بحران بودجه در آمریکا؛ همه چیز به سنا بازگشت

تعطیلی دولت آمریکا وارد سومین هفته خود شد

اندکی پس از آنکه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا رای‌گیری شب ۲۳ مهر ماه در مورد بودجه آن کشور را لغو کرد، رهبران جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها در سنا بار دیگر برای دستیابی احتمالی به توافق به گفت‌وگو نشستند.

این گفت‌وگوها تنها دو روز پیش از رسیدن به موعد تصمیم‌گیری برای افزایش سقف بدهی‌های دولت انجام می‌شود.

سخنگوهای هری رید، رهبر سناتورهای دمکرات -که صاحب اکثریت در این بخش از کنگره هستند- و میچ مک‌کانل، رهبر سناتورهای جمهوری‌خواه، گفته‌اند که دو طرف مذاکرات خود را با هدف بازگشایی دولت و «افزایش سقف بدهی‌ها» انجام می‌دهند.

شبکه سی‌ان‌ان از قول یکی از سخنگویان سناتور رید می‌گوید که هر دو قانون‌گذار بانفوذ آمریکایی «در مورد رسیدن به توافق خوشبین هستند».

البته یک روز پیش از آن نیز هر دو مقام ارشد ابراز خوشبینی کردند که در مورد بحران بودجه در آن کشور و موضوع افزایش سقف بدهی‌ها به توافق برسند.

مجلس سنای آمریکا شب و روز گذشته مشغول کار در این زمینه بوده است. علاوه بر اینکه سناتورها در آخر هفته نیز جلسه‌ای برگزار کردند.

از سوی دیگر رای‌گیری در مجلس نمایندگان شب سه‌شنبه لغو شد.

نگرانی‌ها از اینکه سقف بدهی‌ها افزایش پیدا نکند در آخرین روزهای باقی‌مانده در آمریکا رسانه‌ها، اقتصاددانان و بازرگانان را به خود مشغول کرده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، هشدار داده است که چنانچه بدهی‌های عقب بیافتد، تاثیری ویرانگر بر اقتصاد می‌گذارد.

مقام‌های مالی جهانی از صندوق بین‌الملی پول تا بانک جهانی در این مورد و ضربه ناشی از آن به اقتصاد جهانی هشدار داده‌اند.

موسسه بین‌المللی اعتبار سنجی «فیچ» روز گذشته اعلام کرد اعتبار اقتصادی آمریکا را، که در حال حاضر با رتبه AAA در بالاترین سطح است، تحت نظارت قرار داده است.

بنا بر گزارش‌ها توافق در سنای آمریکا، توافق دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان را نیز همراه خواهد داشت؛ با این همه طولانی شدن اختلافات سیاسی، تاثیر خود را بر اقتصاد نیز نمایانگر کرده است.

موسسه اعتبارسنجی فیچ، گفته است تعطیل شدن دولت در این مدت و پرداخت نشدن هزینه‌ها، حقوق‌ها و بیمه‌های اجتماعی، همگی بر اقتصاد آمریکا و اعتبار وام‌دهی آن کشور تاثیر گذاشته است.

نظرسنجی‌ها حاکی‌ست که جمهوری‌خواهان طی روزهای گذشته و در بحران مالی پیش آمده محبوبیت‌ بیشتری را از دست داده‌اند تا نمایندگان دمکرات یا دولت آمریکا.

بحران مالی و تعطیلی دولت آمریکا که اکنون وارد هفته سوم خود شده است، پس از آن صورت گرفت که نمایندگان جمهوری‌خواه به دلیل مخالفت با طرح بیمه همگانی اوباما (اوباماکِر) تصمیم گرفتند از طریق مسدود کردن بودجه بر آن تاثیر بگذارند.

این بحران یک بار دیگر در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون در ۱۷ سال پیش رخ داده بود.

+29
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.