والدینی که رنگ چشم و قد فرزندشان را خودشان انتخاب می‌کنند/ اعتراض دانشمندان اخلاق زیستی

در حالی که طرح انتخاب و تعیین ویژگی های ژنتیکی جنین، از ماه دسامبر در آمریکا کلید می خورد، دانشمندان اخلاق زیستی در اروپا، اعتراض خود را به این روش اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک شرکت آمریکایی شیوه ای را ثبت اختراع کرده است که در آن افراد می توانند ویژگی های ژنتیکی مانند رنگ چشم را در کودکانشان بر اساس اسپرم یا تخمک اهدا کننده انتخاب کنند.

این شرکت این ثبت اختراع را شیوه "انتخاب اهدا کننده (اسپرم یا تخمک) گامت" نام گذاری کرده و برای آن از اداره ثبت اختراع  و علامت تجاری آمریکا گرانت گرفته است.

این شیوه پیش از باروری با تمرکز بر روی اسپرم اهدا کننده، آغاز و در آن چگونگی ترکیب توالی ژنتیکی تخمک با اسپرم بررسی می شود.

در این روش "کودکان مجازی" اهدا کنندگانی که خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات موروثی دارند فیلتر می شوند و فقط جنین هایی که بهترین ترکیب ژنتیکی را دارند باقی می مانند. همه چیز در رایانه اتفاق می افتد اما کارشناسان ایرادات اخلاقی زیادی را به این روش گرفته اند.

در توصیف این شیوه آمده است این روش به دریافت کنندگان بالقوه گامت، امکان می دهد تا برای انتخاب اهدا کننده اطلاعات بیشتری داشته باشند.

اخلاق گرایان پزشکی از بلژیک، هلند و فرانسه در مورد این طرح در نشریه ژنتیک نیچر گفته اند: آنچه که طرح "23 و من" ادعا می کند این است که این روش اهدا کنندگان تخمک یا اسپرم را به گونه ای انتخاب می کند که در آن احتمال تولد یک نوزاد با ویژگی هایی مورد نظر والدین گیرنده اهدا افزایش می یابد.

این امر می تواند بر پایه مقایسه رایانه ای داده های ژنومیکی فراهم آورنده تخمک با فراهم آوردنده اسپرم باشد.

مفسران این شیوه می گویند ویژگی های "فهرست خرید" والدین می تواند شامل قد، رنگ چشم، رشد عضلانی، ویژگی های شخصیتی و یا خطر بروز انواع خاصی از سرطان و دیگر بیماری ها باشد.

به گفته آنها، یکی از کاربردهای این ثبت اختراع می تواند به والدین آینده کمک کند تا بگویند "آیا ترجیح می دهم فرزندی داشته باشم با : "طولاتی ترین عمر" ، "کوتاه ترین طول عمر به خاطر هزینه های کمتر درمان" و یا "کمترین مدت بستری شدن در بیمارستان."

همچنین گزینه هایی برای احتمال صفر درصدی برای ورزشکار استقامتی شدن و احتمال 100 درصدی دونده سرعت شدن نیز وجود دارد. اگرچه این شرکت اعلام کرده است نمی توان نتیجه را تضمین کند بلکه فقط شانس داشتن فرزندی که ویژگی های دلخواه را داشته باشد، افزایش می دهد.

این درحالی است که مفسران می گویند این شیوه از نظر اخلاقی بحث بسیار زیادی را بر می انگیزد به ویژه آنکه انتخاب ویژگی هایی را که هیچ ربطی به سلامت کودک ندارند را امکان پذیر می کند.

+28
رأی دهید
-7

آزاد10 - آلمان - المان
به نظر من این کاز اشتباه نیست. به علت پیشرفت علم پزشکی قوانین تکامل طبیعی در بین انسانها تا حد زیادی از کار افتاده چون تکامل طبیعی بر اساس حذف ضعیفتر و بقا قویتر است. ولی در جوامع انسانی به درستی و بر اساس انسانیت از افراد ضعیف و معلول حمایت میشود که امکان بقاء داشته باشند. این امر در دراز مدت منجر به گسترش و افزایش افراد با ناتواناییهای ارثی می شود. بنابراین استفاده از علم جهت جلوگیری از تشکیل جنینهای دارای معلولیت اقدام مناسبی است که در دراز مدت مانع گسترش ضعفهای ارثی می شود.
دوشنبه 15 مهر 1392 - 11:47
a.ahooraei - کلن - آلمان
الآن مذهبی ها چه نظری دارند؟ اینکه در کار دخالت کردند؟ اینم یکی از دلایل پوچ اعتقادات شما که میگید ؛ هر چی خدا بخواد و خدا فرزند را بهمون میده و همه چیزشو از قبل تأیین کرده. در صد سال آینده انسانهای کامل را هم میسازن و نیازی به کسی نیست که براشون دین و آیین تأیین بکنه بلکه خودشون تمامو از پیش برنامه ریزی میکنن واسش.
دوشنبه 15 مهر 1392 - 11:16
cardenas - تهران - ایران
این شروع همون چیزیه که همیشه بهش فکر میکنم..تنها چاره بشر برای خلاصی از تعصبات و ایدولوژیهای مخرب و قتل ها و جنایت هاست. روزی که علم بتونه خوصصیات اخلاقی جنین رو هم تعین کنه تا افرادی با وجدان و با اخلاق و بدور از تعصبات دینی و بدونه ناراحتیهای جسمی و روانی متولد بشن.
دوشنبه 15 مهر 1392 - 12:53
Liberté_Montréal - مونترال - کانادا
اگه برای جلوگیری از ضعف های ژنتیکی در مواجهه با بیماری ها باشه خوبه ولی اگه تبدیل بشه به صنعتی مثل جراحی پلاستیک واقعا باید از نظر اخلاقی نگرانش بو...
دوشنبه 15 مهر 1392 - 13:38
hossein+87 - ایران - ایران
a.ahooraei - کلن - آلمان - کی گفته که مذهب با پیشرفت علم مخالفه؟! آدم با شعور ، اون دانشمندایی که از اروپا طبق این مطلب ، به این طرح انتقاد کردن مذهبی بودن مگه؟! وقتی شما انقدر سواد نداری که یه متن 4خطی رو درک کنی میای و از پیشرفت علم میگی؟! اینکه کسی از روی اعتقاد میاد و میگه هرچی خدا بخواد مال وقتیه که یه انسان دیگه برای تغییر اوضاع کاری ازش بر نمیاد و نتیجه میگیره که نیرویی خارج از توانش این موقعیت رو بوجود آورده و خودش رو تسلیم اراده اون نیرو میکنه. نه که هر بلایی سرش بیاد ، بگه هر چی خدا بخواد! این درک ابلهانه و سخیفانه شما از این جمله س. در ضمن ، حتی اگه بشر بتونه تا 100 سال دیگه ، سلول سلول بدن یه انسان رو هم درست کنه ، یادت نره که یه خدایی هست که چندین میلیون سال قبل این کار رو کرده و حداقلش اینه که من و تو انقدر ازش عقبیم!
دوشنبه 15 مهر 1392 - 13:17
گربه_سگ - لوزان - سوئیس
a.ahooraei - کلن - آلمان. //در صد سال آینده انسانهای کامل را هم میسازن//.شاید... اما شما که تا اونوقت زنده نیستی...
دوشنبه 15 مهر 1392 - 22:15
a.ahooraei - کلن - آلمان
hossein87- شما برو دخیل ببند عبدالله ، شما را چه به این مزخرفاتی که بلغور میکنی، شما لب مطلب را نگرفتی، منم با این شیوه مخالفم اما میخواستم امثال تو را یه ذره قلقلک بدم که بیدار شی و اینقدر آویزون امامزاده های تازی و الله بت مکه ات نباشی و فکر نکنی الله بوده ساخته و همه چیزو از پیش نوشته. سگ- گربه- من تا صد سال آینده اگر علم تا اونموقع تغییری ایجاد نکنه که انسان بیش از اینها عمر کنه، زنده نیستم اما ولدالنتیجه امثال تو هستند که گور امثال شما را شخم بزنند که چرا بقیه فهمیدند اما شما دگم بودید.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 08:58
a.ahooraei - کلن - آلمان
hossein- 87- میخوای الله مدرن تحویل بدی ، طبق عقاید خودت با اون کتاب منحوسی که ازش پیروی میکنی، هیچ جنبنده ای جز الله نمیتواند کاری را که الله درش سهیم بوده، بعین انجام دهد، سوره بقره، آل ترقه، قسمت جرقه ، ته ورقه. آخه این چه مزخرفاتی هست که تو داری بلغور میکنی ، اولاً انسان نزدیک به ٥ میلیون ساله که در حال تکامل خودش هست و وجود انسان در یک روز اتفاق نیفته که الله ات میگه، اگه در ٦ روز کل آسمان و زمین و حیوانات از جمله انسان را آفرید، شما که طبق محاسبه های بر گرفته از تورات که پایه و اساس اسلام و مسیحیت هست، نباید بیش از شش هزار و اندی باشد که انسان بدست الله ساخته شده، چرا میگی میلیونها ساله که خداوند انسان را آفرید یا تو هم میخوای رل پیامبر و ملاهای جدید را بازی کنی و بازم واسه دینت تبصره بذاری؟ برو عزیز فکر نون باش که خربزه آبه.
‌سه شنبه 16 مهر 1392 - 12:00
hossein+87 - ایران - ایران
a.ahooraei - کلن - آلمان - تو اگه به دین اعتقاد نداری ، خیلی بیجا کردی که یوزرت رو اهورایی گذاشتی! حتما دین زرتشت هم نداریم که اهورا مزدا رو خالق میدونه ، اره؟ شما فقر بنیادی علمی داری که اصلا نگرفتی داستان چیه! امثال تو مصداق اونایی هستن که موقع اشار به ماه، نوک انگشت رو میبینن که به صورت عوامانه بهشون میگن ابله! منتها جواب حرفات،عمو یادگار: اینکه داری سفسته میکنی و ملوک خانم بازی در میاری که اصلا جوابی نداره ، منتها واسه اراجیفی که تو قسمت دوم کامنتت گذاشتی باید بگم که متاسفانه بخاطر فقر علمی که گفتم ، چیزی از نظریه پارادوکس دوقلوهای انیشتین نمیدونی. به طور عوامانه اگه بخوام بگم که متوجه شی قضیه از این قراره که زمان نسبیه. اگه بتونی درک کنی که نسبی یعنی چه ، حتما میفهمی که شش روز تو زمین همیشه به معنی ثابتی نیست اگر بعد چهارم رو هم در نظر بگیری.البته میدونم برات خیلی سنگینه ، ولی بهت کمک میکنه که معنی دگم یا حتی ابله رو بهتر درک کنی.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 12:51
hossein+87 - ایران - ایران
a.ahooraei - کلن - آلمان - وقتی گفته میشه که ما تو شش روز آفریدیم ، احمقانه س که شما شش روز رو یک روز کمتر از یه هفته در نظر بگیری و اون رو هم به حساب این بزاری که یه بابایی این کتاب رو نوشته و به خیال خودش روز هفتم هم که جمعه بوده رو رفته تعطیلات! جیگر جان ، شش روز تقریبا با در نظر گرفتن بعد چهارم بیش از سیزده هزار ساله! اما در مورد اینکه انسان میتونه خیلی چیز ها رو درست کنه خوب طبیعیه! کی گفته نمیتونه!اینهمه مغلطه کردن و آسمون ریسمون کردن واسه چیه؟ خندم از این میگیره که میگن مثالا فلان کشور 50 سال جلوتر از یه کشور دیگه س و رسیدن به اون کشور رو تو زمینه های مختلف رو خیلی محال میدونن،ولی تو ، کشفیات بشر در خصوص خودش که اصلا از چی ساخته شده و چجوری ساخته شده رو ایجور تعبیر میکنی که حتی بشر هم میتونه خلق کنه! عمو جون ، یادت بیاد که تا چند سال پیش مردم از یه عفونت ساده میمردن! اونوقت میخوای بگی که انسان خودش همه چی خلق میکنه!؟عقل و شعور هم خوب چیزیه.
‌چهارشنبه 17 مهر 1392 - 12:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.