هاشمی: انتشار خاطراتم درباره شعار «مرگ بر آمریکا» نادرست بود

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که بازنشر بخشی از خاطرات او در وب‌سایت رسمی‌اش درباره موافقت روح‌الله خمینی با حذف شعار «مرگ بر آمریکا»، «اقدامی نادرست و بدون هماهنگی» بوده‌است.

اکبر هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با شماره روز دوشنبه ۲۲ مهر روزنامه «جمهوری اسلامی»، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که «طرح موضوع امکان حذف شعار مرگ بر آمریکا در شرایط کنونی آیا اقدامی غیرلازم و در زمان نامناسب نبود؟» گفت: «این خاطره مربوط به سال‌ها قبل است و مسئول سایت بدون هماهنگی اقدام به انتشار آن در این زمان نمود که اقدامی نادرست بود.»

وی افزود: «به دفتر تاکید کرده‌ام افراد بدون هماهنگی و اطلاع قبلی از انتشار مطالب منتسب به من خودداری نمایند.»

وب‌سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی هفته گذشته بخشی از اظهارات او در سال‌های گذشته را بازنشر کرد که از موافقت آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی، با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» حکایت داشت.

با وجود آن‌که هاشمی رفسنجانی روز دوشنبه بازنشر این مطلب را «اقدامی نادرست و بدون هماهنگی» نامیده اما هنوز در وب‌سایت رسمی او مطالب و خاطراتی با عنوان‌های «امام موافق حذف مرگ بر آمریکا بودند»، «قهر با آمریکا ابدی نیست» و «آیت‌الله خامنه‌ای: رابطه با آمریکا مثل شوروی است» عناوین اصلی سایت او را تشکیل می‌دهند.

در این مطالب متن مصاحبه‌ای با آیت‌الله خامنه‌ای در دوران ریاست جمهوری او نیز آمده که وی تاکید کرده‌بود: «می‌توانست وضعی وجود داشته باشد که حتی با آمریکا روابط دوستانه داشته باشیم.»

انتشار این خاطرات در وب‌سایت هاشمی رفسنجانی، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است، از جمله احمد توکلی، نماینده مجلس، روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت که «نقل‌قول رفسنجانی از امام قابل استناد نیست و به وحدت ملی کمک نمی‌کند.»

وی در ادامه گفت: «اگر کسی بخواهد در آستانه مذاکرات ژنو منافع ملی را در نظر بگیرد، هیچگاه چنین اظهارنظری که نشان‌دهنده موضع ضعف باشد را بیان نمی‌کند.»

واکنش‌ها به تایید ضمنی مسئول نشر آثار آیت‌الله خمینی

حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی، روز شنبه در گفت‌وگو با سایت جماران، موافقت بنیانگذار جمهوری اسلامی با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» را به طور ضمنی تایید کرد.

وی گفت: «خاطره‌ای که  آقای هاشمی رفسنجانی در موضوع حذف شعار نسبت به امام ذکر کرده است مربوط به موافقت و دستور امام بر قطع این شعار از رسانه‌های دولتی است. مطلبی که در سال ۶۲ روی میز بررسی و تصمیم‌گیری مسئولین نظام و رهبری انقلاب قرار داشت همین بود نه بحث بر سر دستور و یا توصیه به مردم برای حذف این شعار.»

روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی منتشر می‌شود در تیتر و عکس یک شماره دوشنبه خود ضمن حمله به روزنامه‌های اعتماد، شرق، و بهار به دلیل انتشار توضیحات حمید انصاری در تایید ضمنی موافقت بنیانگذار جمهوری اسلامی با حذف شعار «مرگ بر آمریکا»، خواهان برخورد وزارت اطلاعات و وزارت ارشاد اسلامی با «پایگاه‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای دشمن» شده است.

این روزنامه نزدیک به علی خامنه‌ای نوشته است: «واکنش حمید انصاری قائم مقام موسسه نشر آثار آیت‌الله خمینی به ادعاهای هاشمی رفسنجانی و نوع انتشار این واکنش در روزنامه‌های زنجیره‌ای، از یک تحریف و کلاهبرداری چندلایه حکایت می‌کند.»

از سوی دیگر به نوشته خبرگزاری مهر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، روز یک‌شنبه با انتقاد از «افرادی که ادعا می‌کنند که حضرت امام موافق تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا بودند» گفت: «مردم دست آنها را خوانده‌اند و فریب فضاسازی‌های آنان را به نفع دشمن نخواهند خورد.»

شعار «مرگ بر آمریکا» از اوایل انقلاب ۵۷ به این‌سو همواره از شعارهای اصلی هواداران نظام جهوری اسلامی بوده است، با این حال هفته گذشته محمدتقی رهبر، امام جمعه اصفهان، در مصاحبه‌ای با روزنامه «قانون» گفت: «آیه قرآن نازل نشده که شعار مرگ بر آمریکا را همیشه سر دهیم و همان‌طور که آن روزها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم، با آمریکا نیز همان‌طور برخورد می‌کنیم.»

+29
رأی دهید
-10

Rezanl - امستردام - هلند
حالا من تو هلند چیکار کنم بگم مرگ بر آمریکا یا نه ?!! فعلا صبر می‌کنم و فقط میگم مرگ بر جمهوری اسلامی
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:14
eshgeman iran - ایران - ایران
همانطورکه قبلا توضیح دادم مثل روز مشخص بودکه دست حمیدانصاری با هاشمی دریک کاسه است.مجددا به آقایان مرکز نشریادآوری میشودکه همانطورکه حضرت امام روحی فداه دروصیت نامه شان فرمودند که : بعدازمن عده ای میآیند وادعاهایی را نسبت به من وخانواده ام مطرح میکنند وهیچکدام صحت ندارند مگراینکه شخصادرسخنرانیها ویا بصورت مکتوب گفته باشم. متأسفانه هاشمی دست به یک حرکت زشت زده است .جواب ندادن نامه هاشمی دلیل برتأییدامام نیست خودایشان کاملا میدانند. امام مال ملت ایران وملل دنیاست وبه هیچکس وهیچ حزبی وابسته نیست حداقل اگر آبرو ندارید آبرو وشخصیت این پیر فرزانه را نبرید.مرده خوری هم حدوحدودی دارد. ضمنا تکذیب نامه توسط هاشمی را به فال نیک میگیریم وبه ایشان گوشزد می کنیم که مواضعش را با رهبری هماهنگ کند ویکه تاری نکند مردم فهیم ایران تمامی حرفهای امام را درقلب خودحک کرده اندمحال است فریب بخورند. ضمنادردوران فعلی رهبر ماومقتدای ما امام خامنه ای است حرف او حرف امام ما وعمل او عمل امام ماست وکسی به گذشته برنمیگردد. زنده بادایران،زنده باد رهبر دلاورایران، زنده وجاویدبادرزمندگان دلیرایران
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:13
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
چی شده ؟ پشت پرده دهنت را سرویس کردنند؟ شکر خور شدی.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:24
reza70 - استکهلم - سوئد
بی‌ ناموستر از آخوند خودشه .
دوشنبه 22 مهر 1392 - 18:55
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
چه کاریت درست بود که این یکی‌ نادرست بود.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 22 مهر 1392 - 21:24
ramin2302 - نیوکاسل - انگلستان
این حاجی سنش رفته بالا دری وری زیاد میگه . خالی میبنده فراوان ... همشون به نرخ روز نون میخورن ....
دوشنبه 22 مهر 1392 - 21:32
فريادزيره آب - اهواز - ایران
عشق من ایران توچه کاره ای از جانب مردم حرف میزنی؛مرگ بررهبرت وسوریه وروسیه و حزب اله
دوشنبه 22 مهر 1392 - 22:14
Afshin London - لندن - انگلستان
تو لاشخور آدمخوار به دنیا آمدنت نادرست بود
‌سه شنبه 23 مهر 1392 - 14:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.