بشار اسد امکان میانجیگری آلمان در جنگ داخلی سوریه را مطرح کرد

بیش از یک صد هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند

بشار اسد، رییس جمهور سوریه از امکان میانجیگری آلمان برای پایان دادن به جنگ داخلی سی ماهه کشورش صحبت کرده است.

آقای اسد در مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل گفت تنها در صورتی با شورشیان مذاکره خواهد کرد که آنها سلاح‌هایشان را بر زمین بگذارند.

اما علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است در حال حاضر میان رهبران بعضی از گروه های مخالف و مقام‌های سوریه گفت‌وگوهایی در سطح محلی در جریان است.

وی تاکید کرد که این گروه‌ها با شبکه القاعده هیچ ارتباطی ندارند.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، هفته گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل گفت برای آینده سوریه برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی صلح ضروری است.

وزیر خارجه سوریه در عین حال در حاشیه این مجمع به بی‌بی‌سی گفت در صورتی که ترکیه، عربستان سعودی و قطر به حمایت خود از "تروریست‌ها" ادامه دهند، چنین کنفرانسی با شکست روبرو خواهد شد.

برخی از گروه‌های مخالف بشار اسد با یکدیگر نیز دچار اختلاف نظر هستند. یازده گروه شورشی عمدتا اسلامگرا در سوریه اخیرا اعلام کردند که ائتلاف ملی سوریه و دولت موقت در تبعید را به رسمیت نمی‌شناسند.

این گروه‌ها در بیانیه‌ای گفتند که هر گروه مخالف بشار اسد که در خارج از مرزهای سوریه مستقر است و با شورشیان درون سوریه هماهنگی نمی‌کند، نماینده آنها به حساب نمی‌آید.

جبهه نصرت که با شبکه القاعده ارتباط دارد و گروه تندروی احرار شام و گروه‌های میانه‌روتر کتائب التوحید و لواء الاسلام این بیانیه را امضا کردند. تعدادی از اعضای ارتش آزاد سوریه نیز از این بیانیه حمایت کردند.

ناآرامی های سیاسی سوریه دو سال و نیم پیش آغاز و به تدریج به یک جنگ داخلی گسترده تبدیل شد.

جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از صدهزار قربانی به جا گذاشته است که طبق آمار گروه‌های حقوق بشری سوری، تقریبا نیمی از آنان از میان نیروهای هوادار دولت بشار اسد هستند.

در پی این درگیری‌ها، چند صد هزار شهروند سوری نیز به کشورهای همسایه پناهنده و چند میلیون نفر هم در داخل این کشور بیجا شده‌اند.

+10
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.