وزیر اطلاعات اسرائیل: اقتصاد ایران تا دو سال دیگر دچار فروپاشی مطلق می‌شود

همزمان با سفر وزیر دفاع اسرائیل به آمریکا برای گفت‌وگوهای بیشتر در مورد برنامه هسته‌ای ایران، وزیر اطلاعات و امور راهبردی اسرائیل گفته است که اقتصاد ایران تا فروپاشی کامل فاصله زیادی ندارد و لذا باید فشارهای اقتصادی بر ایران به شدت ادامه یابد.

به گزارش روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، یووال اشتاینیتز روز دوشنبه پانزدهم مهر در سخنرانی در یک مرکز مطالعات در بیت المقدس گفت تحریم ها حدود یکصد میلیارد دلار به اقتصاد ایران لطمه وارد کرده است.

وی در سخنان خود به تورم ۴۰ درصدی ایران، نرخ بیکاری ۲۵ تا ۳۵ درصدی که میزان آن در میان جوانان ایرانی بیشتر است و حتی به ۴۰ درصد هم می‌رسد، اشاره کرد.

این وزیر اسرائیلی گفت پول ایران در دوره اخیر ۱۸۰ درصد بی ارزش‌تر شده و رشد اقتصادی این کشور به منفی ۵.۴ سقوط کرده است.

یووال  اشتاینیتز افزود: تحریم‌ها ایران را از دسترسی به منابع مالی در سراسر جهان محروم کرده و این کشور برای گردش اقتصاد خود با سخت ترین بحران روبروست.

آمار و ارقام مربوط به اقتصاد ایران که اشتاینیتز به آنها اشاره کرد، همگی از سوی منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران تایید شده و صرفاً ارزیابی اسرائیلی نیست.

وزیر اطلاعات و راهبردی اسرائیل با ذکر این داده‌ها، به حاضران در همایش مرکز مطالعات «بگین-سادات» گفت ارزیابی اسرائیل این است که اقتصاد ایران یکسال تا یکسال و نیم دیگر، در زمان دولت حسن روحانی با فروپاشی روبرو می شود و تا فروپاشی مطلق شاید دو سالی هم طول بکشد.

یووال  اشتاینیتز گفت: همه اینها نشان می‌دهد که فشار بر ایران کارساز بوده است و اگر در کنار مجموعه فشارها، گزینه نظامی معتبرتری نیز علیه ایران مطرح شود، بخت (تسلیم شدن ایران دربرنامه هسته ای) تقویت می‌شود».

همزمان، موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل که برای گفت‌وگوهای بیشتر با سران آمریکا و دبیرکل سازمان ملل در مورد ایران به آمریکا رفته است، خواهان تشدید فشارهای کنگره بر ایران شد.

در همین حال، ژنرال یعلون روز دوشنبه پانزدهم مهر در دیدار با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در نیویورک گفت کشورش با رسیدن جامعه جهانی با ایران به یک توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران مخالف نیست اما باید، یک توافق جدی و کامل باشد.

موشه یعلون این نظر اسرائیل را تکرار کرد که قصد ایران یقیناً تولید بمب اتمی است.

وی گفت تا هنگامی که ایرانی‌ها درک نکنند که هیچ راهی جز توقف برنامه اتمی خود ندارند، تحریم‌ها باید ادامه یابد.

وزیر  دفاع اسرائیل در ادامه سفر کاری خود در آمریکا قرار است در واشینگتن نیز با سران کنگره و همچنین با همتای آمریکایی خود چاک هیگل دیدار کند.

ژنرال یعلون چند روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به آمریکا، به آن کشور رفته است.

نتانیاهو در روزهای گذشته تاکید کرده بود که کشورش به کمتر از برچیدن کامل برنامه اتمی ایران رضایت نخواهد داد.

نخست وزیر اسرائیل گفت توافق نباید «حرف پوچ» باشد و افزود اسرائیل «ساده لوح» نیست؛ او این اصصلاح و واژگان را به زبان فارسی آموخته بود که آن را در روزهای گذشته در مصاحبه با تلویزیون «بی‌بی‌سی فارسی»  بیان کرد.

مواضع اسرائیل در مورد برنامه اتمی ایران و راهکار برای حل این پرونده، با دیدگاه‌های آمریکا و سایر همپیمانان غربی مغایرت‌هایی دارد و از جمله باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در روزهای گذشته ضمن ابراز تمایل قوی به بهبود مناسبات آمریکا و ایران، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت ارزیابی آمریکا و اسرائیل در مورد زمان رسیدن ایران به توان هسته ای نظامی متفاوت است.

آقای اوباما گفت ارزیابی آمریکا این است که ایران یکسال یا بیشتر با این مقطع فاصله دارد؛ اما اسرائیل از ماه‌های آینده به عنوان موعد احتمالی تکمیل چرخه اتمی ایران سخن می‌گوید.

آمریکا از برچیدن کامل برنامه هسته‌ای ایران سخنی نگفته است و برخی از ناظران می‌گویند این احتمال هست که سرانجام با غنی‌سازی سه و نیم درصدی و حتی پنج درصدی، اما به میزان معینی در سال، از سوی ایران موافقت کند اما نتانیاهو خواهان برچیدن کامل برنامه اتمی ایران است.

این در حالی است که دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۱+۵ قرار است در روزهای بیست و سوم و بیست و چهارم در ژنو سوییس برگزار شود.

وزارت امور خارجه ایران در روزهای گذشته اعلام کرد، پیشنهاد قبلی ۱+۵ به ایران «به تاریخ پیوسته است» و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز این هفته گفت که کشورهای عضو این گروه باید با پیشنهاد جدیدی به میز مذاکرات بیایند.

اما جان کری وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه، پانزدهم مهر، در زمان حضور در اجلاسی در بالی اندونزی، توپ را به زمین ایران انداخت و گفت این ایران است که باید با پیشنهاد جدید وارد مذاکرات هفته آینده در ژنو شود.

دولت جدید ایران تاکید دارد، گام‌هایی که برای اعتماد سازی در برنامه اتمی بر می‌دارد باید با رفع تحریم‌ها  پاسخ بگیرد. محمد جواد ظریف گفت در غیر این صورت، نه اعتماد سازی، که «اعتماد سوزی» می‌شود.

اما موشه یعلون روز دوشنبه در نیویورک به دبیرکل سازمان ملل گفت: «کاهش تحریم‌ها علیه ایران در شرایط فعلی، به حسن روحانی امکان می‌دهد که اقتصاد ایران را بهبود بخشد و همزمان برنامه هسته‌ای کشورش را ادامه دهد».

+68
رأی دهید
-48

ari jojeh - تهران - ایران
نگران نباش عزیزم، ما تو ایران .. کم نداریم، حدود هفتاد میلیون! همچین که بدونن و بفهمن که آخوند در زحمت و مشقت هست جهاد میکنند و به یاری این ملایان ایران فروش میشتابند، و دنیا را انگشت به همه جا می‌گذارند.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 13:42
آزاد10 - آلمان - المان
شتر در خواب بیند.. برآوردهای سازمانهای مالی بین المللی رو هم خوندی که میگن از سال 2014 اقتصاد ایران دوباره رشد خواهد داشت؟ شاید میخواستی بگی تا دو سال دیگر اسرائیل فرو میپاشد. در این صورت شاید حق داشته باشید این رو نوستر اداموس هم پیش بینی کرده. اون که همکیش خود شما بوده.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 13:59
hamidla - هامبورگ - المان
به همین خیال باشید:))))) یعنی‌ چنگیز خان، روسها، انگلیسیها، عربها،--- هنوز زورشان به اقتصاد سنتی‌ ایران نرسیده. ;)
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 14:19
Omidjaber - سایتاماکن - ژاپن
به کوری چشم إسرائیل ایران با دنیا دوست خواهد شد و بمب اتم هم درست می کند تا پدر شما سگهای کثیف و بی رحم و دوروغگو را در بیاورد مطمعن باشید هر چقدر زور بزنید فایده ای ندارد و تا إسرائیل تمام بمبهای اتمی خودش را از بین نبرد در دنیا اعتباری ندارد.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 14:29
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
... خیلی جالبه که این بابا از زوزه کشی‌ خیری ندیدش حالا کارش به هذیان گوی افتاده. در زمانی‌ احمدی نژاد در سازمان ملل صحبت میکرد، همه از سالن میرفتند بیرون و حرفهاشو گوش نمیکردند. این بار جوری دیگه شد. صحبت‌های حسن روحانی هم در سالن نشستند و گوش کردند، ولی‌ حرفهای نتان یابو،،،، نمایندگان در سالن بودند ولی‌ کسی‌ گوش نمیکرد. من به رژیم حکم بر ایران در این مورد کار ندارم، ولی‌ برات دعا می‌کنم که دست از پا خطا نکنی‌. تو هنوز اون طرفه چهره ایرانی‌‌ها ندیدی، و آرزو می‌کنم که هیچ وقت نبینی. با دم شیر بازی نکن، تو هنوز از قدرت ناسونالیستی ایرانیها خبر نداری. حالا بدو دنبال کارت، جای این قرتی بازیها به اقتصاد مردم بدبخت اسرائیل برس که گول یه آدم بی‌ سر و پای مثل تو رو خوردند.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 14:46
princesse - تهران - پرژن
امیدوارم جناب یووال اشتاینیتز امیدوارم. زنده باد اسرائیل .
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 15:05
marg bar doshman - لندن - انگلستان
این آرزو رو به گور خواهید برد انسانهای نجست ,زنده باد ایران و رهبر عزیز ,,مرگ بر اسرائیل غاصب
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 15:34
بی خیال - کرمان - ایران
خامنه ای برای حفظ خودش و پسرانش اگر قرار باشه تمام ایران را بفروشد و یا مردم ایران را بکشد، این کار را خواهد کرد.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 17:14
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
princesse - تهران - پرژن:لعنت به تو...احمق...داری از اسرائیل طرف داری می کنی...
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 18:52
perser68 - فلوریدا - امریکا
واقعیت بسیار بسیار بسیار تلخ برای ماله کشان جمهوری مرگ اسلامی(: حالشو‌ ببرید و زیاد غمگین نباشید! به امید رهبر چلاقتون خامنه‌ای کلاش الکی خوش باشید(:
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 20:04
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
بیخود نیست نرمش قهرمانانه میکنند.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 20:41
kambizy - الست - هلند
ممکن میباشد. ولی یه احتمالی هم است که اسرایل دود شه و فراپاشه. این امکانش بیشتره ها
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 21:35
Shirdel - لندن - انگلیس
ای خوشا بر من که من ایرانیم                         فارغ از هر جنگ و هر ویرانیم. جنگ من جنگ خرد باشد عزیز                         من حیا دارم ز هر شمشیر تیز. رسم من رسم وفاداری بود                             کیش آزادی جهانداری بود. من ز زرتشت و خدایی بوده ام                         بُد ز کورش شاه ایدون دوده ام. من ز افریدون و از جم مانده ام                         نغمه های شادی و غم خوانده ام. من همانم که در این مهد فرین                        دارم از  یار و عزیزان بهترین. مردمانی از دیار مهر و نور                                از دیار شادی و عشق و سرور. هم سخن نیکو و هم کردار نیک                      از اشا گویند و از پندار نیک. من نه حیوانم نه کافر یا خشوک                      نه به دنبال حرامی گوشت خوک. بر مسلمان و مسیحی و یهود                        آنکه نامش بُد ز ایران صد درود. من به این امید و عشقم زنده ام                    در تکاپوی وطن جان داده ام.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 21:24
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
آقای نتانیاهو هرزه...مدارکی دارید که اقتصاد تا دو سال به فرو بپاشه...اقتصاد ایران توی 35 سال تحریم بود کجا فروپاشید...آقای نتانیاهو به همین خیال باش...اگه اسرائیل نابود بشه دنیا از شما راحت خواهد شد...چون بیشتر اسرائیل ها بر اقتصاد جهان سطله دارن و منبع مشکلات اقتصادی و جنگ از اسرائیل سرچشمه می گیرد...مرگ بر اسرائیل
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 23:29
Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
در اسراییل هم خرتوخر عجیبی است. وزیر اطلاعات در باره وضعیت اقتصادی کشور دیگری اظهار نظر می کند. اگر این فرد یک کرس 101 در اقتصاد گذرانده بود درک می کرد که مردم به این اظهار نظر احمقانه اش می خندند.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 00:52
takalom - ناتینگهام - انگلیس
ما در ره عشق نقض پیمان نکنیم گرجان طلبد دریغ از جان نکنیم دنیا اگر از یزید لبریز شود ما پشت به سالار شهیدان نکنیم
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 01:03
آرش رادمهر - ژنو - سوییس
هرگز! ما تازه داریم سوار شما میشیم! ایران در بهترین حالت بین‌المللی از اول انقلاب بسر میبرد و شما هم آدم باشید به فکر دوستی‌ و صلح با ایران خواهید بود و نه دشمنی و کارشکنی.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 01:51
lona_düsseldorf - دوسلدورف - آلمان
آخه گوساله تو دیگه چی‌ میگی‌ ،ایرانی‌‌ها فقط کافی‌ بش... آن وقت شماها دیگه باید با زیردریای رفت و آمد کنید ویز ویز زیاد نکن سر دارید میگیریم
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 04:02
کبالت3 - کرج - ایران
برو عمو دانشمندان و علمای اسلامی ما 35 سال پیش کشف فرمودن اقتصاد مال خرست و اقتصاد دان منظور همون خرکچی میباشد برو خرت رو هی کن کبلائی.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 04:56
kamran631 - لیون - فرانسه
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند - و marg bar doshman - لندن - انگلستان رهبر قبلی‌ شما ( خمینی ملعون ! ) که با سرطان مقعد مرد !! یعنی‌ بد‌ترین نوع سرطان !! ببینیم سید علی‌ گدا چه جوری سقط میشه !!
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 11:16
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
kamran631 - لیون - فرانسه:درست حرف بزن...اگه خامنه ای نبود باید چی به دولت سرکار بیاد منظور شاه قبلی که کلی به ایران خیانت کرده است...معلوم نیست تو ایرانی هستی یا نیستی...ا
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 14:37
kamran631 - لیون - فرانسه
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند- پدر جان ! من ایرانی‌ هستم و خیلی‌ هم ایرانی‌ هستم !! تو به قیافه سید علی‌ گدا نگاه کن ببین شباهتی به ایرانی‌ بودن داره ؟ اون طرز لباس پوشیدن یک ایرانی‌ هست !؟ شما‌ها کی‌ میخواین از نوکری روسها دست بکشید و آقای خودتان باشید !؟ در ضمن، شاه هم کلی‌ اشتباه و حماقت داشت، که به خاطرش حسّابی تنبیه هم شد !
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 16:18
eshgeman iran - ایران - ایران
جناب kamran631 - لیون - فرانسه- تو به قیافه خودت نگاه کن ببین اصلا به ایرانی که چه عرض کنم به آدما میخوره یانه؟ فراری وطن فروش ،اگر همین علی گدایی که تو میگویی نبود همین الآن تو خارج آن کاری بسرت نژادپرستا میآوردند ک نگو ونپرس..؟ بخاطرقدرت ایران است که جرئت نمیکنند بشما تعرض کنند،اگرموردی هم باشه ازدستشون درمیره. اگر تاریخ خوانده باشی همین لباس ما ایرانیهارا اگراززمان کوروش و هخامنشیان وحتی قاجاریه که نزدیکتره نگاه کنی همین لباسی بوده که همین آخوندا میپوشند بوده است. پس معلوم میشه آخوندا اصلیتشون ازمن وتو ایرانی ترند .زنده باد ایران، زنده باد ملت فهیم ایران.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 19:42
Marde shab - لندن - انگلستان
دوستان بسیجى با یک نرمش قهرمانانه ایکى ثانیه اى، دست از کائوچیو بکشید و بیایید سمت لیانشامپو
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 04:13
kamran631 - لیون - فرانسه
eshgeman iran - ایران - ایران - نه خیر ! این لباس قوم بنی‌ هاشم هست که این آقایان میپوشند! در ضمن من هر چی‌ به دست آوردم به خاطر تلاش و زحمت خودم بوده - این حضرات که جز بد نامی‌ برای ما ایرانیها چیزی نداشتند !! !
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 10:39
kamran631 - لیون - فرانسه
همه بسیجی‌ها و ساندیس خور هایی که در این سایت کامنت مینویسند :، دیر یا زود رهبر فرزانه شما ( یا سید علی‌ گدای خودمون !! ) از نرمش قهرمانانه به رقص عربی‌ و بابا کرم می‌افته ! و بعدش هم یه لگد به ماتحتش میزنند و میره روسیه پناهنده میشه !! این سرنوشت همه نظام‌های وابسته به اجنبی هست. تاریخ رو بخونید، و ببینید که محمد رضا شاه با اون‌ همه یال و کوپال و ابهت, با چه خفت و خواری از کشور رانده و به خارج تبعید شد !!
‌پنجشنبه 18 مهر 1392 - 13:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.