تلاش ایران برای برگرداندن ۷ هزار لوح هخامنشی از آمریکا

محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی


محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری ایران اعلام کرد که لوح‌های مربوط به دوره هخامنشی توقیف شده در آمریکا به ایران بازگردانده می‌شود.

به گزارش سایت "واحد مرکزی خبر" محمدعلی نجفی جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ گفت: «حدود هفت هزارلوح مربوط به دوره هخامنشی که برای خوانش به آمریکا ارسال شده بود و در آن‌جا توقیف کرده بودند به کشور بازگردانده می شود.»

آن‌طور که نجفی می‌گوید در مجموع حدود ۳۰ هزار لوح به آمریکا ارسال شده بود که تعدادی از آن‌ها به کشور بازگردانده شده و تعدادی هم شکسته و از بین رفته است.

واحد مرکزی خبر به نقل از محمد علی نجفی گزارش می‌دهد که پیش از این دادگاه آمریکایی حکم توقیف این لوح‌ها را صادرکرده بود و در حال حاضر امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود ندارد. اما سازمان میراث فرهنگی تلاش می‌کند شرایط بازگشت این اسناد تاریخی را به کشور فراهم کند.»

الواح یا گل‌نوشته‌های هخامنشی متعلق به تخت جمشید حدود ۸۰ سال پیش با هدف مطالعه علمی به موسسه شرق شناسی شیکاگو امانت داد شد.

این الواح نشان می‌دهند که برای ساخته شدن تخت جمشید، چه حقوقی پرداخت شده است و چه قوانین دیوانی و اداری در حکومت هخامنشیان وجود داشده است. گل‌نوشته‌ها در واقع اسناد داخلی و حسابداری کارکنان تخت‌جمشید و یک بایگانی اداری بوده‌اند. برای نمونه نشان می دهند سازندگان تخت‌جمشید را بردگان تشکیل نمی‌دادند بلکه مردان و زنانی بوده‌اند که به اندازه تخصص خود و کاری که انجام می‌دادند دستمزد می‌گرفتند.

پس از آن‌که در سال ۲۰۰۱ پنج آمریکایی در انفجار بمب یک مرکز خرید در اسرائیل کشته شدند، تعدادی از بازماندگان کشته‌شدگان دولت ایران را برای دریافت غرامت تحت پی‌گرد قانونی قرار دادند.

دادگاه آمریکایی نیز جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت بیش از ۷۰ میلیون دلار خسارت و سیصد میلیون دلار جریمه محکوم کرد. اموال متعلق به ایران از جمله آثار تاریخی در موزه‌ها نیز به همین دلیل تاکنون توقیف شده‌است.


جام نقره معروف به شیردال باستانی جام نقره معروف به "شیردال باستانی"

آمریکا "جام ۲۷۰۰ ساله" ایران را بازگرداند

در روزهای اخیر از جام نقره معروف به "شیردال باستانی" در فرودگاه مهرآباد تهران توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی رونمایی شد. مقام‌های ایرانی حدود یک دهه تلاش داشتند تا "شیردال باستانی" را به کشور بازگردانند؛ اما آمریکا درست همزمان با سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به نیویورک اقدام به بازگرداندن این جام کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد این جام را به نشانه حسن نیت و احترام به فرهنگ ایران بازمی‌گرداند.

در روزهای اخیر شائبه‌هایی درباره اصل یا تقلبی بودن جام نقره معروف به "شیردال باستانی" به وجود امده است. مهناز گرجی مدیر کل موزه ملی ایران در این‌باره گفته است: «در شرایط فعلی تاکید بر نمادین بودن عمل استرداد داریم.»

شیردال موجودی افسانه‌ای است که پیکری از شیر و سری از دال یا عقاب دارد. این جام در مراسم باستانی به عنوان جامی تشریفاتی به کار می‌رفت و آن را حائز قدرت شفابخشی و پاسبانی از گنجینه‌ها می‌دانستند.

طرح این موجود افسانه‌ای را می‌توان در بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای باستانی ایران نیز مشاهده کرد. تندیس‌هایی با شکل شیردال در معماری باستانی ایران کاربرد زیادی داشته است.

+50
رأی دهید
-12

نیایش - تهران - ایران
اره بگیرند بزارن جلو سد اب ببره ! یا تو انبارهای مرطوبشون از بین بره!
شنبه 13 مهر 1392 - 11:21
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
آخوند‌ها میخواهند آثار باستانی ایرانیان را نابود کنند لوح‌ها را آمریکا نبایست به ایران برگرداند در غیر اینصورت ایران فرهنگ قوی پیشینه خود را ازدست خواهد داد
شنبه 13 مهر 1392 - 12:57
tabarzinn - یوله - سوئد
لوحِ هخامنشی به تو چه مربوط مومن.. تو رو چه به تاریخ هخامنشی .. آثار تاریخی اقلا در آمریکا سالم می‌مونن و امکانش هست بعد از آمدنِ یک دولتِ ملی‌ به ایران برگردند . برو صلواتت رو بفرست مشتی‌.
شنبه 13 مهر 1392 - 13:31
mammal - لندن - انگلیس
اینها تو آمریکا جاش امن تر هست، تو ایران یا خرابش می‌کنن یا به اروپایی‌ها میفرشنش تا خرجشون در بیاد
شنبه 13 مهر 1392 - 17:15
shahab46 - هانوفر - المان
تو را خدا بارنگردانید. اینها همه عرب هستند قصد نابودی آنها را دارند
شنبه 13 مهر 1392 - 21:07
shahab46 - هانوفر - المان
تو را خدا بارنگردانید. اینها همه عرب هستند قصد نابودی آنها را دارند
شنبه 13 مهر 1392 - 21:10
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
باید ایرانیان وطن پرست یک کمپین درست کنند و از دولت آمریکا درخواست بکنند که آثار باستانی ایران را بدست دولت و حکومت آخوندی ایران نسپارد.
شنبه 13 مهر 1392 - 20:16
asal30 - بندرعباس - ایران
هرچی باشه این آثار باستانی متعلق به ایران است. این حرفها رو نباید زد که بگید اون طرف باشه امنیتش بیشتره و این حرفها. بهرحال این آثار باستانی گنجینه با ارزشی از هنر ایرانیان باستان هست و باید در خاک ایران برای همیشه باقی بمونه . بنظر من هرکسی این الواح و آثار باستانی رو برد خارج از کشور و فروخت باید اعدام شود چرا که به سرزمین ایران و کوروش و داریوش و مردم هنرمند ایران زمین خیانت کرده . کوروش و داریوش اینهمه زحمت نکشیدن که مردم برن پایه های تخت جمشید رو ببرن به عنوان پی ساختمون سازی شون استفاده کنند یا روی دیوارهاش یادگاری حک کنند...
شنبه 13 مهر 1392 - 20:47
Azadikhah - تكسل - هلند
تا اونجایی که دیدم در خارج از کشور از آثار باستانی بهتر نگاه داری می‌شه.آمریکا جان خودت لوح‌ها رو پس نده به آخوندها!asal30 - بندرعباس - ایران:دوست عزیز یادگاری روی دیوار نوشتن بستگی به فردی داره که این کار رو انجام میده و کاری به دولت نداره فرهنگ درست که نباشه از این اتفاقا زیاد میافته.بعضی از دزدان آثار باستانی از حکومت هستند و اگر نه همینطوری هر کسی‌ نمی‌تونه این کار رو انجام بده. یادم میاد که عکسهائی رو دیدم که عیسات باستانی در جعبه مادربرد کامپیوتر نگهداری میشد!
یکشنبه 14 مهر 1392 - 11:40
danial nabi - استكهلم - سوئد
بر اون شاه خائن لعنت که به این سادگی‌ فرهنگ ایرانی‌ را به دست این دزدان قرن ۲۰ سپرد، و خودش به گور رفت.بشمار لعنتو....
یکشنبه 14 مهر 1392 - 22:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.