مواظب سنگریزه‌ها باشید

روزی حکیمی در میان کشتزارها قدم می‌زد که با مرد جوان غمگینی روبه‌رو شد. حکیم گفت: «حیف است در چنین روز زیبایی غمگین باشی.» مرد جوان نگاهی به دور و اطراف خود انداخت و پاسخ داد: «حیف است!؟ من که متوجه منظورتان نمی‌شوم!» گرچه چشمان او مناظر طبیعت را می‌دید اما به قدری فکرش پریشان بود که آنچه را که باید، دریافت نمی‌کرد. حکیم با شور و شعف اطراف را می‌نگریست و به گردش خود ادامه می‌داد و درحالی‌که به سوی برکه می‌رفت از مرد جوان دعوت کرد تا او را همراهی کند.

به کنار برکه رسیدند، برکه آرام بود. گویی آن را با درختان چنار و برگ‌های سبز و درخشانش قاب کرده بودند. صدای چهچههٔ پرندگان از لابه لای شاخه های درختان در آن محیط آرام و ساکت، موسیقی دلنوازی می‌نواخت. حکیم در حالی که زمین مجاور خود را با نوازش پاک می‌کرد از جوان دعوت کرد که بنشیند.

سپس رو به جوان کرد و گفت : «خواهش می‌کنم یک سنگ کوچک بردار و آن را در برکه بینداز.» مرد جوان سنگریزه ای برداشت و با تمام قوا آن را درون آب پرتاب کرد. حکیم گفت: «بگو چه می‌بینی؟» مرد جوان گفت : «من آب موج‌دار را می‌بینم.» حکیم پرسید: «این امواج از کجا آمده‌اند؟» جوان گفت: «از سنگریزه ای که من در برکه انداختم.» حکیم گفت: «پس خواهش می‌کنم دستت را در آب فرو کن و حلقه های موج را متوقف کن.» مرد جوان دستش را نزدیک حلقه ای برد و در آب فرو کرد. این کار او باعث شد حلقه های جدید و بزرگ‌تری به وجود آید. گیج شده بود. چرا اوضاع بدتر شد؟ از طرفی متوجه منظور حکیم نمی‌شد.

حکیم پرسید: «آیا توانستی حلقه های موج را متوقف کنی؟» جوان گفت: «نه! با این کارم فقط حلقه های بیشتر و بزرگ تری تولید کردم.» حکیم پرسید : «اگر از ابتدا سنگریزه را متوقف می‌کردی چه!؟».

حکیم گفت: «از این پس در زندگی‌ات مواظب سنگریزه‌های بسیار کوچک اشتباهاتت باش که قبل از افتادن آن‌ها در دریای وجودت مانع آن‌ها شوی. هیچ وقت سعی نکن زمان و انرژی‌ات را برای بازگرداندن گذشته و جبران اشتباهاتت هدر دهی.».

+118
رأی دهید
-3

Dara va sara - پرت - استرالیا
حکایتش چقدر شبیه ملت ایرانه.....یه غلطی را بدون فکر کردن میکنند....بعد از چند سال دیگش. بوش که خوب در امد . شروع میکنند به نرمش قهرمانانه.
شنبه 13 مهر 1392 - 03:19
علی چپ دس - رشت - ایران
درود به حکیم . و اگه جوانا امروزی اند که نه
شنبه 13 مهر 1392 - 06:14
tony_3344 - بوخارست - رومانیا
جالب بود
شنبه 13 مهر 1392 - 10:22
کیمیا گر - اصفهان - ایران
متاسفانه ما همیشه دنبال نوش داروییم!!!!!!!!!!
شنبه 13 مهر 1392 - 15:19
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
Dara va sara - پرت - استرالیا/ حالا جالب اینجاست که بهشون توصیه میشه حالا که خراب کاری هم کردید دیگه به فکر درست کردنش هم نباشید بذارید سنگه همانطوری ته آب بمونه که مبادا موجی ایجاد بشه خدای نکرده مجبور باشید یه اقدامی بکنید و خودتون را نجات بدید. با همین انقلابی که کردید بسازید و ابراز پشیمانی نکنید که از این بدتر نشه هیچوقت در پی جبران خرابکاریت نباش.
شنبه 13 مهر 1392 - 22:17
دنیای وحشی - تهران - ایران
بااینکه از این مرتیکه نتانیاهو خوشم نمیاد ولی خداوکیلی یک حرفش را کاملااااااااا قبول دارم و آن این است که حکومت ملایان زور می زنند که به ساخت بمب اتم دست یابند زیرا می دانند که بابدست آوردنش بقای خودرا تضمین کرده اند . کاشکی دنیا مثل نتانیاهو زودتر پی به این واقعیت ببرد وقبل از اینکه برای همه دیر بشود و راهی برای براندازی بدون خون و خونریزی ملایان پیداکنند .که بااین انشاالله امنیت ملت ایران و دنیا تامین شود.
یکشنبه 14 مهر 1392 - 07:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.