بخشش لازم نیست، اعدامش کنید!

مجله مهر : حدود یک هفته قبل بود که ماجرای اعدام یکی از زندانیان زندان بجنورد خبرساز شد. اتفاقی که در تاریخ اجرای احکام کم سابقه بود و همه را شگفت زده کرد. اعدامی، یک روز بعد از مرگش زنده شد!

مجله مهر: مجرم، مرد 37 ساله ای به نام علیرضا- م بود که 3سال قبل به جرم حمل یک کیلوگرم مخدر شیشه به اعدام محکوم شده و تا چهارشنبه هفته قبل در زندان بجنورد بود. او سحرگاه چهارشنبه اعدام شد و 12 دقیقه بالای دار بود تا در نهایت با تایید پزشک، به سردخانه منتقل شد. اما یک روز بعد، کارگر سردخانه متوجه شد کاور پلاستیکی یکی از جسدها بخار گرفته و این یعنی جنازه نفس می کشد.

با اطلاع مسئولان پزشکی قانونی مجرم بلافاصله به بیمارستان امام علی(ع) بجنورد منتقل شد تا اقدامات درمانی روی او انجام گیرد. اما این پایان ماجرا نبود. بر اساس قانون، علیرضا-م بعد از بهبودی باید دوباره پای چوبه دار برود و اعدام شود.

اعدام دوباره علیرضا این روزها بهانه گمانه زنی های زیادی در فضای مجازی شده است. عده ای از کاربران معتقدند اجرای حکم متهم باید متوقف شود و عده ای دیگر خواستار عفو متهم هستند.  

با این حال، یکی از قضات سابق اجرای احکام در این باره می گوید: «بر اساس قانون مجازات اسلامی حد لازم الاجرا است و وقتی حکم اعدام یا قصاص صادر می شود، به معنی سلب حیات از مجرم است که باید در هر صورت اجرا شود. این مورد هم جزو حدود تعزیری است و حکم سلب حیات از مجرم حتی در صورت زنده ماندن وی، مجددا باید اجرا شود.»

او ادامه می دهد: «در مواردی که گفته می شود 2بار یا 3بار قصاص برای یک مجرم حکم داده شده، به معنی این نیست که اگر از یک قصاص جان سالم به در برد باید یک یا دو بار دیگر قصاص شود. چنین حکمی در مواردی داده می شود که عمل مجرمانه مستحق 3قصاص است. مثلا 3نفر را کشته. 3بار قصاص به معنی در نظر گرفتن حق اولیای دم است و تنها در صورتی که اولیای دم از قصاص صرف نظر کنند، حکم بخشیده می شود.»

این قاضی قدیمی اجرای احکام می گوید: «هیچ قانونی وجود ندارد که بر اساس آن اگر فرد مجرم بعد از قصاص یا اجرای حکم اعدام زنده بماند، بخشیده شود یا گفته شود مجازاتش اجرا شده. بلکه فرد، بعد از زنده ماندن و بهبود وضعیت جسمی اش دوباره باید برای اجرای حکم آماده شود.»

او البته به یک استثنا درباره اجرای حد اشاره می کند و می گوید: «فقط درباره سنگسار در صورتی که فرد در حین اجرای حکم از گودال فرارا کند، می تواند زنده بماند که البته حکم سنگسار در حال حاضر در کشور ما اجرا نمی شود.»

استثنای دیگر، به آیین نامه اجرایی مجازات مصوب سال 1382 مربوط می شود که بر اساس آن اگر بیماری فرد در حدی باشد که مانع انجام تشریفات اجرای حکم شود(مثل بیهوشی یا کما) اجرای حکم تا رفع مانع به تأخیر می افتد.  در زمان بارداری و نفاس زن هم حکم اعدام به تعویق می افتد و پس از زایمان اگر پزشکی قانونی تشخیص دهند که قطع شیر به واسطه اجرای حکم برای نوزاد ضرر دارد، با دستور قاضی، اعدام تا سن 2 سالگی نوزاد متوقف می شود.

 

استفتائات علما

زنده ماندن مجرم بعد از اجرای حکم، از علمای عظام هم در استفتائات پرسیده شده است. در کتاب استفتائات آیت الله بهجت، چاپ 1428 قم آمده است: «اگر پس از اعدام و حلق‌ آویز کردن مُجرم، کشف شود که وى زنده است، باید دوباره اعدام شود.»

در جلد دوم جامع الاحکام هم از آیت الله صافی گلپایگانی نقل شده است: «در صورتى که بعد از اعدام و قبل از دفن در سردخانه یا پزشکى قانونى و ... در مجرم علائمى حیاتى دیده شود و با مداوا سلامت خود را بازیابد، ظاهراً حکم اجراى حد و قصاص به قوت خود باقى است.»

+21
رأی دهید
-45

anti cleric - دوبلین - ایرلند
آخه چرا باید کسی‌ اعدام بشه؟ چرا کسانی‌ که مملکت را به گ...کشیدن اعدام نمیشن؟ به امید روز اعدام خامنه‌ای
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 12:21
آرش رادمهر - ژنو - سوییس
یعنی‌ باید خیلی‌ کثیف باشی‌ که حتی روی اراده خداوند هم که نخواسته جان این بابا رو بگیره ، تو بیای و رای و فتوا صادر کنی‌! این یعنی‌ خود را حتی از خدا ارجحتر و کاملتر دانستن!
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 13:08
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
پس از زایمان اگر پزشکی قانونی تشخیص دهند که قطع شیر به واسطه اجرای حکم برای نوزاد ضرر دارد، با دستور قاضی، اعدام تا سن 2 سالگی نوزاد متوقف می شود. این به این معناست که با هر قطره شیری که مادر به نوزادش میده خودش یکقدم به اعدام نزدیک میشه. اونوقت این بچه وقتی بزرگ شد و ماجرا رو فهمید چی فکر میکنه و چه حالی میشه. حالم به هم خورد، باید .. به این قانون
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 14:32
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
عجیب بید...من فکر میکردم اگه مجرم بعد حکم زنده بمونه ....بخشیده میشه....شما اعدامش کردین وخدا بهش زندگی دوباره داده......این چه کاریه که میگین دوباره.....
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 14:43
طوقی-سوئد - استکهلم - سوئد
گور پدر مرجع تقلید ببین چقدر بدبخت شدیم یه مشت مفت خور باید بگن بمیریم یا زنده بمونیم اگه خدای وجود داره داد این ملتو از اینا بگیره اگه وجود داره
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 15:08
perser68 - فلوریدا - امریکا
مملکتی که با آیه‌‌های شیطانی اداره بشه،جان انسان‌ها چه ارزشی داره!!!ننگ به آخوند آدم کش
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 15:50
princesse - تهران - پرژن
خلایق هر چه لایق، ناراضی هستید بیاید بریزیم تو خیابونها مثل مصری‌ها به خواسته هامون برسیم اگه نمیتونید بهتره دیگه ساکت بشید .ای ملت بی‌ بخار
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 17:00
siliconvalley - مالمو - سوئد
اعدام در هر صورتی‌ اشتباهه ، کسی‌ حق نداره به هر دلیلی‌ انسان زنده رو جونشو ازش بگیره ! مگه اینجا جنگله ؟! کسی‌ که موافق ادامه باید به روان پزشک مراجعه کنه.
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 17:13
ukguy4u - لندن - بریتانیا
siliconvalley - مالمو - سوئد. کاملا باهات موافقم.
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 22:21
بهار ایرانی‌ - لندن - انگلستان
باید کسانی‌ اعدام بشن که باعث و بانی‌ ورود مواد مخدر به مملکت هستن و اینها کسی‌ نیستن جز سر دم دارن حکومت آخوندی،امان از ملت کیججججججججججججججججججججججججججج
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 23:44
amonbede - تهران - ایران
یعنی تو اسلام هیچ قانونی برای اعدام نشدن مجدد اینگونه افراد نیست؟؟؟؟ خیلی عجیبه
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 01:26
آرش رادمهر - ژنو - سوییس
این مردم فقط یکبار میتونستند در راستای نابودی این کشور انقلاب کنند و بس! اگر به اینها قول بدهند که جنگ میشود و دلار میشود ۱۰۰.۰۰۰ تومان در حکومت بعدی مطمئن باش فردا انقلاب میکنند، اما اگر فکر کنند اوضاع حتی کمی‌ بهتر خواهد شد، از جایشان تکان نخواهند خورد. مردم ایران ترسو‌ترین و زودباور‌ترین مردم دنیا هستند.
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 03:10
بابک - سبزوار - ایران
اعدام یک توحش است قران با اینکه می گوید می توانید قصاص کنید ولی بعد از ان می گوید بهتر ان است ببخشید و از قصاص صرف نظر کنید.
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 04:35
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
آدم یاد قرون وسطی میافته , بعد ملت خوشحال هستند که شلوار جین میبپوشند.
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 07:13
دين ستيز - افغانستان - سبلان
تهران پرژن . نفست گرم واقعاً درود بر مردم مصر
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 07:18
janahi - دبی - امارات عربی
مشکل ما همین آیت الله بهجت و امثال اوناست که از خودشون قانون در میارند و گرنه در اسلام وقتی کسی از اعدام جان سالم بدر برد دیگر بخشیده میشود
جمعه 26 مهر 1392 - 10:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.