناتان یابوی متجاوز رو اچمز کرده اند و تند روهای ادمخوری مثل مک کین رو که دشمن مردم ماست ساکت کرده ودرامریکا الان صحبت از شل کردن تحریمهاست ... حالیته ؟؟؟
شنبه 27 مهر 1392 - 08:22
ari jojeh - تهران - ایران
omidvaran - نورکل - امریکا. بی‌سواد، احمدی نژاد بزرگترین خدمت را به ایران و ملت ایران کرد و تو نفهمیدی، اگر احمدی نژاد اون تحریم‌ها رو بر پا نمیکرد و اگر این دزدی‌های مالی رو نمیکرد و اگر دست و بال این رژیم از نظر مالی باز بود، این حکومت تروریست مثل صفویان تا سیصد سال دیگر هم حکومت میکرد و خدا هم دیگر حریف این شیاطین نبود، اتفاقا ظریف و تیمش دارند به ملت خیانت میکنند و البته ملت نفهم ایران اگر یک کیلو پنیر ارزان بهشان بدهی‌ تمام این سی‌ و چهار سال را فراموش میکنند و میروند تو راه پیمایی ۲۲ بهمن هفتاد میلیونی شرکت میکنند.
شنبه 27 مهر 1392 - 22:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.