دو نماینده مجلس ایران در پرونده «۳ هزار میلیاردی» محکوم شدند

این پرونده از مشهورترین و پرحاشیه‌‌ترین پرونده‌های فساد مالی سال‌های اخیر در ایران به شمار می‌رود.

محسن افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران، در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر، هفتم مهرماه، خبر از محکوم شدن دو نماینده مجلس ایران در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانکی در ایران داده است.

آقای افتخاری گفته است «در پرونده فساد سه هزار میلیاردی سه نماینده مجلس متهم بودند که به اتهام آنها در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد و بر اساس حکم دادگاه دو نفر از متهمان محکوم شده و برای آنها حکم مجازات صادر شد.»

این مقام قضایی ایران در اردیبهشت ماه از «محاکمه قریب‌الوقوع سه نفر از نمایندگان مجلس هشتم ایران» در رابطه با پرونده‌ای که عنوان «فساد بزرگ بانکی» به خود گرفته است خبر داده بود.

در آن زمان به نام این سه تن اشاره‌ای نشده بود.

سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود نیز اشاره‌ای به نام این افراد نکرده و فقط گفته است «به دلیل اینکه برخی نمایندگان ساکن شهرستان هستند روند ابلاغ حکم زمان لازم دارد و احتمال می روند این پروسه دو ماه طول بکشد».

با وجود این در جریان رسیدگی به پرونده  نام علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، و محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس به میان آمده بود.

این پرونده از مشهورترین و پرحاشیه‌‌ترین پرونده‌های فساد مالی سال‌های اخیر در ایران به شمار می‌رود و در آن پای برخی مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس نیز به میان کشیده شده است.

مقام‌های قضایی ایران پیشتر اعلام کرده بودند که شخصی به نام مه‌آفرید خسروی، با استفاده شیوه‌های غیرقانونی و با کمک مسئولان بانک صادرات و بانک ملی ایران مبلغی به اندازه سه هزار میلیارد تومان «اختلاس» کرده که در تاریخ ایران اتفاقی بی‌سابقه است.

خود آقای خسروی به همراه سه تن دیگر در دادگاه اولیه به اعدام و برخی دیگر از متهمان نیز به حبس ابد، زندان، انفصال، شلاق و جزای نقدی محکوم شده‌اند.

محمود رضا خاوری، رییس سابق بانک ملی و از متهمان این پرونده، که در کانادا به سر می‌برد نیز در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل قرار داد.

اما پیشتر در مرداد ماه امسال، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته بود که از میان سه تن از نمایندگان مجلس که در ارتباط با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی متهم شناخته شده بودند، «دو تن تبرئه شده‌ و پرونده نماینده سوم در حال رسیدگی است».

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در میان کشمکش‌های دولت دهم و مجلس ایران به یکی از موضوعات پرحاشیه تبدیل شد.

در آن زمان با وجود آنکه قوه قضائیه از رسیدگی به این پرونده خبر داده بود، اما به گفته محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری وقت، مقام‌های بانکی و اطلاعاتی دولت او عوامل این اختلاس را شناسایی کرده بودند.

+75
رأی دهید
-1

kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
اینقدر کشش ندین، به صلاح خودمون،، ببخشید به صلاح نظام نیست،،(اینجوری پتهٔ خودمون می‌ریزه رو آب،، به حوله قوه الهی اینقدر کشش ندین). دیگه تموم شده رفته، به آینده باید فکر کرد، لذا از این اتفاقات در مملکت امام زمان امری عادیست، والسّلام علیکم و رحمه الله و خدا بده برکت.
دوشنبه 8 مهر 1392 - 02:29
compatriot - تورنتو - کانادا
نه‌ همین الان چوبه دار را تو خیابون بر پا کنید. جلوی چشم مردم دارشون بزنید. شما که بلدید به خاطر ۷۰۰۰۰ هزارتومن توی پارک هنرمندان چوب دار علم کنید و هولهولکی اعدم کنید و جوابتون اینه که عبرت بشه برای دیگران. خوب این بیخاصیتهای مفتخور ولایت فقیه هم با همین استدلال جلوی چشم مردم اعدام کنید تا عبرت بشه برای دیگر نماینده‌های دزد کلاش! آلالخصوص که اینها دزدیشون کلون تره!. ملّاهای بیخاصیت مفتخور!
دوشنبه 8 مهر 1392 - 04:48
ojagh gaz - تهران - ایران
از اون علی‌ چلاق بنگی بگیر تا این به اصطلاح نمایندگان طویله رهبری یه مشت دزد،اراذل و قاچاقچی ،مرم بدبخت دارن زجر میکشن بد این...به اصطلاح اسلامی فقط دزدی می‌کنن ،لعنت ،۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰لعنت تو اون روحت خمینی کفتار ،که یه مشت دزدو اراذل شدن همه کاره کشور ،بعد یه مشت مزدور رژیم میان اینجا از این پفیوزا حمایت می‌کنن،
دوشنبه 8 مهر 1392 - 05:01
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
اینا پادوهای حکومت هم نیستند شاه دزد کس دیگه است!خیلی سریع روی اختلاس سرپوش گذاشتند چون خیلی از کله گنده ها تو این بخور بخور دست داشتند خامنه ای گفت کشش ندین یه وقت گندش در میاد!اتفاقا من میگم کشش بدین یو کی جان نذار این قضیه از یاد مردم بره!در آینده همه چیز روشن خواهد شد.
دوشنبه 8 مهر 1392 - 08:46
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
الان این نماینده بدست حزب الله در مقابل مجلس اعدام خواهند شد تا عبرتی باشد برای دیگر نماینده هاهاهاهاهاها برای خنده گفتم چون قبل از نماینده ها رهبر چلاق تریاکی خامنهای باید اعدام شود وبعد به نوبت بقیه
دوشنبه 8 مهر 1392 - 12:07
کبالت3 - کرج - ایران
خدا خیرشون بده به نمایندگی از مردم اختلاس کردن کبلائی.
دوشنبه 8 مهر 1392 - 18:15
aram. - کردستان - ایران
این اختلاس فقط به این دلیل آشکار شد که اون موقع سران حکومت و دار و دسته احمدی نژاد باهم لج افتاده بودند و دزدیهای همدیگه رو لو میدادند وگرنه مثل هزاران اختلاس دیگر کسی نمی فهمید.
دوشنبه 8 مهر 1392 - 19:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.