مهر شرم آور "استاندارد" بر خودروهای ناامن: تجارت "آهن و خون" تا کی و کجا؟!

عصر ایران - رییس پلیس راهور نیروی انتظامی می گوید: پراید، وانت پیکان و وانت نیسان پر تصادف ترین و نا امن ترین خودروها در کشور هستند و بیشترین تصادفات را به خود اختصاص داده اند.
 
این سخن را سردار اسکندر مؤمنی بارها گفته است ولی گویا قرار نیست کسی دلواپس جان هایی که در ناامن ترین خودروهای ایران از بین می روند، باشد: پراید، پیکان وانت و نیسان وانت همچنان تولید می شوند تا مردم ایران را بکُشند؛ به همین سادگی و درست به همین سادگی!
 
البته توجیهاتی هم دارند، از جمله سایپایی ها می گویند که چون تعدا پراید زیاد است ، بنابراین تصادفاتش هم طبیعتاً زیاد است. این البته حرف درستی است ولی اگر به سخنان سردار توجه بیشتری شود، مشخص می شود که متولی راهنمایی و رانندگی کشور -که آمار همه تصادفات را دارد- تصریح می کند که این خودروها، نه تنها پرتصادف ترین اند ، که "ناامن ترین" هم هستند.
 
بنابر این، اگر این توجیه پذیرفته شود که چون تعداد پراید زیاد است، لاجرم تصادفاتش هم زیاد است، قطعاً نمی توان از کنار ناامن بودن آن گذشت. توجیه پرتعداد بودن، در خصوص پیکان وانت و نیسان وانت که اساساً صدق نمی کند.
تصور کنید که اگر به جای پراید، یک خودروی ایمن - هر خودرویی - در ایران تولید یا وارد می شد و به دلیل تیراژ بالایش، بیشترین تصادفات را به خود اختصاص می داد، آیا تلفاتش نیز مانند پراید بود؟
 
قطعاً پاسخ منفی است زیرا امروز خودروسازان معتبر دنیا، ایمنی خودروی خود را مبتنی بر این تعریف می کنند که ممکن است هر کدام از محصولات آنها تصادف شدید داشته باشد و لذا باید فکری به آن لحظه "مرگ و زندگی" کرد و الا سوار کردن موتور محرکه بر روی بدنه و چهار عدد چرخ ، کار چندان شاقی نیست.
 
پراید، پیکان وانت و نیسان وانت در شرایطی در ایران تولید می شوند که تکنولوژی آنها متعلق به قرن گذشته است و در هیچ جای دنیا نظیرشان تولید نمی شود اما چون در ایران، جان آدمیزاد گویا چندان ارجمند نیست و در فقدان شرایط رقابتی برابر ، خودروسازان وطنی این محصولان ناامن را تبدیل به "چاه نفت بی پایان" خود کرده اند و به "تجارت آهن و خون" ادامه می دهند.

عقل سلیمی که نگران جان مردم است ایجاب می کند که ابتدا تولید این خودروهای مرگبار ، فوراً متوقف شود و سپس با همکاری الزامی تولید کنندگان این خودروها، عملیات جمع آوری و جایگزینی این خودروها آغاز شود زیرا در غیر این صورت، حتی در صورت توقف تولید نیز ، تا سالیان متمادی محصولات تولید شده قبلی، به آدمکشی خود ادامه خواهند داد.

با این حال شاهدیم که نه تنها امیدی برای این کار نیست ، بلکه تازه وانت پراید را هم تولید کرده اند!
اسفناک تر و شرم آورتر نیز این است که در این کشور، سازمان ملی استاندارد نیز همچنان این خودروهای عهدبوق و آدمکش را "استاندارد" می داند و خودروسازان هم به استناد همین مجوز استاندارد، نه به توصیه های دلسوزانه راهور توجه می کنند و نه ناله های خانواده هایی که داغدار این خودروها شده اند را می شنوند. حرف هم بزنی می گویند: خودروهای ما استاندارد هستند و مدارکش هم موجود است!
 
بنابراین، اگر این خودروهای ناامن که صفرشان هم فرسوده است، همچنان تولید می شوند و سالانه تعداد زیادی را به کشتن می دهند یا نخاع شان را قطع می کنند یا به انواع جراحت های دیگر مبتلا می نمایند، مقصر ردیف اول، نه خودروسازها ، که سازمان ملی استاندارد است که چشم بر ناامن بودن این خودروها بسته و مدام آنها را استاندارد می نامد و تجاهل می کند که این کار،نه فقط بازی با جان و مال مردم که بی اعتبار کردن خود سازمان ملی استاندارد است.
 
آیا زمان آن نرسیده است که سازمان ملی استاندارد به وظیفه ملی خود عمل کند و به جای حفظ منافع خودروسازان، به فکر جان افرادی باشد که قرار است در محصولات ناامن بعدی خودروسازان کشته شوند؟

مهر و امضایی که استاندارد این خودروهای ناامن را تأیید می کند، شراکت رسمی در یک آدمکشی سیستماتیک است که حتی اگر در این دنیا تعقیب نشود، در محکمه عدل الهی ، مورد عقوبت قرار خواهد گرفت و آنجا ، لابی های خودروسازی به داد هیچ کس نخواهند رسید.
+109
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  سلام لبخند - تهران، ایران

  استاندارد هستند . واله بلاه استاندارد هستند . البته برای حرکت بسوی اخرت . صد در صد گارانتی و با ضمانت . اخه چرا میخواهید صنایع وطنی را ضایع کنید ؟؟؟؟
  3
  33
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۷
  ۶۱
  mina minavand - هانور، آلمان

  در کشور ما استانداری در کار نیست.اگر پول بدی میگن استانداردی اگر ندی نیستی.
  0
  28
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۶
  ۴۴
  اسرائیل وطنم - تل آویو، اسرائیل
  جمهوری اسلامی وظیفه‌ای جز قتل عام ایرانی‌ نداره.این هم یه راهشه
  14
  33
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۲
  ۲۹
  هستیا - شیراز، ایران

  فعلا پروستات اغا مهمتره
  4
  40
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۰
  ۳۱
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  ایا این رژیم .با کلمه "شرم اور" اشناست? که ملت بخواهد انتظاری هم داشته باشد!!
  5
  22
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۲
  ۷۰
  فراتر از اندیشه - آلپ، سوییس

  ۹۵% تصادف‌های ایران به علت رعایت نکردن قوانین مقررات رانندگی‌ از طرف راننده‌های این وسایل نقلیه هست. (۱ الاغ سواری با رانندگی فرق می‌کند ۲ خیابان‌ها و جاده‌ها پیست مسابقه اتومبیلرانی نیستند ) ۴% دیگه تصادف‌ها به علت عدم رسیدگی به وسایل نقلیه هست. ( لاستیک ساییده شده، عیب ترمز ها، عیب چراغ‌ها و ...). ۱% امکان عیب کارخانه‌ای می‌توانند باعث تصادف بشود. اشتباه نکنیم یک ماشین می‌توانند عیب کارخانه زیادی داشته باشد، ولی‌ این عیبها باعث تصادف نیستند.
  7
  33
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۲
  ۳۶
  تیتو تیتو - تهران، ایران

  خدا لعنتشان کند . نمیدانم تا کی این حکومت بدون تولید و سازندگی دلال پرور و رانتخوار میخواهد از طریق دلالی مردم را تلکه کند . نه تولیدی نه صنعتی ؟ مردم بدبخت را فقط به دیار باقی میفرستند. در چنین شرایطی واردات خودرو باید ازاد باشد همه چیز وارد میشود تولید کنندگان کشاورزی و صنعتی سالم ورشکست شده اند . خودرو هم ازاد شود چه میشود؟ در ایران فقط کسانی که کارت بازرگانی دارند میتوانند خودرو و جنس وارد کنند که انها هم حکومتیان و اقازاده ها و رانتخواران هستند و دیگران نمیتوانند به راحتی کارت بازرگانی بگیرند مگر اینکه اشنایی و رانتی داشته باشند و باید هفت خان رستم را رد کنی . اخر کجای دنیا یک محصول را با بالای دویست درصد سود به مردم میفروشند ؟
  1
  22
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۱
  ۳۱
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  وقتی با خودی ها چنین کنند . وای به حال دیگران چه ها که نکنند ...
  3
  15
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۹
  ۵۱
  Malek-Welkin - کلگری، کانادا
  با درود . اگر قانونی‌ وضع شود که تمام مسئولین مجبور شوند ناامن‌ترین خودرو را سوار شوند، وضع کمی‌ بهتر خواهد شد!.
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۹
  ۳۰
  بچه شمال - گیلان، ایران
  [::اسرائیل وطنم - تل آویو، اسرائیل::]. جناب سعی کن تو مسائل دیگر کشورها دخالت نکنی.اصلا مگه کشوری هم به اسم اسرائیل وجود داره که وطن جنابعالی باشه؟!چرا من رو نقشه نمی بینم!
  13
  3
  ‌سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۸
  ۴۹
  hovakhshatare - تهران، ایران
  فراتر از اندیشه - اینجا بحث در مورد علل تصادف نبود، بحث در مورد ناامنی پراید و . بود. توی ایران به هر حال تصادف رانندگی اتفاق می‌افته و زیاد هم اتفاق می‌افته چون مردم قوانین رو رعایت نمی‌کنند، این درست، اما موضوع اینجاست که وقتی که شما تصادف کنی اگر سوار بنز بوده باشی ممکنه سرت زخم بشه، اگر سوار پراید بوده باشی احتمالا سرت رو از توی جوب پیدا می‌کنند.
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.