رادان: پلیس ایران آماده است خاوری را در کانادا دستگیر کند

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران می‌گوید نیروهای پلیس کشور این آمادگی را دارند تا محمود رضا خاوری، رئیس سابق بانک ملی را که به فساد مالی متهم است، در کشور کانادا پیدا و دستگیر کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمدرضا رادان روز چهارشنبه، ۱۰ مهر با اشاره به پرونده اتهامی محمود رضا خاوری و تلاش برای استرداد او به ایران گفت که پلیس بین‌الملل در رابطه با آقای خاوری «اعلان قرمز» کرده است.

اعلان قرمز، بالاترین سطح آماده‌باش پلیس بین‌الملل و گویای مرحله‌ای است که اینترپل برای بازداشت متهم اقدام می‌کند. نام محمود رضا خاوری نیز زمستان سال گذشته در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس بین‌الملل قرار گرفت در حالی که ماه‌ها پیش از آن ایران از دولت کانادا تقاضای استرداد آقای خاوری را کرده بود، اما این تقاضا تاکنون برآورده نشده است.

به گفته رادان، مسئولان کانادا اساسا تمایلی برای استرداد خاوری به ایران ندارند و در این‌باره «بهانه‌های مختلفی» آورده‌اند، از جمله گفته‌اند که نمی‌توانند محل اقامت آقای خاوری را پیدا کنند.

اما آقای رادان تاکید می‌کند که ایران اکنون مدارکی را درباره محل اقامت خاوری در کانادا به دست مسئولان این کشور رسانده است و از این رو پلیس کانادا دیگر «هیچ گونه بهانه‌ای» برای عدم استرداد او ندارد.

وی در ادامه گفت: «در صورتی که پلیس کانادا در پیدا کردن محل اقامت خاوری مشکل دارد تیمی از پلیس ایران به منظور دستگیری خاوری به کانادا اعزام می‌شود. از نظر دبیرخانه اینترپل هرآن‌چه باید برای استرداد خاوری صورت بگیرد، انجام شده‌است.»

روابط ایران و کانادا در سال‌های اخیر به شدت وخیم شده است چنان‌چه دولت این کشور تابستان سال گذشته سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و از ایران به عنوان «بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت جهانی» نام برد.

اما پیش از آن نیز برخی منابع مطلع از پرونده محمود خاوری، خبر داده بودند که کانادا از استرداد آقای خاوری به ایران خودداری می‌کند.

با این وجود اکنون جانشین فرمانده پلیس ایران می‌گوید که مقامات کانادا با توجه به اعلان قرمز اینترپل بهتر است «برای حفظ اعتبار خود خاوری را به ایران تحویل دهند تا به اتهامات وی رسیدگی شود».
 
اتهام آقای خاوری در وبسایت پلیس بین‌الملل «کلاهبرداری» عنوان شده است که به نقش او در پرونده فساد مالی سه هزار میلیارد تومانی اشاره دارد، پرونده‌ای که از آن به عنوان بزرگ‌ترین اختلاس در تاریخ جمهوری اسلامی یاد می‌شود.

+110
رأی دهید
-12

کبالت3 - کرج - ایران
شما فعلا درگیر نبرد قهرمانانه با دیشای ماهواره و بازجوئی فنی از وبلاگ نویس و حل مسئله ملی و حیاتی ساپورتی اینا رو که انجام دادی بشین عرقت خشک بشه یه چائی بخور یه پکی به قلیون بزن بعد برو سراغ مسائل جزئی تر علی یارت کبلائی.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:20
paksan - آمریکا - آمریکا
رادان دماغش رو هم نمی تونه بکشه بالا . رادان فقط زورش به دانشجوها و مردم بی دفاع میرسه . اگر عرضه داری اون دزدهایی که الان بیخ گوشت هستند رو بگیر بقیه اش پیش کش . بقایی و احمدی نژاد و سازمان فارابی و سایر نهادهایی که میلیارد میلیارد زدن به جیب و میلیاردها تومن به همدیگه سکه دادن و بهم جایزه خدمت دادن رو بگیر که سرهم ده برابر خاوری زدن به جیب . زنجانی که فقط یک قلم دو میلیارد دلار پول نفت دستشه و انقدر رشوه داده که همه جا رد پاش هست
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 03:44
dark night - تهران - ایران
پس منتظر چی‌ هستین ،خودتم میدونی‌ که خاوری تو کانادا نیست ،پس ور زیادی نزن و مردم رو فریب نده.خاوری بیشتر از ۱ ساله که تو آمریکا زندگی‌ می‌کنه.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 06:30
Azadikhah - تكسل - هلند
پلیس کانادا پس چغندر هست که پلیس ایران بخواد بره خاوری رو دستگیر کنه!ایشان در کانادا که نیست شنیدم در جزایر کارایب سکونت داره.حقیقت داره یا نه. نمیدونم
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 09:44
a.ahooraei - کلن - آلمان
با تمام این اوصافی که دوستان میکنن نه تنها خاوری بلکه این بی همه چیزهایی که با این رژیم دزدیدند و همکاری کردند و فرار کردند همگی را باید به پای میز محاکمه کشاند و همه چیزو ازشون پس گرفت و به بیگاری کشاند.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 12:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.