شورای نگهبان قانون ازدواج سرپرست با فرزندخوانده را تایید کرد

شورای نگهبان جمهوری اسلامی مصوبه جنجالی مجلس را که بر مبنای آن ازدواج سرپرست با فرزندخوانده با حکم دادگاه ممکن می‌شود تایید کرد. این در حالی است که معاون حسن روحانی اجرای این مصوبه را دارای «تبعات ویرانگر» توصیف می‌کند.
 
آن طور که در وب‌سایت رسمی شورای نگهبان آمده است، لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست» در جلسه ۱۰ مهر این شورا بررسی شده و «با توجه به اصلاحات به عمل آمده»، مغایر با موازین شرع و قانون اساسی کشور شناخته نشده است.
 
این لایحه از سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، اما چون در مصوبه‌های قبلی، ازدواج فرزندخوانده با سرپرست مطلقا ممنوع شده بود، شورای نگهبان آن را مغایر با شرع اسلام و قانون اساسی تشخیص داده و رد کرده بود.
 
مجلس شورای اسلامی، در راستای تامین نظر شورای نگهبان، مصوب کرد که ازدواج فرزندخوانده با سرپرست، تنها با حکم دادگاه، آزاد خواهد بود.
 
این قانون با مخالفت گسترده بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی و به‌ویژه مدافعان حقوق کودکان مواجه شد که چنین ازدواجی را به دلایل اخلاقی و انسانی محکوم می‌کردند.
 
در همین زمینه دولت حسن روحانی نیز اعلام کرده بود که با ماده ۲۷ این لایحه که ازدواج سرپرست با فرزندخوانده را ممکن می‌کند مخالف است.
 
مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، روز سه‌شنبه، نهم مهر، گفته بود که چنین ازدواجی «خلاف روح قانون» است و خواستار «اصلاحات» در آن شد.
 
آقای پورمحمدی در عین حال لایحه حمایت از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست را «قانونی پیشرفته و ارزشمند» توصیف کرد که «زوایای خوبی را برای حقوق کودک مورد توجه قرار داده» است.
 
اما در پی تایید این مصوبه، شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نیز روز جمعه، ۱۹ مهر، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت که تصویب تبصره ماده ۲۷ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست، «تبعات ویرانگری» به دنبال خواهد داشت.
 
به گفته خانم مولاوردی، اگر این لایحه بدون تغییر به تصویب نهایی برسد، موجب «کاهش تمایل خانواده‌ها به سرپرستی کودکان بی‌سرپرست به‌ویژه کودکان دختر می‌شود».
 
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: «زنان اگر احتمال ازدواج دخترخوانده با سرپرست را بدهند، تن به پذیرش دخترخوانده نمی‌دهند. در این شرایط اساسا هدف از گنجاندن این تبصره، حمایت از چه کسی است؟ سرپرست یا فرزندخوانده؟»

+26
رأی دهید
-82

کبالت3 - کرج - ایران
تبریک حاج آقا وقتی میری بهزیستی برای انتخاب فرزند خونده یکی دو تا خوبش رو سوا کن برای روزای پیری که کمک زنت باشه دیگه شرع که گفته حلاله خدا گفته ثوابه قانون هم گفته مجازه دختر هم که رو حرف پدر و شوهر حرف نباید بزنه تازه از خداش باشه هم پدر مادر دار شده هم خونه بخت رفته کارت بکام است الحمدلله بجنب کبلائی.
جمعه 19 مهر 1392 - 13:13
parasto68 - شیراز - ایران
این قانون حمایت از یه مشت آدم هوسباز افسار گسیخته س. لعنت به شما و قانونتون. البته انتظاری از یک مشت فسیل که اون بالا نشستن و قانون وضع میکنند نیست. خدا به دادمون برسه.
جمعه 19 مهر 1392 - 12:41
Shahin.Orel - تهران - ایران
حالا بیاید فحش بدید آیی جمهوری اسلامی ال بل !! خیر ! این قوانین شرع اسلام هست که همه باور های متمدن رو متوقف میکنه و راه رو برای بدویت هموار .وقتی پیغمبر این دین همین کار رو میکنه ، کدوم قانون مدنی میتونه این رفتار رو متوقف کنه ؟ ای ایمان آوردگان با بیشتر فک و فامیلتون میشه خوابید که سنت الهی ست ، کفار و بقیه هم که ماشاله غنیمت هستن ! مشکل نه در جنتی هست نه در اون پدر خوانده ، مشکل باورهایی هست که بنیانگذارش بزهکاری رو قالبی مقدس ١٤٠٠ سال به فروش میرسونه . چه چنین قوانینی که امروز تصویب شد باشه چه نباشه ، اگر دیدید فردی با ایمان دختری رو به فرزند خواندگی قبول میکنه ، شک نکنید که این دختر یا کلفت و یا برده جنسی خواهد بود ، چون نگاه چنین فردی به زن چیزی فرا تر از این ٢ کالا نیست ، وگرنه هیچ مومنی نامحرمی رو که دینش نگاه کردن به اون رو گناه میدونه بدون دلیل به خونه نمیبره .
جمعه 19 مهر 1392 - 12:47
karaji - گتنبرگ - سوئد
به امید روزی که تمام فرزندان موافقین این طرح بی‌ سرپرست شوند خصوصا دخترانشان !
جمعه 19 مهر 1392 - 13:36
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
من نمیفهمم که چرا اکثر کاربران عزیز اینقدر زود قضاوت میکنند. این در صورتی قابل اجرا است که مورد توافق دوشیزه باشد. این مسئله چه از نظر شرعی و چه از نظر پزشکی مشکلی ندارد.
جمعه 19 مهر 1392 - 13:57
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
این فسیلها همشون این کاره هستند.
جمعه 19 مهر 1392 - 14:22
آزاد10 - آلمان - المان
انتقادات به این طرح کاملا ناآگاهانه است. آین طرح در واقع ازدواج با فرزند خوانده را محدود و منوط به تائید دادگاه کرده که تا به حال کاملا آزاد بوده. این محدودیت در خیلی از کشورهای اروپایی هم وجود نداره. یکنفر بگه کدوم کشورهای اروپایی ازدواج با فرزند خوانده بالغ را منع کرده؟ در هلند که ازدواج خواهر و برادر و ازدواج چند به چند هم مجازه. کی اعتراض کرده به اینها؟ مسئله اینجاست که هرچه قانون اجازه میده نباید به عنوان مطلوب و اخلاقی در نظر گرفته بشه. قانون حدود نهایی رو تعیین میکنه و اخلاق حدود زندگی.
جمعه 19 مهر 1392 - 14:34
آزاد10 - آلمان - المان
در ضمن بر خلاف متن مصوبه قبلی وجود نداشته که منع کنه. در پیشنویس اولیه همین قانون برای اولین بار ازدواج فرزندخوانده منع شده بود که شورای نگهبان آن را رد کرده.
جمعه 19 مهر 1392 - 14:37
a.ahooraei - کلن - آلمان
این بی همه چیزها فاسق و شهوتران چند وقته دیگه مث همون عرب تازی عربستان قانون میذارن که پدر اگر با فرزندش خوابید میتواند بکشش و جریان را ماست مالی کنه. آخه اون چه بی همه کسیه که یک بچه را مث فرزند خودش بزرگ بکنه و بعد باهاش همخوابی بکنه. البته این اتفاق ١٤٠٠ سال پیش در رابطه با زید فرزند خوانده و زنش اتفاق افتاده و هیچوقت راجع بهش صحبتی نمیکنند.
جمعه 19 مهر 1392 - 15:09
anty mola - اربیل - عراق
از کوزه همان تراود که در اوست ، کوزه اسلام هم لب ریز از لجن است ،پس ازاین دین وحشی صفت نباید منتظر رحمت بود ، شرمتان باد اسلامیان دد منش بیوجدان ...
جمعه 19 مهر 1392 - 15:51
ousi.gh - مانیل - فیلیپین
آدم خجالت می کشه حتی خبر رو بخونه چه برسه به اینکه بخواد آنالیز کنه که یعنی چه جوری میشه دختری بخواد طعم پدرداشتن رو بچشه بعد خودش رو کنار اون شخص توی تخت ببینه، آدم شرمش میشه...
جمعه 19 مهر 1392 - 16:15
majid63 - پاريس - فرانسه
وای بر ایرانیان ......از ماست که بر ماست.
جمعه 19 مهر 1392 - 17:30
داماهی - بندرعباس - ایران
ازجنتی مارمولک عصر حجری چه انتظاری بیش ازاین میتوان داشت.
جمعه 19 مهر 1392 - 18:32
zavareh - رودسر - ایران
شرمتان باد، مشتی هوسباز هرزه‌ که مهمترین فکرشان فقط و فقط در رابطه با شکم است و زیر آن، از محمد تازی گرفته تا این فرومایگان و اجارم اشغالگر.
جمعه 19 مهر 1392 - 17:53
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
امیدوارم روزی از فرزندان و نوه‌‌های خودتون بهره کشی‌ جنسی‌ بشه . اینا خودشون فرزند نامشروع هستن واسه همینم میخوان اینو تو ایران رواج بدن که دیگه کسی‌ به خودشون نگه حـ...
جمعه 19 مهر 1392 - 18:04
فاطمه نعمتی - کرج - ایران
ما هرچقدر هم بگیم که ال و بل؛فایده ای نداره.قانونیه که گذاشتن،مقصر کسایی هستن که از اول اینارو روی کار آوردن و حالا از دیوار صدا دربیاد از آن جماعت جوگیر صدا درنمیاد.بگذریم که دارن به اسم دین هرکاری میکنن دیگه ازین بالاتر نیست که دس تو قران بردن واسه تحریف معنی.مراجعه کنید به سوره نساء و ببینید که تو قران هم اومده ازدواج با فرزند خوانده حرام است.وقتی حف هم میزنی یه مشت حرفای تحریف شده تحویل میدن.خدا به داد آیندگان برسه که چی درموردمون میگن.
جمعه 19 مهر 1392 - 18:21
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خاک بر سر ملت ایران که هر چی بهشون تحمیل میشه صداشون در نمیاد. از همین فرداست که سر ازدواج دوم پدر خوانده با دختر خوانده قتل و تهدید و فرار بحث داغ روزنامه میشود.
جمعه 19 مهر 1392 - 18:53
خسرو_لندن - لندن - انگلستان
فدای آقا - اودنسه - دانمارک. چطور حاضر می شوی این را بگوییای؟ اطلأ این طرز فکر اشتباه است چه دختر خوانده راضی باشد چه نباشد. این ترویچ فساد فرهنگی بیشتر در ایران است. این دین اسلام واقعأ شیطانی است.
جمعه 19 مهر 1392 - 20:26
خسرو_لندن - لندن - انگلستان
فدای آقا - اودنسه - دانمارک. آقای محترم این چه طرز فکری که داری؟ مگر راضی کردن یه دختر بی سرپرست را نمی توانند تو فشار بگذارند که با نا پدری اش ازدواج کند؟ شما ها از کدام فرهنگی هستید؟ آنوقت از همجنس گرایان ایراد می گیرند. ! شرم بر دولت حیوانی ایران٬ شرم باد.
جمعه 19 مهر 1392 - 20:32
motalleb - یوتبوری - سوئد
فدای آقا - اودنسه - دانمارک. من قبلان از عقاید شما مطلع گشتم ولی این نظرت با افکار قبلیت هم خونی نداره.مگه میشه آدم سالم حتی با رضایت فرزندش تن به ازدواج بده ؟ شما این کارو میکنی؟
جمعه 19 مهر 1392 - 20:37
aram. - کردستان - ایران
آخه مگه با عقل جور در میاد به کسی که یک عمر بهش گفتی دخترم به یکباره بگی زنم.
شنبه 20 مهر 1392 - 19:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.