کاشفان «ذره خدا» برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۳ شدند

«پیتر هیگز» از بریتانیا (سمت راست) و «فرانسوا آنگلر» از بلژیک برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۳ شدند.

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۳ روز سه شنبه،۱۶ مهر، به دو دانشمند بریتانیایی و بلژیکی تعلق گرفت که در زمینه کشف ذره‌ای کوچکتر از اتم که به نام «ذره خدا» معروف شده است، نقش اصلی را داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز سه‌شنبه جایزه نوبل فیزیک را به «فرانسوا آنگلر» از بلژیک و «پیتر هیگز» از بریتانیا اهدا کرد.

این دو دانشمند در سال ۱۹۶۴ در آزمایشگاه خود در ژنو سوئیس از لحاظ نظری به این نتیجه رسیدند که ذره‌ای به نام «بوزون هیگز» وجود دارد که باعث وجود جرم در ماده می‌شود.

تصمیم برای اعطای نوبل فیزیک به این دو فیزیکدان در همان روز سه‌شنبه و به اتفاق آرا توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد گرفته شده است. «فرانسوا آنگلر» استاد در دانشگاه آزاد بروکسل و «پیتر هیگز» پروفسور در دانشگاه ادینبورگ است.

پیتر هیگز به هنگام دریافت این جایزه گفت: «امیدوارم این قدردانی که از علوم پایه شده است آگاهی عمومی نسبت به اهمیت پژوهش‌هایی که سود مستقیم آنها هنوز مشخص نیست را افزایش دهد.»

به گفته آنان، «ذره خدا» را باید مانند شیره چسبناکی فرض کرد که باعث می‌شود دیگر مواد سازنده جهان هستی به هم چسبیده و حرکت‌شان کندتر شده و تشکیل اتم بدهند.

آنها پیش‌بینی کردند که این ذرهِ حامل نیرو، بخشی از میدان انرژی نامرئی موجود در کائنات مرئی را تشکیل می‌دهد.

دانشمندان سرانجام در ژوئیه ۲۰۱۲ وجود «ذره خدا» را تایید کردند و هم‌اینک «فرانسوا آنگلر» و «پیتر هیگز» به خاطر این کشف جایزه نوبل دریافت کرده‌اند.

دلیل اطلاق نام «ذره خدا» به ذرات یاد شده این است که طبق فرضیه‌های فعلی فیزیک فضایی، تمام اجرام آسمانی از به هم پیوستن این ذرات شکل گرفته و به نوعی باید آن را آغازگر یا عامل اصلی در پیدایش عالم هستی دانست.

نقش این ذرات در فرضیه‌های موسوم به «مدل‌های استاندارد فیزیک» بسیار کلیدی است چون دلیل شکل‌گیری تمام ساختارهای ساده و پیچیده و به وجود آمدن مواد و اجرام را توضیح می‌دهد.

تایید وجود این ذره که در پژوهشگاه اروپایی «سِرن» صورت گرفت نیازمند تلاش تیم‌هایی متشکل از هزاران دانشمند و تحقیق بر روی حجم بسیار زیادی از داده‌های مربوط به پروتون‌هایی بود که در دستگاه عظیم شتاب‌دهنده سرن به هم برخورد داده شده‌اند.

این شتاب‌دهنده که انرژی‌های مربوط به یک تریلیونیم تا دو تریلیونیم ثانیه پس از انفجار اولیه بزرگ جهان هستی را شبیه‌سازی می‌کند در مرز سوئیس و فرانسه قرار دارد و برای ساخت آن ۱۰ میلیارد دلار هزینه شده‌است.

نوبل فیزیک سال گذشته به دو دانشمند رشته نورشناسی کوانتومی به نام‌های «سرژ هاروش» و «دیوید واینلند» رسید که نفر اول اهل فرانسه و دانشمند دوم از آمریکا بود.

آنها موفق شده‌بودند با استفاده از ذرات نوری مشخصات مواد را اندازه‌گیری کرده و در عین حال ویژگی‌های ذرات کوچکتر از اتم را دست‌نخورده باقی بگذارند.

کمیته نوبل از سال ۱۹۰۱ تاکنون ۱۰۶ جایزه نوبل فیزیک اهدا کرده که جوان‌ترین دریافت‌کننده این جایزه «لورنس برگ» است که در سال ۱۹۱۵ و در سن بیست‌وپنج‌سالگی موفق به دریافت نوبل فیزیک شد.

+81
رأی دهید
-0

albalooo - لندن - انگلستان
فتبارک الله احسن الخالقین
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 23:25
Dara va sara - پرت - استرالیا
طبق این فرضیه: جهان هستی در عرض کمتر از یک ثانیه متولد شده.(البته فضا متولد شده)(یعنی <فاصله> متولد شده). یعنی فاصله بین شما و کامپیوتر شما متولد شده. یعنی فاصله بین شما و خورشید متولد شده. یعنی قبل از big bang اصلا <جا> <فاصله><فضا><space> وجود نداشته..و همه این جهان در عرض یک ثانیه بوجود امده. در این فرضیه،جهان هستی از یک ذره که کوچکتر از کوچکترین ذره اتم است متولد شده. که این ذره محتوی چهار حلقه بوده. 1-حلقه جاذبه.2 حلقه مغناطیسی.3 حلقه بوزون. 4 حلقه هیگز......که حلقه جاذبه تحمل نگهداشتن نیروی بوزون را نداشته و انفجار صورت گرفته...البته انفجاری در کار نبوده زیرا اصلا اتم ، نور و صدا هنوز متولد نشده بوده. و فقط و فقط <جا و فضا> متولد شده...و میلیاردها سال طول کشیده که اولین اتم(هلیم) شکل گرفته.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 03:37
Dara va sara - پرت - استرالیا
این فرضیهbig bang در سال 1979. به تصویب تمام ستاره شناسان دنیا رسیده. بجز یک نفر. که تعداد ستاره شناسان در ان زمان 270 نفر بوده...که در حال حاضر حدود 330 نفر هستند...یعنی از 7 میلیارد انسان روی زمین فقط 330 نفر هستند که در این مورد تحقیق میکنند. و جالب اینجاست که از 70 میلیون مردم ایران .75 میلیون نفر انها در علم طلبگی و آخوندی در حد استاد هستند.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 03:53
delijaan - لندن - بریتانیا
همه جا پارتی بازی ایست: جایزه نوبل فزیک حق آن دختر شانزده ساله ایرانی استکه توانست در آشپزخانه منزلش اتم رابشکافد فقط با لوازم ابتدائی سیخ و سه پایه وقاشق وجنگال جایزه صلح نوبل هم که سالهاست حق خمینی وخامنه ای واحمدی نژادوسردار قاسم سلیمانی بوده است که متاسفانه هرسال حق اینها خورده میشود
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 05:02
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
albalooo - لندن - انگلستان. نه بیسواد سایبری! خر مراد رو اشتباه سوار شدی! ذره خدا در حقیقت هیچ ارتباطی به خدا ندارد و یک اصطلاح مجازی است و نام این ذره یا ذرات درحقیقت ذرات بوزان - هیگز و بنام این دو دانشمند نام گذاری شده اند. این دو دانشمند در تایید نظریه آفرینش از هیچ و بدون دلیل اولیه (یعنی بدون نیاز به موجودی خیالی به نام خدا) بدنبال ذره ای بودند تا دریابند چگونه ذرات اولیه (بعد از آفرینش از هیچ) دارای جرم و انرژی میشوند و از طریق معادلات ریاضی به وجود چنین ذره یا ذراتی رسیدند و آزمایشات هادرون وجود آنها را با دقت 99.99999% به اثبات رساند. تو بیسواد سایبری رو چه به این حرفها که پارازیت میفرستی؟! پنبه خدا سالهاست که زده شده و ثابت شده که جهان خلقت یا جهانهای خلقت برای آفرینش نیاز به وجود موهومی بنام خدا ندارند و از هیچ خلق میشوند. نحوه آفرینش از هیچ را دکتر لارنس کراس بخوبی در سخنرانی اش توضیح میدهد. بقول فیلم مارمولک: ننویس! برو آب بکش !. این هم لینک سخنرانی لارنس کراس :. https://www.youtube.com/watch?v=EjaGktVQdNg
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 08:37
a.ahooraei - کلن - آلمان
من نمیدونم حالا چرا پارتیکل x را با ذره خدا نامگذاری کردن؟ این فرضیه چندین سال هست که بوده و این دو دانشمند آنرا اثبات کردند وهمیشه باسم پارتیکل X در موردش بحث میشده. آیا کسی اینو میدونه.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 12:47
a.ahooraei - کلن - آلمان
با پورش ذره هیکس نه ایکس.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 14:01
albalooo - لندن - انگلستان
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا. همون کوچکترین ذره رو شما که باسوادی اگه بکار بندازی حتما پی به وجود خالق آفرینش خواهی برد خدا ربطی به هیچ دین و مذهب ندارد که اگر وجودش را قبول کنید کلاستان به هم بخورد
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 15:33
a.ahooraei - کلن - آلمان
پارتیکل هیگز ، اما چرا خدا؟ چه رابطه ای داره؟
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 16:16
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
a.ahooraei - کلن - آلمان/ نوشتید: با پورش ذره هیکس نه ایکس.- برای جلب توجه شما در متن بالا نام کاشفش هم نوشته شده: پیتر هیگز! هیکس هم اشتباه است بلکه نام کاشفش هیگز را روی این ذره گذاشتند. ذره هیگز! برخی کلمه خدا ( به آلمانی: Gottesteilchen)را به آن افزدوند و مترادف شد به ذره خدا که اشاره به خالق بودن تمام هستی توسط این ذره است با مکانیسم پیچیده ای که توضحیش و فهمش نیازمند پیش زمینه مطالعه علمی کوانتوم فیزیک است و برای علاقه مندان اطلاعات بیشتر در ادامه و در کامنت جداگانه چند آدرس با معرفی چند کتاب که در سایتهاست میاورم برای گسترده تر کردن معلومات خودتان! خوش باشید!
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 16:10
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
2) برای اطلاعات بیشتر و مفصلتر برای چگونگی فهم مکانیسم عملکرد این ذره و بیگ بنگ تئوری توصیه میکنم سری به سایتهای زیر حتماً بزنید: سایتی در فیس بوک که برای اطلاع رسانی دانشجویان فیزیک ایرانی به زبان فارسی در نظر گرفته شده و مطالب مختلف و متنوع زیاد دارد با بحث و گفتگو و معرفی کتابها! https://www.facebook.com/theorybigbang?group_id=0 -- بعد سایت مخصوص این تئوری بیگ بنگ بفارسی: https://bigbangpage.com/?p=4510 -- و برای کسانی که وقت گشتن در سایتهای دیگر و خواندن کتاب مفصل را ندارند توصیه میکنم حتماً کامنت توضیح این پدیده را توسط کاربر گرامی- shanul - المان - هامبورگ - در همین سایت در آدرس لینک زیر بخوانند که تئوری و فرمولش را کامل و روشن بفارسی توضیح میدهد! https://www.iranianuk.com/article.php5?id=37428
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 16:10
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
3) zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا- دوست عزیز وقت خودتان را برای کسانی که مزد میگیرند تا نفهمند هدر نکنید! بدنبال جستجوی کامنتی از خودم در گذشته به کامنتی از شما برخوردم که تکرارش میکنم! دین نوعی بیماری روانی است در سطح جهانی ... ولتر- بی خدایی گناه معدودی انسان هوشمند است ... ولتر. - همه دینها ساخته و پرداخته انسانند ... ناپلئون بناپارت- خدا شناسی دانش دروغهای آسمانی است ... بوکانین- دین همیشه دشمن علم و پژوهش و اندیشه بوده است ... اینگرسل- از کسی که خدایش در آسمانهاست بر حذر باش ... جرج برنارد شاو- ضد و نقیض و صد البته فراموشی ذهنی نگارندگان آن به بیان آیات مهمل زیر از تازینامه محمد اکتفا میکنم:تقدم آفرینش زمین و آسمان:. اول زمین یا اول آسمان؟ کدام یک زود تر آفریده شد؟- در (سوره 2 آیه 29) الله میگوید:‌ اول زمین و بعد آسمان آفریده شده،- در (سوره 79 آیه 27-30) الله میگوید:‌ اول آسمان و بعد زمین آفریده شده. - دوست عزیز: مشکل دنیا این است که احمق های متعصب کاملا به خود یقین دارند، در حالیکه دانایان، سرشار از شک و تردیدند. – برتراند راسل –. موفق باشید!
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 16:10
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
4) نظریه این دو دانشمند که محور اصلی مدل استاندارد در فیزیک ذرات است توضیح می‌دهد که جهان چگونه ساخته شده است.مدل استاندارد، نظریه ای که در دهه شصت و هفتاد میلادی از ترکیب نظریه نسبیت انشتین و نظریه کوانتوم حاصل شد توضیح می‌دهد که همه چیز از گل و انسان گرفته تا سیارات و ستارگان از چند ذره بنیادی ساخته شده‌اند.احتمال این که هیگز و انگلرت برنده نوبل امسال شوند سال گذشته قوت گرفت؛ زمانی که در برخورد دهنده ها درونی بزرگ (LHC) که در سرن سوئیس قرار دارد آزمایشی انجام شد که به گفته دانشمندان، دانش فیزیک نظری را تغییر داد. دانشمندان پروتونها (گروهی از ذرات تشکیل‌دهنده هسته اتم) را تا سرعت نور شتاب دادند و ذرات کوچکتری را که در این برخورد ایجاد شد بررسی کردند، به امید اینکه برخی پرسشهای اساسی را پاسخ دهند و ذره موسوم به بوزون هیگز را پیدا کنند.بر اساس نظریه موسوم به مدل استاندارد، تمام مواد از ذراتی بنیادی ساخته شده اند: شش کوارک و شش لپتون. کوارکها به عنوان نمونه پروتونها و نوترونها را شکل می‌دهند و لپتونها هم به عنوان مثال الکترونها و نوترینوها را (نوترینو لپتون بدون بار است). در 5
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 16:45
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
5) فیزیکدانها فکر می کنند کوارکها و لپتونها را نمی توان به اجزای کوچکتری خرد کرد. دانشمندان چهار نیروی بنیادی طبیعت را هم‌ نیروی هسته ای ضعیف، نیروی هسته ای قوی، جاذبه یا گرانش و نیروی الکترو مغاطیسی می دانند. بر اساس مدل استاندارد این چهار نیرو هر کدام یک ذره معادل دارند به نام بوزون که در واقع گروهی از بوزون‌ها این نیروها را به ماده منتقل می کنند. برای اینکه این نیروها به ماده منتقل شوند تمام ذرات بنیادی باید از میدانی بگذرند به نام میدان هیگز.اما خود این میدان هیگز هم به یک ذره حامل نیاز دارد که به بوزون هیگز معروف است. این ذره قطعه گمشده مدل استاندارد بود که سال گذشته به این نتیجه رسیدند که آن را یافته اند، یعنی همان چیزی را که این دو دانشمند در سال ۱۹۶۴ وجود آن پیش بینی کره بودند. به عبارت دیگر ثابت شد ذرات بنیادی چگونه در داخل اتم در میدان‎های ناپیدایی قرار می‌گیرند و همکنشی ذرات و میدان‌ها سبب می‌شود ذرات بنیادی جرم پیدا کنند. به این ترتیب صحت مدل استاندارد و نظریه انفجار بزرگ(بیگ بنگ) پس از چند دهد تقریبا اثبات شد. متن بالا خلاصه ای از یک نوشته علمی در باره ذره هیگز بوزون!
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 16:45
Dara va sara - پرت - استرالیا
a.ahooraei - کلن - آلمان........شما در هیچ یک از کتابهای علمی . کلمه ای به نام خدا پیدا نخواهید کرد. و برای اثبات هیچ فرضیه ای از انشالله ماشالله نیز استفاده نمیکنند. بیشتر دانشمندانی که در رشته ستاره شناسی تخصص دارند. همه بی خدا هستند.و یا لااقل تعصبی در این مورد ندارند.و از بابت دیگر انها هیچ وقت منکر خدا نشده اند. در هر صورت. چون <خدا> یک موجود قدرتمند و اولین مخلوق در ذهن انسانها عادی میباشد. دانشمندان بر این باورند که: اگر خدایی هم وجود داشته باشد. ذره هیگز و بزون باید خود خدا باشد.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 17:52
aram. - کردستان - ایران
بالاخره ما نفهمیدیم خدا ذره ست یا بزرگه؟
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 18:10
کبالت3 - کرج - ایران
تمام این جوایز غصبیه چون قبل از همه این امثال مجلسی و شیخ بهائی و ملا هادی و بقیه علما بودن که همه کشفیات امروز رو دیروز کشف فرمودن ولی مردم دیروز فهم و کشش این مطالب رو نداشتن امروز هم این کشفیات رو رو نمی کنن مبادا حمل بر ریا بشه کبلائی.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 19:12
a.ahooraei - کلن - آلمان
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان/Dara va sara - پرت - استرالیا/ مرسی از هر دو شما. من یه نگاه بعد از اون توی ویکی پدیا کردم و مطلب تا حدودی دستم اومد. اما با این وجود کمال تشکر و پوزش بموقع واسه اشتباها. من وقت داشته باشم N24 نگاه میکنم و از این ببعد توجه خواهم کرد به این واژه ای که انتخاب کردن. بازم مرسی. اگه به این منظور نامگذاری شده واقعآ بجا و قشنگه.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 21:06
دادمهر - ایران - ایران
میشه یکی جواب منو بده؟ قانون دوم ترمودینامیک وجود خدا رو اثبات می کنه یا رد می کنه؟
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 21:16
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان. هم توضیحات شما رو خوندم و هم ویدئو https://www.youtube.com/watch?v=EjaGktVQdNg. رو دیدم....نکته ای که متوجه نمیشم اینه که...چطور از هیچی انفجار بیگ بنگ بوجود امده...این Lawrence Krauss میگه که در هیچی یه فعالیتهای مجازی وجود داره....واقعا متوجه نمیشم.....اگه هیچی هست...پس فعالیت چیه؟...اگه چیزی هست که دیگه نمیشه بهش گفت ...هیچی
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 00:17
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
آهای......یکی بیاد جواب منو بده. آندره فلو - کاشف رمز DNA از بی خدایان بود و سالها دفاع کرد از ایدش اما بعد از کشف رمز ذکر شده به خدا ایمان آورد چون ساختار DNA که مبدا حیات همه موجودات هست به حدی پیچیده است که هرگونه امکان تصادفی به وجود آمدن رو رد میکنه. تو شکل خیلی ساده شده مثل کدهای برنامه نویسی هستش و تصادفی بوجود اومدنش تازه خیلی خیلی ساده شده مثل اینه که بگیم خود به خود تو طبیعت سیستم عامل لینوکس به مرور زمان شکل بگیره!
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 00:42
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
1)نقل قول از زبل خان:اما چه چیزی انرژی ناچیز اولیه برای انبساط عالم را فراهم میکند؟ طبعا اصلی ترین سوال اینست. ===================================. اما پاسخ این سوال که ممکن است برای شما عجیب باشد اینست که این انرژی میتواند از هیچ پدید آمده باشد! در اینجا مفهوم هیچ ممکن است بسیار مبهم به نظر برسد. این هیچ ممکن است محصول یک مکش کاذب ناشی از فضا زمان مربوط به آفرینش قبلی باشد که ذاتی جهان آفرینش است یا اینکه از مطلق تهی سرچشمه بگیرد!. تئوری کوانتوم و بویژه اصل عدم قطعیت هایزنبرگ Heisenberg توضیحی طبیعی را در مورد اینکه چطور انرژی اولیه آفرینش میتواند از هیچ بوجود بیاید بیان میکند. در عالم وجود، ذرات بنیادین و ضد آنها بصورت آنی بوجود آمده و یکدیگر را می بلعند بی آنکه قانون بقای انرژی را نقض کنند!. این نحوه ایجاد و مرگ آنی جفت ذرات مجازی بنیادین Virtual Particle Pairs نوسان کوانتومی Quantum Fluctuation نام دارد. در حقیقت در آزمایشگاه ثابت شده که نوسانات کوانتومی در همه حال و در همه جا رخ میدهند!
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 02:07
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
2)جفت ذرات مجازی بنیادین مانند پوزیترونها و الکترونها مستقیما سطح انرژی اتم را تحت تاثیر قرار میدهند. سطح انرژی پیش بینی شده با سطح انرژی محاسبه شده در آزمایش مغایرت خواهد داشت مگر آنکه نوسان کوانتومی را در معادله بگنجانیم. بنابر این احتمالا نوسانات کوانتومی بسیاری قبل از آفرینش جهان هستی بوقوع میپیوندد که بسیاری از آنها بلافاصله ناپدید میشوند. اما یکی از این نوسانات کوانتومی که تصادفا دوام بیشتری میابد شرایط انبساط پیدا میکند. این ذره میکروسکوپی به میزان فزاینده ای انبساط میابد تا جهانی میکروسکوپی را پدید آورد. ذرات بنیادین اولیه که بوجود آورنده این جهان میکروسکوپی هستند ممکن است همدیگر را ببلعند یا اینکه حتی اگر وجود داشته باشند آنقدر کوچک هستند که قانون بقای انرژی را نقض نمیکنند یا این نقض آنقدر بی مقدار است که در محاسبه نمیآید.
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 02:07
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
3) شما بخوبی نظریه رو توضیح دادی....ولی سوال من اینه که این ذرات بنیادین رو کی به وجود اورده؟.....نمیشه که چون این ذرات خیلی کوچکن یا قانون بقای انرژی رو نقض نمیکنند نتیجه بگیریم مساوی هیچی هستد.اگه هیچی هستند پس چرا بهشون میگن ذرات....در کل خدا این ذرات رو بوجود اورده
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 02:14
Dara va sara - پرت - استرالیا
گربه_سگ - لوزان - سوئیس....مشکل تو اینجاست که از هر دری صحبت میکنی و اصلا بحث کردن را نمیدانی. شما از DNAگرفته تا فرضیه انقباض یونیورس و تا تشکیل اتمهای اولیه. صحبت میکنی الا به اخر......خلاصه یه آشی میپزی که خودت سر درمیاری..و دست اخر هم به این نتیجه میرسی که ذرات بنیادی را خدا افریده....نه آقای عزیز..طبق گفتهای غران..خدا امده. اول زمین را از اسمان جدا کرده. دوم نور را افریده سوم کیاهان و نباتات را افریده..بعد کوها را قرار داده. و دست اخر ستارها را برای زینت دادن افریده.......به نظر من این فرضیه منطقی تر به نظر میاد....شما اگر غران را قبول دارید باید این فرضیه را قبول کنی..نه ذرات بنیادی را. به شما مسلمانان میگن: دو دره باز
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 18:56
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
albalooo - لندن - انگلستان. نابیغه جان! ما میگیم نره تو میگی بدوش؟! از کجای اون کوچکترین ذره پی به وجود خدا بردی اقلیدس زمانه؟! این دو تا دانشمند از وجود این ذرات پی به عدم نیاز جهان خلقت به بوجود خدا بردند! آنوقت تو آی کیو 13 چطور از این ذرات پی به وجود خدا میبری؟! کدام مهندس با شعوری جهان یا جهانهایی با این عظمت خلق میکند که بازدهی آن کمتر از یک درصد باشد؟! آن خدای خیالی تو را چه کسی آفریده؟! اگر هر معلولی علت میخواهد, علت وجودی خدای خیالی تو چیست؟ هر وقت جواب منطقی به این سوال پیدا کردی و سفسطه و ماستمالی و مغلطه نکردی جوابت رو میدم. البته که بزرگتر از تو هم نتوانسته بدون مغلطه حرف از خدا بزند. اثبات وجود خدا بسیار مشکلتر از عدم اثبات آنست.
جمعه 19 مهر 1392 - 08:31
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
گربه_سگ - لوزان - سوئیس. دوست عزیز. تمام تعاریفی که کردی کاملا درست بود الا نتیجه گیری آخر. شما در تعریف هیچ و فضای کوانتومی دچار ابهام هستید. بقول پروفسور لارنس کرافت Nothing is not nothing anymore. چیزی که ما به آن هیچ میگوییم عملا فضای بین ذرات و اجرام در جهان خلقت را پر کرده و 65 درصد جرم و انرژی جهان خلقت از این هیچ تشکیل شده. در یک فضای کوانتومی, کوچکترین حجمی که در آن میتوان مقداری از ماده یا انرژی را در درون آن حجم متصور شد فضایی برایر با 10 بتوان منفی 99 سانتی متر مکعب است و در این فضای بی نهایت کوچک کمتریم میزانی از ماده و انرژی که میتواند وجود داشته باشد بدون آنکه در سیاهچاله خود فرو بریزد مقداری برایر یک صد هزارم گرم است.. ادامه دارد
جمعه 19 مهر 1392 - 08:39
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
گربه_سگ - لوزان - سوئیس. .. این مقدار ناچیز از ماده و انرژی یعنی 1/100000 گرم میتواند طبق اصل عدم قطعیت هایزلبرگ برای زمانی برابر با 10 بتوان منفی 43 ثانیه از هیچ به هست برسد بدون آنکه قانون بقای ماده و انرژی نقض شود. در مدلهای کامپیوتری که مطابق با مشاهدات تهیه شده چنین چیزی تایید شده است. ضمن آنکه مشخص گردیده که جهان خلقت نه دارای تحدب و نه دارای تقعر است و اصطلاحا مسطح است یعنی boundry یا لبه یا نقطه آغاز ندارد. تنها چنین جهانی میتواند از هیچ و بدون نیاز به انرژی و جرم اولیه از هیچ به هست برسد. توصیه میکنم سخنرانی دکتر کراس را که لینک آنرا دادم ببینید تا جواب همه سوالهای خود را بگیرید.
جمعه 19 مهر 1392 - 08:46
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان. دوست عزیزم و دانشمند. کاملا با شما هم عقیده هستم و دستتان درد نکند برای همه این مطالبه مفیدی که اضافه کردید. پاینده باشی عزیز.
جمعه 19 مهر 1392 - 08:49
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا- استاد عزیز برخی از این کاربرها انتظار دارند که شما کل علم فیزیک کوانتوم را یک لقمه آماده بکنید بگذارید در دهانشان! در همان آدرس لینکی که دادم و دوباره >( https://www.iranianuk.com/article.php5?id=37428 ) دو تا ویدیوست با تیتر: چگونگی بوجود آمدن کائنات - که با انیمیشن کامپیوتری به زبان انگلیسی نظریه بیگ بنگ و غیره را خوب توضیح میدهد و مهمتر در پایان هر ویدیو چندین ویدیوهای مستند توضیحی توسط کارشناسان این رشته مثل لاورنس کراوس ( Lawrence Krauss) و دیگر اساتید هست برای درک بهتر و فهمیدن این پدیده. در پایان هر ویدیو تنها با یک کلیک روی ویدیو به لینک ویدیوهای دیگر ارتباط داده میشود و فقط وقت و زبان مسلط علمی انگلیسی میخواهد که البته از آدمی که دنبال خرافات مذهبی و خداباوری بوده و هست بعید میاید محتوای این ویدیوها را بفهمد! شما بزرگوار که کار ترجمه انگلیسی بفارسی کردید و در این زمینه تسلط و شناخت بهتر و برتری دارید اگر وقت کردید مختصراً معادل فارسی اش را بیاورید تا برخی روشن و آگاه شوند. کامنتهای خوب دیگر شما در این لینک توی پرانتز است! موفق باشید!
جمعه 19 مهر 1392 - 17:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.