توتال: امیدواریم بتوانیم زودتر به ایران بازگردیم

کریستوف دمارژری، مدیر عامل شرکت نفتی توتال فرانسه اظهار امیدواری کرده است که با لغو تحریم‌های نفتی غرب، این شرکت به ایران بازگردد.

خبرگزا‌ری فرانسه سه‌شنبه ۹ مهرماه گزارش داد که آقای دمارژری در کنفرانس «نفت و پول» که هر ساله در لندن برگزار می‌شود، در پاسخ به سوال خبرنگاران، با اعلام این مطلب افزود که «البته باید تحریم‌ها برداشته شود».

وی در ادامه گفت که امروز ممنوعیت‌هایی (علیه ایران) وجود دارد، این ممنوعیت‌ها برای هر کسی معتبر است و ما منتظر لغو این موانع در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستیم.

مدیر توتال ابراز امیدواری کرد که تحریم‌های ایران هرچه زودتر برداشته شود.

اظهارات مدیر عامل شرکت توتال در حالی است که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران یک روز پیش از این با اعلام اینکه شرکت‌های خارجی مایل به بازگشت به ایران هستند، گفت که آنها تماس‌هایی دارند و همه علاقمند هستند همکاری تنگاتنگ و موفقی را با شرکت نفت پس از برداشتن فشارهای تحمیلی داشته باشند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، وزیر نفت ایران درباره تلاش‌های کاهش و رفع تحریم نفتی گفت:«که به دستگاه دیپلماسی ایران کمک کردیم و اصل کار در دستگاه دیپلماسی کشور و در کلان تصمیم گیری نظام است که در جهت حداکثر کردن مصالح کشور قطعاً پیش می‌رود و «خیلی به آینده امیدوارم».

مدیر عامل شرکت غول نفتی فرانسوی همچنین گفته است که ما مجبوریم شرایط قراردادی را مذاکره کنیم و مانند هر کشور دیگری شرایط قراردادی میان ایران و ما بر پایه وضعیت برد-برد خواهد بود.

وی گفت که ما می‌خواهیم شریک بلندمدتی برای ایران باشیم و ما نگرش بلندمدتی برای معاملات با چشم‌اندازی بلندمدت در ایران داریم.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به تغییر لحن ایران و آمریکا، گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهوری دو کشور و باز شدن فضایی در راستای کاهش تنش‌ها و برداشتن برخی تحریم‌های غربی علیه ایران نیز اشاره کرده است.

در دوران قبل از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد شرکت توتال در پروژه‌های نفت و گاز ایران حضور فعالی داشت، از جمله در توسعه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی. این شرکت قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را نیز با ایران امضا کرده بود، اما با افزایش تحریم‌های غرب علیه ایران، به همراه دیگر شرکت‌های غربی از ادامه همکاری با ایران عقب نشست.

+57
رأی دهید
-11

تاراز - لیدز - انگلستان
مال مفت بی صاحب دل بی رحم ملتی در توهم و تخیل و گرفتار هپروت آسمان چرا نیایید همه می برن مفتی شما هم روش فوقش پورسانت می دین.
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 00:56
bahman_hw - مشهد - ایران
مثل اینکه اینام چند وقته از آخور شون دور موندن ناراحتن .
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 09:12
بی غم - تهران - ایران
همانطور که من قبلا هم گفتم فرانسه یکی از شرکای اصلی تجاری ایران قبلا از تحریم ها بوده که از وضع تحریم ها بیشترین ضرر رو کرده چه در بخش خودرو و چه در بخش صنعت نفت. متاسفانه الان جای شرکت های فرانسوی رو شرکت های چینی در هر دو بخش گرفتن. از این نظر فرانسوی ها روز شماری می کنن تا تحریم ها برداشته بشه و بتونن به بازار ایران برگردن.
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 12:26
omidvaran - نورکل - امریکا
توتال اگرچه درتکنولوژی استخراح کمک میکرد ولی میزان مشارکتش دربهره برداری خلاف عرف بود وانهم بخاطر اصطرار ودست تنها ماندن ایران بود ولی اینباراگر تحریها مرتفع شد شرایط قرارداد یطرفه وتحمیلی نباید پذیرفته شود وباید کاررااز طریق مناقصه های رقابتی به انجام رساند وبه طیف وسیعتری از سرمایه گذاران اجازه مشارکت داد وازبین انها مناسبترین رو انتخاب کرد - دربخش خودروسازی هم بهتر است به تکنولوژی های جدیدتر با صرفه وسازگارتر با محیط زیست توجه کرد واصراری بساخت خودروهای قدیمی کم دوام پر مصرف والاینده فرانسوی نداشت
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.