دعوا بر سر 'دوست‌پسر' دختر آمریکایی را به کام مرگ کشاند

نوجوانانی که تابوت ربه‌کا سدویک را حمل می‌کنند تی‌شرت‌های مبارزه با قلدری و ارعاب در مدارس را بر تن کرده‌اند

پلیس فلوریدا، دو دختر ۱۴ و ۱۲ ساله را به اتهام ارعاب و اذیت و آزار همکلاسی‌شان به طور موقت بازداشت کرد. این دو دانش‌آموز در ارتباط با خودکشی ربه‌کا سَدویک احضار شدند.

پلیس می‌گوید این دو دختر ربه‌کا را به مدت یکسال از طریق ارسال پیام‌های تهدیدآمیز اینترنتی و تلفنی و حتی در دو مورد به طور فیزیکی آزار داده‌اند تا آنجا که ربه کا سپتامبر گذشته خود را از بالای یک ساختمان ۹ طبقه به پایین پرتاب کرد و درگذشت.

ربه کا سدویک 12 سالهبعد از آن پلیس جنایی در کامپیوتر و تلفن ربه کا پیامی پیدا کرد که در آن این دختر نوجوان یک روز قبل از خودکشی، به دوست پسر سابقش نوشته بود "دیگر نمی تواند این وضع را تحمل کند".

علت اذیت و آزار ربه‌کا توسط همکلاسی‌هایش هم اختلاف بر سر همین پسر عنوان شده است. پسری که پیش‌تر دوست‌پسر ربه‌کا و اکنون دوست‌پسر همکلاسیِ بازداشت شده‌اش است.

پلیس همچنین در رایانه شخصی ربه‌کا یافت که او در فضای اینترنت دست کم توسط ۱۵ هم کلاسی سابقش مورد اذیت و آزار و استهزاء و تمسخر قرار گرفته است.

پلیس فلوریدا بعد از پرس و جو از دختران دانش آموز، آنها را به نزد خانواده‌هایشان بازگردانده اما کلانتر این ناحیه از فلوریدا گفته که هر دو آنها با اتهام اذیت و آزار و تهدید اینترتی روبرو هستند.

در پیام‌هایی که این دو دانش آموز به ربه‌کا سَدویک ارسال کرده بودند آمده بود: "من نمی دونم تو چرا خودت رو نمی کشی." "تو باید بمیری".

دو دختر بازداشت شدههر ساله صدها هزار دانش آموز آمریکایی توسط همکلاسی‌هایشان مورد اذیت و آزار احساسی، کلامی، جسمی قرار می‌گیرند و آن طور که سایه لیقوانی، مددکار اجتماعی مقیم لس‌آنجلس می‌گوید، ارعاب و رفتار پرخاشگرانه در میان دانش آموزان یکی از مشکلات جدی آموزش و پرورش در آمریکا محسوب می‌شود.

"بررسی ها نشان می‌دهند که روزانه حدود ۱۶۰ هزار دانش آموز آمریکایی ادعا می‌کنند توسط یکی از هم مدرسه‌ای‌هایشان مورد تمسخر و استهزاء قرار گرفته‌اند. 'بولی‌اینگ' (Bullying) یا رفتار پرخاشگرانه می‌تواند به صورت کلامی، جسمی و یا حتی از طریق اینترنت و تلفن صورت بگیرد. بی‌میلی به حضور در مدرسه و عدم تمایل به درس خواندن، معمولا نشانه اصلی مورد ارعاب، استهزاء و قلدری قرار گرفتن در محیط مدرسه است و تخمین زده می‌شود که ۸۶ هزار از غیبت‌های روزانه دانش‌آموزان در آمریکا هم به همین علت صورت بگیرد."

به گفته این مدد‌کار اجتماعی، از آنجا که ممکن است برای هر دانش‌آموزی در هر نقطه جهان چنین مواردی در مدرسه روی دهد، بهترین توصیه برای والدین این است که با آگاهی یافتن از مشخصات این پدیده و خواندن کتاب‌هایی در ارتباط با راه‌های مواجهه با آن، تلاش کنند به فرزندان خود کمک کنند.
اگر چه هنوز در بسیاری از ایالت‌های آمریکا، جرمی تحت عنوان قلدری یا ارعاب در محیط مدرسه تعریف نشده است، اما در سالهای اخیر آموزش و پرورش آمریکا و بسیاری از نهادهای غیر دولتی در این کشور برای پیشگیری از وقوع چنین رفتارهای پرخاشگرایانه ای اقدام کرده اند.

این پدیده به ویژه از آن هنگام مورد توجه قرار گرفت که دو دانش آموز دبیرستانی در سال ۱۹۹۹ با اسلحه به هم کلاسی‌های خود حمله کردند و یکی از خونین‌ترین 'کشتارهای مدرسه‌ای' در تاریخ آمریکا را رقم زدند. بعد از این واقعه و با انتشار گزارش‌های پلیس، کلیک اریک هریس و دیلن کلبولد، هر دو در سابقه تحصیلی خود قربانی قلدری و ارعاب معرفی شدند.

در پژوهش‌های دیگری از این دست هم مشخص شد که برخی از قاتلان سریالی نظیر کلیک هنری لی لوکاس، که از او به عنوان بزرگترین قاتل زنجیره‌ای آمریکا یاد می‌شود، در دوران کودکی و نوجوانی توسط دوستان همسال خود مورد ارعاب و اذیت و آزار قرار گفته بود.

+37
رأی دهید
-19

ضد دستمال ضد گاگول - برلین - آلمان
اینکه صدها هزار دانش آموز مورد اذیت و آزار بقیه همکلاسی ها قرار میگیرند نشان دهنده این واقعیت که افراد بالغ جامعه خودشون از نظر تعلیم تربیت و اخلاق مشکل دارند واسه همین یا پناه به الکل و مواد میبرند و یا داروهای روانی. من یادم میآد در نروژ انتخابات بود و اشخاصی به مدرسه اومده بودند و برای بچه ها صحبت میکردند یک از بچه ها که حدود ده ساله بود پرسید که ما چرا نباید با خارجیها دوست باشیم اون شخص جواب داد چون خارجیها جنایتکار و قانون شکن هستند و برای کشور ما از نظر اقتصادی مشکل درست میکنند من کاملاً شوکه شده بود که چطور اینها افکار کودکان رو از بچگی اینطور منفی میسازند نسبت به دیگر انسانها و جالب اینکه بیست سال بعد بریویک چنان کشتاری راه انداخت که در تاریخ نروژ بی سابقه بود.
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 11:44
raha1984 - هامبورگ - المان
اینطور دختر های دریده و وقیح در ۱۵ ، ۱۶ سالگی سر در ناکجا اباد در میارن !! تو همکلاسهام داشته ام که میگم
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 12:03
paydar22 - لاهه - هلند
واقعن اگر امثال ربه کا کمی بیشتر خود را قبل از هر گونه اقدام جنون امیز در اینه میدیدن متوجه میشدن این افراد از روی حسادت و از کمبود نسبت به او این چنین کارهای را انجام میدهند ولی افسوس که خیلی برای ربه کا دیر شد امیدوارم دیگران حداقل کمی بیشتر فکر کرد و قبل از هر کاری نا خردانه با مشاور کفتکو کنند
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 14:22
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
//هر ساله صدها هزار دانش آموز آمریکایی توسط همکلاسی‌هایشان مورد اذیت و آزار احساسی، کلامی، جسمی قرار می‌گیرند //............این هم آخر پیشرفت و بی دینی....امیدوارم همه با کنار گذشتن دین مشکلاتشون حل بشه
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 14:55
pull.over - دوحه - قطر
قیافه ها رو،اینا هنوز 15 سالشون نشده و اینقده وحشی ان! خدایی اون دختر چقدر نگاهش معصومه...امیدوارم کاری کنن دیگه کسی جرات نکنه از این غلطا بکنه...
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 15:05
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
ضد دستمال ضد گاگول - برلین - آلمان......واقعا که درست گفتین.....از ماست که بر ماست
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 15:06
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
ضد دستمال ضد گاگول - برلین - آلمان/ دقیقا آنقدر بچه ها را لوس و بی تربیت و خودخواه بار میاورند که اصلا درک درستی از زندگی اجتماعی برای بچه باقی نمیماند و فکر میکند که همه چیز حق اوست و همه بایستی با او همانطور رفتار بکنند که پدر و مادرشون رفتار کرده. حتی در بین خانواده های ایرانی من این طرز تفکر را مشاهده کردم که بچه هاشون را تافته جدا بافته میدانند و مثل شاهزاده ها باید با بچه هاشون برخورد بشه وگرنه بهشون بر میخوره. یکی از همین ایرانیها از مهماندار هواپیما ایراد میگرفت که وقتی هواپیما به مقصد رسیده بچه اش خواب بوده و مهماندار به این نکته توجه نکرده و اجازه نداده که خواب بچه کامل بشه .گفته باید بچه را از هواپیما ببرید بیرون وفرصت نداده که اینها بروند برای بچه هفت ساله کالسکه تهیه بکنند و تابچه مجبور نشه از خواب بیدار بشه و میگفت مهماندار احمق تا من رفتم کالسکه بیارم بچه را بیدار کرده بود.
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 19:24
Azadikhah - تكسل - هلند
امان از حسادت و بی‌ فرهنگی‌ این دو تا دختر.روح ربکا شاد
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 13:44
sepherdad - سیدنی - استرالیا
خدا نصیب گرگ بیابان نکنه که بخواد با اینها هم کلاس باشی‌!! من ۲ سال طوی یک کلاس بودم یک بار هم با من حرف نزدن!!، فکر کن هر روز صبح بگی‌ صبح بخیر همه روشون بر گردونن!! خیلی گس هستن.
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 18:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.