محرومیت محسن قهرمانی و دستیار دایی در پرونده رسوایی داوری

محسن قهرمانی

بابک رستم پور و مهدی رستم پور

محسن قهرمانی داور دیدار جنجالی تیم‌های فوتبال پرسپولیس و سپاهان در هفته دهم لیگ بر‌تر و چند نفر دیگر از افراد مرتبط با فساد داوری هفته‌های اخیر فوتبال ایران با محرومیت مواجه شدند.

محمدرضا مولایی دستیار علی دایی در پرسپولیس «تا اطلاع ثانوی» از فعالیت در فوتبال منع شده است. مولایی دوشنبه شب در برنامه ۹۰ گفت محسن قهرمانی قبل از بازی پرسپولیس و سپاهان با او تماس گرفته و از علی دایی گله کرده است. زیرا او قبلاً برای راه آهن، یک بازی را درآورده اما تیم راه آهن بد حساب بوده و پنج میلیون تومان از بدهی خود را هنوز پرداخت نکرده!

با این حال آقای مولایی توضیح نداد چرا علی دایی این ماجرا را قبل از بازی به فدراسیون فوتبال منتقل نکرده است. زیرا در ماده ۱۸مقررات اخلاقی فیفا آمده باید هرگونه تخلف فوراً گزارش شده و افراد، مکلف به مشارکت در روشن شدن حقایق هستند. اما دایی فقط از طریق مولایی پیغام داده که «این حساب و کتاب‌ها ربطی به او ندارد». حال این پرسش مطرح است که اگر محسن قهرمانی در دقایق ابتدایی، میثم حسینی را از زمین اخراج نمی‌کرد و برای سپاهان پنالتی نمی‌گرفت، آیا دایی افشاگری‌های اخیر را درباره قهرمانی انجام می‌داد؟

مولایی در همین برنامه تاکید کرد که علیپور به او گفته است قصد دارد پرونده اخیر را «در یک دایره محدود» ببندد. عادل فردوسی‌پور هم با ابراز تاسف از این دیدگاه گفت مشکل اصلی فوتبال ما همین است که همیشه پرونده معضلات بزرگی از این دست را می‌خواهیم با محروم کردن افراد گمنامی مثل علیرضا ایلدروم، مربی بدنساز و غیره ببندیم.

حجت‌الاسلام علیپور دبیر ستاد مبارزه با تخلفات حرفه‌ای فوتبال گفته است محسن قهرمانی همراه با کرمانشاهی و ایلدروم دو کمک داور بازی پرسپولیس و سپاهان از کلیه فعالیت‌های داوری محروم هستند. منوچهر بادیه از باشگاه نفتون «به این دلیل که مسائل را صادقانه بیان نکرده‌اند» هم مثل علی حاتم تا اطلاع ثانوی از فعالیت‌های فوتبالی محروم شده‌. است.

حاتم مدیر اجرایی سابق تیم راه آهن و کسی که امروز بدون عنوان مشخص، همراه علی دایی در کارهایی اجرایی پرسپولیس فعالیت می‌کند، درباره محرومیتش گفته است: «برای آقای علیپور متاسفم که با من این رفتار را می‌کند. البته ایشان یا زورش نمی‌رسد یا اینکه خودش هم آلوده است.»

این در حالی است که دو روز قبل از محرومیت حاتم، محمد مایلی‌کهن در درگیری لفظی با علی دایی، او را متهم کرده بود که کنار خودش «کارچاق‌ کن» هم دارد. بخش فارسی سایت گل هم نوشته است که علیپور بخشی از مستندات خود درباره حاتم را از مایلی‌کهن گرفته است.

علیپور در پاسخ به اتهامات دقیق افراد محروم گفته است: «دلیل عمده محرومیت آنها کتمان حقایق بوده است. ما فرصت‌های زیادی در نظر گرفتیم تا صادقانه مسائل را بیان کنند و جو تلطیف شود. اما به دلیل اینکه اعلام نکردند، محروم شدند.»

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم از ابتدا درگیر این ماجرا بود و افراد مرتبط با قضیه فساد داوری را به مجلس فرا می‌خواند. این کمیته در آخرین نشست خود امیر قلعه‌نویی، حمید درخشان، محمدرضا کربکندی سرمربی سابق ذوب‌آهن، امیر عابدینی مدیرعامل داماش و کاظم اولیایی مدیرعامل سابق پاس همدان به اتفاق مهدی رحمتی و سیاوش اکبرپور را دعوت کرد.

علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال درباره ورود مجلس به بحث رشوه و تبانی در فوتبال می‌گوید: مجلس حق دارد در مسائل و مشکلاتی که در جامعه رخ می‌دهد سوال کند. هر زمانی هم که بخواهند ما برای پاسخگویی آماده هستیم.

محمد رویانیان مدیرعامل پرسپولیس به محرومیت مولایی و حاتم اعتراض کرده و می‌گوید: من باید بدانم تخلف مولایی و حاتم چه بوده، چرا این موضوع را به پرونده قهرمانی ربط داده‌اید. ما از قهرمانی شکایت کرده‌ایم و شاهدان نیز نظر خود را گفته‌اند اما به اشتباه کسانی را محروم کرده‌اید که فقط راست گفته‌اند. من دلیلش را نمی‌دانم و قطعاً به این رأی اعتراض داریم.

مسئولین باشگاه راه آهن هم اظهارات مولایی بدنساز پرسپولیس را تکذیب کرده‌اند و می‌گویند هرگز هیچ پیشنهادی از طرف عوامل این باشگاه به محسن قهرمانی برای اعمال تخلف به سود این تیم ارائه نشده است. مهدی تارتار سرمربی سابق راه آهن هم روی خط برنامه ۹۰ گفت هنگام سرمربیگری او حتی پولی برای پرداخت دستمزد بازیکنان نیز موجود نبوده است.

محسن قهرمانی هم حاضر نشد روی خط برنامه ۹۰ بیاید و درباره حکم فدراسیون فوتبال از خودش دفاع کند.

+40
رأی دهید
-0

tony_3344 - بوخارست - رومانیا
منتظره مافیای بزرگ فوتبال می‌باشیم انشاالله
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 00:05
cantona - شاهین شهر - ایران
به راستی چرا محسن قهرمانی فقط از دایی برای آن نیازمند (!) طلب پول کرده بود ؟ چرا از خداداد که مشهدی است یا خیلی های دیگر درخواست پول نکرده بود ؟ غیر از این است که جناب قهرمانی مابقی طلبش از دایی و راه اهن را میخواسته !؟ این همه مدرک و شاهد علیه دایی هست اما جرات برخورد با او را ندارند ...
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 00:10
shahab46 - هانوفر - المان
عجب اوضاعی پیدا کرده کشور ما. فوتبال که این گونه باشد وای بحال سیاسی‌های آن.صدقه سر اسلام فساد تمام کشور را فرا گرفته
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 08:58
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
متاسفانه تعداد داورانی که در فوتبال ایران بازی در می آورند کم نیستند ولی قهرمانی دیگه خیلی پرو بود و اعتماد به نفسش هم خیلی بالا بود از اونائی بود که تو کاروانسرا بزرگ شده !! و سرآخر هم امام رضا ع را هدف قرار داده بود که علی دائی از امام رضا ع بترسد و کاری با او نداشته باشد !! درست مثل خیلی از آخوندهای مریض که مردم را از روی هوی و هوس خودشان از امام زاده ها و ائمه ع و خدا و پیغمبر و عذاب خدا می ترسانند !! در حالیکه اینها همه برای ارضای خودشان است نه برای رضای خدا !! یادم میآد از یه مشهدی خواستم انگور بخرم تو مشهد . او قسم می خورد که به امام رضا ع این انگور از باغ امام رضاست و شیرین است و انگور خوبی است ولی بعدا دیدم هم قیمت را گرانتر داده و هم انگور اصلا اونی که او می گفت نبود !! البته این موضوع مربوط به سالهای بسیار دور است ! خلاصه افرادی مثل این مارمولکها در فوتبال ایران می لولند و کسی هم کاری با آنها ندارد. اخیرا کفاشیان نادان با اینهمه افتضاح باز هم گفته در فوتبال ایران ناپاکی نیست !! پس نادان ناپاکی دیگه چیه ؟! این همه فساد هست اینها ناپاکی نیست !؟
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 12:13
بی غم - تهران - ایران
یا علی مدد-من با شما موافق هستم. خیلی متاسفم شدم که قهرمانی می خواست از امام رضا مایه بزاره تا خلاف خودش رو ماست مالی کنه. بی خود نبود که آخرش اونجوری ضایع شد.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 20:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.