عراقچی: خروج ذخیره اورانیوم از ایران خط قرمز ماست

عباس عراقچی می‌گوید ایران قصد اتلاف وقت ندارد و در مذاکرات جدی است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو در سطح معاونان وزارت امور خارجه برگزار می‌شود و موضوع آن شکل، اندازه و سطح غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اما خروج ذخیره اورانیوم غنی شده از کشور خط قرمز ایران است و درباره آن مذاکره نخواهد شد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ایران امروز (یکشنبه ۲۱ مهر) گفت که مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ صبح سه شنبه در ژنو آغاز می شود و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز فردا با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک ضیافت خصوصی شام مسائل روزهای آینده را بررسی خواهند کرد.

آقای عراقچی گفت که مسئولیت این مذاکرات که در سطح معاون وزیر انجام خواهد شد بر عهده اوست، اما آقای ظریف در جلسه افتتاحیه درباره طرح ایران توضیح خواهد داد.

او تاکید کرد که این مذاکرات فقط در باره برنامه هسته ای ایران خواهد بود، هر چند دولت ایران برای گفتگو در باره "مسائل منطقه و دیگر چالش های بین المللی" هم آماده است.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که گروه مذاکره کننده از حقوق ایران که در معاهدات بین‌المللی به رسمیت شناخته شده کوتاه نخواهند آمد.

او درباره طرح ایران گفت ما می خواهیم این طرح مبنای گفتگوها باشد تا در زمانی معقول "به هدفی مشخص که مورد قبول طرفین مذاکره باشد" برسیم.

آقای عراقچی انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران را خط قرمز خواند و گفت که گفتگوها درباره شکل، اندازه و سطوح مختلف غنی سازی خواهد بود.

بنابر آخرین آمار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در حال حاضر ۶ هزار و ۷۷۴ کیلوگرم اورانیوم باخلوص پایین و ۱۸۶ کیلوگرم اورانیوم با درجه خلوص متوسط (۲۰ درصد) ذخیره کرده است.

ایران همچنین ۱۸۷ کیلو اورانیوم بیست درصد را تبدیل به اکسید اورانیوم کرده تا به عنوان سوخت نیروگاه‌هایش از آن استفاده کند.

امروز یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در باره طرح پیشنهادی این کشور به خبرگزاری ایرنا گفت که این طرح بصورت پاور پوینت ارائه خواهد شد و دارای "چارچوب زمانی" است و "گام های اول و آخر نیز در آن مشخص شده" و گام‌های میانی در طول مذاکرات تعیین می‌شود.

+31
رأی دهید
-29

marg bar doshman - لندن - انگلستان
درود بر جمهوری اسلامی با اقتدار
یکشنبه 21 مهر 1392 - 14:48
کبالت3 - کرج - ایران
طرف رو تو ده راه نمیدادن خط قرمز تعیین میکرد
یکشنبه 21 مهر 1392 - 21:41
omidvaran - نورکل - امریکا
اهای عراقی که به ضرب دولت ابله احمدی سر کار امدی دوره اون کوتوله تموم شد دولت جدید میگه نرمش کن میگه قهرمانانه نرمش کن !!! مردم میگن هسته ای نمیخان یعنی هسته رو تف کن بیخ گلوت گیر میکنه .......حالیته ؟
دوشنبه 22 مهر 1392 - 08:18
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
درود بر ایران قدرتمند و رهبر عزیز ایران و ملت و مردم ایران...
دوشنبه 22 مهر 1392 - 08:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.