پیشنهاد سعودی ها به چین و روسیه: نفت را با قیمت پایین تر به شما می فروشیم

انتخاب : دبلیو ان دی نوشت: عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب در واکنش به تماس تلفنی و تعامل دیپلماتیک اوباما با ایران در حال نزدیک شدن به چین و روسیه هستند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، به گفته ی یک دیپلمات اردنی که حاضر به افشای نامش نشد، پادشاه اردن امروز در جلسه ای با مسئولان ارشد عربستان شرکت کرد تا نتایج تماس تلفنی اوباما با حسن روحانی رئیس جمهور ایران را بررسی کنند.

نمایندگان کشورهای عربی حاضر در این جلسه نگرانی عمیق خود از احتمال برقراری رابطه میان ایران و آمریکا را ابراز کرده اند.

در این جلسه، رهبران عرب در مورد پیشنهاد سعودی ها و دیگر کشورهای عرب به چین و روسیه برای ایفای نقشی بزرگتر در دیپلماسی و تجارت به بحث و بررسی پرداختند.

در ازای چنین پیشنهادی، روسیه و چین حمایت خود از ایران و روسیه را کاهش می دهند و همزمان حمایت خود از کشورهای عرب را افزایش می دهند.

سعودی ها همچنین فروش نفت با قیمت پایین تر را به چین و روسیه در جهت رقابت با ایران پیشنهاد دادند.

+40
رأی دهید
-106

Amoo Ashkan - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
ما هرچه می‌کشیم از این دین مزخرفه اسلام و مسلموناست ، بازم یه عده ابله برن حج و این عربارو گردن کلفت تر کنن و همش سنگ این دین عقب افتادرو به سینه بزنن
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 01:40
کیمیا گر - اصفهان - ایران
یکم که مارمولک خونشون کم و زیاد میشه شروع میکنن به جفتک انداختن.اینا اگه نفت نداشتن فقرشون با کشورای آفریقایی برابری میکرد .از ترسشون میشه فهمید که سیاست روحانی خوب بوده.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 02:15
Mazani Tiger - کوالالامپور - مالزی
یک درسی‌ به شما عربها بدیم که تو کتابها بنویسن، پول نفت خلیج فارس رو میفروشید شاخو شونه هم می‌کشید
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 04:31
کبالت3 - کرج - ایران
چه اخلاق زشتی دارن این برادران عرب حتما باید عین کنیز حاج باقر یه ارباب و حامی داشته باشن یا یه قرار داد نظامی امنیتی تا اگه تقی به توقی خورد مبادا آب تو دل شیخ و آل و ال و شازده تکون بخوره و از قطر شکمش چیزی کم بشه مثلا اگه از ده بالا به عربستان حمله بشه اول شاه شجاع حرمسرا رو بار میزنه و میره لندن چک سفید امضا میده تا براش بجنگن و ده بالائی ها رو بیرون کنن تا خادم حرم شریف مجددا نزول اجلال بفرمان و جشن پیروزی بگیرن حالا حس کرده حامی سر گوشش میجنبه و احساس خطر کرده از بس شجاعن این آل و ال کبلائی.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:09
paksan - آمریکا - آمریکا
یک خبر احمقانه بود .. روسیه خودش دومین تولید کننده نفت جهان بعد عربستان هستش و با اختلاف خیلی کم روزی 9 میلیون بشکه نفت تولید میکنه بعد عربستان پیشنهاد فروش نفت بهش بده ؟!!! خیلی خبر ناشیانه و احمقانه ای بود .مشکل روسیه و چین با کشورهای عربی سر ایران نیست سر سوریه اس و اگر عربستان و سایر عربها حاضر بشوند از سوریه دست بکشند شاید کمی مواضع آنها بر علیه ایران بشود ولی عموماً در موقعیت امروز روسیه و چین هم در موقعیت ضعیفی هستند و جالبه نه روسها نه چینی ها و نه عربها و اسرائیل دلشون نمی خواد رابطه ایران با غرب ترمیم بشه و واقعاً نمی دونم چرا خامنه ای دیکتاتور انقدر کور کورانه فکر میکنه اینها می تونن دوستان ایران باشند در حالیکه این کشورها بخصوص روسیه و چین به هیچ عنوان چشم دیدن ایران موفق رو ندارن برعکس غرب که نشون دادن خیلی از کشورها بااینکه دشمنی دیرینه با هم داشتند با حمایت آنها رشد کردن نمونه اش خود چین هستش
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:25
farzad power - لوس انجلس - امریکا
لعنت الله کل صعودی عرب جماعت.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:40
علی چپ دس - رشت - ایران
( چین و روسیه ) جان مادرتون با سعودی ها هم پیمان بشید دست از سر ایران بردارید . ایران اخه . برادران بی ناموس چین و روسیه
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 06:10
omidvaran - نورکل - امریکا
زور بی خودی میزنه هم اون وهم دیگر عربها که در دوره افت وانزوای سیاسی ایران با پاچه خواری دورگرفته اند - اگر ایران بتونه سنگاش باغرب وامریکا رو وابکنه اونوقت دیگه به اونا دور نمیده وخود بخود مجددا قدرت سیاسی اقتصادی منطقه میشه - امکانات علمی فنی اجتماعی سیاسی اقتصادی فرهنگی وتخصصی ایران بمراتب بالاتر وبسیار غنی تر از عربهای تازه بدوران رسیده سرمست از پترودلار است - کمااینکه درزمان شاه همه اونا رو سوسک کرده بود
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 06:34
godislove - کوالالامپور - مالزی
نون بازتونو بخورید برادران عرب
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:37
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
انوقت بیایید سنگ اینها را به سینه بزنید. هر رژیمی بر سر کار باشد چه شاه چه ملا چه هرکس دیگر، اینان دشمنان خونین ایران و ایرانی هستند. تا سرحد مرگ از ایران میترسند به همین دلیل از سستی و ناتوانی و بدبختی ایران شادمانند. ننگ بر اینها. از زمانی که مردم ایران مسلمان شده اند، گویی به گروگان اینها در امده اند. ایرانیان باید استوار جلوی این موجودات قرون وسطایی حسود و کینه ای بایستند و به سوی دنیای مدرن پیش بروند. بگذار تا ابد همدیگر را بکشند و در جنگ نفرت و کینه و دشمنی مذهبی بسوزند. ایرانیان باید فرهنگ و شکوه خود را در ارتباط با کشورهای امروزی و پیشرفته و سکولار بازیابند نه کسانی که هنوز در سده یک هجری و با فرهنگ بدوی بیابانگردی زندگی میکنند.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:42
daniall - نانت - فرانسه
منبع خبر ؟این خبرا رو از کامنتهای فیسبوک بر می‌‌دارن؟
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 08:12
problem - تهران - ایران
ملخ خورهای حسود.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 08:15
raha1984 - هامبورگ - المان
به روح ۷۰ جد و اباد پابرهنه اشان
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 08:50
samira joon - مشهد - ایران
حکومت ایران نباید با لجبازی هاش میذاشت کار به اینجا برسه و پولی قرار بود توی ایران سرمایه گذاری بشه و قدرت نفتی ایران و دنبالش قدرت منطقه ایش بیشتر شه به خاطر تحریم ها توی کشورهای عربی بریزه. از این عربای نجس هم گله ای نیست اونا که واسه ی تفکرشون هموطناشون و هم زبونهاشونو میکشن این زیر آب رفتن ها که هیچی نیست میتونستن ،همه ی ایرانی ها رو میکشتنتا برن بهشت
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 08:40
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
این کارها که از قدیمیترین کلکهای سیاسی است، حد اقل توی سی‌ چهل سال گذشته. هدف آنها اصلا رقابت با صدور نفت ایران نیست. ایران که خودش به پایین‌ترین قیمت میفروشد. هدف آنها ایجاد فاصله بین ایران و روسیه دقیقا به منظور نزدیکی‌ بیشتر آمریکا به ایران است. سخنرانی‌ نتانیاهو در سازمان ملل هم یه کلکی از این نوع بود. اثر یا غرض مطلوب آنها دقیقا عکس آن چیزیست که عموم تصوّر و نسبت به آن‌ واکنش می‌کنن.
جمعه 12 مهر 1392 - 00:06
birmingham - شیراز - ایران
حسود بخیل دزد قاتل تروریست = مسلمان
جمعه 12 مهر 1392 - 01:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.