بابک زنجانی از رانندگی تا ثروت ۱۳.۵میلیاردی


تسنیم: نیویورک تایمز با اشاره به حرف و حدیث هایی مطرح در مورد بابک زنجانی و نقش وی در فروش نفت ایران نوشت: وی که اکنون به گفته خودش ۱۳.۵ میلیارد دلار ثروت دارد کار خود را در سال ۱۹۹۹ از رانندگی رئیس کل بانک مرکزی ایران شروع کرد.

 روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز طی گزارشی نوشت: بابک زنجانی را با یک مرسدس بنز 500 اس ال و ساعتی 30 هزار دلاری در دست می بینید.او میزان دارایی خود را 13.5 میلیارد دلار تخمین می زند.

برای یک مرد 39 ساله که کار خود را در دهه 1980 با فروش پوست گوسفند شروع کرده و اخیرا به عنوان یکی از بازیگران اصلی اقدامات ایران برای دور زدن تحریم های نفتی آمریکا مطرح شده است، خیلی هم بد نیست.

اما با مسدود شدن دارایی های بابک زنجانی، این سرمایه دار ایرانی توسط وزارت خزانه داری آمریکا در ماه آوریل و قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا، اکنون او به دردسر افتاده است.

وی علاوه بر گرفتار شدن در تحریم های غرب علیه ایران، از سوی مسئولان دولت جدید ایران نیز تحت فشار قرار گرفته و به همکاری با حلقه انحرافی مرتبط با رئیس جمهوری قبلی متهم شده است. آنها هفته گذشته زنجانی را متهم کردند که 1.9 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران را به خزانه بازنگردانده است. همین موضوع موجب شده است که مجلس نیز تحقیقاتی را در مورد فعالیت های اقتصادی وی  آغاز کند.

این گزارش افزود: پرونده بابک زنجانی، دریچه ای جدید به سوی عالم پر رمز و راز سرمایه داران ایرانی که حداقل بخشی از ثروت خود را از طریق کمک به دولت برای دور زدن تحریم ها اندوخته اند، گشوده است.

همزمان با تشدید فشارها، زنجانی اخیرا به صورت علنی در رسانه های ایرانی شروع به دفاع از خود کرده و از شبکه گسترده ای که او برای کمک به ایران برای فروش نفت خود و بازگرداندن درآمد ناشی از آن به داخل کشور، راه اندازی کرده تمجید کرده است. البته وی تایید می کند که درصدی از این پول ها نیز به جیب خودش رفته است.

اما این تنها دولت حسن روحانی نیست که به زنجانی مشکوک است. به گفته محمد خوش چهره، اقتصاددان و نماینده سابق مجلس: «در ایران همه کسانی که به سرعت ثروتمند می شوند، مشکوک تلقی می شوند....صادقانه بگویم، ما نمی دانیم که آیا او یک قهرمان است یا یک متقلب.»
خبرنگاری که با بابک زنجانی مصاحبه کرده است، گفت: «تحریم ها اقتصاد ایران را به سمت هرج و مرج سوق داده است...بابک زنجانی محصول این وضعیت است و در این جریان ثروت زیادی به جیب زده است، اما الان تحت فشار است».

زنجانی در مصاحبه های قبلی خود با رسانه ها گفته که از سال 2010، از یک شبکه تار عنکبوتی متشکل از 64 شرکت در دبی، ترکیه و مالزی برای فروش میلیون ها بشکه نفت ایران استفاده کرده و 17.5 میلیارد دلار ارز به وزارت نفت و بانک مرکزی ایران تحویل داده است.

وی گفت: «پول بانک مرکزی تمام شده بود. در سال  2010 آنها از من خواستند تا پول نفت را به داخل کشور انتقال دهم تا سیستم بتواند از آن استفاده کند...این کاری بود که من انجام دادم.»
بر اساس این گزارش زنجانی با ایجاد شبکه ای، مانع از کشف منبع اصلی نفت ایران می شد و نفت را در بازار آزاد به فروش می رساند و میلیون ها بشکه نفت را از تانکری به تانکر دیگر انتقال می داد و اغلب نیز این کار را در بندری کمتر شناخته شده در یک جزیره کوچک در مالزی به نام لابوان انجام می داد. به گفته خود او، وی در مجموع 24 میلیون بشکه نفت به خریدارانی از کشورهای سنگاپور، مالزی و هند فروخته و سپس پول آنها را از طریق اولین بانک اسلامی در مالزی که اکنون در فهرست تحریم ها قرار دارد، تحت عملیات پولشویی قرار داده است.

زنجانی گفت: «این کاری است که من انجام می دهم-اقدامات ضد تحریم،...من یک تاجرم که کار خود را به خوبی انجام می دهد. از زمانی که من در فهرست تحریم ها قرار گرفته ام، آنها حتی نتوانسته اند 3 میلیون بشکه نفت بفروشند.»

زنجانی سعی می کند زیاد به جزئیات فعالیت های تجاری اش نپردازد، اما اذعان می کند که کار خود را از سال 1999 یعنی زمانی که راننده محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی ایران بود شروع کرده است. زنجانی استعداد خود را در زمینه تزریق ارز به بازار نشان داد و به سرعت روزی حدود 17 هزار دلار به دست آورد.

وی افزود: «شاید باور کردنش سخت باشد، اما خدا در تمام زندگی ام به من کمک کرده است.»
در سال 2010، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که به دلیل تحریم ها قادر به وارد کردن پول از خارج به داخل کشور نبود، به زنجانی نزدیک شد. به گفته زنجانی، وی با استفاده از بانک خودش در طی چند روز 40 میلیون دلار پول قرارگاه خاتم الانبیا را به داخل کشور انتقال داد.

رفته رفته نهادهای دولتی بیشتر به کمک او نیاز پیدا کردند و او در فاصله کوتاهی به قدرتمندترین دلال صنعت نفت ایران تبدیل شد.

در مورد بدهی 1.9 میلیارد دلاری پول نفت به خزانه، او می گوید که قبلا 700 میلیون دلار از این پول را پرداخت کرده است، اما تحریم ها مانع از انتقال 1.2 میلیارد دلار باقیمانده به حساب وزارت نفت شده است.

وی در ادامه گفت: «اگر آنها فردا یک شماره حساب به من بدهند که تا یک میلیارد یورو بتواند پذیرش کند، من این پول را باز خواهم گرداند...وقتی وزارت نفت و بانک مرکزی تحت تحریم هستند، من چگونه می توانم این پول را انتقال بدهم؟ ما قادر به انتقال این پول نیستیم، اما پول در حساب است.»

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

بابک زنجانی از رانندگی تاثروت ۱۳.۵میلیاردی

+75
رأی دهید
-46

kami_81 - مالمو - سوئد
بله این مرد با خون مردم به اینجا رسید فکر کردین چاقوهای زنجان رو درست کرده فروخته که به اینجا رسیده اینها را باید اعدام کرد نه معتادها رو این ادما مردم را به بیکاری اعتیاد کشاندن
یکشنبه 14 مهر 1392 - 01:25
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
دزدی از سر و روی مردم ایران می‌‌ بارد! هر کدام از ما هم جای این بابا بودیم دزد بودیم!!! فرقش اینه که یا موقعیتش را نداشتیم یا عرضه‌ اش رو..
یکشنبه 14 مهر 1392 - 03:08
faghat zartosht - شیراز - ایران
چی بگم والا.به هر حال پولدار شدن و با حکومت بودن و حال دنیا رو کردنم شاید عرضه بخواد!!!
یکشنبه 14 مهر 1392 - 03:24
golagha - منچستر - انگلستان
بیچاره ملت ایران گیر چه گرگهای افتادیم
یکشنبه 14 مهر 1392 - 04:25
Falcon11 - لندن - انگلیس
یک کلی توکاره ببینیم اربابش کیه این پول ها پول کدوم یکی اخونده پس از غارت از بیت المال در اختیار بابک زنجانی گذاشتن و داره ادارش میکنه که!
یکشنبه 14 مهر 1392 - 07:07
sama128 - شیراز - ایران
هر کشوری به غیر از ایران بود تا حالا به جرم باند بازی و رانت خواری و ضدو بند و هزاران کثافت کاری دیگر اگر اعدام نمیشد حداقل حداقل حبس ابد می خورد ولی در ایران مورد تشویق دزدان قرار می گیرد به این راحتی بعد همین دزدان که هم کاسه هم هستند در دعای کمیل دعادی ندبه ایام محرم ایام ماه رمضان چنان خودشان را معصوم و مظلوم نشان می دهند که گویی همین الان از مادر متولد شده ا ند و مردم کوته فکر ایران هم ( البته عده ای قلیلی ) اکثرا آگاه شده اند ) همه این سیاهکاری ها را باور می کنند. وای بر ما که می خواهیم سر خداوند هم کلاه بگذاریم ولی او آگاه است و نظاره گر ما.
یکشنبه 14 مهر 1392 - 07:41
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
حالا شده دیگه...
یکشنبه 14 مهر 1392 - 08:10
dara20 - تهران - ايران
این هم یکی دیگر از عمله‌های گماشته شده رژیم فاسد اسلامی است که با رانت خواری ثروت ملی مردم ایران را تاراج میکند.
یکشنبه 14 مهر 1392 - 09:35
adsi - شانگهای - چین
نووووووووووووووووووووووووش جونت داداش . تو این مملکت شده عادت که هر کی پیشرفت مالی داشته باشه محکوم به تقلب و دزدی میشه امثال بابک زنجانی شهرام جزایری اگه به عنوان وزیر اقتصاد یا بازرگانی یا رئیس بانک مرکزی میشدند الان وضع مملکت خیلی بهتر از اینا بود . دختره تو امریکا خوانندگی ان نفرو تو مدت کمی ملیون ها دلار گول در میاره همه هم تشویقش میکنن تو ایران یکی مثل این که همین الان هزارن نفر دارن از سفرش نون میخورن محکوم به تقلب و اینا میشن. درود بر امثال بابک ها شهرام ها
یکشنبه 14 مهر 1392 - 09:10
yashainiran - ایران - ایران
خدا کنه اصالتش زنجانی نباشه
یکشنبه 14 مهر 1392 - 17:10
مدافع حق - مادرید - اسپانیا
اونها که طرف دارى وحمایت بیجا میکنن از این شازده پسر بدونن که ایشون باعث عمده گرانى و تورم در کشور هست . اگر هزاران نفر از سفره ایشون نون میخورن ولى میلیون ها نفر خون دل و گرسنگى میکشن پر واضحه از راه درست و قانونى و به روایتى حلال نمیشه به این ثروت هنگفت رسید. این اقا پسر اگر تو همون چین که شما هستین بود حتماً اعدام شده بود به خاطر رشوه واختلاس.
یکشنبه 14 مهر 1392 - 18:24
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
adsi - شانگهای - چین/ واقعا باعث تاسفی , با این طرز فکرت بیخود نیست که این ها در ایران آزادانه دزدی میکنند برای اینکه میدانند با کیا طرفند تا نباشد ابله اندر این جهان مرد مفلس کی شود محتاج نان , این آقا اگر در یک کشور با یک اقتصاد و حکومت سالم زندگی میکرد باید یه چیزی از خودش نشون میداد تا به جائی برسد , یا میبایست سواد میداشت یا مثل همون خواننده مورد نظر شما یه صدای خوب میداشت که مردم به پاش پول بریزند ولی امثال اینها از طریق زالو صفتی با مکیدن خون ملت پول در میاوردند و مورد تشویق ابلهان هم قرار میگیرند.
یکشنبه 14 مهر 1392 - 21:54
coco - تورنتو - کانادا
adsi - شانگهای - چین - شما واقعا فکر می‌کنین که این شخص که خودشو تاجر می‌دونه ........من یک تاجرم که کار خود را به خوبی انجام می دهد..... در حقیقت قاچاقچیِ پول هست - کاری که ایشون می‌کنن اگه تو ایران آزاد و بدون جرمه تو هر کشور دیگه‌ای که بکنی میفتی تو زندون آب خنک نوش جون میکنی‌، حتا اگه ۱۰۰۰۰ دلار پول را این ریختی جاعبه جا کنی‌، پیه همین هم هست که ایشون در کشور هایی بی‌ قانونی‌ مثل مالزی سنگاپور و هند این کارا را می‌کرده - به شما توصیه می‌کنم معنیه لغاتِ پولشوی که همون money laundering هست را تو دیکشنری نگاه کنید بعد بیایید از همچین کسی‌ دفاع کنین.
دوشنبه 15 مهر 1392 - 11:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.