آمریکا: با چشمانی باز فعالیت‌های هسته‌ای ایران را زیرنظر داریم

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، به اسرائیل وعده داده است که آمریکا "با چشمانی باز" مراقب فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. به گفته سخنگوی پنتاگون، ایالات متحده از سیاست خود برای ممانعت از هسته‌ای شدن ایران عقب نمی‌نشیند.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، به اسرائیل وعده داد که ایالات متحده با "چشمانی باز" فعالیت‌های هسته‌ای ایران را زیرنظر دارد تا مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای شود. جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه (۸ اکتبر/۱۶ مهر) گفت، در حالی که آمریکا درنظر دارد چشم‌انداز دستیابی به راه‌حلی دیپلماتیک در رابطه با برنامه‌هسته‌ای ایران را بیازماید، با این حال آقای هیگل تأکید کرده است که آمریکا نسبت به چالش‌های پیش‌رو هوشیار می‌ماند.

او اضافه کرد: «آمریکا در سیاست خود برای ممانعت ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای تردید نخواهد کرد.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته که موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، در آستانه دیدار نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۵ برای دیدار با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کرده است. دور جدید مذاکرات میان ایران و کشورهای ۱+۵ روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر (۲۳ و ۲۴ مهرماه) در ژنو برگزار می‌شود.

ایران همواره تأکید کرده که برنامه‌های هسته‌ای این کشور اهداف صلح‌‌آمیز دارند اما کشورهای غربی با رد آن، جمهوری اسلامی را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اظهار امیدواری کرده که بر سر پرونده هسته‌ای ایران ظرف یک سال توافق حاصل شود. او همچنین در مورد طرح پیشنهادی گروه ۱+۵ گفت که این طرح "به تاریخ پیوسته و آنها بایستی با دیدگاه جدید وارد بحث شوند."

در مقابل جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، نیز در آستانه نشست ژنو از ایران خواسته است تا با پیشنهادات جدید در این مذاکرات حاضر شود. به گفته آقای کری ایران هنوز به پیشنهاد ارائه شده از سوی ۱+۵ در آلماتی پاسخی نداده است.

در دو دور مذاکرات میان ایران و غرب که در ماه‌های فوریه و مارس ۲۰۱۳ در شهر آلماتی برگزار شد، گروه ۱+۵ به ایران پیشنهاد کرده بود که غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف و تاسیسات غنی‌سازی فردو در نزدیکی قم را تعطیل کند. با رد این پیشنهادها از سوی ایران، مذاکرات آلماتی با شکست مواجه شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به تازگی اعلام کرد که این کشور "هیچ ضدیتی" برای مذاکره با ایران ندارد اما "مصرانه خواستار آن است که این مذاکرات منجر به چشم‌پوشی ایران از غنی‌سازی اورانیوم شود."

وی گفته بود که هدف آمریکا و اسرائیل ممانعت از هسته‌‌ای شدن ایران است و این دو کشور در جبهه‌ای واحد در برابر ایران ایستاده‌اند.

+23
رأی دهید
-13

eshgeman iran - ایران - ایران
حالا هی اونایی که برای رابطه با آمریکا حد ومرزی نمی شناسند ببینند که خوی استکباری آمریکا اجازه مستقل بودن هیچ کسوری رانمی دهد. فرزندنامشروعش اسرائیل جلاد به چه حقی باید دارای زرادخانه هسته ای باشدولی ایران که نه بمب دارد وحتی طبق فتوای مجتهدینش حرام اعلام شده اجازه ساخت ندارد اجازه داشتن تأسیسان را هم بهش نمی دهند به این می گویند زور؟چراکسی ازخودنمی پرسد کشورهایی آمریکا،کشورهای اروپایی، حتی پاکستان وهندوستان واسرائیل باید سلاح هسته ای داشته باشندولی دیگرکشورها نه؟ جالب اینجاست که اسرائیل که اگر 10میلیون سطل آب بریزی توش سیل می بردش برای دنیا خط و نشان بکشد. عجب دنیای مسخره ای شده است؟. زنده بادایران،
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 17:10
آزاد10 - آلمان - المان
یعنی اسرائیل هنوز نفهمیده که اوباما داره اسرائیل رو در مقابل ایران میفروشه؟ هر عاقلی جای اوباما باشه همین کار رو میکنه. اسرائیل چقدر برای آمریکا سود داره؟ اصلا چرا باید آمریکا اینقدر برای امنیت اسرائیل هزینه کنه؟ هر آمریکایی میتونه این سوال رو بپرسه.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 17:56
darih - کالیفرنیا - امریکا
تو هم عرضه داشته باش..مثل آمریکا غول اقتصاد و پیشرفت بشو..! زور و قدرتشو داره همه هم واسش دولا و پهنا میشن....آره دیگه دنیا همینه....
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 21:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.