دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در پایان روز اول مذاکرات ژنو

 برای نخستین بار نمایندگان ایران و آمریکا در موضوع مناقشه هسته‌ای با یکدیگر دیدار کردند.

این دیدار در پایان نخستین روز مذاکرات هسته‌ای در ژنو میان عباس عراقچی و وندی شرمن، معاونان وزیران خارجه‌ی ایران و آمریکا صورت گرفت.

پیش از آن ماری هارف، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته بود که دولت متبوعش از دیدار دو جانبه هیأت ایرانی و آمریکایی استقبال می‌کند. از جزئیات این گفت‌وگو هنوز اطلاعی در دست نیست.

در روز اول مذاکرات هسته‌ای ایران به پایان رسید. ایران طرح پیشنهادی خود را ارائه داد. طرحی که عباس عراقچی گفته عنوان آن «پایانی بر بحران غیرضرور و آغاز افقی جدید» است. ولی ۵+۱ هنوز اظهار نظری در باره طرح ایران نکرده است.عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایرانگفته شده که محتوای بسته پیشنهادی ایران سه مرحله‌‌ای و طرح محرمانه است. با این حال خبرگزاری فرانسه به بخشی از پاسخ‌های عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران اشاره کرده که حاوی اطلاعاتی مهم از آن‌چه در طرح نیامده است.

عباس عراقچی که مذاکره‌کننده ارشد در گفت‌وگوهای ژنو بوده به خبرگزاری‌های ایران گفته است که کشورش هم‌چنان به بازرسان آژانس انرژی اتمی اجازه بازدید سرزده از مراکز هسته‌ای خود را نخواهد داد و چنین چیزی در طرح پیشنهادی ایران نیامده است. به عبارت دیگر، پروتکل الحاقی قرارداد منع گسترش سلاح‌‌های هسته‌ای در طرح ایران جایی نداشته است.

خبرگزاری تسنیم و برخی دیگر از منابع خبری ایران نیز به عدم موافقت ایران با بازرسی‌های سرزده اشاره کرده‌اند. اما این یکی از خواست‌های جان کری، وزیر خارجه ‌آمریکا بوده است.

به گزارش خبرگزاری "ایسنا"، عباس عراقچی گفت‌وگو با نمایندگان کشورهای ۵+۱ را "مثبت" و "سازنده" ارزیابی کرد. وی در پایان روز اول مذاکرات گفته است که "قضاوت درباره روز اول مذاکرات هنوز زود است".

ولی خبرگزاری رویترز نوشته است که کاترین اشتون فعلا در این باره اظهار نظری نکرده است. فقط مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون گفت‌وگوهای روز اول را "مفید" خوانده است.دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در پایان روز اول مذاکرات ژنو

وندی شرمن، رئیس هیأت نمایندگی آمریکا در اجلاس دو روزه‌ی ژنو، ۱۵ اکتبر ۲۰۱۳ایالات متحده آمریکا هم اعلام کرده که تصمیم درباره تحریم‌ها بستگی‌به این دارد که ایران چه پیشنهادهایی را بر میز مذاکره بگذارد.

مذاکرات امروز (سه‌شنبه ۲۳ مهر) در سطح هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد تیم ایران با حضور نمایندگان گروه‌۵+۱ برگزار شد.

این مذاکرات را محمد جواد ظریف و کاترین اشتون سرپرستی می‌کنند. به گزراش خبرگزاری "ایسنا" محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با استفاده از پاورپوینت طرح ایران را ارائه کرد.

رسیدن به توافق آن‌هم «سریع‌»؟

مذاکره میان تیم ایران و نمایندگان طرف گروه شش‌‌گانه فردا ادامه خواهد داشت. "ایسنا" خبر داده است که عباس عراقچی پس از پایان نوبت صبح مذاکرات به خبرنگاران درباره هدف این گفت‌وگوها گفته است که «این هدف تضمین حقوق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی است که شامل فعالیت‌های غنی‌سازی و اطمینان از ماهیت صرفا صلح‌آمیز این برنامه است و برای محقق ساختن این هدف پیشنهاد می‌شود.»

به باور طرف ایرانی "اگر ۵+۱ بر سر رسیدن به توافق بر سر اهداف مشترک، نظر مساعد داشته باشد" می‌توان خیلی سریع، حتی ظرف چند ماه مرحله اول را پیش برد.

درباره واکنش ۵+۱ هنوز خبری منتشر نشده است. نمایندگان گروه ۵+۱ عبارتند از وندی شرمن نماینده آمریکا، ژاک اودیبر نماینده فرانسه، سایمون گس نماینده بریتانیا، سرگئی ریابکوف نماینده روسیه، پنگ سن،نماینده چین. از آلمان نیز هانس دیتر لوکاس شرکت دارد.

هنوز روشن نیست این طرح چقدر اعتماد برانگیز باشد اما عباس عراقچی پیش از آغاز مذاکرات گفته بود که خارج کردن اورانیوم غنی شده خط قرمز جمهوری اسلامی است. او هم‌چنین گفته است که نه از سوی آمریکا و نه از طرف ایران درخواستی برای دیدار میان نمایندگان دو کشور مطرح نشده است.

سخنگوی اشتون: با طرح آلماتی به مذاکره رفته‌ایم

به گفته عباس عراقچی، طرح آلماتی دیگر روی میز نیست. این درحالی است که مایکل مان، سخنگوی رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفته که گروه ۵+۱ با همان بسته آلماتی به مذاکره رفته است.

مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ در سال‌های گذشته، بویژه ظرف دو سال اخیر بی هیچ نتیجه‌ای به پایان رسیده‌اند. اما هربار در میانه این مذاکرات اعلام شده که طرفین آن ‌را "مثبت" و "سازنده" ارزیابی کرده‌اند.

در مذاکرات روز سه‌شنبه ۱۵ اکتبر در ژنو نیز هنوز روشن نیست که تا چه حد می‌توان روی سخنان مذاکره‌کننده ارشد ایران حساب کرد.

کاهش قیمت جهانی نفت در نیم‌روز اول مذاکرات اتمی ایران

در روز نخست، با پایان گرفتن دور اول مذاکرات اتمی ایران با گروه پنج به علاوه یک، بعد از ظهر روز سه‌شنبه (۱۵ اکتبر/ ۲۳ مهر) قیت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۸۰ سنت کاهش نسبت به روز قبل، به ۱۱۰ دلار و ۵۰ سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری آلمان، قیمت نفت WTI (وست تگزاس اینترمدی‌ایت) با ۶۰ سنت کاهش به هر بشکه ۱۰۱ دلار و ۸۱ سنت رسیده است. این در حالی است که بحران بودجه آمریکا همچنان ادامه دارد و دولت و کنگره هنوز نتوانسته‌اند راه‌حلی برای آن پیدا کنند. دولت آمریکا سه هفته است که به حالت تعطیل در آمده است.

پس از آنکه سخنگوی اتحادیه اروپا و معاون وزرات امور خارجه ایران هر دو مذاکرات صبح سه‌شنبه ایران و گروه پنج به علاوه یک را مثبت خواندند، کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران کمی سبک‌تر شود.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، صادرات نفت این کشور را بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش داده بود.

+52
رأی دهید
-5

ir2013 - کرج - ایران
درود بر هر دو طرف که کمی کوتاه آمدند من شخصا خوشبین هستم هر چی باشه هزار مرتبه از جلیلی و احمدی نژاد بهترند
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 08:04
reza1212 - ارنم - هلند
امید وارم همه چیز به خوبی‌ پیش بره و مردم ایران از بدبختی نجات پیدا کنن
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 08:57
کبالت3 - کرج - ایران
خوب چی شد آسمون به زمین اومد یا اسلام به خطر افتاد ؟ بقیه موارد هم همینه آشیخ از خر شیطون پیاده شو کبلائی
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 18:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.