سخنگوی اشتون: ایران در مذاکرات هسته‌ای طرح جدیدی ارائه کرد

در حالی که مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ همچنان ادامه دارد، سخنگوی کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه این مذاکرات گفت که تهران طرح جدیدی را به نسبت قبل ارائه کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، مایکل مان روز سه‌شنبه، ۲۲ مهر بدون اشاره به جزییات طرح جمهوری اسلامی اعلام کرد، ایران طرح جدیدی را در رابطه با مناقشه هسته‌ای ارائه کرده که کارشناسان به همراه سفرای گروه ۱+۵ مشغول تحلیل و بررسی سریع این طرح هستند.

آقای مان سپس با اشاره به مذاکرات پیشین که هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت، گفت: «امیدوارم الان دیگر بتوانیم به نتایج عینی دست پیدا کنیم.»

خبرگزاری روسی اینترفکس نیز در گزارش دیگری از سخنان امروز مایکل مان به مسئله لغو تحریم‌ها پرداخت.

بر اساس این گزارش، آقای مان گفته است، تحریم‌ها می‌تواند کاهش پیدا کند و یا حتی لغو شود، اما به شرط آن که تهران تغییری واقعی در موضع هسته‌ای خود بدهد.

این خبرگزاری همچنین از قول مایکل مان می‌نویسد که ۱+۵ در مذاکره با ایران «خوشبین اما محتاط» است.

گزارش‌ها حاکی است که طرح ایران به صورت «پاور پوینت» ارائه شده و عنوان آن «پایانی بر یک بحران غیرضروری؛ آغازی برای افق‌های جدید» است.

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره‌کنندگان ایرانی نیز در گفت‌وگو با اینترفکس تایید می‌کند که طرح ایران جدید است و هیچ نقطه مشترکی با طرح‌های قبلی ندارد. اما منبع یاد شده جزییاتی از طرح ایران ارائه نکرده است.

با این حال محمدجواد ظریف روز هنگام ورود به ژنو گفته است که اعتقاد دارد می‌توان «با یک برخورد متوازن و متعادل موانعی را که در این چند سال ایجاد شده است از میان برداشت» و هم در سطح جهان نسبت به اهداف هسته‌ای ایران اطمینان ایجاد کرد و هم «حقوق هسته‌ای ایران» رعایت شود.

+92
رأی دهید
-6

روزنه - تهران - ایران
خوشم میاد رفتند سرکار تا چند سال دیگه.
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 13:11
MR.BLACK - جاکارتا - اندونزی
روحانی مچکریم
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 13:57
دوستدار - استهکلم - سوئد
خدا کند به راه حلی برسند, تا هم مناقشه مذاکره هسته ای تمام شود وهم ملت ایران نفس راحتی بکشند. ولی این شک هنوز در من است, در پایان مذاکره دوباره دولتهای 5+1 بگویند این هم به راه حل اساسی با رژیم ایران نرسیدیم!
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 14:10
amk526 - یزد - ایران
این آمریکا و 5+1 قدر ساده اند اینها دارند زمان می خرند تا دنیا رو گول بزنند بعد این آقا MR.BLACK - جاکارتا - اندونزی میگه روحانی مچکریم یه ضربالمثل هست میگه سگ زرد برادر شغاله ، این رژیم از پایه خرابه نه با روحانی نه با هیچکس دیگه درست نمیشه
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 17:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.