زهرا اشراقی: جامعه به رنگ و تنوع نیاز دارد

زهرا اشراقی با دفاع از سخنان خود درباره ضرورت تحول در رنگ پوشش مردم - اعم از زن و مرد - می گوید این کار باید توسط خود جامعه آغاز شود و امروز بهترین زمان برای این تحول است.

نواده امام خمینی در گفت و گو با عصرایران، در توضیح مصاحبه اخیر خود با روزنامه الشرق الاوسط گفت: در جامعه ما واقعیاتی وجود دارد که نمی توان آنها را منکر شد و یکی همین موضوع عدم تنوع رنگ در پوشش مردم ایران است. به گونه ای که اگر سری به کلینیک های روانپزشکی بزنیم خواهیم دید یکی از دلایل افسردگی بیماران، احساس رنگی نبودن جامعه است.زهرا اشراقی

 وی گفت : البته اشتباه نشود، موضوع بحث ما چادر نیست ، من خودم چادری هستم ؛ بحث بر سر این است که جامعه اعم از زن و مرد با رنگ بیگانه نشود و احساس شادی و نشاط کند و تیره و غبار گرفته در نظر نیاید. کما این که هم مردان می توانند در عین متانت از رنگ های شاد و متنوع استفاده کنند و هم خانم ها به رنگ توجه نشان دهند و باز تاکید می کنم برای احساس خوب و شاد زیستن و افسرده نبودن و نه جلب توجه. موضوع مورد نظر من جنبه روان شناختی قضیه است.

خانم اشراقی یادآور شد: مگر در جوامع دیگر اسلامی مانند لبنان و مالزی شاهد رعایت حجاب در عین تنوع رنگ در پوشش نیستیم؟ یا در پوشش های زنان روستایی و در عین حال پوشیده خودمان گونه گونی رنگ ها و شادی و نشاط را مشاهده نمی کنیم؟ پس چرا جامعه ما رنگی نیست؟

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به سپری شدن 8 سال دشوار در کشور که با تحریم، تنش و فضای امنیتی همراه بوده خاطر نشان کرد: ما اکنون نیازمند تغییر فضا هستیم و یکی از مواردی که باید مدنظر قرار گیرد، همین موضوع رنگ در جامعه است. ما عادت کرده ایم که رنگ تیره بپوشیم و نتیجه این کار، کاهش نشاط در جامعه است. این در حالی است که در برخی کشورهای جهان تنوع رنگ های گوناگون دیده می شود و مردم از زیباترین رنگ ها در پوشش خود استفاده می کنند و جامعه رنگ به رنگ است و این تنوع هم به خودشان و هم به کل جامعه احساس خوبی می دهد.

اشراقی تصریح کرد: اگر من از موضوع تنوع رنگ یا تحول در رنگ لباس ها سخن می گویم منظورم شیک پوشی و مد هم نیست  بلکه برمبنای روانشناختی از این موضوع دفاع می کنم و مدت زیادی بود که می خواستم این حرف خود را مطرح کنم و در مصاحبه اخیر این فرصت فراهم شد.

وی تصریح کرد: هم خانم چادری می تواند با همه ملاحظات شرعی و عرفی به رنگ توجه نشان دهد و هم خیلی از خانم هایی که چادرپوش نیستند اما در حال حاضر می بینیم که اکثریت آنان نیز به رنگ مشکی تمایل نشان می دهند و انگار رنگی غیر از مشکی وجود ندارد. بحث من - که نوه امام و مقید به حجاب به طور کامل هستم- بر سرحجاب نیست که با چادر یا غیر چادر رعایت می شود.  اما مگر ما تنها کشور اسلامی دنیا هستیم؟ چگونه است که در جوامع اسلامی شاهد رنگ هستیم و در ایران و در سطح جامعه و در پوشش مردم  تنوع رنگ را نمی بینیم؟

اشراقی گفت: البته دولت وظیفه ندارد موضوع تنوع رنگ را ترویج کند، بلکه این کار باید توسط خود جامعه شروع شود. من در این زمینه مثالی می زنم؛ وقتی که آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهور شد، به دلیل خوش لباسی و سلیقه وی در انتخاب رنگ ها، تیپ و رنگ لباس بسیاری از روحانیون نیز تغییر کرد یا مثلا مسئولان وزارت امور خارجه به دلیل تماس با جهان از پوشش آراسته ای برخوردار هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تأکید کرد: ممکن است سخن من با واکنش هایی رو به رو شود؛ اما هر بحث مهمی از جایی باید آغاز شود، همان طور که یادمان هست  در آغاز دوره سازندگی وقتی اقدامی مانند تأسیس فرهنگسراها انجام شد، برخی به بهانه اینکه فرهنگسراها محل فساد خواهد شد با آن مخالفت کردند، اما دولت وقت کار خودش را با آرامش انجام داد و هیچ مشکل اجتماعی هم از جانب فرهنگسراها به وجود نیامد. سخن من هم ممکن است واکنش هایی را در پی داشته باشد، اما خوب است که عموم افراد و به خصوص از منظر روان شناسی و تاثیر در احساس شادی در این مورد اظهارنظر کنند.

+180
رأی دهید
-39

nassau - مالاگا - اسپانیا
نه بابا، شوخی‌ میکنی‌ !!!؟؟؟
دوشنبه 22 مهر 1392 - 16:45
mehraban1980 - تهران - ایران
شما زندگی همه ی ایرانیها رو سیاه وتیره وتار کردید والان به جز سیاهی هیچ چیز دیگری در جامعه دیده نمی شود شماها نه تنها ظاهر مردم بلکه جسم و روح مردم را هم زمان به سیاهی وتباهی و نابودی کشاندید و هر زنی که لباس رنگ روشن پوشید به چشم یک فاحشه به اون نگاه کردیدوالان هم هر کس لباسهای شاد بپوشد گیر گشت ارشاد می افتد شما ها شادی رو از مردم گرفتید.و شادی خود را در غم و غصه دار بودن مردم دیدید.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 16:55
نیایش - تهران - ایران
چرا این افکار رو تو مخ اون پدربزرگ پیر و یک دنده خرفتت نکردی که جون بچه ها ی ما رو به خاطر عقاید پوچ خودش گرفت !!
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:04
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
هرگز یادم نمیره اون روزگاری رو که به برکت وجود اون پدر بزرگ خدا نیمرزت به خاطر پوشیدن جوراب سفید که هیچ جوره معلوم نمی‌شد یا پوشیدن کفش روشن یا حتی بستن بند کفش روشن تو مدرسه چطور توبیخ و دعوا و تحقیر می‌شدیم توسط یک مشت چادری عقده‌ای ، رنگ زندگی‌ کودکی تا جوانیمون سیاه، سرمه‌ای و قهوه‌ای بود. لعنت بر شما که هر کاری دلتون خواست بهامون کردید و روزهای خوشمون رو با قلم سیاهتون تیره و تار کردید
دوشنبه 22 مهر 1392 - 17:25
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
نعیمه شون خوبه !!!! یعنی‌ در حد بوندسلیگا . تنها چیزی که از پشت خمینی خوب در اومده همین نعیمه شون هست و لا غیر .
دوشنبه 22 مهر 1392 - 17:27
دوستدار - استهکلم - سوئد
این خانم هم از پدر بزرگش یاد گرفته که خط و نشان بکشد که مردان و زنان در چه حالت و موقعی از لباسهای رنگاورنگ استفاده کنند. هرگاه این خانم توانست خودش را از قید و بند حجاب نجات دهد انگاه اظهار نظرش باید مورد توجه قرارگیرد توسط همه.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:17
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
زنیکه عوضی ملت ایران تو را به اینجا رسونند که الان باید براشون خط و مشی و رنگ لباس تعیین کنی این هم سیاست نظام است که ترا انداخته جلو برای اینکه حسابی در حال تخریب است تو رودربایستی اسلام مانده و ولی روش نمیشه به ملت بگه بابا آزاد باشید آزادنه لباس بپوشید ولی بذارید ما بمانیم و دزدی هامون رابکنیم وگرنه تو کسی نیستی با او پدر بزرگ آفتابه به دستت در حال دست به آب و اون دائی خر سوارت بخواهی به ملت ایران درس رنگ و لباس بدی اگر بخاطر اشتباه این ملت نبود الان تو حیاط تون خونه اتون جلوی لگن رخت نشسته بودی مشغول شستن شورتهای بابات بودی . چه گیری افتادیم چه آشغالهای بی کلاسی باید برای مردم تصمیم بگیرند, اگر اینها راضی باشند همه چی حلاله اگر راضی نباشند همه چی حرام است.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:17
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
تو با اون قیافه و تیپ چیپ ات تفی هستی به صورت اسلام تو خودت یکی از دلائل بی ثباتی و بی پایه و اساس بودن مذهب اسلامی . اسلامی که مثل بوقلمون به هر رنگی که منافع اش را تامین بکند در میاد.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:23
Dara va sara - پرت - استرالیا
وای که چه اوغی میزنم تا اینجور اشخاص رو میبینم. و وای چه استفراغی میکنم که یه کسی اینهارو تائید میکنه.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:51
ای حماسه آفرین - زوریخ - سوئیس
این همه امام زاده مرده داریم مردم بهشون متوصل میشن خب پس چرا به این که زنده است متوصل نمیشن؟ این که مثل مرده نیست که حرف نزنه؟
دوشنبه 22 مهر 1392 - 19:12
مخمل خان - وین - اتریش
ما چه بدبختی شدیم که بابا بزرگه می گفت فقط سیاه بپوشید حالا نوش می گه رنگی.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 20:38
a.ahooraei - کلن - آلمان
برو بابا ، شما هم فکر کنم مستمری تون دیگه کفاف نمیکنه و فهمیدید با سیاست بازی میشه خوب این ملت را چاپید. تو روح اون بابابزرگ....
دوشنبه 22 مهر 1392 - 20:45
perser68 - فلوریدا - امریکا
یه میلیون اعدام و سنگسار و شهید و جانباز و معلول و قطع دست و پا کردید و حالا با خیال راحت و بدون ترس شروع کنید همون چیز‌هایی‌ رو که دخترا و پسرای ایرانی‌ از بعد اون جذام۵۷ می‌خواستند به بحث گذاشتن!آره، امروز بهترین زمانه،چرا نه ،از بس خون ریختید و آدم خوردید،مثل اینکه گوش شیطون کرررررررر سیرمونی گرفتید!ننگ به آخوند حقه باز
دوشنبه 22 مهر 1392 - 20:53
perser68 - فلوریدا - امریکا
***توسط خود جامعه***(:)قبل طاعون۵۷ جامعه نیاز به این تحول نداشت،چونکه هر کس هر جور و هر رنگی‌ دلش می‌خواست میپوشید!بگید غلط کردید و یه چیز هم روش خوردید همین!و برید گمشید!
دوشنبه 22 مهر 1392 - 20:57
کبالت3 - کرج - ایران
شما هم بفرما ملت رو رنگ کن کبلائی
دوشنبه 22 مهر 1392 - 21:03
تن‌ تن‌ و میلو - دویسبورگ - آلمان
در شوروی پوشالی سابق هم این نه مردم، بلکه خود حزب کمونیست بود که بعد از ۷۰ سال خفخان و اختناق بساط حکومت منفور کمونیستی را بر چید. حالا این شده حکایت رژیم آخوندی!!! یواش یواش از درون خودشون، شروع می‌کنن به انتقاد از خودشون و بعد ببینیم به کیده می‌شه!!؟ هیچ انقلابی در این دنیا، هرگز با قدرت و تصمیم مستقیم مردم صورت نگرفته. فقط بدبختی بعد از انقلاب همواره بر دوش مردم بوده است.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 20:56
دنیای وحشی - تهران - ایران
میترسه نعیما جان و سایر توله های خارج نشین شان وقتی هرازگاهی خواستند چند روز رو درایران سپری کنند بادیدن رنگهای تیره دچار افسردگی نشوند زیرا با پول مردم خارج نشین شده اند و به زندگی رنگارنگ غربیها عادت کرده اند وگرنه دل به حال این خلق الله نسوزاندند .هرچند که ملت ایران هم الان دیگه مثل قدیم صالح نیستند و متاسفانه از ملایان جز دروغ و دزدی و قتل و جنایت و هرزگی و حق کشی و امثالهم یادنگرفته اند بنابراین نخواهند توانست نسلهای بعدی را نیز غیر این تربیت کنند مگر معجزه خدا صورت گیردوهمه چیز انشاالله درست شود.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 23:03
دنیای وحشی - تهران - ایران
خدا لعنتتتتتتتتتتتتتتتتت کنه رجوی هااااااااااااااااا را که باعث شدن سی و اندی سال پیش سایه شوم ملایان براین سرزمین پهن شود .وگمان نیز نمی کنم حتی بعداز یکی دوقرن دیگر نسلهای آینده درایران خیر وبرکتی عایدشان بشود حتی اگر ملایان نیز بروند زیرا دراین سی واندی سال حکومت غیر عادلانه شان بین مردم فساد اخلاقی و غیر انسانی و قتل و جنایت و دزدی و دروغ رشد کرده که به این راحتی از ذهن و رفتاروزندگی مردم بیرون نخواهد رفت حتی اگر ملایان نیز بروند و مسعود ومریم رجوی ها حـ... نیز از بین بروند و خطرآمدنشان به ایران نیز مرتفع شود.مردمی که خودشون باوجود نامبارک چنین حکومتی تمام بدیهارا آموخته و روز به روز نیز حفظ وتقویتش کرده چگونه میتواند نسلهای بعدی را خوب تربیت کند .
دوشنبه 22 مهر 1392 - 22:58
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
من نمیدونم چرا شما این همه دارین ناشکری میکنید. بجای اینکه بگین، دستت درد نکنه ای خواهر که باز شما رهنمود ما شدید و بحمدالله مشکلات داره یکی پس از دیگری بعد از اینهمه تحریمهای استکبار گشوده می‌شود.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 23:43
coco - تورنتو - کانادا
ایکاش اینجا فحش آزاد بود - اگه راست میگی‌ جلو دخترتو بگیر
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 02:44
Chemistry - سیدنی - استرالیا
آخه چی‌ می‌شه گفت! حیا هم خوب چیزیست!
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 04:56
smart292 - ونکوور - کانادا
عجب لبخندی با چادر زده، سوال اینجاست که منظورتان از رنگهای دیگر یعنی‌ مشکی ، گًل واا گلی مشکی، مشکی در مشکی ، مشکی در خاکستری، یا مشکی در هم ،و یا منظورتان کشف حجاب است ، خانم اشراقی زنان در اسلام حق رأی ندارند ، حقوق تساوی ندارند همانطور که احمد خاتمی در نماز جمعه هفته پیش گفت.بهتر است این خمینی کور به گور شده را دوباره زنده کنی‌ و به او بگویی ، غلط کردیم
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 05:01
compatriot - تورنتو - کانادا
انگار ملت ایران بیکار نشستند که هر ننه قمری از در وارد شد براشون نسخه بپیچه. بشین بابا تو هم حال داری! یه عمر ملت ایران را به بازی‌ گرفتید، شرایط را چنان برایشان سخت کردید که حتا خودتان حاضر نیستید توی آن اختناق زندگی کنید! حالا از شوهرت اجازه گرفتی‌ امدی داری نطق میکنی‌؟
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 05:27
دادمهر - ایران - ایران
فدای آقا - اودنسه - دانمارک رهنمود رو تو و بسیجیای بی عقل امثال تو لازم دارن نه مردم
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 13:34
coco - تورنتو - کانادا
فدای آقا- اودنسه - دانمارک- ‌یک‌ خود فروخته حالا که دیگه به صرفتون نیست بگید مرگ بر آمریکا چیزا‌ی دیگه میگیید
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 02:47
کبالت3 - کرج - ایران
حالا یه لچک رنگی سر کردی و یه ملافه مشکی روش فکر کردی چه خبره کبلائی.
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 09:31
Sappho - اصفهان - ایران
تو هم حرف گنده تر از دهن خودت می زنیا !!
‌چهارشنبه 24 مهر 1392 - 11:08
Sappho - اصفهان - ایران
خداییش تو دانشگاه یه بخش اعظمی از فضای جلو چشم آدم پارچه مشکی هست !! فوق العاده لباسای خانوما بی طرح و مدل و رنگ و روح و نقش و نگار و نگین و تفاوت و نشونه و فردیت و پیام و ....هستن !! تو محیطی که اتفاقا ما بیشتر نیاز به شادی و روحیه و انرژی داریم !!!! به دلیل گشاد و بلند بودن روپوشا تفاوت های فیزیکی دخترا کمتر به چشم میاد !! و کلا این که به دلیل کم بودن فرق های ظاهری دخترا تشخیصشون سخت تره و احتمال اشتباه گرفتنشون بیشتر !! تو مکانی که به دلیل جمعیت زیاد هر کس با تعداد آدمای بیشتر در ارتباطه !! و خود این به ذهن سپردن افراد احتیاج به تفاوت ها و نشونه های ظاهری داره !! و نکته ی دیگه این که استادا با این مشخصات کمتر برای دانشجو دیدنی اند و دانشجوهای این طوری هم کمتر برای استادا دیدن دارند !! جذب زیبایی ظاهری شدن هم که یه عنصر ارتباطه کمتر پیش میاد !!
‌پنجشنبه 25 مهر 1392 - 02:51
احسان 2182 - شهرضا - ایران
fیرای خودشان همه چیز آزاد خمینی کجایی چه کسی باید جواب بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 27 مهر 1392 - 15:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.