چاقی 'بزرگترین خطر' برای سلامت زنان است

مشاور ارشد پزشکی دولت انگلیس در گزارش سالانه خود چاقی را بزرگترین خطر برای سلامتی زنان و نسل‌های آینده توصیف کرده است.
 
سالی دیویس، در این گزارش که به سلامت زنان اختصاص داشت، از دولت انگلیس خواسته این موضوع را خطر ملی تلقی و برای پیشگیری از این "فاجعه در حال گسترش" اقدام کند.
 
در این گزارش پیشگیری از چاقی برای تمام جمعیت انگلیس موضوعی جدی قلمداد شده اما متذکر شده این موضوع در مورد زنان اهمیت ویژه‌ای دارد چون بیشتر از مردان باعث کوتاه شدن عمر آنها می‌شود.
 
در انگلیس در سال ۲۰۱۳، ۶۴ درصد زنان ۳۴ تا ۴۴ سال و ۷۱ درصد زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله اضافه وزن داشتند یا چاق بودند.
خانم دیویس تاکید کرده زنان برای سلامتی خود، فرزندان و نوه هایشان باید مواظب سلامت جسمی و روانی خود در دوران حاملگی باشند چون این دوران می تواند تاثیر ماندگار بر سلامت مادر و جنین بگذارد و برای مثال احتمال دیابت را در فرزند افزایش دهد.
 
تحقیقات نشان می‌دهند چاقی مادر در دوران بارداری احتمال سقط یا نارس متولد شدن جنین را هم افزایش می‌دهد.
 
خانم دیویس همچنین گفته است که قصد دارد این باور نادرست را که مادر باردار باید بجای دو نفر غذا بخورد ریشه‌کن کند، مادر باردار باید یک تغذیه سالم و متعادل داشته باشد، میوه و سبزیجات زیاد مصرف کند و از مصرف الکل یا کشیدن سیگار پرهیز کند.
 
در این گزارش بر اهمیت تشخیص و درمان زودهنگام اختلالات خوردن (بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و بی اختیاری در خوردن) تاکید شده چرا که این اختلالات بیشتر در زنان دیده می‌‍شوند.
 
مشاور ارشد پزشکی دولت انگلیس همچنین به این موضوع اشاره کرده که بیماری‌های زنان نباید تابو باشند و رنان باید بتوانند براحتی درباره آنها صحبت کنند و کمک بخواهند.
 
از جمله مشکلات زنان که مطرح نمی شود، بی اختیاری ادرار و مدفوع است، در بریتانیا بیش از پنج میلیون زن دچار این مشکل هستند که می‌تواند تاثیری عمیق بر کیفیت زندگی آنان بگذارد.
 
موضوع دیگر یائسگی است و این گزارش از مدیران و کارفرمایان خواسته شرایطی را فراهم کنند که زنان در محیط کار بتوانند بدون شرمساری این موضوع را با آنها درمیان بگذارند و به این ترتیب هم سلامت زنان و سلامت کار بهبود پیدا کند.
 
این گزارش همچنین به اهمیت تشخیص زودهنگام و درمان سرطان های زنان بویژه سرطان تخمدان پرداخته است.
 
از موارد دیگری که این گزارش به دولت انگلیس پیشنهاد کرده این است که کادر درمانی و بهداشتی برای شناسایی خشونت خانگی، خشونت علیه زنان، ختنه زنان و خشونت جنسی آموزش ببینند.
چاقی در زنان ایرانی
موضوع چاقی بویژه چاقی زنان یکی از مسائل جدی جامعه ایران هم هست و آمارهای رسمی از گسترش فزاینده این موضوع حکایت دارد.
 
بر اساس آخرین آماری که دکتر شهرام علمداری، دبیر علمی پنجمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران اعلام کرد، حدود ۲۵ میلیون ایرانی، یبیش از یک سوم جمعیت، اضافه وزن دارند یا چاق هستند.
 
شیوع این مشکل در زنان بالای ۲۰ سال به بیش از پنجاه درصد می‌رسد:
 
"۴۷ درصد مردان و بیش از ۵۰ درصد زنان بالای ۲۰ سال ساکن شهرها و همچنین ۱۵ درصد کودکان ایرانی به درجاتی از اضافه وزن و یا چاقی مبتلا هستند و این میزان هر سال رو به افزایش است."
 
دکتر علمداری گفت چاقی در زنان ایرانی شایع‌تر از مردان است به دلیل "تحرک کمتر، تغذیه نامناسب، شهرنشینی، استرس، اختلالات متابولیک و همچنین بالا بودن مقاومت به هورمون انسولین در زنان."
 
او یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری از بروز چاقی را توجه به تغذیه و پیشگیری از چاقی در کودکان دانست.
به گفته دکتر علمداری جز تغذیه متعادل و مناسب و ورزش راهی برای غلبه بر چاقی وجود ندارد و روش‌هایی مثل لیزر درمانی سودی ندارند و بیشتر برای "زیبایی" بکار می‌روند:
 
"افرادی که لیزر درمانی می‌کنند پس از شش ماه تا یک سال به همان وزن قبلی برمی‌گردند و حتی در بسیاری از موارد سنگین‌تر از قبل می‌شوند."
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.