خاتمی: اگر با جریان‌های تخریبی برخورد نشود به ترور ختم می‌شود

محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران، با اشاره به تجمع عده‌ای در فرودگاه مهرآباد و پرتاب کفش به سوی خودروی حسن روحانی هنگام بازگشت از نیویورک هشدار داد اگر با جریان‌های برخورد نشود منجر به ترور می‌شود.

به گزارش سایت بنیاد باران، محمد خاتمی در دیدار با شماری از سربازان کهنه‌کار وخانواده‌های کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق، ماهیت جریان‌هایی را که به گفته او تسلیم رای مردم نمی‌شوند، خطرناک دانست.

روز شنبه در حالی که چندصدنفر به استقبال حسن روحانی  آمده بودند، عده‌ای در اعتراض به تماس‌های مقام‌های ایران و آمریکا علیه رئیس جمهور ایران شعار دادند و به سوی او کفش پرتاب کردند.

 خاتمی ضمن اینکه بر لزوم  فضای نقد تاکید کرد، اظهار داشت که جریاناتی به دنبال خشونت هستند و رای مردم را برنمی‌تابند.

محمد خاتمی گفت: «آقای دکتر روحانی در شعارهایی که داده و کارهایی که شده از جمله همین فضای باز و نقد و آزادی است...اما نقد با تخریب متفاوت است. اگر جلوی جریانات تخریبی گرفته نشود مثل زمان اصلاحات می‌شود که اوایل این طور بود و بالاخره منجر به ترور شد.»

رئیس دولت اصلاحات در ادامه با اشاره به  حمله عده‌ای به علی  لاریجانی در حرم حضرت معصومه گفت که معتقد است این‌گروه‌ها «خودسر» نیستند و از جایی سازمان‌‌دهی می‌شوند.

آنچنانکه در گزارش مجلس آمده است محفلی نزدیک به آیت‌الله مصباح یزدی سازمان‌دهنده  بر هم زدن سخنرانی رئیس مجلس در قم بود.

خاتمی گفت: «این جریان خشونت‌گرای بی‌منطق نقد نمی‌کند تخریب می‌کند، این جریان درموقعیتی که رئیس جمهور رفته  و از ملت و عزت آن دفاع می‌کند و مورد تایید رهبری است به روش‌هایی که به شدت مورد نقد مقام معظم رهبری است به تخریب دولت دست زده‌اند، نمونه اش در قم بود، اینجا دوباره این مسائل تکرار می‌شود که قابل قبول نیست، فعلا کاری ندارم به اینکه نیت‌ها چیست؟ ممکن است خیر بوده باشد گرچه اینها را خودسر نمی‌دانم بلکه آنرا سازماندهی‌شده می‌دانم.»

در دوره  ریاست جمهوری  محمد خاتمی شماری از نویسندگان و روشنفکران به قتل رسیدند و سعید حجاریان نیز در مقابل ساختمان شورای شهر در روز روشن مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

رئیس جمهور پیشین ایران تصریح کرد: «وزارت اطلاعات و قوه قضاییه مسئول است که این امر را پیگیری کنند ...من از آقای روحانی دفاع نمی‌کنم بلکه از حق ملت، مصلحت و امنیت ملت  دفاع می کنم، این جریانات امنیت ملت را به هم می‌زنند تعداد اقدام‌کنندگان کم است ولی زور شان زیاد است.»

وی افزود: «شاید کسی با آنها برخورد نمی‌کند شکایت هم می‌شود کسی گوش نمی‌کند؛ اینها قدرت دارند ما نمی‌گوییم اینها نباشند بلکه می‌گوییم قدرت از آنها گرفته شود، مصونیت نداشته باشند و وادار بشوند منطقی بشوند. تریبون و روزنامه و سایت که دارند بروند آنجا حرفشان را بزنند به شرط اینکه جو سازی‌نکنند، دروغ نگویند و تهمت نزنند.»

خاتمی گفت: «وجود این جریانات طالبانی، خشن، نشانه آزادی بیان و آزادی فکر نیست، نشانه تخریب و دهن‌کجی به آراء ملت و تصمیمات رهبری و فضایی است که در جامعه ما ایجاد شده است.»

وی اظهار داشت: «امیدوارم اقلیتی که آن کارها را کردند به خود بیایند، بدانند دوران این کارها گذشته است و مسئولان ذیربط با آن برخورد کنند و نگذارند گسترش پیدا بکند.»

برخی از رسانه‌ها و گروه‌هایی که به دولت روحانی برای تماس با مقام‌های آمریکایی اعتراض‌ می‌کنند، پیشتر نامه‌ها و درخواست‌های بی‌پاسخ محمود احمدی‌نژاد به مقام‌های آمریکایی را  به عنوان دستاورد سیاست خارجی  و  عزت ملی معرفی می‌کردند.

 محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود، به دولت میرحسین موسوی اشاره کرد و گفت وی توانست با سه میلیارد دلار کشور را اداره کند و از مشکلات به‌وجود آمده در هشت سال گذشته ابراز تاسف کرد.

خاتمی گفت: «چرا باید این طور حساب کنیم که منطقی رفتارکردن یعنی گذشتن از حقوق ملت؟ خیر اینگونه نیست، آنچه مهم است تامین حقوق ملت است و اگر خشونت‌گرایی و جنگ‌گرایی سبب بشود این حقوق ضایع شود این ضد انقلاب و غیر انقلابی است.»

+113
رأی دهید
-10

samuk66 - لندن - انگلستان
هماشون از دارو دستهٔ احمدی نژاد و جلیلی هستند این‌ها دشمنان ایران هستند باید بگیرند اعدامشون کنند!
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 12:36
kamran631 - لیون - فرانسه
چه مار مولکی هست تو فریبا خاتمی !! چرا از وعده‌های آخوند روحانی صحبت نمیکنی‌ !؟ حقوق مردم در داخل کشور چی‌ میشه !؟ هنوز هم که مردم سرکوب میشن، با گشت ارشاد و هزار و یه ابزار دیگه ؟! بترسید از روزی که مردم پا بشند، اونوقت باید عبا و عمامه رو جمع کنی‌ و بدوی سمت روسیه !!
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 12:54
pasargad2 - شیراز - ایران
جرا لقمه رو دور سرتون میچرخونید. جریاناتی که ازش حرف میزنید از طرف . خامنه ایه. همتون هم میدونید. ولی تخم برخورد ندارید. فقط شعار میدید. وگرنه مگه میشه به ماشین رییس جمهور حمله بشه کسی کاری نکنه ؟ بس گروه حفاظت رییس جمهوری کدوم گوری بودن. مردم و خر حساب کردید ؟. که کردید البته. ولی بدونید همه خر نیستن. ما میدونیم جه خبره. تو ایران دو گروه خر داریم. اونایی که ساندیس میگیرن مردم و میزنن و به اسم بسیجی اوباش بازی در میارن و اونایی که شما رو باور میکنن. افرادی مثل ما هم اینقدر برا خودمون ارزش قائلیم که حاظر نیستیم که دهنمون و واسه فحش دادن به شما نجس کنیم
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 13:16
pasargad2 - شیراز - ایران
خامنه ای باید بره بمیره که خودشو با یه مشت اراذل و اوباش رو با نکه داشته. نه با رضایت مردم.
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 13:19
Afshin London - لندن - انگلستان
آخی ، دیگه ایندفعه خاتمی جون هشدار دادند. دوباره همان سناریو تکرار خواهد شد: یه آخوند مکار و خوشرو میاد سرکار ، مخالفین و منتقدین خودی نشون میدند، شناسایی میشند و ماشین ترور شروع به کار خواهد کرد. امت گوسفند پرور هم میگن آخه چرا !!!؟
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 17:04
تاراز - لیدز - انگلستان
برو گمشو ملای بی مایه دونگ ترسو بز دل ماله کش. شمشیر حلبی اصلاحات.
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 20:53
فريادزيره آب - اهواز - ایران
عزیزان؛دوستان؛آقای خاتمی یک ذره هم به رهبری اعتقادندارد ولی چکارکندمجبوره توحرفاش ازرهبرهم استفاده کند؛4تا بسیجی احمق دارندباسرنوشت 75میلیون ایرانی بازی میکنند
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 23:56
فريادزيره آب - اهواز - ایران
عزیزان؛دوستان؛آقای خاتمی یک ذره هم به رهبری اعتقادندارد ولی چکارکندمجبوره توحرفاش ازرهبرهم استفاده کند؛4تا بسیجی احمق دارندباسرنوشت 75میلیون ایرانی بازی میکنند
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 23:54
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
فریادزیره آب - اهواز - ایران/75 میلیون نفر تک تک اختیارشون را دادند دست 4 تا بسیجی نفهم اگر این 75 میلیون یکی بشوند نه رهبر و نه بسیجی نفهم هیچ کاری نمیتوانند بکنند موضوع این است که این 75 میلیون تک تک خودشون را باور ندارند درضمن همه این ها از دم پائی پرت کردن تا سخنرانی خاتمی بازی حکومت است چطور موسوی و کروبی با این کبکبه و دبدبه باهاشون برخورد شد ولی با 4 تا بسیجی خود جوش برخورد نمیتوانند بکنند . غیر مستقیم دارند به ملت حالی میکنند که با هر گونه مخالفتی به عنوان ترور برخورد خواهند کرد. که یک وقت جنابعالی بخودت اجازه ندی بگی بعد از این همه بدبختی چرا یکباره تصمیم گرفتید با آمریکا برادر بشوید.
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 18:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.