یک مقام نهاد ریاست جمهوری ایران: شعار «مرگ بر آمریکا» باید ادامه یابد

رضا اکرمی، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری ایران

رضا اکرمی، رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری ایران می‌گوید که شعار «مرگ بر آمریکا» تا زمان رسیدن به توافق میان دو کشور باید ادامه پیدا کند.

آقای اکرمی روز چهارشنبه، ۱۰ مهر، به خبرگزاری مهر گفته است: «بنده معتقدم شعار [مرگ بر آمریکا] را باید بدهند و دولت‌مردان ما کار خود را دنبال می‌کنند.»

شعار علیه آمریکا، بریتانیا و اسرائیل در برنامه‌های وابسته به حکومت ایران امری عادی است، از جمله سخنرانی‌های مقامات کشور که حاضران در برنامه، این شعارها را تکرار می‌کنند.

اما به دنبال مکالمه تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا و دیدار وزرای خارجه دو کشور بحثی نیز در رسانه‌های اجتماعی درباره ادامه شعار علیه ایالات متحده شکل گرفته است.

با این حال رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری می‌گوید: «هنوز توافقی صورت نگرفته که بگوییم این شعار را بدهند یا ندهند.»

رضا اکرمی در نهایت اظهار داشت: «هر وقت توافقی بر اساس منافع و احترام متقابل میان ایران و آمریکا حاصل شد، ما هم در شعار مرگ بر آمریکا تجدید نظر خواهیم کرد.»

پیش از این اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مخالفت خود را با شعار «مرگ بر آمریکا» اعلام کرده بود. اما به دنبال تحولات اخیر در روابط میان تهران و واشینگتن، پایگاه اطلاع‌رسانی آقای هاشمی رفسنجانی بار دیگر اظهارات او را در این‌باره منتشر کرده است.

آقای هاشمی رفسنجانی می‌گوید که حتی آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، موافق حذف این شعار بوده است. اما به رغم این اظهارات، شعار «مرگ بر آمریکا» تبدیل به یکی از شعارهای رسمی حکومت ایران شده است و در هر نمازجمعه از سوی نمازگزاران این شعار سر داده می‌شود.

با وجود این، هاشمی رفسنجانی تاکید می‌کند که او «با حرف‌های تند و فحاشی‌ها مخالف است و آنها را مفید نمی‌داند».

در همین حال محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در مصاحبه‌ اخیر خود با شبکه‌ تلویزیونی «ای‌بی‌سی» آمریکا تلاش کرد تا درباره علت سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا» در ایران توضیح دهد.

به گفته آقای ظریف، این شعار متوجه سیاست‌های دولت آمریکا به عنوان «عامل نابسامانی در منطقه» است و نه مردم این کشور  که مردمی «خوب، صلح‌طلب و بخشنده» هستند و به دیگر ملت‌های جهان نیز یاری می‌رسانند.

اما یکی دیگر از چهره‌های نزدیک به حکومت ایران که به دنبال تحولات اخیر درباره شعار «مرگ بر آمریکا» اظهار نظر کرده، محمدتقی رهبر، امام جمعه اصفهان، است.

آقای رهبر در مصاحبه‌ای با روزنامه «قانون» نسبت به عدم تکرار این شعار در ایران ابراز خوشبینی کرده و گفته است: «ما مدتی شعار مرگ بر شوروی هم سر می‌دادیم و اگر رابطه ایران و آمریکا مثل روسیه شود و آمریکا حسن نیت نشان دهد، این مشکل نیز حل می‌شود.»

امام جمعه اصفهان در نهایت گفته است: «آیه قرآن نازل نشده که شعار مرگ بر آمریکا را همیشه سر دهیم و همان‌طور که آن روزها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم، با آمریکا نیز همان‌طور برخورد می‌کنیم.»

+20
رأی دهید
-101

perser68 - فلوریدا - امریکا
این از بقچه مامانش در اومد انگار،همچین مچاله شده و خبر از دنیا نداره(:)برگرد به همون جایی‌ که بودی!تو رو چه به آمریکا
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 14:48
andisheh mehr - لندن - انگلیس
هنوز خاطرم هست در زمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی‌، خبر نگاری خارجی‌ از ایشان پرسید که چرا شما میگویید مرگ بر آمریکا.و ایشان به دروغ پاسخ داد که ما نمگییم مرگ بر آمریکا چرا من باید بگویم مرگ بر آمریکا؟!! و ایشان ادامه داد که مردم ما می‌گویند مرگ بر آمریکا نه ما!!. به هر حال مردم ایران (مردم ما ) چوب ندانم کاری و نادانی خود را میخورند که به چنین نظام بی‌فرهنگ و خیانت کاری اعتماد کردند.
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 15:44
baas - روتردام - هلند
به‌‌ حرف گربه سیاه باران نمیبارّد
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 16:05
علی چپ دس - رشت - ایران
نگین دیگه بابا ا . مرگ بر آمریکا سی وچن سال گفتن مردم ایران خوب که چی شد . البته شعار مرگ بر آمریکا یه بیزنس توپول برای حاکمان کشور داره یادتون نره
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 16:08
amir-amir - تورنتو - كانادا
وزیر شعارتان که چند وقت پیش سقط شد نکند این شغل نان و آبدار را مى خواهند به تو پیشکش کنند
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 16:45
eddy59 - مونیخ - آلمان
35 ساله گفتی چی شد؟آمریکا مرد؟ دست و پاش هم میبوسید بیچاره ها...
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 16:54
بیداد - اصفهان - ایران
باید اعلام کنن موقتا علی الحساب به جای شعار یه مدت پارس کردن رو جایگزین کنن تا تکلیف معلوم شه .
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 16:54
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
اخه خاک توسرالاغت کنن٫ ۳۴گفتین مرگ براین مرگ براون ولی درعوض هرچی نکبت بدترارمرگ گریبان خودتون روگرفت.
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 14:30
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
مملکت بی صاحب , با یک رهبر و یک رئیس جمهور هنوز هر کسی ساز خودش را میزند و نظر خودش را به ملت تحمیل میکند رفسنجانی میگه شعار ندیم این یکی میگه بدیم ؛ رئیس جمهور میگه تنش با آمریکا راکاهش بدهیم فرمانده سپاه میگه تنش با آمریکاهمچنان ادامه دارد ملت هم که پشم کی نظر ملت را میخواد!!!!!!! مردم فقط اجرا کننده تصمیمات هستند مثل آدم کوکی .
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 17:58
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
اتفاقا بچه همین پدرسوخته‌ ها و امثال این سیتیزن آمریکا هستند!
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 18:45
کبالت3 - کرج - ایران
تو شروع کار تعداد مرگ ها بیشتر بود مرگ بر آمریکا مرگ بر شوروی مرگ بر انگلیس مرگ بر اسرائیل مرگ بر منافقین و صدام اینا همش تو یه وعده صرف میشد وعجل فرجهم هم دسر قضیه بود از فرط استفاده یه بازوی امت از اون یکی کلفت تر شده بود خوشبختانه شوروی با یه نامه منهدم شد و تبدیل به کشور دوست و خیلی برادر شد انگلیس هم که تبدیل به خانه دل و دلبر شد و مرگش به صلاح نبود صدام هم که برادر در اومد و مرگش هم با شعار ما نبود آمریکا هم که پرونده مرگ و زندگیش در دست بررسیه میمونه یه اسرائیل اونم که منهدم کنیم دیگه خودمون میمونیم و خودمون پس مرگ بر خودمون یه کمی هم وعجل فرجهم کبلائی.
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 20:09
raha1984 - هامبورگ - المان
مرگ بر شما حـ... های زالو صفت که خون مردم رو تو شیشه کرده اید
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 20:33
فريادزيره آب - اهواز - ایران
مرگ بررهبر؛یه زمانی برسه که این مردم احمقی که توی خیابون شعارمیدان؛می فهمن که چقدرساده بودن وبازیچه ای بیش نبودن؛آقازاده هاونمایندگان ووزیران هرروز دارن میرن اروپاوآمریکاحال میکنند؛بعدیه مشت آدم احمق میان شعارمیدن
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 21:35
Marde shab - لندن - انگلستان
بى داد-أصفهان-ایران . عزیز جان واق واق کردن نه پارس کردن.
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 21:47
omidvaran - نورکل - امریکا
این یارو مثلا میخاد دیپلماسی کنه !! بابا اگه بلد نیستی برو پیش رئیست یاد بگیر واگه قابلیت فراگیری نداری حداقل ساکت شو - تو وامثال تو باید بدونی حرفای بیرط صدتا یه غاز بضرر مردم ومملکت است ودرمطبوعات داخل وخارج بزرگ نمائی میشه وحتی ممکنه این مزخرفات تورا بعنوان نظر رسمی دولت تلقی کنند ونهایتا زحمات دیگران را بباد بدی - راستی تو تاحالا کجا بودی که سر دیگ حلیم پیدات شده ؟؟
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 06:54
Azadikhah - تكسل - هلند
تا حالا هر چه مرگ به این کشور و اون کشور گفته شده به خود جموری اسلامی برگشته!perser68 - فلوریدا - امریکا:دوست عزیز بچه‌های امثال این آخوند در اروپا(مخصوصاً انگلیس) و آمریکا دارند حال میکنند و بابا هاشان هم در ایران دارند سر ملت شیره میمالند و اراجیف میبافند!
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 09:54
بی غم - تهران - ایران
آقای اوباما تا زمانی که با ما رابطه برقرار نکنی سایه عزرائیل از سرتون برداشته نمی شه. حالا باز بیا بگو تمام گزینه ها بر علیه ایران روی میز است.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 10:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.