اعلام موافقت بشار اسد با نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه

بشار اسد اعلام کرد که به درخواست شورای امنیت سازمان ملل برای نابود کردن تمامی سلا‌ح‌های شیمیایی کشورش عمل خواهد کرد. اپوزیسیون سوریه نیز خبر موافقت خود با شرکت در کنفرانس صلح سوریه در ژنو را به دبیرکل سازمان ملل داد.

رئیس جمهور سوریه، بشار اسد، به گفته خود به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره نابودی سلاح‌های شیمیایی کشورش احترام می‌گذارد.

روز یکشنبه (۲۹ سپتامبر / ۷ مهر) بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در مصاحبه با فرستنده تلویزیونی ایتالیایی RaiNews24 شرکت کرد. او در پاسخ به این پرسش که آیا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را در مورد نابود کردن سلاح‌های شیمیایی سوریه می‌پذیرد یا نه گفت: «ما پیش از آنکه این قطعنامه تصویب شود به "پیمان جهانی علیه دستیابی به سلاح‌های شیمیایی و استفاده از آن" پیوسته بودیم.»

شامگاه جمعه (۲۷ سپتامبر / ۵ مهر) شورای امنیت سازمان ملل برای نخستین بار قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از رژیم سوریه خواسته شده است همه سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کند. دولت اسد در صورت سرپیچی از اجرای قطعنامه باید در انتظار پیامدهای سخت باشد.

این نخستین بار پس از دو سال و نیم کشمکش خونین در سوریه بود که شورای امنیت سازمان ملل در مورد قطعنامه‌‌سوریه به توافق رسید. قطعنامه تصویب شده قرار است تضمینی باشد تا در اسرع وقت سلاح‌های شیمیایی در سوریه جمع‌آوری شوند و سپس در خارج از کشور نابود گردند.

شرکت "ائتلاف ملی سوریه" در کنفرانس صلح

در روز یکشنبه همچنین رسانه‌ها خبر دادند که دبیرکل سازمان ملل متحد، بان کی مون، برای نخستین بار با رهبر اپوزیسیون سوریه، احمد جربا، دیدار کرده است. آن گونه که در مقر سازمان ملل در نیویورک اعلام شد، جربا در این دیدار به بان کی مون گفته است که "ائتلاف ملی سوریه" در کنفرانس آتی صلح برای سوریه شرکت خواهد کرد.


احمد جربا، رهبر اپوزیسیون سوریهقرار است این کنفرانس در ماه نوامبر در ژنو برگزار شود. در حال حاضر شکاف عمیقی میان گروه‌های مختلف اپوزیسیون سوریه وجود دارد و بسیاری از معترضان به رژیم اسد در این اواخر از "ائتلاف ملی سوریه" روی برگرداند‌ه‌اند. اختلاف میان این گروه‌ها باعث شده تا کنون چند تلاش برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه شکست بخورد. از این رو بان کی مون "ائتلاف ملی سوریه" را فرا خواند با دیگر گروه‌های اپوزیسیون به تفاهم برسد تا هیأت نمایندگی مشترکی از سوی آنان در کنفرانس صلح شرکت جوید.طبق آماری که سازمان ملل متحد منتشر کرده است، از بهار سال ۲۰۱۱ تا کنون در کشمکش‌های خشونت‌بار میان نیروهای امنیتی سوریه و شورشیان مسلح در سوریه بیش از صد هزار نفر کشته شده‌اند.

+19
رأی دهید
-7

ojagh gaz - تهران - ایران
این اوباما ترسو هم جرات نداشت بزنه نسل این فشار انگلو نابود کنه ،یه وقتی‌ میگفت ما امریکایی هستیم و نمی‌تونیم ببینم که کودکان و مردم بیگناه کشته بشن ،فکر کنم آلزایمر گرفته.حالا اگر اون بوش بود تا الان ۷ نسل این بی‌ ناموس و طرفدارشو {فشار انگل}نابود کرده بود .ای تًف به ذات کثیفت اوباما که خیلی‌ ترسو هستی‌ .
دوشنبه 8 مهر 1392 - 00:46
کوین پارسی - تورنتو - کانادا
حرکت خوبی بود. هر چند از کشتار مردم بی گناه و آوراه شدن سوریها که مردم بسیار خونگرم و با صفائی هستند ناراحتم، ولی خوشحالم که بهونه از دست های افراطی ها گرفته شد.
دوشنبه 8 مهر 1392 - 01:29
Falcon11 - لندن - انگلیس
بنظر من منظور از این افراطی یا تروریست یا.. اینها همان ارتشی های هستند که از ارتش سوریه برگشتن و به مردم پیوستند و دارند در برابر بشار خونخوار میجنگند افراطی و تروریست حزب الله و سپاه ایران هستند که در کشور مردم دست به جنایت می زنند .
دوشنبه 8 مهر 1392 - 06:42
zavareh - رودسر - ایران
این هم نرمش قهرمانانه این مردک خبیث...
دوشنبه 8 مهر 1392 - 09:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.