بخش‌هایی از دولت آمریکا از روز سه‌شنبه تعطیل شد

به دنبال اختلاف مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر لایحه بودجه این کشور، بخش‌هایی از دولت آمریکا به حال تعطیلی در آمد و حدود ۸۰۰ هزار کارمند بخش خدماتی به مرخصی بدون حقوق رفتند.

سنای آمریکا لایحه بودجه مجلس نمایندگان آن کشور را رد کرد، کنگره به توافقی در مورد آن در سال جدید مالی نرسید و به این شکل کاخ سفید از دقیقه اول بامداد سه‌شنبه به وقت آمریکا بخش‌هایی از دولت را تعطیل اعلام کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا که در دست جمهوری‌خواهان است خواستار عقب افتادن طرح بیمه همگانی باراک اوباما به مدت یک سال در بودجه این کشور شده است؛ طرحی که از مهم‌ترین کارزارهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری در انتخابات پنج سال پیش بود.

سنای آمریکا که اکثریت آن در اختیار دمکرات‌هاست با این خواست مجلس نمایندگان موافقت نکرد.

اوباما و دمکرات‌های آمریکا به جمهوری‌خواهان تاخته و آنها را متهم به «باج‌گیری» یا «انتقام‌گیری» از شکست انتخاباتی ریاست‌جمهوری پارسال کرده‌اند. در آن انتخابات باراک اوباما بار دیگر به پیروزی رسید.

آنها از کنگره خواسته‌اند که «بودجه‌ای پاک» را تصویب کند.

حال که توافقی حاصل نشده است، نزدیک به ۸۰۰ هزار کارمند بخش خدمات از روز سه‌شنبه، نهم مهرماه، باید مرخصی بدون حقوق بگیرند و بخش بزرگی از دولت فدرال آمریکا عملا تعطیل می‌شود.

آخرین باری که فعالیت های دولت آمریکا تعطیل شد ۱۷ سال پیش و در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون بود.

تنها آن دسته از کارمندان فدرال به سر کار خود می‌روند که حضورشان ضروری‌ست.

باراک اوباما در بیانیه‌ای برای وزارت دفاع و نیروهای ارتش این کشور، از آنها خواسته است که سر کار خود بمانند. کارمندان بخش حمل‌ونقل و هوایی و سازمان‌های امنیتی نیز از جمله کسانی‌ هستند که سر کار خود باقی می‌مانند.

او در این بیانیه خطاب به کارمندان دولت که با تعطیلی بخش‌های خدماتی دولت فدرال به مرخصی فرستاده می‌شوند گفته است: «شما و خانواده شما شایستگی بیشتری از اختلالی که در کنگره شاهد آن هستیم، دارید. به همین دلیل من همچنان به کار با کنگره ادامه می‌دهم تا دولت (اداره‌های دولتی) هر چه زودتر باز شوند و شما هر چه زودتر به سر کار خود بازگردید».

در روزهای گذشته مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در دست جمهوری‌خواهان است، ابتدا به لغو مالیات بر تجهیزات پزشکی رای داد و پس از آن با به تعویق انداختن یک‌ساله قانون نظام بهداشتی و بیمه همگانی دولت اوباما که به «اوباماکِر» مشهور است، موافقت کرد.

طی هفته گذشته موضوع بودجه عملا در یک بن‌بست سیاسی قرار گرفت.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، تازه‌ترین آمار نشان می‌دهند که ۶۸ درصد از شهروندان آمریکایی، تعطیلی اجباری را «ایده‌ای بد» می‌دانند.

کارشناسان و تحلیلگران می‌گویند عدم توافق بین کنگره و دولت آمریکا و در نهایت تعطیلی بخشی از آن، تاثیرات اقتصادی خود را نه تنها بر آمریکا که بر دیگر کشورهای جهان نیز می‌گذارد. به طور عمده این نگرانی وجود دارد که از بین رفتن ثبات مالی تاثیر سو‌ء خود را بر کشورهای دیگر به‌ویژه در اتحادیه اروپا نشان دهد.

از سوی دیگر، این اختلافات پیشتر نیز به شکل‌هایی وجود داشته است؛ گزارش‌ها از آمریکا نشان می‌دهند که کنگره آن کشور طی تقریبا دو دهه گذشته، در تصویب بودجه در آغاز سال مالی تاخیر داشته است.

آغاز طرح بیمه همگانی ایالات متحده

با وجود این تحولات، طرح بیمه درمانی همگانی دولت اوباما روز سه‌شنبه نهم مهر رسماً اجرایی شد؛ بر اساس این طرح ۴۸ میلیون شهروند آمریکایی که هم‌اینک بیمه درمانی ندارند باید برای بستن قرارداد به شرکت‌های بیمه درمانی رجوع کنند.

بر پایه طرح جدید، شرکت‌های بیمه نیز از این پس اجازه ندارند از ارائه خدمات بیمه درمانی به افرادی که دارای بیماری‌های مزمن هستند خودداری کنند.

+28
رأی دهید
-5

birmingham - شیراز - ایران
حالا کمک از روحانی چاره درد رو دعوا می‌کند
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 20:37
Davidoff - خارکوف - اوکراین
دریغ از چند تا کامنت!! چرا همگی ساکت شدید!؟
جمعه 12 مهر 1392 - 02:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.