دریاچه «جادویی» که پرندگان را سنگ می‌کند

دانته، شاعر معروف ایتالیایی در قرون وسطی، در یکی از آثار خود رودخانه‌ای را تصویر می‌کند که به باتلاقی مرگبار بدل شده و وضعیت آن تجسم طبقه پنجم جهنم بر روی کره زمین است.

نشریه «نیو ساینتیست» با تشریح وضعیت و شرایط دریاچه‌ای به نام «ناترون» واقع در شمال کشور تانزانیا در آفریقا می‌نویسد که این حوزه آبی با تجسم دانته شباهت بسیار زیادی دارد.

این دریاچه «جادویی» پرندگان را به مجسمه و سنگ تبدیل می‌کند.
 
درجه حرارت آب این دریاچه در برخی فصول به حدود ۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و میزان غلظت مواد قلیایی آن حدود ۱۰ پ‌هاش است. در یک چنین شرایط دشواری فقط آبزیان بسیار سخت‌جانی مثل تنها یک نوع ماهی می‌توانند به زندگی ادامه دهند.

نام این دریاچه یعنی «ناترون» از یک ماده شیمیایی طبیعی گرفته شده که ترکیبی است از کربنات سدیم و بی‌کربنات سدیم. این مواد که باقی‌مانده خاکسترهای آتش‌فشانی منطقه هستند به مرور و با آب رودخانه‌های منطقه به این دریاچه منتقل و در آن انباشته شده‌اند.
 
تحت تاثیر درجه حرارت بالا و ترکیب غلیظ مواد قلیایی این دریاچه هر جانوری که در آب آن فرو برود میمیرد و به مجسمه‌ای آهکی بدل می‌شود.
 
به گزارش نشریه علمی «نیو ساینتیست»، عکاس‌ـ‌خبرنگاری به نام نیک براندت که سال‌ها در آفریقا عکاسی کرده و در ضمن ویدئوی ترانه‌ای از مایکل جکسون به نام «ترانه زمین» را نیز کارگردانی کرده است پس از کشف پیکر تعدادی از پرندگان که در ساحل این دریاچه به مجسمه آهکی بدل شده‌اند یک پروژه عکاسی را در این زمینه شروع کرد.
 
نیک براندت می‌گوید: «وقتی که این پیکرهای بی‌جان و مجسمه‌وار را دیدم سخت به عکاسی از آنها علاقه‌مند شدم. هنوز مشخص نیست که این جانوران چه طور مرده‌اند، ولی به نظر می‌رسد که سطح به شدت تابان و نورانی این دریاچه آنها را فریب داده و درست به همان شکلی که گاهی پرندگان شیشه ساختمان‌ها را تشخیص نمی‌دهند به سطح دریاچه اصابت کرده و همان جا مرده‌اند.»
 
در دورانی که جزایر کوچک نمک در گوشه و کنار این دریاچه تشکیل می‌شوند برخی از گونه‌های پرندگان مثل مرغ غواص روی سطح آن آشیانه می‌کنند که بسیار خطرناک است و تعداد زیادی از آنها به خاطر غوطه‌ور شدن در مواد قلیایی دریاچه به مجسمه‌های آهکی بدل می‌شوند.
 
در عکس‌های نیک براندت، علاوه بر چند مرغ غواص می‌توان پیکر خشک‌شده چند عقاب و کبوتر را نیز دید که در نوع خود عجیب‌ترین شمایی است که می‌توان از این پرندگان تصور کرد.

مجموعه جدید عکس‌های نیک براندت از گونه‌های جانوری شرق آفریقا که تصویر پرندگان خشک‌شده این دریاچه را نیز شامل می‌شود اخیرا توسط موسسه انتشاراتی «ایبرامز» منتشر شده است.

عکس‌های این مجموعه نتیجه کار وی در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ است و در کتاب جدیدی از عکس‌های او با عنوان «در پهنای سرزمینی ویران» منتشر شده‌اند.

کارشناسان حیات وحش معتقدند که جانورانی که پیکر آنها توسط آب به‌شدت قلیایی این دریاچه به مجسمه آهکی بدل شده است به احتمال زیاد بر اثر حادثه یا مرگ طبیعی مرده‌اند.

+33
رأی دهید
-3

Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
پرنده‌ها هم نور دیدن و پلک نزدن و به زمین خوردن..واقعا که نور مهتابی چکار میکنه
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 12:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.