منابع سعودی: دعوت ملک عبدالله از روحانی برای سفر به عربستان

یک منبع دیپلماتیک سعودی اعلام کرده است که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، دعوت ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی را برای سفر به این کشور و ادای مناسک حج در سال جاری پذیرفته است.

این منبع دیپلماتیک که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری یونایتدپرس گفته است: «رئیس جمهوری ایران به مقام‌های سعودی خبر داد که دعوت خادم حرمین شریفین ملک عبدالله بن عبدالعزیز را برای ادای فریضه حج در سال جاری پذیرفته است، این فریضه پیش از نیمه اکتبر جاری خواهد بود.»

این منبع افزوده است: «دیدار مهمی میان رهبران سعودی و ایران در مکه مکرمه مقابل کعبه مشرفه صورت خواهد گرفت.»

در همین زمینه، سایت، سایت روزنامه الوطن سعودی با اشاره به اینکه هنوز مقام‌های سعودی به طور رسمی از دیدار ملک عبدالله با حسن روحانی سخن نگفته‌اند، این گمانه‌زنی را مطرح کرده که دیدار مهمی میان این دو برگزار خواهد شد.

این روزنامه، نزدیکی میان ایران و آمریکا در روزهای اخیر را دارای تاثیرات مثبتی بر روابط میان تهران و ریاض دانست.

پیش از این، میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان در مصاحبه با روزنامه الحیات، از «وجود تمایل» برای نزدیکی در روابط میان ایران و عربستان سعودی، استقبال کرده بود.

سلیمان در این مصاحبه گفته بود که در هنگام حضورش در نیویورک برای شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، وجود تمایلی برای نزدیکی در روابط میان ایران و عربستان سعودی را لمس کرده است. او خاطرنشان کرده بود: «این نزدیکی نشانه خوبی است و مژده آغازی برای پایان بحران‌های منطقه را می‌دهد. لبنان هم نخستین کشوری بود که از روابط حسنه ایران و سعودی بهره خواهد برد.»

حسن روحانی هفته گذشته، روز ملی عربستان سعودی را به پادشاه این کشور تبریک گفته بود. در این پیام آمده است: «امیدوارم در پرتو وحدت و همدلی و با بهره‌گیری از مشترکات عمیق دینی، فرهنگی و تاریخی دو ملت، شاهد گسترش روز افزون همکاری‌های برادرانه میان دو کشور باشیم.»

ایران و عربستان سعودی در سال‌های اخیر، دوره پر تنشی در روابط میان یکدیگر را گذراندند. بحران سوریه یکی از عمده‌ترین مسائله اختلاف میان دو کشور است. ایران متحد و حامی نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است در حالی که عربستان سعودی، از مخالفان اسد، پشتیبانی سیاسی و تسلیحاتی می‌کند.

بحران بحرین دیگر موارد اختلاف میان ایران و عربستان سعودی است. در مقابل حمایت عربستان سعودی از دولت بحرین و گسیل نیروهای نظامی خود برای کمک در سرکوب معترضان در این کشور، ایران از معترضان حمایت می‌کند.

دو سال پیش نیز مقام‌های آمریکایی از دستگیری «یک ایرانی مرتبط با سپاه قدسی، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران خبر دادند که قصد داشت سفیر عربستان سعودی را در آمریکا ترور کند. مقام‌های ایرانی این اتهام را رد کردند اما به هر حال این اعلام آمریکا، تاثیری منفی بر روابط میان تهران و ریاض گذاشت.

حدود چهار ماه پیش هم وزارت کشور عربستان سعودی از دستگیری یک تیم جاسوسی مرتبط با سازمان‌های اطلاعاتی ایران خبر داد.

+82
رأی دهید
-22

sadaf.tehran - تهران - ایران5354
عربهای سوسمار خور ادم شدن.یادشون رفته با ایرانیها که برای حج رفتن چه رفتاری داشتن اشغالهای بد هیبت ادم از ریختشون وحشت میکنه.کاش یه روز ایرانیها دست از این مکه و کعبه برمیداشتن و میفهمیدن خدا خیلی وقته از مکه رفتههههههههههههههه
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 07:15
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
عربها دمشون به دم آمریکا وصله لذا در گام اول باید رابطه با آمریکا را درست کرد آنوقت اینها دنبال ما خواهند دوید. اما اگه رابطه با آمریکا خوب نباشه اینها باز هم رم می کنند . ما در منطقه رقیب عربها هستیم و لذا باید حواسمون به آنها باشه ضمن اینکه نباید با آنها دشمنی کینم در عین حال زیاد هم به آنها نزدیک نشویم تا آسیب نبینیم. عربها خصوصا وهابیها ریشه ای با ایران خوب نیستند . وقتی نام هزار ساله خلیج فارس را خلیج عربی می گویند و همه جا بر علیه ما قدم بر می دارند و حتی بارها از آمریکا خواستند که به ایران حمله نظامی کنه ( استناد ویکی لیکس موجود هست ) پس آقای روحانی با این ملاحظه باید با آنها برخورد کنه و جو گیر نشه و سریع مثل احمدی نژاد به سوی آنها نره تا پسش بزنند . اینگونه نزدیکیبرای ایران خوب نیست. فقط رابطه با آمریکا و غرب مهمه که اگه اون در مسیر درست پیش بره آنوقت عربها دنبال ما خواهند دوید .
‌سه شنبه 9 مهر 1392 - 15:43
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
اینها دشمنان ایران و ایرانی هستند. اکنون هم برای اینکه جا نیفتند، به دست و پا افتاده اند که چه کنند و حج را دستاویز کرده اند که بندگی ایران و ایرانی به تازی حجاز را به انها یاداوری کنند. ایران باید مانند همه کشورهای دیگر آسیایی و لاتین و افریقایی با غرب یک رابطه درست و منطقی و عادی داشته باشد. همین تازیان بارها و بارها غرب را به تاختن به ایران واداشته و در دوران صدام، از او در برابر ایران پشتیبانی میکردند. سادگی است اگر دوباره به اینها اطمینان کنند. همان رابطه کجدار و مریز بسشان است.
‌پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.