لغو ممنوعیت روسری در ادارات دولتی ترکیه

ترکیه اعلام کرد ممنوعیت روسری برای کارمندان ادارات دولتی را حذف می‌کند. این تغییر در پلیس، ارتش و دستگاه قضایی اعمال نمی‌شود. دولت ترکیه همزمان از اصلاحاتی به سود کردها خبر داده که به زعم کردها کافی نیستند.

نخست‌وزیر دولت اسلامگرای ترکیه اعلام کرد که کارمندان زن ادارات دولتی در این کشور می‌توانند از این پس با روسری سر کار خود حاضر شوند. روزنامه "حریت" روز دوشنبه (۳۰ سپتامبر/ ۸ مهر) به نقل از رجب طیب اردوغان نوشت که تغییرات جدید در چارچوب "اصلاحات دمکراتیک" دولت انجام می‌شوند.

جدایی دین از دولت یکی از پایه‌های اصلی ترکیه نوین از زمان تأسیس آن توسط مصطفی کمال آتاتورک بوده است. در قوانین این کشور روسری نمادی از اسلام برشمرده می‌شود و بر این پایه بر سر داشتن روسری در نهادهای دولتی ممنوع بوده است.

این قانون از زمان قدرت‌گیری حزب اسلامی "عدالت و توسعه" در ترکیه بارها دستخوش تغییراتی شده است. در پاییز ۲۰۱۲ هم ممنوعیت داشتن روسری برای شرکت در کلاس‌های درس دانشگاه‌ها و مدارس عالی لغو شد. در ژانویه ۲۰۱۳ هم به وکلای زن اجازه داده شد با روسری در دادگاه حاضر شوند.

هواداران تفکر کمال آتاتورک و نظامیان ترکیه در طول ده‌های گذشته همواره پاسدار اندیشه‌های سکولار بنیانگذار ترکیه نوین، از جمله ممنوعیت روسری بوده‌اند. نفوذ ارتش ترکیه در سیاست این کشور از زمان روی کار آمدن حزب اردوغان روندی نزولی در پیش گرفته است.

البته اردوغان تصریح کرده که تغییرات جدید شامل حال دادستانان، قضات، ارتشی‌ها یا مأموران پلیس زن نمی‌شود. در مدارس دولتی هم به استثنای درس اختیاری قرآن، سر کردن روسری همچنان ممنوع است.

پایان تعقیب قضایی حروف الفبا

در ترکیه از سال ۱۹۲۸ استفاده از حروف "Q"، "S" و "W" در انظار عمومی ممنوع است، زیرا این حروف در میان حروف الفبای کردی وجود دارند اما در خط ترکی نه. در قالب بسته "اصلاحات دمکراتیک" دولت ترکیه حروف الفبای کردی نیز قانونی می‌شوند.تظاهرات کردهای ترکیه در اعتراض به مرگ جوان کردی که پلیس ترکیه به قتل او متهم می‌شوداین بسته تغییراتی هم در مدارس ایجاد می‌کند. به‌عنوان نمونه در مدرسه‌های خصوصی از این پس تدریس به زبان کردی آزاد است. سوگند "من ترک هستم، درستکار و سخت‌کوش" که تا کنون در دبستان‌ها گفته می‌شد هم، بنا بر گزارش روزنامه "حریت"، حذف خواهد شد.

همچنین نهادهای دولتی در محل‌های کردنشین از این پس محدودیتی برای برقراری ارتباط با شهروندان به زبان کردی نخوهند داشت. شهرهای کردنشین هم می‌توانند برای محل‌های مختلف از اسامی کردی استفاده کنند.

اردوغان علاوه بر این ازعزم دولت ترکیه برای احترام بیشتر به حقوق اقلیت‌ها از جمله روما خبر داده است. او به تأسیس موسسه‌ای برای پشتیبانی از فرهنگ و زبان روما وعده داد. گسترش آزادی تجمعات از دیگر وعده‌هایی است که نخست‌وزیر ترکیه در قالب بسته اصلاحاتی خود بر آن انگشت گذاشته است: «ما همچنان تلاش می‌کنیم به خواسته‌های شهروندان خود عمل کنیم».

" اصلاحات کافی نیستند"

بسته اصلاحاتی دولت ترکیه که از قرار معلوم مشمول ۴۰ پروژه می‌شود، از جمله برای پیشبرد مذاکرات صلح بین کردها و دولت این کشور تنظیم شده است. این بسته قرار است پایان سیاستی باشد که دهه‌هاست وجود اقلیت کرد در ترکیه را رد و بر لزوم استحاله این اقلیت قومیتی در جامعه تأکید می‌کند.

اختلاف خونین دو طرف از سال ۱۹۸۴ میلادی ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشته است. گفت‌وگوهای نمایندگان دولتی ترکیه با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در ماه‌های اخیر گشایش‌هایی را در مناسبات دو طرف ایجاد کرده است.

از جمله مفاد این توافق، عقب‌نشینی کردهای مسلح از خاک ترکیه است. این روند که آغاز شده بود، اخیرا متوقف شده، زیرا کردها می‌گویند دولت ترکیه اقدامات متقابل متناسبی انجام نداده است.

رئیس حزب "صلح و دمکراسی" (BDP) نزدیک به کردها نیز معتقد است که اصلاحات اعلام شده برای پیشبرد مذاکرات صلح بین کردها و دولت ترکیه کافی نیستند. به گفته خانم گولتان کیزاناک، کاهش برخی از محدودیت‌های انتخاباتی یا اجازه تدریس به زبان کردی در مدارس خصوصی، با انتظارات حزب متبوع وی فاصله زیادی دارند.

گفته می‌شود بسته اصلاحاتی دولت اردوغان که ماه‌هاست موضوع بحث‌وجدل در فضای سیاسی ترکیه شده، تنها شامل آزادی‌های بیشتر برای کردها نیست، بلکه حقوق اقلیت مسیحی و علوی را نیز در نظر گرفته است. دولت اردوغان در ماه‌های اخیر درگیر اعتراضات خیابانی شهروندان ترکیه در شهرهای مختلف بوده است. از روزهای پایانی ماه مه بین شهروندان ترکیه و پلیس این کشور درگیری‌های خونینی درگرفت. تظاهرکنندگان دولت کنونی را به حکمرانی مستبدانه متهم می‌کنند.

+36
رأی دهید
-51

Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
باید در تمام دنیا در اماکن عمومی ممنوع بشه این سمبل خفت و بردگی زن.
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 01:59
Mr. black - جاکرتا - اندونزی
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی. فیلسوف، هر کسی‌ می‌خواد از روسری استفاده میکنه و هر کسی‌ هم نمیخواهد به خودش مربوط میشود، سمبل بردگی و خفت زن؟ واقعا حرف خنده داری زدی، مگر شما ادعای آزادی و دموکراسی ندارید؟ پس چرا استفاده از روسری رو جرم حساب می‌کنید؟ مثل روز روشنه که امثال شما از اسلام عقده ای هستید، دلم براتون می‌سوزه،
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 07:49
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
فرهنگ مردم ترکیه یه فرهنگ عقب مانده اسلامی و قرون وسطایی هست که به اجبار توسط دولت‌های لایک‌ به یک فرهنگ پیشرفته غربی نشان داده می‌شه،با آمدن دولتِ اسلامی در ترکیه واقعیت فرهنگی‌ و مذهبی‌ مردم ترک خودشو نمایدن می‌کنه
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 08:38
ari jojeh - تهران - ایران
بالاخره این رجب طیب خمینی کار خودشو کرد، به مردم ترکیه این حرکت خمینی وار را تبریک میگویم، انشا‌الله بزودی شاهد برکت این حرکت خواهید بود و با سرعت نور مثل ایران به دره ضلالت خواهید رفت و مملکت تان به مستراح تبدیل خواهد شد.
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 09:47
کیسه بوکس روزگار - تهران عزیز - ایران
Mr. black - جاکرتا - اندونزی. یه روز میاد که امثال تو رو اعدام کنن . ایرانو به گند کشیدی حالا رفتین اندوزی هم به گند کشیدی ؟. هر کی که روسری داره با همون روسری باید خفش کرد. تو هم اگه مردی حتما تروریستی و نقاب به چهره. آزادی و دموکراسی برای انسانهای روشنفکر معنا و مفهوم داره . نه برای کوته فکری مثل شما که از آزادی ما همیشه برای منافع خود سوءاستفاده میکنین . هر جا بدبختی و فقر و فلاکت و عقب ماندگیست نام اسلام میدرخشد
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 14:49
مراد درشوری - ویله - دانمارک
مرتینت - هایدلبرگ - آلمان, معلوم هست که کی‌ عقب مانده هست و کی‌ مدرن، دنیا داره به شما می‌خنده
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 22:33
mr.black - جاکارتا - اندونزی
کیسه بوکس روزگار - تهران عزیز - ایران. کجای کاری ، امثال من ایران رو با گند کشوندن؟ نکنه منظورت اینه که من هم قطار آخوندها هستم؟؟ تو که افکارت با آخوندهای خونخوار که هر روز دارن خون امثال شماهارا میمکند یکی‌ هستش؟ دم از آزادی میزنی‌ ولی‌ میخواهی‌ من رو اعدام کنی‌،، نه عزیز من ، در اشتباهی‌، من فقط نمیخواهم کسی‌ به اعتقادات من توهین بکنه، کسی‌ که با عقاید من احترام میگزاره، این فرد مثل بردار منه،اگه میخوای‌ مفهوم دموکراسی رو بفهمی بیا اینجا نشونت بدم، بیشتره دوستان من اینجا مسیحی‌، بودایی، هندوست، هستند، ولی‌ ما به عقاید هم احترام می‌گذاریم، و با هم هیچ گونه مشکلی‌ نداریم، به قول قدیمیا عیسی به دین خود و موسی‌ هم به دینه خود، امثال شما هم که بی‌ دین هستید، و خودتون رو روشنفکر و پیشرفته به حساب میارید هم به راه خودتون ادامه بدید، کسی‌ با شما کاری نداره، چون خودتون هم به چیزهایی‌ که میگید شک دارید،
‌چهارشنبه 10 مهر 1392 - 11:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.