افت ۱۶ درصدی صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی

افت ۱۶ درصدی صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی

چهار مشتری عمده نفت خام ایران در آسیا واردات نفت از ایران را در هشت ماهه اول امسال تا ۱۶ درصد کاهش داده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه، هشتم مهر ماه، بر اساس گزارش‌های گمرکی و کشتیرانی گزارش داد که چهار مشتری عمده نفت ایران، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی از ژانویه سال ۲۰۱۳ تا پایان ماه گذشته مجموعا به طور متوسط روزانه ۹۲۷ هزار و ۸۶۰ بشکه نفت از ایران وارد کرده‌اند که نسبت به هشت ماه اول سال ۲۰۱۲ کاهشی ۱۶ درصدی نشان می‌دهد.

رویترز می نویسد به رغم نشانه‌هایی از بهتر شدن روابط ایران و آمریکا در روزهای اخیر، به نظر می‌رسد که فشار تحریم‌های نفتی بر ایران تا چند ماه آینده کماکان ادامه داشته باشد.

حسن روحانی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل هفته گذشته در نیویورک بود، عصر جمعه پنجم مهر به مدت ۱۵ دقیقه تلفنی با باراک اوباما صحبت کرد.

این اولین تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا بعد از ۳۴ سال بود.

وزرای امور خارجه ایران و آمریکا نیز در حاشیه نشست گروه ۵+۱ در نیویورک پیرامون برنامه هسته‌ای ایران دیدار دو جانبه کوتاهی داشتند.

رویترز می‌نویسد که این گفت‌وگوها اوج روند تغییر لحن مقامات دو کشور نسبت به هم بود که از ماه اوت شروع شده بود.

با این حال، به نظر می‌رسد تحریم‌های نفتی علیه ایران به زودی برداشته نخواهد شد، به طوری که گفت‌وگوهای ایران و آمریکا احتمالا روندی مشکل، زمان‌بر و شکننده خواهد داشت.

رویترز می‌نویسد که واردات نفت چهار مشتری عمده ایران در ماه گذشته در مجموع ۸۶۵ هزار و ۶۵۰ بشکه بوده است که نسبت به اوت سال ۲۰۱۲ افزایش نشان می‌دهد، اما این افزایش بیشتر به این خاطر است که کره جنوبی در ماه اوت سال گذشته هیچ نفتی از ایران وارد نکرده بود.

ایران در سال ۲۰۱۱ روزانه ۲٫۲ میلیون بشکه صادرات نفت داشت. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا و همچنین آژانس جهانی انرژی، این رقم تحت تاثیر تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران در سال گذشته به ۱٫۲ میلیون بشکه در روز سقوط کرده است.

در همین زمینه، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز سوم مهر ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از قول بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفت که مجموع صادرات نفت و میعانات گازی ایران در حال حاضر به سقف یک میلیون و ۲۰۹ هزار بشکه در روز رسیده‌ است.

آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد که ایران از ابتدای سال جاری به طور متوسط روزانه کمی بیش از ۱۷۰ هزار بشکه صادرات میعانات گازی داشته است، به عبارتی صادرات خالص نفت خام ایران هم اکنون کمی بیشتر از یک میلیون بشکه در روز است.

+10
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.