ظریف: خوش‌بین هستم که در اهداف مشترک به توافق برسیم/ اشتون: قرار شده از جزئیات مذاکرات اطلاعی ندهیم

کاترین اشتون عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: برای اولین‌بار بر روی یک بیانیه توافق کردیم و این را خودم نوشتم آقای ظریف تایید کرد.
رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: ما در ژنو جو مثبتی داشتیم که در ادامه نیویورک بود و طرح ایران را به دقت مطالعه کردیم و این طرح را خوب دیدیم و تصمیم گرفتیم نشست بعدی را 7 و 8 نوامبر در ژنو بگذاریم و هیات‌ها و کارشناسان هسته‌یی و تحریم قبل از نشست ملاقات کنند تا در بحث‌ها کمی جلو برویم.

او در پاسخ به این پرسش که ما فکر می‌کنیم ایران به تعهداتی که قول داده است عمل کرده؟ گفت: ما توافق کردیم درباره جزییات صحبت نکنیم و شما که این مذاکرات را دنبال می‌کنید باید این را درک کنید.

اشتون ادامه داد: من به مدت سه‌ سال است که رهبری مذاکرات با ایران را برعهده داشته‌ام؛ در این مدت ما همیشه سعی کردیم ایده‌هایی را مطرح کنیم که اعتمادسازی کنیم که برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است.

وی درباره مراحل پیشنهادی ایران گفت که ما هیچ وقت نمی‌خواهیم ابهامی وجود داشته باشد اما ما باید سعی کنیم گام اول را برای اعتمادسازی پیدا کنیم و برای رسیدن به آن خیلی تلاش می‌کنیم و به نظر من این رویکرد ما را نشان می‌دهد اما به نظرم این کلی‌ترین طرحی است که تا به حال از ایرانی‌ها دیده‌ایم.

اشتون در مورد غنی سازی ایران در خاک خودش گفت:‌ ایران حق دارد در خاک خود غنی سازی کند اما در یک شکل متفاوت و ما در برخی موارد حرف خود را زده و نظر خود را اعلام کرده‌ایم و به نظر من ایران باید این حق را داشته باشد.

وی افزود: ما فرصت داشتیم به تفصیل بیش‌تر صحبت کنیم و سوالات هم پاسخ دهیم و قبلا گفتم و تکرار می‌کنم که جزییات را نمی‌توانم بگویم اما ما موضع‌مان را به ایران گفته‌ایم.

او در پاسخ به این که درباره کاهش تحریم‌ها نسبت به ایران چه می‌کنید؟ اظهار کرد من که گفتم درباره جزییات نمی‌توانم صحبت کنم.

اشتون در پاسخ به این که خیلی از حقوقدان‌ها گفته‌اند که دست به تحریم‌ها علیه ایران نمی‌زنیم؟ گفت که آمریکا جزو تیم ماست و ما با هم کار می‌کنیم. وقتی در آمریکا می‌گویند 1+5 و ما می‌گویم 3+3 اما در نهایت این‌ها می‌شوند شش و مهم این است که با هم کار می‌کنیم.

اظهارات ظریف

ظریف با ویلچر وارد سالن کنفرانس شد.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد برای اولین بار بیانیه مشترک صادر کردیم و در سطح کارشناسان مذاکرات را ادامه خواهیم داد و در نوامبر مجددا مذاکره خواهیم  کرد. ما جزئیات را منتشر نمی‌کنیم و جزئیات را در اتاق مذاکرات مطرح می‌کنیم به رغم احترامی که برای خبرنگاران قائلیم.

ظریف در ادامه عید سعید قربان را تبریک گفت و ما باید به سمت یک هدف مشترک حرکت کنیم و آن حرکت به سمت دستیابی به حقوق ملت ایران و اعتماد سازی در این خصوص است.

وی گفت: ما احساس می کنیم که دلیلی برای نگرانی از برنامه هسته ای ایران نیست و هدف ما ایجاد می‌کند که نگرانی‌های احتمالی را رفع کنیم و امیدواریم با متانت و صبر و اجماع داخلی مذاکرات را پیش ببریم و خوش بین هستم که بتوانیم به اهداف مشترک برسیم.

ظریف در ادامه در پاسخ به خبرنگار کریستین ساینس مانیتور گفت: مذاکرات نشان می‌دهد که دو طرف جدی هستند و می‌خواهند زمین مشترکی را ایجاد کنند و ما با همکاران خود این موضوع را پیگیری کرده و این را به تهران منتقل خواهیم کرد و ما با اراده کافی سیاسی می‌توانیم مشکلات را رفع کنیم و باید به جلو حرکت کنیم تا مشکلات مرتفع شود.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که پیش از مذاکرات شما اشاره کردید که جدیت طرف مقابل را می‌سنجید و آیا گام‌های طرف مقابل متوازن بود یا خیر گفت:‌ این مذاکرات بیش از هر چیز برای ایجاد اعتماد متقابل است چرا که مردم ایران اعتماد زیادی به نحوه برخورد جامعه غربی با جمهوری اسلامی ندارند و لذا نیاز است که این اعتماد متقابل ایجاد شود هرچند که از نظر ما دلیلی برای بی‌اعتمادی به ایران وجود ندارد و ما باید گام‌های متوازنی برداریم که اعتماد متقابل باز گردد و این برای 5+1  هم مهم است و احساس می‌کنم قدم مهمی برداشتیم و بحث‌ها جدی بود و وارد جزئیاتی شدیم که دو طرف به آن نیاز داشتند و توازن لازم به نظر من وجود داشت و امیدواریم این شروع خوبی برای گام‌های بعدی باشد.

ظریف در ادامه در پاسخ به خبرنگار دیگری گفت: ما نیازی داریم که به آینده با دید مثبت نگاه کنیم و به عقب برنگردیم و ما در حال حاضر میلی داریم که همکاری گسترده‌تری داشته باشیم. به نظر من طرف دیگر باید قدری بهتر این واقعیت‌ها را قبول کند تا به این ترتیب برخی از شکاف‌ها پر شود و البته این اتفاق‌هایی که افتاد برای 5+1 جدید بود و آنها اکنون برای واکنش به پیشنهادهای ما به وقت نیاز دارند و امیدوارم راه حل منطقی در پیش بگیرند و ما نیاز داریم که آمریکا حسن نیت خود را عملا نشان دهد تا بتوانیم به سمت یک مسیر گام برداریم و باید از دامن زدن به مسائلی که مشکلات را پیچیده می‌کند، دوری کرد.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری تأکید کرد: با توجه به اینکه موضوعات فعلی فنی و تخصصی هستند پیشنهاد شد برای جلوگیری از اتلاف وقت، موضوعات فنی تا فاصله نشست بعدی پیگیری شود و من احساس می‌کنم سطح شرکت کنندگان در سطح قابل توجهی خواهد بود و افرادی هستند که از تخصص بسیار بالایی در امور هسته‌ای برخوردار هستند و شاید نیاز باشد که در دور آینده افرادی که تخصص تحریم‌ هم داشته باشند، در تیم هسته‌ای اضافه کنیم.

ظریف در پاسخ به خبرنگار المانیتور هم گفت:‌ ما یک دور نشست در سطح وزرا تا به امروز داشته‌ایم و من حاضر هستم که باز هم در سطح وزرا جلسه داشته باشم و من از دو روز گذشته راضی هستم و از همکاران تقاضا کردم که مذاکرات را آقایان عراقچی و تخت روانچی از جانب ما شرکت کنند و ما یک تیم دائمی خواهیم داشت. این دور از مذاکرات بسیار جدی بود و ما یک هدفگیری سیاسی نیاز داریم و اراده مورد نیاز و حرکت مورد نیاز سیاسی برای ما ایجاد شد و امیدوارم در آینده هم بتوانیم در سطح وزرا برای نهایی کردن توافقات جلسه داشته باشیم.

وزیر خارجه در پاسخ به اینکه پورتکل الحاقی را خواهد پذیرفت یا خیر گفت: ما داریم بر روی مکانیزم‌های مختلف بحث می‌کنیم و در ایران در باره پروتکل الحاقی یک سری محدودیت‌های قانونی وجود دارد و ما اکنون نمی‌توانیم جزئیات را منتشر کینم و بعدها درباره آنها بحث خواهد شد.

ظریف درباره اینکه غربی‌ها چه گامی را باید برای اعتمادسازی بردارند گفت:‌ من فکر می‌کنم از تجربه تلخ گذشته درس‌های مهمی آموخته شده و دیدگاه حاصل جمع صفر منفعتی برای کسی نداشته و دوستان ما در غرب می‌دانند که تحریم‌ها نه تنها باعث تغییر سیاست ایران نشد بلکه مردم ایران از اصول خود پیروی کردند و این را با حضور حماسی خود در انتخابات نشان داند و من احساس می‌کنم که آنها باید به این نتیجه منطقی رسیده باشند که آنها باید مسیر خود را عوض کنند و ما این تغییر مسیر را رصد خواهیم کرد که تا چه میزان آمادگی تغییر این گام‌ها وجود دارد. امروز و دیروز شروع بدی نبود و ما می‌توانیم احساس کنیم این درس آموخته شده است و بعد از اینکه وارد اقدامات عملی شدیم میزان جدیت طرفین مشخص خواهد شد و من یقین دارم که جمهوری اسلامی به این سمت حرکت خواهد کرد.

ظریف در پایان از دولت سوئیس به خاطر میزبانی آنها تشکر کرد.

+37
رأی دهید
-6

cardenas - تهران - ایران
لازم نیست شما چیزی بگید ،عکس‌العمل اسرائیل مشخص می‌کنه چقدر نرمش قهرمانه کردید...
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 06:02
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
آخیه , نازی مبارکه ایشالله
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 07:06
minajun - تهران  -  ایران
فامیلیاشونو:عراقچی،تخت روان چی‌، حمال چی‌،عوضی‌ چی‌،آشغال چی‌ و الی آخر
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 10:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.