مردان مسلح 'نخست وزیر لیبی را ربودند'

ظاهرا زیدان ناپدید شده اما در مورد عاملان این حادثه خبرهای متفاوتی انتشار یافته است

نخست وزیر لیبی ناپدید شده است.

روز پنجشنبه، ١٨ مهر (١٠ اکتبر)، تعدادی از رسانه‌های عربی به نقل از منابع امنیتی لیبی گزارش کردند که افراد مسلح ناشناس علی زیدان، نخست وزیر را در ترابلس ربوده و با خود برده‌اند.

یک وبسایت متعلق به دولت لیبی نیز با تایید خبر ناپدید شدن نخست وزیر، گفته است که افراد مسلح در سحرگاه روز جمعه، آقای زیدان را به دلایل نامعلوم ربودند و به محل نامشخصی منتقل کردند.

در مقابل، منابع وابسته به گروه شبه نظامی "تیپ انقلابی" که طرفدار دولت است، گفته است که ماموران اداره مبارزه با جرایم نخست وزیر را بازداشت کرده‌اند.

در مورد محل ربودن یا بازداشت علی زیدان هم گزارش‌های متفاوتی منتشر شده است.

برخی منابع گفته‌اند که این حادثه در خانه مسکونی او در ترابلس روی داده و برخی دیگر، یک هتل واقع در پایتخت را به عنوان محل ناپدید شده نخست وزیر گزارش کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی در هتلی که گفته می‌شود محل وقوع حادثه بوده نوشته است که شبه نظامیان مسلح به محل هتل آمدند و نخست وزیر را با خود بردند، اما یکی از محافظان هتل، ماموران دولتی را عامل بازداشت و انتقال آقای زیدان دانسته است.

شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از وزارت دادگستری لیبی گزارش کرده که علی زیدان "ربوده شده" و تصاویری را نیز پخش کرده که آقای زیدان را در محاصره چند مرد لباس شخصی نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد که این تصاویر، توسط دوربین تلویزیون مداربسته در محل واقعه گرفته شده اما تایید صحت آنها مقدور نبوده است.

علی زندان در ژوئیه سال ٢٠١٢ به نمایندگی کنگره ملی لیبی انتخاب شد و در اکتبر همان سال، نمایندگان کنگره او را به سمت نخست وزیری برگزیدند. پیش از رقابت برای جلب نظر کنگره، وی از سمت نمایندگی کناره گیری کرده بود.

علی زیدان در دهه ١٩٧٠ کارمند وزارت خارجه لیبی بود اما در دهه ١٩٨٠ به خارج پناهنده شد و سرانجام جبهه نجات لیبی را در مخالفت با حکومت معمر قذافی تشکیل داد. وی همزمان به عنوان یک حقوقدان متخصص دفاع از حقوق بشر فعالیت داشت.

در جریان جنگ داخلی لیبی، علی زیدان نمایندگی شورای ملی انتقالی در اروپا را برعهده گرفت و گفته می‌شود که نقشی اساسی در جلب حمایت کشورهای اروپایی از مخالفان معمر قذافی ایفا کرد.

خبر "ربوده شدن" علی زیدان در حالی گزارش می‌شود که قرار است محاکمه البغدادی علی المحمودی، نخست وزیر در دولت معمر قذافی، در ترابلس از سر گرفته شود.

وی به مدت پنج سال تا سقوط حکومت معمر قذافی، سمت نخست وزیر لیبی را برعهده داشت و به اتهام قتل و فساد مالی در جریان جنگ داخلی این کشور محاکمه می شود.

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، گروه‌های مسلح که در جریان جنگ داخلی به اسلحه و مهمات دست یافتند، باعث ایجاد ناامنی در لیبی بوده‌اند.

+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.