گالوپ: ۸۳ درصد آمریکایی‌ها ایران را «دشمن یا غیر دوست» می‌دانند

در حالی که طی روزهای اخیر خوش‌بینی‌های زیادی درباره بهبود مناسبات تهران و واشینگتن ابراز شده است، آخرین نظرسنجی «گالوپ» حاکی است که ۸۳ درصد آمریکایی‌ها همچنان ایران را «دشمن» یا کشوری «غیر دوست» می‌دانند.

بر اساس نظرسنجی این موسسه آمریکایی که روز سوم مهرماه منتشر شد، ۴۵ درصد آمریکایی‌ها ایران را «دشمن» این کشور می‌دانند و ۳۸ درصد نیز معتقدند که ایران کشوری «غیردوست» است. در عین حال ۱۰ درصد معتقدند که ایران «دوست» یا «هم‌پیمان» آمریکا است. هشت درصد نیز نظری در این خصوص ارائه نکرده‌اند.

گالوپ در ادامه با تمرکز بر گرایش سیاسی شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، آورده است که از میان آمریکایی‌هایی که ایران را «غیردوستانه» و «دشمن» ارزیابی می‌کنند، ۶۰ درصد جمهوری‌خواه، ۳۷ درصد دمکرات و ۴۲ درصد مستقل هستند.

طبق این نظرخواهی، ۸۳ درصد آمریکایی‌ها در حالی ایران را «دشمن» و «غیردوستانه» می‌دانند که در نظرسنجی خردادماه این موسسه، ۸۵ درصد شرکت‌کنندگان دارای این نگرش نسبت به ایران بودند.

نگاه منفی آمریکایی‌ها به ایران در نظرسنجی بهمن‌ماه ۱۳۹۰ این موسسه نیز منعکس شده بود. شرکت‌کنندگان آن نظرسنجی، ایران را «بزرگترین دشمن آمریکا» معرفی کرده‌ بودند و کشورهایی چون چین و کره شمالی پس از ایران قرار گرفته بودند.

نظرسنجی سوم مهرماه گالوپ در حالی منتشر شده است که باراک اوباما در نطق خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، بر لزوم حل دیپلماتیک پرونده هسته‌ای ایران تاکید کرد.

در حاشیه این نشست همچنین مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که به طرف ایرانی پیشنهاد فراهم کردن زمینه نوعی مواجهه اوباما و حسن روحانی را داده‌اند، اما طرف ایرانی آن را «خیلی پیچیده» دانسته و از پذیرفتن‌اش سر باز زده است.

با این‌حال قرار است که روز چهارم مهر ماه وزیر امور خارجه ایران همراه با همتای آمریکایی‌اش و دیگر وزرای امور خارجه کشورهای ۵+۱ در نیویورک گردهم آیند تا در مورد از سرگیری مذاکرات اتمی گفت‌و‌گو کنند.

تاکید آمریکا بر دیپلماسی در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس نظرسنجی سال ۲۰۰۹ موسسه گالوپ، آمریکایی‌ها با پیگیری دیپلماسی در مواجهه با ایران موافق بودند و گالوپ در گزارش سوم مهر ماه خود آورده است که شاید دولت اوباما بر روی دوام این نظر از سال ۲۰۰۹ تا کنون حساب می‌کند.

نظرسنجی اخیر گالوپ بر اساس تماس تلفنی با هزار و ۱۰ فرد بالغ آمریکایی در تمامی ایالات آمریکا و شهر واشینگتن، در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریورماه صورت گرفته است.

+44
رأی دهید
-39

دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
به لطف آخوندهای بی خرد!
شنبه 6 مهر 1392 - 11:20
avicenna - لندن - انگلیس
آخه آمریکایی سیب زمینی خور چی از ایران میدونه
شنبه 6 مهر 1392 - 11:26
perser68 - فلوریدا - امریکا
اولاً ایران نه جمهوری منفور آخوندی اسلامی،دومن،یه نظر سنجی هم بهتر بود از مردم ایران گرفته بشه که چقدر جمهوری لجن اسلامی رو می‌پذیرند!با ز یه چند درصدی از امریکایی‌ها جمهوری مرگ اسلامی رو قبول دارند،خامنه‌ای نکبت باید عمامه چرکی ،بوگندوی خودش رو بندازه هوا!
شنبه 6 مهر 1392 - 11:33
problem - تهران - ایران
70٪ اینارو احمقی نژاد باعث شد این فکر رو بکنند.
شنبه 6 مهر 1392 - 11:35
tt_hesam - تهران - ایران
برای ما مهم نیست که شما یانکی ها مارو دشمن خودتون میدونید! تاریخ پاک این خاک آریایی نشان از صلح دوستی و صلح طلبی ملت ما داره! من به دولت ها کاری ندارم!
شنبه 6 مهر 1392 - 11:38
تاراز - لیدز - انگلستان
جامعه ابلح بی شعور کم خرد آری چون از چیزی خبر ندارند به غیر از دستگاه پروپاگاندا اگه می دانستنند حکومتشان چه بلایی بر سر ایران و ایرانی در این 70 سال اخیر آورده شاید نظرشان عوض می شد.چه جنایاتی که برای انرژی و نفت و گاز که نکردن.امروز ما با این بربران حوزه علمیه و زدن حکومت ملی مصدق.زدن حکومت شاه حکومتی که قابل اصلاح می بود .دیگر چه بلایی که سر ما نیاوردن.ما چه کرده ایم با امریکا و امریکایی ها؟ هیچ.جنگ عراق که دیگر کاملا معلوم بود.
شنبه 6 مهر 1392 - 11:54
siavash2a - تهران - ایران
من کارشناس ارشد اجتماعی یکی از ارگانهای دولتی تو تهرانم مردم ایران اونقد که از روسیه تنفر دارند از امریکا ندارد چرا که امریکارو دوست ملت و دشمن حکومت میدوند که روسیه هم برعکس دشمن ملت دوست حکومت
شنبه 6 مهر 1392 - 12:33
Roya Persian - شهرکرد - ابران
هزار و ده نفر !!!!!! از کی تاحالا آمریکایی ها هزار نفر بودن !!!!! این دیگه چه جور نظرسنجیه ! برای یه نظرسنجی ساده هم حد اقل ۱۲ هزار نفر لازمه ، مگه میشه رو رای ۱۰۰۰ نفر حساب کرد تازه مشخص نکردن از چه قشر یا سطح شغلی هستن این افراد و چطوری انتخاب شدن ، رای هزار نفر رو نمیشه به نظر مردم یک کشور که هیچی حتی به یه ایالت نسبت داد . از این آمار های رو حوضی احمدی نژاد هم میداد خسته نباشن .
شنبه 6 مهر 1392 - 11:42
ضد دستمال ضد گاگول - برلین - آلمان
برای من این آمار و ارقام ها زیاد مهم نیست و باعث تعجب من هم نمیشه تنها چیزی که باعث تعجب من میشه اینه که یک آمریکایی میدونه یک کشوری به نام ایران در جهان وجود داره!! اینها حتی نمیدونند چه فرقی وجود داره بین ایران و پرشین.
شنبه 6 مهر 1392 - 12:01
jimjimmy - برلین - آلمان
اطلاعات عموم مردم آمریکا راجع به کشورهای دیگر در همون حدی هست که در تلویزیون بهشون تفهیم می شه. کلاً آدمای پرتیَن!
شنبه 6 مهر 1392 - 13:24
marg bar doshman - لندن - انگلستان
در احمق بودن آمریکای ها شکی نیست ولی خوب مغز انها با رسانه های زیره سلطه صهیونیست شسته شو داده شده .
شنبه 6 مهر 1392 - 14:13
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
بله، می‌دانیم. این را در برخورد با آنها در خارج از کشور دیده‌ایم.
شنبه 6 مهر 1392 - 15:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.