جان کری به سمت ظریف رفت و گفت: می توانیم چند دقیقه ای صحبت کنیم؟

رویترز نوشت: دو دیپلمات ارشد ایران و آمریکا در ابتدا دست دادند  و سپس  وارد گفتگویی دو نفره شدند که بالاترین سطح دیدار بین مقام های ایران و آمریکا پس از سه دهه بود.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، فرصت دیدار بی سابقه جان کری وزیر خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش پس از آن فراهم شد که ظریف و وزرای پنج بعلاوه یک، بر سر حل مسئله هسته ای به توافق رسیدند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: در ابتدای مذاکرات، کری و ظریف دست دادند.

کری و ظریف پشت میزی "U" شکل در کنار یکدیگر نشسته بودند.

به گفته ی یک مقام آمریکایی که خواستار عدم افشای نامش بود، در پایان جلسه، کری از فرصت استفاده کرد و ظریف را به گفتگویی خصوصی دعوت کرد.

وی افزود: وزیر خارجه آمریکا به سمت ظریف رفت و گفت: می توانیم چند دقیقه ای صحبت کنیم؟

این دو دیپلمات به اتاقی در کنار تالار اصلی مذاکرات رفتند و رو در رو و بدون معاونانشان بایکدیگر گفتگو کردند.

این جلسه 30 دقیقه ای بی سابقه ترین دیدار بین ایران و امریکا پس از انقلاب به شمار می آید.

جان کری: با ظریف ملاقات داشتم، لحن او حقیقتاً متفاوت بود، بسیار خوشنودم

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه لحن و نوع ارائه تیم ایرانی در دور جدید مذاکرات هسته‌ای متفاوت از قبل بوده، می‌گوید دیدار دوجانبه‌ای هم با همتای ایرانی‌اش داشته است.

به گزارش «انتخاب» ؛ «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با حضور در نشست خبری بعد از مذاکرات وزرای خارجه گروه موسوم به 1+5 و ایران، گفت نوع ارائه و لحن هئیت ایرانی در این مذاکرات، بسیار متفاوت از قبل بوده است.

کری همچنین تائید کرد که در حاشیه این نشست دیداری دوجانبه هم با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران داشته است.

وی گفت که از لحن مثبت جدید ایران در مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی‌اش خشنود است.

ظریف: دیدار کوتاهی با مقامات آمریکایی داشتم

 ظریف با بیان این که مذاکرات ایران و 1+5 سازنده بود، گفت که ملاقات کوتاهی در حاشیه این نشست با جان کری، وزیر خارجه آمریکا داشته است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدارش با وزیران خارجه عضو 1+5 و مذاکرات با آن‌ها در نشست مطبوعاتی کوتاهی خاطرنشان کرد در این نشست بر ضرورت رفع نگرانی‌ها و احقاق حقوق مردم ایران تاکید کردیم.

او افزود: دیدگاه مقام معظم رهبری مبنی بر حرمت استفاده از سلاح کشتار جمعی مورد تاکیدمان قرار گرفت و امیدواریم با برخورد مثبت همه طرف‌ها شاهد شکل‌گیری راه‌حل مورد قبول دو طرف باشیم تا بتوانیم کار را به پیش ببریم و پرونده هسته‌یی ایران به زودی حل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد دیدارش با وزیر خارجه آمریکا گفت: گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم که در دیدارهای بین‌المللی انجام این گفت‌وگوها و دیدارها معمول است و در آن بر ضرورت و اهتمام ویژه برای رسیدن به راه‌حل تاکید کردیم و انتظار می‌رود که بتواند مناقشات را در زمان مناسب حل کند.

ظریف با بیان اینکه تاکید کردیم که ما به تعهداتمان پایبند هستیم، افزود: آمریکایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند و به دنبال راه‌حل باشند و در سیاست خارجی خود از هوشیاری و آینده‌نگری استفاده کرده و حقوق مردم ایران را در نظر بگیرند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: جان کری در این نشست از عزم اوباما برای پایان دادن به مساله هسته‌یی ایران سخن گفت.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم این حرف‌های مثبت را که در این مذاکرات شنیده شد، با دقت و هوشیاری در آینده به پیش ببریم و زمینه را برای حل مشکلات ایران فراهم کنیم.

ظریف تاکید کرد: تحریم‌ها باید به تدریج که جلو می‌رویم رفع شود و در قدم آخر همه تحریم‌ها به طور کامل چه تحریم‌های یک جانبه، چه تحریم‌های چند جانبه لغو شوند.

وزیر امور خارجه یادآور شد: این اقدام در کوتاه‌ترین زمان باید صورت گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که نشست ژنو در سطح وزیران خارجه کشورها خواهد بود؟ گفت: خانم اشتون در این نشست حضور خواهد داشت این که چه کسی به نمایندگی از شش کشور حضور داشته باشد را در آینده اطلاع رسانی می کنیم.

+428
رأی دهید
-21

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
واقعا امیدوار کننده است
جمعه 5 مهر 1392 - 17:40
فريادزيره آب - اهواز - ایران
توجه توجه مرگ بررهبر؛ازاین به بعدمرگ بردشمن رامرگ بررهبرصدا بزنید دوستان؛
جمعه 5 مهر 1392 - 17:40
XMAN2 - کارا کاس - ونزوئلا
جون آقا جون شیر مادرت حلالت باشه آقا روحانی با انتخاب شایسته‌ترین فرد ( آقا ظریف ) به سمت وزیر امور خارجه . ظریف شخصی‌ مقتدر و با نفوذه ، حرفش خیلی‌ خریدار داره .
جمعه 5 مهر 1392 - 17:56
paksan - آمریکا - آمریکا
جالبه حداقل ۴ نفر نگهبان داشت ظریف که نکنه چیزی مابین کری و طریف گفته بشه و خیلی خنده داره این عکس که دونفر فال گوش نشستن و همه حواسشون به جان کری هستش واقعاْ عکس زشتی هستش که اینا آمدن بقل گوش این دو نفر نشستن درحالی که هیجکدام از وزرای خارجه باقی کشورها فال گوش ندارن . این تفاوت کشورهای عقب مانده و پیشرو رو نشون میده که مقامات کشورها چقدر بهم اعتماد و هماهنگ هستند و می دونن کار چیه و می دونن با یک صحبت یا احوال پرسی هیچ چیزی نمی تونه اتفاق بیافته ولی دیکتاتور فک میکنه بین کشورها هم باید قهر بازی کنه تا به نتیجه ای برسه خامنه ای رفتاری مثل زنها داره و در سیاست داخلیش هم همین طور قهر میکنه با مردم و مقامات و وقتی قهر میکنه خونریزی میشه ولی در خارج کسی تحویلش نمیگیره ایت الله یک شبه رو
جمعه 5 مهر 1392 - 18:21
علی چپ دس - رشت - ایران
موش بخوردت ظریف آی شیطون
جمعه 5 مهر 1392 - 18:39
raisjomhur - مشهد - ايران
مدتی این مثنوی تاخیر شد - مهلتی بایست تا خون شیر شد . برای ارتباط قوی و سازنده در دنیا اول باید شرایط را کشور خود مهیا کرد ژاپن چندین سال مرز های خود را بست و سپس وارد تعامل با دنیای ازاد شد این قاعده برای ایران هم استثنا نیست کاش این اتفاق ده پانزده سال زود تر می افتاد
جمعه 5 مهر 1392 - 18:43
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
نمیدانم من بد میخوانم یا مطلب چیز دیگری است که اقای ظریف میفرمایند که بر طبق توصیه مقام عظما رهبر معظم حرمت استفاده از سلاح های کشتار جمعی مورد تاکید مان قرارگرفت این جمله چه معنی میدهد؟؟. مگر سلاح کشتار جمعی هم دارای حرمت است .؟اگر دارای حرمت است پس چرا میخواهید بی حرمت کنید. من که از این جمله سر در نیاوردم شما چطور؟؟؟
جمعه 5 مهر 1392 - 19:03
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
همانطوری که امام راحل فرمودند ما این انقلاب را جهانی میکنیم و با توجه به عمر کوتاه انقلاب، این گام بزرگی است که برداشته شد و ایران اسلامی عزیز امام زمانی ما انشأالله با مشیت الهی این راه را تا آخر طی خواهد کرد.
جمعه 5 مهر 1392 - 19:18
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
واقعا به این سیاست ایران میخندم . بازی تام و جری هست .
جمعه 5 مهر 1392 - 19:41
topo0l.mopo0l - کرج - ایران
وای ی ی ی ی ی چقد مستم من
جمعه 5 مهر 1392 - 20:44
بت شکن - مونترال - کانادا
حالا با بوق و کرنا گوش عآلم و آدم را کر میکنند که بله این غرب بود که به غلط کردن افتادند و جلوی پای ما فرش قرمز انداختند که کوتاه بیاییم از قدیم گفتند تو بدم، بمیر و بدم شما از خر شیطان پایین بیایید تا بعد از ۳۵ سال این مردم نفس برده یک نفسی تازه کنند ما به همه عآلم میگویم که این آمریکا بود که به غلط کردن افتاد!!!
جمعه 5 مهر 1392 - 21:08
ايران دوان - لندن - انگلستان
خدا پدر سلطان فانوس را بیاموزد که اولتیماتوم أوباما را به بیت رهبر رساند.
جمعه 5 مهر 1392 - 22:52
جنوبي - دوحة - قطر
بی‌چاره خدا بیامرز صادق قطب زاده دققا همین میخواست که الان آقای ظریف به نمایش میزاره، هرچند در پیروزی انقلاب ۵۷ سهم بسزای داشت. او اما سه دهه جلوتر بود سیاستمدار ماهری بود اما خیلی دیر حالیش شد. صادق جون اعتراف کن امام بخشنده اس تورا خواهد بخشید تو سابقه خدمتکزاری ایشون در عراق و در فرانسه داشتی و امام تو را تنها نخواهد کذاشت. زیاد حکمت بده یه جند ماهی زندونی بعدش هم بر میکردی سر بست و مقامت. ایشون هم کوتاهی نکردند لبیک کفتندو اعتراف کردند بعدشم سرشو بردند بالای جوبه دار.روانه ی دیار ابدیت.
شنبه 6 مهر 1392 - 00:00
smart292 - ونکوور - کانادا
خوشبختانه دیگر چیزی برای مرگ گفتن وجود ندارد .این خبر خوبی است که اسلام و جمهوری اسلامی بزودی به درک واصل خواهند شد .
شنبه 6 مهر 1392 - 04:09
Roya Persian - شهرکرد - ابران
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان این اخوندا کلا عربی حرف میزنن ، حرمت اینجا یعنی حرام بودن , منظورش اینه که حرام بودن استفاده این سلاح ها مورد تاکید است .، فتوی داده. به این چیزا تو ایران میگن فتوی . یعنی یه چیزی رو حرام یا حلال میکنن .
شنبه 6 مهر 1392 - 09:53
Tumba - استکهلم - سوئد
فدای آقا - اودنسه - دانمارک - بالاخره آمریکا ولی‌ امر مسلمین جهان رو با پسگردنی آورد پای میز مذاکره . تا آقاتون غلط زیادی نکنه. حالا حالشو‌ ببر.
شنبه 6 مهر 1392 - 10:22
Kabul - اسلو - نروژ
از یک جایی باید شروع شود.
یکشنبه 7 مهر 1392 - 09:12
Kabul - اسلو - نروژ
خیلى خوب چرا نه مگر با صدام صحبت نگردن.
یکشنبه 7 مهر 1392 - 09:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.