کوثری:فردو، غنی سازی و خروج اورانیوم، خط قرمز ما هستند

در حالی‌که وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده در نشست افتتاحیه مذاکرات با گروه ۱+۵ شرکت خواهد کرد، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته که تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم فردو، غنی‌سازی اورانیوم در داخل ایران و باقی ماندن اورانیوم‌های غنی شده در داخل کشور، «خط قرمز» جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای هستند.
 
اسماعیل کوثری، از فرماندهان سابق سپاه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، شنبه ۲۰ مهر، به خبرگزاری مهر گفته که «مذاکره روی خطوط قرمز هسته‌ای معنا ندارد» و افزوده است «تا زمانی‌که چهار کشور آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا در چارچوب قانون عمل نکنند از این مذاکرات نتیجه ای حاصل نخواهد شد.»
 
قرار است اعضای گروه ۱+۵ و ایران در ۱۵ و ۱۶ اکتبر (سه‌شنبه و چهارشنبه هفته  جاری) در ژنو سوییس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کنند. این دومین دور مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی خواهد بود.
 
آقای کوثری در مصاحبه با خبرگزاری مهر با اینکه گفته «ما می‌خواهیم در مذاکرات تعیین تکلیف شود و نمی‌خواهیم فقط وقت بگذرد» اما تصریح کرده «گذر زمان به نفع ما بوده چون اولا آژانس متوجه شده ما در چارچوب قانون عمل می‌کنیم، دوما اینکه تعداد سانتریفیوژهایمان را بالا برده‌ایم و یک کشور هسته‌ای شده‌ایم.
 
کشورهای غربی طرف گفت‌وگو با ایران بر سر پرونده هسته‌ای جنجال‌برانگیز آن، در مذاکرات قبلی با تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی، خواستار تعطیلی تاسیسات اتمی فردو، تعلیق غنی‌سازی اورانیوم و خارج کردن اورانیوم غنی شده از ایران که می‌تواند در ساخت تسلیحات هسته‌ای به کار رود، شده‌اند.
 
اما ایران تا زمانی که سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، مسئولیت پرونده هسته‌ای را بر عهده داشت، با این درخواست‌ها قاطعانه مخالفت می‌کرد.
 
اسماعیل کوثری هم گفته «مذاکره بر روی این موارد معنی ندارد» و «اورانیوم غنی شده موجود در کشور هم قانونی هم صلح‌آمیز است.»
 
خبرگزاری بین‌المللی آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۷ مهر، مصاحبه‌ای با رئیس مجلس شورای اسلامی منتشر کرد که در آن به نقل از علی لاریجانی آمده بود خروج مازاد اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی در مذاکرات آتی هسته‌ای قابل مذاکره است.
 
اما ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه روابط عمومی مجلس اعلام کرد: «بخش‌هایی از مصاحبه دکتر علی لاریجانی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشتیدپرس که در آن تاکید شده بود ایران بیش از نیاز خود اورانیوم غنی‌ شده دارد و قصد دارد از آن در گفت‌وگوهای هفته آینده در ژنو بعنوان برگ برنده استفاده کند، خلاف واقع است و از اساس صحت ندارد.»
 
آقای لاریجانی در گفت‌وگوی جداگانه دیگری با کریستین امانپور، خبرنگار شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان که سه‌شنبه ۱۶ مهر پخش شد نیز بر آمادگی جمهوری اسلامی برای حل مناقشه هسته‌ای تاکید کرد و اظهار داشت که طرف ایرانی، مذاکرات هفته جاری در ژنو را کاملا جدی می‌گیرد.
 
نمایندگان مجلس و چهره‌های سیاسی تندرو در درون ایران، می‌گویند که جمهوری اسلامی به هیچ عنوان از حق غنی سازی اورانیوم صرف نظر نمی‌کند و برنامه اتمی خود را نیز تعطیل نخواهد کرد. اما مسئولان دولت حسن روحانی ابراز امیدواری می‌کنند تا با رفع اختلافات موجود با غرب، بتوانند هم برنامه هسته‌ای را ادامه دهند و هم تحریم‌های بین‌المللی ناشی از این مسئله را برطرف سازند.
 
در عین حال، هم حسن روحانی، رئیس جمهور و هم محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه که مسئولیت ارشد پرونده هسته‌ای را بر عهده دارد، اعلام کرده‌اند که از «حقوق هسته‌ای» ایران کوتاه نخواهند آمد.

+13
رأی دهید
-30

dara20 - تهران - ايران
خط قرمز‌هایتان تبدیل به خطوط صورتی شدند. این مزخرفات فقط مصرف تبلیغاتی و لجن پراکنی سیاسی دارد.
یکشنبه 21 مهر 1392 - 11:05
samuk66 - لندن - انگلستان
ما ایرانی‌‌ها که بی‌ عرضه هستیم یه سری مثل این هم که بر‌ا‌ی ما تصمیم میگیرند پس تا وقتی این هستند باید بدبختی و بی‌ چارگی کشید.!
یکشنبه 21 مهر 1392 - 12:52
eshgeman iran - ایران - ایران
خط قرمز ملت ایران دانشمندان وتأسیسات هسته ای است. غلط می کنندکسانی درخصوص این خط قرمز چانه زنی کنند. به تو مزدورخودفروخته ی اجنبی پرست dara20 - تهران - ایران- با قدرت می گویم که ایران جای تو و جد آباد اجنبی پرستت نیست که وراجی زیادی می کنی برو همون جا که هستی بادبادفروشی کن بهتره. زنده باد ارتش سرافراز وسپاه قدرتمندایران زمین، زنده باد ملت غیور واصیل ایران.
یکشنبه 21 مهر 1392 - 13:01
ای حماسه آفرین - زوریخ - سوئیس
اینها فکر میکنند با یک مشت چال میدونی طرف هستند حالا قلدر بازی درمیآرن و خط نشون میکشند برو تو همون صابون پز خونه و چال میدون پررویی کن.
یکشنبه 21 مهر 1392 - 14:29
dara20 - تهران - ايران
eshgeman iran - ایران - ایران چقدر پول از رژیم میگیری این اراجیف را تاف بعدی مزدرورسانسیس خور ؟
یکشنبه 21 مهر 1392 - 15:16
شاهپور شاهرخی - تهران - ایران
eshgeman iran جیگر زیاد خودشو ناراحت نکن ! پاشو ، پاشو عزیز صبح شده دیگه لا لا بسه ، مدرسه ات دیر میشه ها ، سرویست میره ها !!! پاشو داشتی خواب میدیدی ، پا شو نانازی پاشو ...... من نمی دونم چرا هر ننه قمری که دماغ خودشم نمی تونه بکشه بالا ، میاد اینجا زرتی میشه وکیل وصیه ملت !!!! بابا تو حرف خودت ، نظر خودت ، و رای خودتو ، بگو بزنو بده ، چه کاره 75 میلیون جمعیت ایرانی که راحت از قول ملت ایران اوورد ناشتا میای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 21 مهر 1392 - 16:27
کبالت3 - کرج - ایران
پس همون جا باش تا تحریما برداشته بشه زگیل خان.
یکشنبه 21 مهر 1392 - 18:50
birmingham - شیراز - ایران
ا eshgma iranیران - ایران کوچولو زبون در اورده اگه دفعه دیگه از حرفها زدی به روحانی میگم دوباره اینترنت رو قطع کنه ،در ضمن اشخاصی‌ مثل شما مثل طالبان هستید اگه از اون فکرت اندازه نوک سوزن استفاده کنی‌ میبینی‌ چقدر عقب افتاده هستی‌ ملت ایران برای خرید مرغ وا میستن تو صف بعد اشخاصی‌ مثل تو میخوان با این اراجیف چی‌ رو ثابت کنن
یکشنبه 21 مهر 1392 - 19:07
eshgeman iran - ایران - ایران
جناب مزدور وطن فروش dara20 - تهران - ایران- نام ایران را ازکامنتت بردار که مایه شرمساری ماایرانیان هستی،گرچه مطمئنن یا منافق هستی ویا جاسوس بیگانگان . .. ماجیره خوارحیدرکراریم، نه جیره خواربیگانگانه پرستان، ماجیره خوار دین مبین اسلامیم نه جیره خواراجنی پرستان، ماساندیس خوران ملتیم نه مفت خوران ولگردفراری وطن فروش، مابانام ایران زنده ایم چون پاینده ایم. ننگ ونفرت بر چاپلوسان اجنبی پرست هرکی می خوادباشه. زنده بادایران، زنده باد ملت ایران
یکشنبه 21 مهر 1392 - 19:07
eshgeman iran - ایران - ایران
من ایرانی هستم وبه ایرانی بودنم افتخارمیکنم مثل شما فراری وطن فروش نیستم بیچاره ها اگه دشمن به کشورتان مسلط بشود اولین کاری میکند مثل مزدوران صدام که درمنطقه بستان به زنان وناموس این کشورتجاوز کردندبه ناموستان تجاوز میکنند برید خداراصدهزارمرتبه شکرکنید ومدیون خون شهدا باشید که نگذاشتند مزدوران صدام بیایند وسط اتاق خواب ... شمانان به نرخ خورید یا ما؟ ماعاشق وطن وحکومتمان هستیم وبراش جان می دهیم واجازه نمی دهیم عده ای مثل شما دراین کشور انگل پرانی کنند. زنده بادایران، زنده باد مردم غیورایران
یکشنبه 21 مهر 1392 - 18:57
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
eshgeman iran - ایران - ایران من موندم که تو کله تو چی میگذره یعنی تو میخوای بگی این مسئولانی که در ایران اختلاس های هزار میلیاردی میکنند وجود ندارند؟ یا ویدیویی که احمدی نژاد تو مجلس از لاریجانی نشان داد الکی بوده؟ یا وقتی رو به سرداران سپاه کرد و گفت برادران قاچاقچی دروغ بوده؟
یکشنبه 21 مهر 1392 - 23:46
eshgeman iran - ایران - ایران
جناب- سردار سپهبد - آمستردام - هلند- باسلام ، درکله من عشق به پاکی،عشق به ایران، عشق به رهبر،عشق به مردم ایران، عشق به خاک پاک ایران،عشق به ایرانیان وطن پرست ودر یک کلام عشق به خدا ورسولانش می گذرد وبس. ما حکومتمان را با رهبرمان می سنجیم، ماحکومتمان را با افراد نمی سنجیم. زنده بادایران،زنده باد ملت عیورایران
دوشنبه 22 مهر 1392 - 12:46
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
eshgeman iran - ایران - ایران اگر تو واقعاً معیارت خامنه ای است پس تو فردپرست هستی و این با اصول پیامبران و امامان در تضاده چون ایشون اگر بصیرت داشت کار را به افراد دزد و دغل نمیداد که مملکت رو به این روز بندازند.
دوشنبه 22 مهر 1392 - 15:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.