پورمحمدی: پرونده موسوی و کروبی در دست بررسی است

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، خبر داد که پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، در شورای عالی امنیت ملی در دست بررسی است.

آقای پورمحمدی در گفت‌وگو با شماره روز دوشنبه ۱۵ مهر روزنامه «ایران» گفت: «داستان عفو در کشورمان یک موضوع جدی و نهادینه شده است. ما قرار نیست انسان‌ها را در زندان‌ها بپوسانیم.»

وی افزود: «ما معتقد هستیم که زندانی نباید زیاد در زندان بماند. زندان برای تادیب، مجازات و اصلاح افراد است و پس از آن بازگشت به جامعه است. این سیاست ادامه دارد و نسبت به زندانیان امنیتی نیز این روند ادامه خواهد داشت.»

آقای پورمحمدی با ذکر این‌که «تلقی ما این است که حتی حقوق مجرمین و متخلفین باید حفظ شود» افزود: «بنده به عنوان وزیر دادگستری جزو اصلی‌ترین رسالت‌هایم تعقیب این‌گونه مسائل است و به طور جدی هم در دولت و هم در قوه قضاییه این مسائل را پیگیری می‌کنم. همچنین پرونده آقایان موسوی و کروبی در شورای (عالی) امنیت ملی از سوی دوستان بزرگوارمان تحت بررسی است.»

وزیر دادگستری ایران توضیح بیشتری در مورد چگونگی بررسی پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی، مسئولان بررسی این پرونده‌ها و زمان اعلام نتیجه بررسی‌ها نداد.

مهدی کروبی همراه با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد معتقد به وجود «تقلب گسترده» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ هستند و از بهمن ۱۳۸۹ به دنبال فراخوان آنها برای برگزاری راهپیمایی در حمایت از جنبش‌های موسوم به «بهار عربی»، در خانه‌های خود حبس شده‌اند.

با روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری جدید ایران و همچنین انتصاب علی شمخانی به دبیری شورای عالی امنیت ملی، امیدهایی در زمینه تغییر وضعیت این افراد و دیگر زندانیان سیاسی به وجود آمده است.

غلامحسین اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، اوایل ماه جاری خبر داد که رهبر جمهوری اسلامی ۸۰ نفر از محکومان جرایم امنیتی را عفو کرده است که برخی از آنها از متهمان حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ هستند.

در آخرین تحولات، کریستین امانپور، مصاحبه‌گر شبکه سی‌ان‌ان، روز سوم مهرماه در مصاحبه‌ای با حسن روحانی از او درباره برنامه دولتش برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و دیگر زندانیان عقیدتی-سیاسی پرسید.

حسن روحانی در پاسخ گفت: «امیدوارم روزی بیاید که زندان‌های ما خالی شود، من همه تلاشم را در این زمینه انجام می‌دهم که افرادی را که در زندان هستند راه گشایشی برای آنها فراهم شود.»

پیش از آن محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز نوزدهم شهریور خبر داد که آیت‌الله علی خامنه‌ای با ارجاع موضوع آزادی پدرش به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به شورای عالی امنیت ملی موافقت کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز ششم مرداد امسال مدعی شد که رهبران معترضان ۸۸ در جلسات خصوصی خود اذعان می‌کنند که در انتخابات چهار سال قبل «تقلبی» رخ نداده است و بعد این پرسش را مطرح کرد که «چرا و به چه دلیل مدعیان تقلب در انتخابات ۸۸ برای مواجهه با مسئله، به خیابان‌ها اردوکشی کردند!؟»

وی گفته بود: «بارها و بارها این سوال را نه در مجامع عمومی بلکه به شکلی که قابل پاسخ دادن باشد مطرح کرده‌ایم، پس چرا جواب نمی‌دهند، چرا عذرخواهی نمی‌کنند؟»

پیش از این بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس با سر دادن شعار «مرگ بر موسوی و کروبی»، در بیانیه‌ای خواستار «اشد مجازات» برای «سران فتنه» شده‌اند اما برخی افراد وابسته به جریان اصولگرا از جمله حبیب‌الله عسگراولادی، از این آقایان موسوی و کروبی خواسته بودند تا با «توبه» شرایط آزادی خود را فراهم کنند.

+29
رأی دهید
-12

cardenas - تهران - ایران
به به ٬ چی شده ؟ شماها متحول شدید. چه خبره؟ چه خوابی دیدید؟ یه خبرایی هست و نمیگیدا.
دوشنبه 15 مهر 1392 - 12:31
آزاد10 - آلمان - المان
به نظر من باید دادگاه علنی برای موسوی و کروبی برگزار شود که آنها هم بتوانند دفاع کنند و هم یک حکم مشخص داده شود. علاوه براین موسوی، کروبی، هاشمی، ناطق و همه کسانی که در 88 توسط احمدی تهمت زده شدند از احمدی شکایت کنند. موضوع تقلب دیگه گذشته و کم و بیش همه قبول کردند که موضوع نه تقلب که مهندسی انتخابات و رقابت نا عادلانه بوده. موسوی باید روی این مسائل تمرکز کنه و شکایتش رو پیش ببره بدون اردوکشی و دردسر برای مردم. البته باید این کار رو قبل از انتخابات 88 میکرد که نکرد.
دوشنبه 15 مهر 1392 - 12:38
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
شاه بی‌عرضه ترسوی داشتیم که این آخوند هارا جمع نکرد بریزه تو خلا حالا چلاق علی‌ که سر قبر‌ها قران میخوند شده پادشاه ایران
دوشنبه 15 مهر 1392 - 18:19
zavareh - رودسر - ایران
چه فرقی‌ بحال نکبت بار ملت ما خواهد داشت؟ هیچ...
دوشنبه 15 مهر 1392 - 20:25
a.ahooraei - کلن - آلمان
حالا هی کلاه سر مردم بذارید. اینا میخوان بخاطر مسیله هسته ای شون نظر نیروهای مردمی را جلب کنند و بعد سر میز مذاکره عقب نشینی کنند و ملت را دوباره بنفع خودشون توی خیابون بیارن و وقت کشی بکنند تا بمب را بسازن و بعد هم تو سری ها شروع میشه و ایندفعه ادامه خواهد داشت.
دوشنبه 15 مهر 1392 - 22:09
azadi-iran - وین - لااتریش
اگر مردم با هم باشند می شود این جانیان اسللمیون تاریخ تاریخ بشریت را به زانو در آورد. مرگ و نفرین براین انسان نماها ی ریا و دروغ
دوشنبه 15 مهر 1392 - 23:50
bahar_062000 - اصفهان - ایران
نمی دونم این خبر جقدر صحت داره ، اما گفته شده که شمخانی در دیدار با آقای موسوی و کروبی گفته به شرطی اون ها رو آزاد می کنه که با هیچ رسانه ای مصاحبه نکنن و آقای موسوی قبول کرده ولی در عین حال اون هم این شرطو گذاشته که تمامی زندانیان سیاسی آزاد بشن
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 07:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.