تهرانی‌ها برای سالم ماندن نباید ورزش کنند

سایت تابناک روز پنج‌شنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) گزارشی را درباره آلودگی هوای تهران منتشر کرد. بر اساس این گزارش، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در نامه‌ای به مدیرکل آموزش و پرورش این استان، با اشاره به افزایش ذرات معلق و آلاینده در هوا، خواستار توقف فعالیت‌های بدنی زنگ ورزش دانش‌آموزان تهرانی شده است.

از آن‌جا که فعالیت بدنی باعث افزایش تنفس به خصوص از راه دهان می‌شود و دهان بر خلاف بینی فاقد پرزهای پاک‌کننده هوای تنفسی است، افزایش تنفس از راه دهان باعث ورود هرچه بیشتر مواد آلاینده به بدن می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز تاکید کرده که همانند سال‌های گذشته در پی هشدارهای مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست، زنگ ورزش مدارس در محیط‌های باز و حیاط مدرسه برگزار نخواهد شد و دانش‌آموزان در ساعت ورزش به آموزش‌های تئوری می‌پردازند.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران نیز به دانش‌آموزان توصیه کرده که شیر بنوشند. به گفته وی، توزیع شیر در مدارس از جمله برنامه‌هایی است که می‌تواند به سلامتی دانش‌آموزان به خصوص در روزهای آلودگی هوا کمک بسیار کند.

شرایط هوای تهران؛ نا سالم

هفته گذشته شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شرایط این شهر را ناسالم اعلام کرد. بنا بر این گزارش شرایط ناسالم هوا برای همه گروه‌ها و نه فقط گروه‌های در معرض خطر مانند بیماران قلبی یا زنان باردار و کودکان خطرناک است. شرکت کنترل کیفیت هوا همچنین اعلام کرد که اگر اندکی ترافیک در تهران زیاد شود، شرایط هوا از حالت ناسالم به حالت اضطراری می‌رسد.

وزش بادهای پاییزی اما به کمک تهرانی‌ها آمد و در آغاز هفته جاری، آلودگی اندکی کمتر شد. اما فصل پاییز همیشه آلوده‌ترین فصل برای تهرانی‌هاست. درزمستان نیز با وقوع پدیده وارونگی هوا، میزان آلودگی افزایش می‌یابد.

به‌گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۸۰ هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این رقم ۲۱ درصد میزان مرگ و میر سالانه ایرانیان است. تنها در استان تهران سالانه ۵ هزار نفردر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

این در حالی است که زمستان گذشته، دو اولویت طرح کاهش آلودگی هوای کشور در مجلس شورای اسلامی ایران رای نیاورد. نمایندگان مدافع طرح در جلسه مجلس از خسارات مالی ناشی از تعطیلی‌های کشور بر اثر آلودگی هوا و همچنین تاثیر سوء آن بر سلامت شهروندان سخن گفتند با این همه، این دفاعیات نظر مثبت دیگر نمایندگان را جلب نکرد.

+56
رأی دهید
-1

کوین پارسی - تورنتو - کانادا
کجای ایران هوای سالم داره. کرج، مشهد، اراک، آبدان، خرمشهر، اهواز؟
جمعه 26 مهر 1392 - 06:52
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
انرژی هسته‌ای مهمه، آلودگی‌ هوا چند منه....
جمعه 26 مهر 1392 - 07:48
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا:انرژی هسته ای الودگی هوا تولید نمی کنه و کاملا پاک هستت...درآینده نه چندان دور خودرو های هسته ای جایگزین خودروهای بنزینی و گازی می شود...
جمعه 26 مهر 1392 - 18:03
seyed ali geda - لندن - انگلیس
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند. دوزار بده آش ، به همین خیال باش. معلوم می‌شه بی‌ خبری از دنیا. ژاپن آلوده شده به اورانیوم و مردمش دارن سرطان میگیرن و خلاص. دو سه‌ تا شهر ژاپن کلا تعطیل و هیچ کس نمیتونه وارد اونا بشه.این تازه ‌یک کشور پیشرفته بود و پیشبینی‌ هر خطری را کرده بودند ولی چه شد؟ یک اتفاق ساده سیل دریایی همه را غافلگیر کرد. هنوز از انرژی سالم حرف می‌زنی؟.
شنبه 27 مهر 1392 - 00:19
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
seyed ali geda - لندن - انگلیس:لازم نیست نگران انرژی هسته ای باشید تا 50 سال نفت و گاز تمام میشه نه ایران بلکه تمام جهان میشه بشر باید دنبال چی بره...تمام داروهای حیاتی از انرژی هسته ای بدست میاد...ایران خودت می تونه به خوبی امنیت نیروگاه بوشهر تامین کنه...زلزله بوشهر با قدرت 8 ریشتر نشون داد که این نیروگاه در قدرت 10 ریشتر زلزله توان مقاومت را دارد...
شنبه 27 مهر 1392 - 10:37
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
این ملت را چه با گلوله بکشی ٬ چه زیرمشت و لگد ٬چه با مسمومیت مواد غذاپی و چه آلوده گی هوا صداشون در نمیاد چون میترسند اعتراض بکنند و کشته بشوند.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 00:19
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
این ملت را چه با گلوله بکشی ٬ چه زیرمشت و لگد ٬چه با مسمومیت مواد غذاپی و چه آلوده گی هوا صداشون در نمیاد چون میترسند اعتراض بکنند و کشته بشوند.
یکشنبه 28 مهر 1392 - 00:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.